AVMAG http://avmag.cz audio video magazine cz Fri, 17 Jul 2020 08:06:21 +0000 cs-CZ hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.7 63858194 Dlouhá skla Canon RF http://avmag.cz/dlouha-skla-canon-rf/ Fri, 17 Jul 2020 08:04:09 +0000 http://avmag.cz/?p=3940 Canon posiluje řadu objektivů RF na dlouhých ohniskových vzdálenostech – uvádí na trh čtyři nové teleobjektivy a dva telekonvertory.

Kromě uvedení dvou bezzrcadlových fotoaparátů systému EOS R – EOS R5 a EOS R6 – představila společnost Canon Europe čtyři nové objektivy RF a dva telekonvertory RF. Nové teleobjektivy rozšiřují nabídku řady RF o velmi dlouhé ohniskové vzdálenosti a o nový portrétní a makro objektiv pro profesionály i fotografické nadšence.

Novinky potvrzují odhodlání společnosti Canon systém EOS R a řadu objektivů RF dlouhodobě rozvíjet. Stejně jako ostatní produkty řady RF i tyto nové objektivy využívají schopnosti systému EOS R a nabízí fotografům novou úroveň obrazové kvality, výkonu a kreativních možností.

Novinky řady RF:

 • RF 100-500mm F4,5-7,1L IS USM – kompaktní a všestranný telezoom řady L s širokým rozsahem ohniskových vzdáleností, vynikající optickou kvalitou, stabilizací obrazu o 5 expozičních hodnot, rychlým automatickým ostřením Dual Nano USM, utěsněním proti prachu a vlhkosti a ovládacím prstencem pro vyšší efektivitu práce.
 • RF 600mm F11 IS STM a RF 800mm F11 IS STM – nejlehčí objektivy s automatickým ostřením na světě s ohniskovou vzdáleností 600 mm, respektive 800 mm. Pomocí těchto objektivů s velmi dlouhou ohniskovou vzdáleností, plně automatickým ostřením a stabilizací obrazu mohou fotografové pořizovat mimořádně ostré snímky na velkou vzdálenost. Ve spojené s novými telekonvertory RF – s označením EXTENDER RF 1,4x a EXTENDER RF 2x – dosahují objektivy ohniskové vzdálenosti extrémních 1200 mm (RF 600mm F11 IS STM), respektive 1600 mm (RF 800mm F11 IS STM). To fotografům dává ještě větší flexibilitu a tvůrčí možnosti při zachování funkce automatického ostření. Jsou proto ideální volbou pro celou řadu fotografických záměrů – fotografování zvířat, letecké techniky i Měsíce.
 • RF 85mm F2 MACRO IS STM – nezbytné vybavení fotografů, kteří přechází na systém EOS R a chtějí fotografovat dokonalé portréty nebo miniaturní detaily. Tento světelný portrétní objektiv plně využívá možností systému. Nabízí stabilizaci obrazu až o 5 expozičních hodnot (nebo 8 expozičních hodnot při užití s přístroji EOS R5/EOS R6) a makrofotografické schopnosti – což jsou dvě jedinečné vlastnosti, jaké konkurenční objektivy na trhu nenabízí.
 • EXTENDER RF 1.4x a EXTENDER RF 2x – dva vysoce výkonné a odolné telekonvertory s novou optickou konstrukcí rozšiřují schopnosti dnes uvedených objektivů RF 100-500mm F4,5-7,1L IS USM, RF 600mm F11 IS STM a RF 800mm F11 IS STM. Oba telekonvertory umožňují fotografům prodloužit ohniskovou vzdálenost kompatibilních objektivů při zachování obrazové kvality a rychlosti systému RF.

RF 100-500mm F4,5-7,1L IS USM – kompaktní všestranný telezoom

RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM, nejdelší z objektivů RF řady L s proměnlivou ohniskovou vzdáleností, je ideální volbou pro nadšence i profesionály, kteří fotografují sport, volně žijící zvířata či leteckou techniku a požadují spolehlivý a odolný kompaktní objektiv. Ti, kdo potřebují delší rozsah než 100-500 mm, mohou k objektivu RF 100-500 mm F4,5-7,1L IS USM připojit nový telekonvertor EXTENDER RF 1,4x nebo EXTENDER RF 2x a získat ještě delší dosah a větší tvůrčí svobodu.

Objektiv účinně potlačuje chromatické aberace, závoj a odlesky v celém rozsahu ohniskových vzdáleností díky jednomu optickému prvku s ultra nízkým rozptylem (Super UD) a šesti prvkům s velmi nízkým rozptylem (UD). I při plně otevřené cloně dosahuje vynikající obrazové kvality s vysokým rozlišením a kontrastem. Vedle toho je objektiv RF 100-500mm F4,5-7,1L IS USM vybavená stabilizací obrazu o 5 expozičních hodnot, respektive 6 při užití s těly EOS R5 a EOS R6. Dosahuje díky tomu lepších výsledků při fotografování z ruky na dlouhém ohnisku nebo při delších expozičních časech.

Díky systému automatickému ostření s motorem Dual Nano USM objektiv zaostřuje tiše, rychle a přesně – ideální pro fotografování zvířat a ničím nerušené filmování. Inovativní plovoucí systém ostření navíc umožňuje zaostřit již na vzdálenost 0,9 m.

Jak je u objektivů RF standardem, je i RF 100-500mm F4,5-7,1L IS USM vybavený ovládacím prstencem, který umožňuje uživateli upravovat nastavení, aniž by musel přístroj oddálit od oka.  Prstenec transfokátoru má nastavitelný odpor, takže si každý uživatel může uzpůsobit jeho chod svým potřebám – tuto možnost ocení zejména fotografové v pohybu. Stejně jako ostatní objektivy řady L je i nový model vybavený osvědčeným utěsněním proti vodě a prachu, takže jej lze používat za všech povětrnostních podmínek.

