Foto

Vyhlášení celkových vítězů Sony World Photography Awards 2018

Světová fotografická organizace dnes na londýnském ceremoniálu vyhlásila jména celkových vítězů prestižních cen Sony World Photography Awards 2018. Prestižní titul fotografa roku byl udělen britské umělkyni Alys Tomlinsonové za její sérii nazvanou Ex-Voto, se kterou vyhrála $25000 (USD). Dílo bylo oceněno porotou za nádherné provedení, technickou dokonalost a citlivé ztvárnění pouti jako cesty za poznáním a obětování se vyšší moci.

Tomlinsonová byla vybrána mezi vítězi 10 kategorií profesionální soutěže. Ti dnes byli vyhlášeni společně s dalšími, kteří se umístili na 2. a 3. místech v každé z kategorií profesionální soutěže. Dále byla zveřejněna také jména celkových vítězů otevřené soutěže (nejlepší jednotlivý snímek), soutěže pro mladé fotografy a studentské soutěže.

Všichni vítězové odletěli do Londýna, kde převzali digitální fotovybavení od Sony. Jejich jména jsou uveřejněna v knize vítězů a jejich díla se představí na výstavě Sony World Photography Awards Exhibition 2018 v londýnské galerii Somerset House.

Ceremoniálu se zúčastnila také držitelka ocenění za výjimečný přínos fotografii, Candida Höferová, která si zde převzala svoji cenu.

Soutěž Sony World Photography Awards, kterou pořádá Světová fotografická organizace (World Photography Organisation), je jednou z nejrozmanitějších fotografických soutěží. Do 11. ročníku byl přihlášen rekordní počet 320 000 fotografií z více než 200 zemí a regionů. Ty představují některé z nejlepších fotografií současnosti zachycených v minulém roce. Každoroční výstava v Londýně, která je součástí soutěže, spojuje etablované i nové talenty z celého světa. Vítězům i fotografům užšího výběru poskytuje možnost prezentovat svou práci na mezinárodní scéně.

Fotograf roku – Alys Tomlinsonová, Británie

Ex-Voto je osobní projekt fotografky Alys Tomlinsonové (43) žijící v Londýně. Součástí vítězného díla jsou formální portréty, velkoformátové krajiny a malá, detailní zátiší ukazující votivní dary, ‘ex-votos’ (oběti bohu přinášené z náboženské oddanosti), které je možné spatřit na poutních místech v Lourdes (Francii), Ballyvourney (Irsku) a Grabarce (Polsku).

Hlavními tématy, kterými se fotografka zabývá, jsou prostředí, sounáležitost a identita. Nedávno získala titul MA (s vyznamenáním) z oboru Anthropology of Travel, Tourism and Pilgrimage a byla oceněna řadou fotografických cen.

Fotograf roku otevřené soutěže – Veselin Atanasov, Bulharsko

Atanasův snímek byl vybrán mezi 10 vítězi jednotlivých kategorií jako nejlepší jednotlivá fotografie. Atanasov získal ocenění za svoje dílo Early Autumn a obdrží cenu ve výši $5 000 (USD). Atanasov je IT specialista, je fotograf samouk a fotografii se začal věnovat v roce 2014. Vítězná fotografie zachycuje podzim v Národním parku Centrální Balkán.

Vítězové a finalisté kategorií profesionální soutěže

Ať už s hlubokým porozuměním dokumentují světové kulturní či politické události nebo ukazují svět přírody, byli níže uvedení fotografové vybráni porotou jako autoři těch nejlepších fotografií na světě.

●        Architektura (Architecture): Gianmaria Gava, Itálie, s dílem Buildings
2. Edgar Martins, Portugalsko / 3. Corentin Fohlen, Francie

●        Problémy současnosti (Contemporary Issues): Fredrik Lerneryd, Švédsko, s dílem Slum Ballet
2. Margaret Mitchell, Británie / 3. Alfio Tommasini, Švýcarsko

●        Kreativní (Creative): Florian Ruiz, Francie, s dílem The White Contamination
2. Patricia Kühfuss, Německo / 3. Eduardo Castaldo, Itálie