RF 600mm F11 IS STM a RF 800mm F11 IS STM – mimořádně lehké dlouhé teleobjektivy

Teleobjektivy RF 600mm F11 IS STM a RF 800mm F11 IS STM vděčí za svoji nízkou hmotnost novému konceptu. Představují vynikající cenově dostupnou alternativu pro amatérské fotografy, kterým umožňují detailně zachytit velmi vzdálené objekty. Minimální zaostřovací vzdálenost 4,5 m (RF 600mm F11 IS STM), respektive 6 m (RF 800mm F11 IS STM) fotografovi umožňuje pořídit ostré snímky i na malou vzdálenost od objektu. Vzdálenost, na jakou jsou objektivy schopné zachytit akci, je možné prodloužit pomocí telekonvertorů EXTENDER RF 1,4x and EXTENDER RF 2x při zachování automatického ostření a stabilizace obrazu. S nimi lze dosáhnout pozoruhodných ohniskových vzdáleností – až 1 600 mm při užití objektivu RF 800mm F11 IS STM spolu s telekonvertorem EXTENDER RF 2x.

Oba objektivy jsou vybavené optickou stabilizací obrazu a při užití s bezzrcadlovými těly systému Canon EOS R podporují automatické ostření Dual Pixel CMOS AF. To vše umožňuje dosahovat dokonale ostrých snímků i při fotografování z ruky, protože pohybová neostrost je výrazně redukována.

Tyto lehké a kompaktní objektivy jsou příkladem možností bajonetu Canon RF. Oba objektivy využívající difrakční prvky spolu s bajonetem RF a světelností f/11 jsou důkazem úspěchů společnosti Canon v oblasti vývoje optických technologií. Oba jsou díky nové konstrukci s výsuvným mechanismem výrazně menší a lehčí než stávající teleobjektivy EF s dlouhou ohniskovou vzdáleností. Tělo objektivu se při použití roztáhne a pro uložení jednoduše zasune do sebe – ideální řešení pro fotografy na cestách, kteří nemají ve fotobrašně místa nazbyt.

Oba objektivy jsou vybavené technologií STM a zaostřují zcela tiše a plynule – chod objektivu tedy neruší při filmování videa. Ke snadnému ovládání objektivů RF 600mm F11 IS STM a RF 800mm F11 IS STM přispívá ovládací prstenec, který umožňuje přímo pohotově upravovat čas, kompenzaci expozice, citlivost a nastavení automatického ostření AF. Pevná clona zajišťuje dokonale kruhový bokeh a velká ohnisková vzdálenost umožňuje pozadí dostatečně rozostřit při fotografování vzdálených objektů, které tak lépe vyniknou. To jsou ideální vlastnosti pro fotografování zvířat.

 

RF 85mm F2 MACRO IS STM pro portréty

Lehký objektiv RF 85mm F2 MACRO IS STM s pevnou ohniskovou vzdáleností 85 mm je ideální volbou pro amatérské portrétní fotografy, kterým umožňuje pořizovat působivé snímky s atraktivní perspektivou a měkce rozostřeným pozadím. Spojení světelnosti f/2 s plným formátem zajišťuje vynikající výsledky s malou hloubkou ostrosti i za špatných světelných podmínek.

Objektiv RF 85mm F2 MACRO IS STM je vybavený stabilizací obrazu až o 5 expozičních hodnot (nebo 8 expozičních hodnot při užití s přístroji EOS R5/EOS R6). Při makrofotografii dosahuje zvětšení 1:2, což znamená, že umožňuje zachytit objekty v 50% velikosti. Obě vlastnosti, jaké nenabízí žádný konkurenční model na trhu, nabízí mimořádnou kvalitu a všestrannost při fotografování i filmování. Díky systému automatickému ostření STM ostří RF 85mm F2 MACRO IS STM při fotografování i filmování rychle a plynule. Je proto ideální volbou pro fotografy, kteří vstupují do světa bezzrcadlových přístrojů a chtějí pořizovat snímky a videa mimořádné kvality.

Telekonvertory EXTENDER RF 1,4x a EXTENDER RF 1.2x – nekompromisní kvalita obrazu na ještě větší vzdálenost

Telekonvertory EXTENDER RF 1,4x a EXTENDER RF 2x jsou určené zpravodajským, sportovním a přírodním fotografům, kteří pořizují záběry z velké dálky. Spolehlivé a odolné telekonvertory svým optickým výkonem odpovídají objektivům Canon RF a při použití s kompatibilními objektivy poskytují obraz vysoké kvality bez kompromisů.

Oba využívají optické prvky s vysokou refrakcí a nízkou disperzí, které eliminují zkreslení a chromatické aberace způsobené zvětšením. Tím dosahují vysoké obrazové kvality. Jsou také opatřené optimalizovaným potahem a součástí konstrukce je i kombinovaný třívrstvý optický prvek omezující vznik závoje. Vynikající kvalitu pomáhá zajistit i tepelně izolační potah, který chrání proti zhoršení optických vlastností při vysokých teplotách a při užití s kompatibilními objektivy RF řady L zajišťuje ochranu proti prachu a vlhkosti. Při užití spolu s objektivem RF 100-500mm F4,5-7,1 L IS USM je rozsah ohniskových vzdáleností omezený na 300 až 500 mm, aby nedošlo ke kolizi zadního členu objektivu s telekonvertorem.

RF 100-500mm F4,5-7,1L IS USM – hlavní funkce a vlastnosti:

 • Rozsah ohniskových vzdáleností 100-500 mm
 • Jeden optický prvek s ultra nízkým rozptylem (Super UD) a šest prvků s velmi nízkým rozptylem (UD)
 • Stabilizace obrazu o 5 expozičních hodnot (standard CIPA)
 • Automatické ostření Dual Nano USM
 • Ovládací prstenec s možností přiřazení funkcí
 • Odolnost proti prachu a vlhkosti jako ostatní produkty řady L
 • Kompatibilní s telekonvertory RF 1,4x a RF 2x (použitelné ohniskové vzdálenosti od 300 do 500 mm)

RF 600mm F11 IS STM a RF 800mm F11 IS STM – hlavní funkce a vlastnosti:

 • Ohnisková vzdálenost 600 mm (RF 600mm F11 IS STM) a 800 mm (RF 800 mm F11 IS STM)
 • Stabilizace obrazu (IS) až o 5 expozičních hodnot u RF 600mm F11 IS STM a o 4 expoziční hodnoty u RF 800 mm F11 IS STM
 • Technologie automatického ostření STM
 • Nízká hmotnost (RF 600mm F11 IS STM cca 930 g, RF 800mm F11 IS STM cca 1 260 g)
 • Kompaktní provedení – konstrukce těla se při užití vysouvá, při uskladnění zasouvá
 • Ovládací prstenec – přímé nastavení času, kompenzace expozice a citlivosti
 • Objektiv se světelností F11 se stabilizací obrazu a plnohodnotným automatickým ostřením při užití s tělem Canon EOS R

RF 85mm F2 MACRO IS STM – hlavní funkce a vlastnosti:

 • Ohnisková vzdálenost 85 mm
 • Světelnost f/2
 • Nízká hmotnost – pouhých 500 g
 • Technologie automatického ostření STM
 • Stabilizace obrazu až o 5 expozičních hodnot (podle standardu CIPA)
 • Makro 1:2

TELEKONVERTOR RF 1.4x a TELEKONVERTOR RF 1.4x – hlavní funkce a vlastnosti:

 • Speciální sklo s vysokou refrakcí a nízkou disperzí pro potlačení chromatické aberace
 • Potah skla a kombinovaný třívrstvý optický prvek omezující vznik závoje
 • Povlak chránící proti vysoké teplotě
 • Odolnost proti vibracím, prachu a vlhkosti

Ceny produktů Canon na českém trhu:

RF 600mm F11 IS STM     21 490 Kč

RF 800mm F11 IS STM     28 190 Kč

RF 100-500mm F4,5-7,1L IS USM 82 990 Kč

RF 85mm F2 MACRO IS STM      18 690 Kč

EXTENDER R RF 1.4X       16 090 Kč

EXTENDER R RF 2X          20 090 Kč

]]>
3940
WD má nové disky s kapacitou 16 TB a 18 TB http://avmag.cz/wd-ma-nove-disky-s-kapacitou-16-tb-a-18-tb/ Fri, 17 Jul 2020 08:00:09 +0000 http://avmag.cz/?p=3937 Řada WD Gold využívá inovace z technologické platformy u pevných disků Ultrastar 18 TB a 20 TB a nyní nabízí nové kapacity pevných disků CMR 16 TB a 18 TB. K dispozici je také upgradovaná řada platforem Ultrastar JBOD a hybridní ukládací server Ultrastar využívající pevné disky Ultrastar CMR 16 TB a 18 TB. Schopnost vertikální integrace a široké produktové portfolio umožňují společnosti Western Digital pomáhat zákazníkům plnit požadavky na data, když navrhují své ukládací infrastruktury s cílem zvýšení efektivity a produktivity.

„Rozšířená řada řešení společnosti Western Digital na bázi pevných disků pro datová centra řeší nejrůznější potřeby zákazníků, což jim umožňuje včas využít cloudových řešení a přechodu OEM zákazníků na 18 TB a dokonce na 20 TB u těch, kteří optimalizují výhody SMR,“ uvedl John Chen, viceprezident společnosti TRENDFOCUS. „Vysokokapacitní podnikové pevné disky budou nadále dominovat na trhu blízkých (nearline) a sekundárních úložišť, protože jednoduše neexistuje žádná jiná nákladově efektivní alternativa pro data v obrovském měřítku. V důsledku toho očekáváme nárůst dodávek pevných disků nearline v řádu exabajtů roční mírou 32,5 % CAGR a do roku 2024 dosažení úrovně 1,9 zettabajtů.“

 

Technologické inovace společnosti Western Digital s pevnými disky Ultrastar 18 TB a 20 TB

Společnost Western Digital pokračuje v inovacích v řadě technických aspektů, jako jsou energetická asistence záznamu, mechanická konstrukce, materiály a technologie záznamu. Pevné disky Ultrastar DC HC650 20 TB s hostitelem spravovaným záznamem SMR a pevné disky Ultrastar DC HC550 CMR 16 TB a 18 TB, které byly oznámeny v září 2019 a momentálně jsou dodávány, jsou první komerční implementací technologie EAMR na trhu. Spolu s řešením HelioSeal společnosti Western Digital pro vynikající energetickou účinnost a mechanickými inovacemi, jako je první použití TSA na trhu, které zvyšuje přesnost polohování hlavy a poskytuje vyšší kapacitu, přinášejí tyto pevné disky špičkovou plošnou hustotu záznamu. Tyto devítiplotnové jednotky rovněž umožňují zákazníkům efektivněji řešit a škálovat jejich prostředí datových center s bezkonkurenčně nízkou hodnotou celkových nákladů na vlastnictví (TCO).

„Jsme nadšeni, že můžeme testovat nejnovější inovace v oblasti spolehlivosti a kapacity u 18TB pevných disků Ultrastar. Těšíme se, až dobře poznáme technologie, které našim zákazníkům přinášejí významnou hodnotu,“ uvedl Joe Carvalho, viceprezident divize Infrastructure Engineering společnosti Datto, předního světového poskytovatele cloudových softwarových a technologických řešení dodávaných prostřednictvím poskytovatelů řízených služeb (MSP).