●        Současné kauzy a události (Current Affairs & News): Mohd Samsul Mohd Said, Malajsie, s dílem Life Inside the Refugee Camp
2. Luis Henry Agudelo Cano, Kolumbie / 3. Rasmus Flindt Pedersen, Dánsko

●        Objevitelská (Discovery): Alys Tomlinson, Británie, s dílem Ex-Voto
2. Antonio Gibotta, Itálie / 3. Maria Petrenko, Ukrajina

●        Krajina (Landscape): Luca Locatelli, Itálie, s dílem White Gold
2. Rohan Reilly, Irsko / 3. Tomasz Padlo, Polsko

●        Svět přírody & divoká zvířata (Natural World & Wildlife): Roselena Ramistella, Itálie, s dílem Deep Land
2. Mitch Dobrowner, USA/ 3. Wiebke Haas, Německo

●        Portrét (Portraiture): Tom Oldham, Británie, s dílem The Last of The Crooners
2. Anush Babajanyan, Arménie / 3. Andrew Quilty, Austrálie

●        Sport (Sport): Balazs Gardi, Maďarsko, s dílem Buzkashi
2. Behnam Sahvi, Irán/ 3. Matteo Armellini, Itálie

●        Zátiší (Stills): Edgar Martins, Portugalsko, s dílem Siloquies and Soliloquies on Death, Life and Other Interludes
2. místo Tristan Spinski, USA / 3. Werner Anderson, Norsko
Mladý fotograf roku – Megan Johnsonová, USA, 16 let

Soutěž je otevřená fotografům ve věku 12-19. Johnsonová byla oceněna za svoji fotografii Still.. Černobílý snímek byl pořízen na útesech v Connecticutu, zachycuje komplexní a složitou samotu, které fotografka čelí v každodenním životě.

Studentský fotograf roku – Samuel Bolduc, Kanada, 20 let

Bolduc byl porotci vybrán ze studentů z celého světa díky svojí sérii fotografií The Burden. Dílo nádherně ilustruje reálnou zátěž, kterou pro životní prostředí představuje plastový odpad a zdůrazňuje naléhavou potřebu zastavit znečišťování plasty. Bolduc reprezentoval quebeckou College de Matane a získal pro svou školu cenu v podobě fotografického vybavení od Sony v hodnotě €30000 (Eur).

Ocenění za výjimečný přínos fotografii – Candida Höferová

Německá fotografka Candida Höferová (nar. v Eberswalde, 1944) je jednou ze světově nejuznávanějších fotografů současnosti. Je známá svými precizními metodami a technikou. Její impozantní portréty rozlehlých prázdných interiérů jsou součástí velkých sbírek po celém světě. Höferová byla v rámci soutěže oceněna za svůj přínos fotografii jako médiu.

Vyhlášení celkových vítězů následuje po březnovém uveřejnění jmen vítězů 10 jednotlivých kategorií otevřené soutěže pro rok 2018 a 63 jmen vítězů národní ceny, a tím doplňuje vyhlášení jmen vítězů ročníku 2018. Všechny vítězné snímky, doporučené snímky i fotografie z užšího výběru jsou k vidění na výstavě 2018 Sony World Photography Awards Exhibition v londýnské galerii Somerset House ve dnech 20. dubna – 6. května www.worldphoto.org/2018exhibition.

Sony World Photography Awards

Cílem soutěže Sony World Photography Awards je vytvořit platformu pro trvalý rozvoj fotografické kultury. Soutěž k tomuto cíli přispívá tím, že oceňuje významný pokrok ve fotografii oceněním za výjimečný přínos fotografii, ale také hledá a podporuje nové talenty, ať už se jedná o profesionální či otevřenou soutěž, soutěž pro mladé fotografy nebo studentskou soutěž Student Focus. Společnost Sony se zavázala globálně podporovat fotografii, jak dokazuje nejen touto soutěží, ale také významným grantovým programem, který vítězům studentské soutěže přináší $3 500 (USD) a vítězům profesionální soutěže $7 000 (USD), aby se mohli věnovat svým osobním projektům.

Přihlašování do soutěže Sony World Photography Awards 2019 bude zahájeno 1. června 2018. Účastníci se mohou bezplatně přihlásit na www.worldphoto.org

Nejpopulárnější

To Top