 

Rozšíření řady WD Gold o nové pevné disky podnikové třídy o kapacitě 16 TB a 18 TB

Po nedávném oznámení dostupnosti disků SSD WD Gold NVMe společnost Western Digital opět rozšiřuje svou řadu disků WD Gold pro zákazníky v distribučním kanálu o modely pevných disků CMR s kapacitami 16 TB a 18 TB. Nové pevné disky WD Gold CMR, které jsou nyní k dispozici a mají pětiletou omezenou záruku, jsou určeny pro použití v podnikových serverových a ukládacích systémech a jsou speciálně konstruovány pro intenzivní pracovní zatížení a širokou škálu aplikací velkých dat.

S hodnotou až 2,5 milionu hodin MTBF poskytují pevné disky WD Gold vyšší úroveň spolehlivosti a odolnosti a technologii ochrany proti vibracím pro lepší a konzistentní výkon. Pevné disky WD Gold jsou navrženy tak, aby zvládly pracovní zatížení až 550 TB ročně, což patří k nejvyšším hodnotám mezi 3,5palcovými pevnými disky. Nové disky WD Gold také využívají technologii HelioSeal společnosti Western Digital, která umožňuje vysoké kapacity při nízké spotřebě energie.

 

Platformy a ukládací servery Ultrastar jsou nyní k dispozici s pevnými disky 16 TB a 18 TB Ultrastar CMR

Dnes byly rovněž oznámeny ukládací platformy typu JBOD Western Digital Ultrastar Data60 a Data102 a ukládací server Serv60+8, které nyní využívají firemní pevné disky podnikové třídy Ultrastar DC HC550 CMR o kapacitách 16 TB a 18 TB. Tyto nové platformy s kapacitou až 1 836 PB ve skříni o výšce 4U jsou k dispozici již nyní a je na ně poskytována pětiletá omezená záruka. Očekává se, že příští čtvrtletí budou následovat platformy Ultrastar vybavené pevnými disky Ultrastar DC HC650 20 TB SMR.

Ultrastar Data60 a Data102 jsou klíčovými prvky segregovaného úložiště a infrastruktury SDS nové generace. Ultrastar Serv60+8 je vysokokapacitní hybridní ukládací server s výpočetní součástí. Tyto platformy Ultrastar řeší náročné potřeby velkých podnikových zákazníků, výrobců OEM, poskytovatelů cloudových služeb a integrátorů, kteří vyžadují řešení s vysokou ukládací hustotou, sdílenými pevnými disky nebo hybridní úložiště. Data60 a Data102 poskytují flexibilitu pro specifikování kombinací HDD a SSD s až 24 sloty pro jednotky konfigurovanými s disky SSD, zatímco Serv60+8 nabízí výběr procesorů, paměti a jednotek. To vše umožňuje organizacím dosáhnout rovnováhy mezi kapacitou, výkonem a náklady.

S využitím svých znalostí charakteristik a systémů pevných disků společnost Western Digital v rámci těchto platforem implementovala dvě inovace designu pro zvýšení spolehlivosti dat. Patentovaná technologie IsoVibe™ společnosti Western Digital pomáhá zajistit konzistentní výkon i při velkém pracovním zatížení. Inovativní technologie ArcticFlow™ společnosti Western Digital pro zónové chlazení navíc umožňuje diskům pracovat při nižších a konzistentnějších teplotách než běžné systémy, což přináší snížení otáček ventilátorů, snížení vibrací, nižší spotřebu energie, tišší provoz a ve výsledku i vyšší spolehlivost. Kombinace technologií IsoVibe a ArcticFlow prokazatelně snižuje počet vrácených pevných disků o 62 % ve srovnání s předchozí generací platforem společnosti Western Digital.1

„Díky těmto dvěma funkcím – IsoVibe a ArcticFlow – se společnosti Western Digital podařilo zapracovat své rozsáhlé znalosti z oblasti pevných disků do těchto platforem, aby jim pomohla optimálně fungovat v provozu. Každá moderní IT organizace musí při posuzování hardwaru úložiště brát tyto inovace v úvahu. Něco tak zdánlivě nenápadného, jako je platforma pevných disků, může organizacím pomoci snížit skryté náklady na ukládání dat,“ uvedl Scott Sinclair, hlavní analytik společnosti ESG.

]]>
3937
Fototiskárna Canon imagePROGRAF PRO-300 http://avmag.cz/fototiskarna-canon-imageprograf-pro-300/ Fri, 17 Jul 2020 07:57:05 +0000 http://avmag.cz/?p=3933 Canon představuje imagePROGRAF PRO-300 – vysoce kvalitní profesionální fototiskárnu formátu A3+ v kompaktním provedení.

Společnost Canon Europe uvedla 9. července 2020 na trh tiskárnu imagePROGRAF PRO-300 formátu A3+ nabízející tradiční kvalitu oceňované řady imagePROGRAF PRO. Jedná se o ideální přístroj pro poloprofesionály a pokročilé fotografy, malé ateliéry a fotolaby. Tato lehká a kompaktní tiskárna dokáže z pohodlí pracovního stolu produkovat výtisky výstavní kvality.

Nový přírůstek do produktové řady Canon imagePROGRAF PRO nahrazuje předchozí model PIXMA PRO-10S. Fotografům nabízí jednoduchost ovládání, uživatelsky přívětivý software a pokaždé dokonalý tiskový výstup. Fotografové mohou nechat starost o tisk na imagePROGRAF PRO-300 a soustředit se na své fotografie díky integrovaným funkcím obnovy trysek a korekce křivého tisku, které omezují plýtvání inkoustem a médii. Tiskárna imagePROGRAF PRO-300 umožňuje tisk bez okrajů na všechny typy médií a zlepšuje sytost černé a živost barev na uměleckých i lesklých podkladech. Uživatelé fotoaparátů Canon se mohou u tiskárny imagePROGRAF PRO-300 těšit na hladký proces od pořízení snímku po tisk s funkcemi, které pomáhají přivést jejich fotografie k životu.

Snadný tisk ve výstavní kvalitě

Tiskárna imagePROGRAF PRO-300 nabízí mimořádně kvalitní černobílý a živý barevný tisk do formátu A3+. Neobejdou se bez ní fotografové, kteří zasílají své snímky do soutěží, vystavují v galeriích nebo je nabízejí k prodeji. S využitím 10 pigmentových inkoustů LUCIA PRO pokrývá tiskárna rozšířený barevný prostor a dosahuje větší hloubky a mimořádné kvality barev na každém výtisku. Kvůli lepšímu podání temně černých tónů a monochromatických obrazů užívá tento model nový fotografický a matný černý inkoust. Tím dosahuje sytější černé na lesklých i uměleckých médiích, než bylo dosud možné. Speciální průhledný inkoust Chroma Optimiser vyhlazuje nerovnosti povrchu na lesklém nebo polomatném papíru, omezuje bronzování a výrazně zlepšuje tonalitu.

Procesor Canon L-COA PRO zajišťuje tisk v nekompromisní kvalitě. Snadno zvládá zpracovávat i značně velké grafické soubory a bleskurychle vypočítává optimální rozmístění kapek inkoustu. Vytisknout stranu formátu A3 proto netrvá ani 5 minut. Díky inkoustovému systému LUCIA PRO mohou fotografové jednoduše dosahovat konzistentních výsledků na profesionální úrovni s použitím různých druhů médií. Tiskárna je vybavená samostatnými tryskami pro fotografickou a matnou černou, mezi kterými automaticky volí správný typ podle druhu papíru. Není tedy nutné kazety vyměňovat, což šetří čas a snižuje spotřebu inkoustu.

Pracujte produktivně a tiskněte s jistotou

Tiskárna imagePROGRAF PRO-300 vdechuje fotografiím na papíře život. Díky užitým technologiím mohou mít uživatelé jistotu, že jejich snímky budou reprodukované věrně a maximálně efektivně. Největším problémem u tisku profesionálních fotografií je riziko ucpání trysek a souvisejících chyb v obrazu. Tiskárna imagePROGRAF PRO-300 detekuje chybnou funkci trysek a automaticky přepíná na záložní, aby v obrazu při tisku nevznikly nežádoucí pruhy. Nevstupuje-li papír do tiskárny zcela rovně, funkce Auto Skew Correction jeho polohu napraví a zajistí dokonalé zarovnání tisku. Mimoto imagePROGRAF PRO-300 kontroluje hustotu inkoustů v kazetách a pravidelně je promíchává, aby byla stabilní kvůli konzistentnosti barev. Uživatelé mohou rychle a jednoduše procházet nabídky a ovládat funkce tiskárny na přehledném a dobře čitelném trojbarevném LCD displeji, který poskytuje okamžitý přehled o stavu tiskárny, hladině inkoustů a nastavení papíru. Tyto a další funkce zajišťují kvalitu tisku a šetří papír i inkoust.

Bezokrajový tisk

Nová tiskárna představuje značný krok kupředu oproti modelu PIXMA PRO-10S. Podporuje také tisk bez okrajů ve všech tiskových režimech i v nejvyšší kvalitě, a to na široké spektrum médií, včetně uměleckého papíru. Umožňuje dokonce tisknout panoramatické snímky délky až do 990,60 mm. Tiskárna imagePROGRAF PRO-300 podporuje papíry společnosti Canon i jiných výrobců, včetně Hahnemuhle, Canson, Awagami a mnoha dalších, a dává tak uživatelům svobodu tisknout na papír podle své volby.

Plynulý pracovní postup

Společnost Canon dnes uvádí na trh také přelomový fotoaparát EOS R5, který dokáže filmovat video v rozlišení 8K, výkonný fotoaparát EOS R6 a čtyři nové objektivy RF a dva telekonvertory: RF 85mm F2 MACRO IS STM, RF 600mm F11 IS STM, RF 800mm F11 IS STM, RF 100-500mm F4,5-7,1L IS USM, telekonvertor RF 1,4x a telekonvertor RF 2x. Tiskárna imagePROGRAF PRO-300 bude dostupná na trhu od července 2020. Další informace naleznete zde:

https://www.canon.cz/printers/professional-photo-printers/a3-printers/imageprograf-pro-300/

 

imagePROGRAF PRO-300 – hlavní funkce a vlastnosti:

 • Formát A3+, malé rozměry, velký potenciál
 • Výstavní kvalita pigmentového tisku
 • Tisk bez okrajů na různá média
 • Rozšířený barevný prostor pro větší hloubku
 • Barevný 3“ LCD displej pro ovládání
 • Mimořádně vysoká kvalita monochromatického tisku
 • Výtisk vždy přesně odpovídá obrazu na monitoru
 • Vysoce kvalitní a rychlý tisk

Cena tiskárny imagePROGRAF na českém trhu je 20 770 Kč.

]]>
3933
Havel http://avmag.cz/havel/ Fri, 17 Jul 2020 07:49:56 +0000 http://avmag.cz/?p=3923 Celovečerní film Havel přináší příběh jedné z nejvýraznějších osob naší historie Václava Havla z jeho disidentských dob, kdy ještě nebyl slavnou osobností. „Portrét státníka nečekejte,“ slibuje režisér Slávek Horák. Film se soustředí na Havlův bouřlivý osobní život, kterému dominuje boj za pravdu a správnou věc, pronásledování, věznění a také milostné vztahy, vlastní pochyby a humor. V centru všeho je pak neobvyklý a o to silnější vztah s manželkou Olgou.

Film Havel se odehrává mezi roky 1968 a 1989 a zachycuje dlouhou cestu a proměnu hlavního hrdiny od lehkovážného a úspěšného dramatika šedesátých let, přes bojovníka za lidská práva v letech sedmdesátých až po vůdčí osobnost sametové revoluce a celosvětovou ikonu. Dějiny jsou ale až v druhém plánu, film Havel nabízí především velký, vzrušující a málo známý příběh, jakých není ve světě mnoho.

 

Scénář k filmu vznikal tři roky, řada dramatických momentů vychází z faktů, jiné už ale vznikly v autorské licenci. „Havel je hraný film, ne učebnice. Jak říkají všichni velcí vypravěči – ‚Nikdy nenechte stát fakta v cestě dobrému příběhu‘,“ zdůrazňuje režisér Horák, jenž je společně s Rudolfem Suchánkem i autorem scénáře.

V titulní roli Václava Havla exceluje aktuální držitel Thálie Viktor Dvořák. Četl jsem, díval jsem se na záznamy, ptal jsem se lidí, kteří Václava Havla zažili. Taky jsem doma před natáčením ráčkoval,” říká Dvořák k náročné přípravě. Olgu Havlovou hraje Anna Geislerová. „Byla to pro mě výjimečná role, je to jiné, když hrajete skutečného člověka, navíc člověka, kterého si vážíte. Olga je žena, ke které cítím obrovskou úctu, a pak najednou stojím v županu s cigárkem v ruce. Bylo to zvláštní a měla jsem z toho trochu husí kůži.“ Výraznou a nepřehlédnutelnou postavou filmu je Havlův kamarád, buřič a živel Pavel Landovský, kterého ztvárnil Martin Hofmann. „Temperamentní, odvážný a opravdový,“ popisuje Hofmann svou roli.

V dalších rolích se představí Barbora Seidlová, Jiří Bartoška, Stanislav Majer nebo Adrian Jastraban.

Film Havel natočil režisér Slávek Horák, jehož předchozí snímek Domácí péče reprezentoval Českou republiku na Oscarech. Magazín Variety ho díky němu zařadil na svůj seznam „10 Directors to Watch“, tedy mezi 10 nejnadějnějších režisérů.

]]>
3923
Dell představuje novinky pro hráče http://avmag.cz/dell-predstavuje-novinky-pro-hrace/ Fri, 17 Jul 2020 07:44:36 +0000 http://avmag.cz/?p=3917 Dell představil nové herní vybavení. Výkonný notebook G7, desktop G5, dva herní monitory S2721DGF a zakřivený S2721HGF, a také herní mechanickou klávesnici AW410K.

 

Notebook Dell G7

Zcela přepracovaný herní notebook G7 15/17 poskytuje vysoký výkon, ale zároveň má i stylový design, takže pro něj není problém ani odskočit si na chvíli třeba do školní učebny. Nová G7 nabízí pro hraní na cestách výrazně více než předchozí generace. Je štíhlejší, výkonnější a vybavená novými užitečnými funkcemi, jako například nastavitelným osvětlením šasi. G7 15 zeštíhlel o 4 mm na 20,5 mm u pantů, a to jednak díky jejich nové konstrukci a jednak díky celokovovému černému eloxovanému plášti. Totéž platí o elegantním displeji s úzkými rámečky – ten se u modelu G7 15 ztenčil z 9,9 mm na 6,5 mm a u 17palcového modelu na 8,16 mm.

Notebooky G7 jsou postavené na nejnovějších procesorech Intel Core 10. generace (až i9) a grafických kartách NVIDIA GeForce (až NVIDIA GeForce RTX 2070 s Max-Q u 15palcového modelu a NVIDIA GeForce RTX 2070 Super u 17palcového modelu). Herní zážitek umocňuje vysoce přesné ovládání skleněným trackpadem a nastavitelné osvětlení těla přístroje a klávesnice se čtyřzónovým RGB podsvícením. Samostatné tlačítko „Game Shift“ slouží k okamžitému přepnutí ventilátoru do režimu dynamického řízení otáček při náročných herních sekvencích. O zvukovou stránku se stará 3D Audio Nahimic s 360° pokrytím, funkcí VoiceBoost a zvukovým radarem Sound Tracker. Nové notebooky G7 15 a 17 jsou k dispozici v ceně od 1429,99 USD.

Desktop Dell G5

V duchu herních počítačů Dell u desktopu G5 pořádně šlápnul na plyn. Pod jeho kapotou tepe procesor Intel Core 10. generace, který dodává vysoký výkon pro plynulejší hraní s vysokou snímkovou frekvencí. Doplňuje jej grafická karta NVIDIA GeForce GTX/RTX s podporou VR nebo AMD Radeon RX 5600 pro bleskurychlé odezvy a ničím nerušenou akci v rozlišení 1080p.

Při intenzivních herních seancích jsou k dispozici čtyři režimy chlazení, které lze ovládat z řídicího centra Alienware. Užitečné jsou nejen při hraní, ale i při práci, učení nebo sledování videa. Kompaktní počítač G5 lze snadno rozšiřovat a upgradovat díky přístupu bez použití nářadí. Je koncipovaný pro hraní na omezeném prostoru, například na koleji, v dětském pokoji nebo v kanceláři. Osobitý design čelního panelu dokresluje RGB osvětlení, boční panel je možné nahradit průhledným. Nový stolní počítač G5 je v prodeji za ceny zhruba od 699,99 USD.

 

Herní monitory Dell

Z nových herních monitorů se nabízí buď plochý Dell S2721DGF nebo zakřivený Dell S2721HGF.

Herní monitor Dell S2721DGF nabízí hráčům nový design a mimořádný vizuální zážitek díky podpoře standardu VESA DisplayHDR 400 pro graficky náročné hry. Technologie Fast IPS, rozlišení QHD, podpora technologií NVIDIA G-SYNC a AMD FreeSync Premium Pro znamená, že se hráči mohou těšit na vynikající barevné podání, bleskurychlou obnovovací frekvenci 165 Hz a skutečnou dobu odezvy 1 ms (šedá-šedá) v režimu Extreme, stejně jako na zcela plynulý obraz bez trhání a zasekávání.

Hrami inspirovaný nový design nabízí funkční i estetické kvality a ultratenké rámečky na třech stranách zvětšují plochu obrazu. Ovládání OSD je naprosto intuitivní díky snadno dosažitelným funkčním tlačítkům a joysticku na zadní straně monitoru. Stavitelný podstavec se zkosenou základnou zajišťuje optimální nastavení výšky a náklonu a jeho menší rozměry usnadňují manipulaci a umístění monitoru. Tento model bude celosvětově v prodeji od 28. července 2020 za cenu 569,99 USD.

Na herním monitoru Dell S2721HGF se zakřiveným FHD VA panelem hra uživatele naprosto pohltí. Díky podpoře technologie NVIDIA G-SYNC si hráči užijí svižnou akci i při vysoké obnovovací frekvenci 144 Hz s naprosto plynulým a ostrým obrazem. Stejně jako jeho plochý sourozenec je i tento herní monitor provedený v novém, svěžím, herním světem inspirovaném designu. Optimální chlazení zajišťují dodatečné větrací otvory pro odvod tepla na zadní straně. Tento monitor bude k dispozici od 21. srpna 2020 za cenu 279,99 USD.

Klávesnice Alienware AW410K

Protože na klávesnici při hraní prostě záleží, zkonstruoval Dell mechanickou herní novinku AW410K. Plnohodnotné klávesy se spínači Cherry MX Brown, které jsou proslulé citlivostí, tichým chodem a nízkým odporem, zajišťují hráčům hmatovou odezvu a vysokou životnost 100 milionů stisků. Klávesnice je vybavená plně programovatelnými klávesami pro makra a funkce. RGB podsvícení AlienFX pro jednotlivé klávesy nabízí až 16,8 milionu barev. Klávesnice se nemůže zaseknout ani při vypjatých herních situacích díky podpoře současného stisku libovolného počtu kláves. Sklon klávesnice lze pro maximální pohodlí při hře snadno nastavit ve třech stupních stejně jako upravit výšku. USB port se zase hodí k připojení dalších zařízení. Mechanická herní klávesnice Alienware RGB bude v prodeji od 4. srpna 2020 za cenu 129,99 USD.

]]>
3917
TP Vision a Bowers & Wilkins prodlužují partnerství http://avmag.cz/tp-vision-a-bowers-wilkins-prodluzuji-partnerstvi/ Fri, 17 Jul 2020 07:18:55 +0000 http://avmag.cz/?p=3914 Společnost TP Vision a britská legenda z oblasti audio výrobků – Bowers & Wilkins, oznámily, že oficiálně prodlužují své velmi úspěšné partnerství.

Toto partnerství uzavřené v červnu 2018 změnilo trh s prémiovými televizory. Díky němu mohly vzniknout modely se špičkovým zvukem a obrazem a jedinečným Ambilightem.

V roce 2020 TP Vision uvede na trh další modely vybavené tímto zvukovým systémem. Bude se jednat o televizory OLED+ a další LCD modely. Tyto modely přijdou na český trh v druhé polovině roku 2020.

Úspěch spolupráce TP Vision a Bowers & Wilkins je zřejmý. Tři dosud představené modely OLED+ byly přijaty s nadšením zákazníky i médii. Tyto modely získaly za rok a půl celkem 95 ocenění po celé Evropě. Například model 65OLED+984 stanovil nový referenční standard na trhu prémiových televizorů v oblasti výkonu a designu.

Nové prémiové televizory Philips s Ambilightem budou kombinovat světově proslulé technologie a know-how předních značek. Díky tomu mohou televizory nabídnout nejlepší možný obrazový i zvukový zážitek.

Obě společnosti mají úplný dohled nad vývojem svých vlastních technologií v Evropě. TP Vision má své inovační centrum v Ghentu, v Belgii a vývojové centrum Bowers & Wilkins se nachází v Southwateru ve Velké Británii.

]]>
3914
Canon uvádí letní novinky fototechniky 2020 http://avmag.cz/canon-uvadi-letni-novinky-fototechniky-2020/ Thu, 16 Jul 2020 07:50:29 +0000 http://avmag.cz/?p=3927 Společnost Canon uvedla 9. července 2020 novinky fototechniky. Jde o fotoaparáty EOS R5 a EOS R6 včetně nových objektivů, baterie s větší výdrží, bateriového gripu a Wi-Fi adaptéru, a dále fototiskárnu imagePROGRAF PRO-300 formátu A3+. Novinky fototechniky Canon uváděl Pavel Šerý.

Společnost Canon oznámila uvedení fotoaparátů EOS R5 a EOS R6, pokročilých plnoformátových bezzrcadlových přístrojů založených na revolučním systému EOS R s bajonetem RF. Přístroj EOS R5 profesionální třídy pořizuje statické snímky o rozlišení 45 megapixelů rychlostí až 20 sn./s a je vůbec prvním plnoformátovým bezzrcadlovým fotoaparátem, který podporuje záznam videa v rozlišení 8K RAW při snímkové frekvenci až 29,97 sn./s interně a 4K při 120p. EOS R6 je vynikající volbou pro nadšence i profesionály, kteří chtějí přejít na bezzrcadlový přístroj a hledají lepší schopnosti, včetně fotografování v rozlišení 20,1 Mpx rychlostí 20 snímků za sekundu a natáčení vysoce kvalitního videa v rozlišení 4K při 60p a Full HD při 120p. Z hlediska rychlosti a rozlišení se přístrojům EOS R5 a EOS R6 nic nevyrovná (v okamžiku jejich uvedení na trh).

Nové pojetí profesionální bezzrcadlovky

Snímač typu CMOS nové generace ve spojení s výkonnými objektivy řady RF uživatelům umožňují zachytit detaily na nové úrovni při bezkonkurenční rychlosti snímání. EOS R5 a EOS R6 dokáží pořizovat snímky rychlostí až 20 sn./s v naprosté tichosti s použitím elektronické závěrky s automatickou expozicí (AE) a automatickým ostřením (AF) se sledováním objektu. Uživatelé mohou mít jistotu, že vždy zachytí akci staticky i na video v mimořádné kvalitě na libovolném místě bez vyrušení pozorovaných objektů. Mechanická a elektronická závěrka na první lamelu také umožňuje vysokorychlostní sekvenční snímání až 12 sn./s.

Jako první přístroje řady EOS jsou EOS R5 a EOS R6 vybavené pětiosou stabilizací obrazu v těle přístroje (IBIS), kterou mohou využít uživatelé všech typů objektivů. Stabilizace IBIS spolupracuje se stabilizačním systémem objektivů RF tak, že objektiv a snímač společně vyrovnávají vybočení a klonění a snímač koriguje horizontální a vertikální posun a klopení. Tento inteligentní stabilizační systém dokáže korigovat až o neuvěřitelných 8 expozičních hodnot2 – nejlepší výkon stabilizace obrazu na světě – a umožňuje tak novou úroveň kreativity při fotografování z ruky s dlouhým časem nebo filmování bez stativu.

Velký průměr bajonetu RF zajišťuje, že světlo dopadá na celou plochu snímače včetně rohů, a to i při jeho pohybu vlivem interní stabilizace obrazu. Průměr 54 mm umožňuje konstruovat objektivy RF s větším obrazovým kruhem, který pokryje i větší pohyb snímače při stabilizaci. To znamená, že některé objektivy bez vlastní stabilizace, např. RF 85mm F1,2L USM nebo RF 28-70mm F2L USM, mohou rovněž dosáhnout stabilizace až o 8 expozičních hodnot.

Uživatelé objektivů EF zaznamenají zvýšení výkonu stabilizace, protože stabilizační systém v těle spolupracuje se stabilizovanými objektivy EF a zajišťuje korekci klopení a horizontálního a vertikálního posunu. Z pětiosé stabilizace obrazu v těle přístrojů EOS R5 a EOS R6 budou mít užitek i uživatelé nestabilizovaných objektivů EF.

Ostrost především

Jádrem přístrojů EOS R5 a EOS R6 je obrazový procesor DIGIC X – tedy tentýž jako u nejvyššího modelu zrcadlovky EOS-1D X Mark III. Procesor podporuje technologii automatického ostření nové generace se zdvojenými body Dual Pixel CMOS AF II, která se vyznačuje bezkonkurenční rychlostí a spolehlivostí. Nejrychlejší systém automatického ostření na světě ostří za pouhých 0,05 sekundy. EOS R5 dokáže zaostřit při hladině osvětlení -6 EV a EOS R6 je první přístroj EOS, který dosahuje minimální hodnoty EV pro automatické ostření -6,5. Precizní automatické ostření je účinné i při nízké hladině osvětlení a při vysokých světelných kontrastech.

Systém iTR AF X AF byl naprogramován s pomocí umělé inteligence a hloubkového učení. Režim detekce tváře/očí zajišťuje, že objekt bude zaostřený, i když se bude nepředvídatelně pohybovat při malé hloubce ostrosti. Systém bude její hlavu a tělo stále sledovat i  případě, že se fotografovaná osoba na moment otočí.

Pokročilé sledování objektu založené na algoritmech hloubkového učení rozpoznává nejen lidské tváře a oči, ale nyní i kočičí, psí a ptačí, a to jak v režimu fotografie, tak videa. EOS R5 a EOS R6 dokáží udržovat přesné zaostření a sledovat objekt bez ohledu na jeho velikost, pozici, orientaci nebo směr pohledu a pomáhají uživatelům s jistotou zachycovat i ty nejnepředvídatelnější objekty.

Inteligentní připojení

Pomocí vestavěného Bluetooth a Wi-Fi lze přístroje EOS R5 (5 GHz Wi-Fi) a EOS R6 (2,4 GHz Wi-Fi) snadno připojit k chytrému telefonu a k sítím a přenášet soubory vysokou rychlostí pro sdílení nebo ukládání přes FTP/FTPS. Díky tomu je oba možné také ovládat na dálku prostřednictvím aplikací Camera Connect a EOS Utility po propojení s PC nebo Mac přes Wi-Fi nebo vysokorychlostní USB 3.1 Gen 2. Dodávání obrazového obsahu je dnes stejně důležité jako jeho pořizování. Přístroje EOS R5 a EOS R6 podporují automatický přenos obrazových souborů z fotoaparátu do cloudové platformy image.canon pro snadné sdílení a tisk snímků nebo integraci do pracovních procesů využívajících služby Fotky Google9 nebo Adobe Cloud.

EOS R5: bez kompromisů

EOS R5 představuje nevídaný vývojový skok bezzrcadlových technologií a nabízí nejvyšší rozlišení ze všech přístrojů řady EOS. Procesor DIGIC X, snímač typu CMOS a objektivy RF zvyšují kvalitu obrazu po všech stránkách a umožňují dosáhnout rozlišení přes 45 milionů bodů. Pokrytí automatického ostření až 100 % plochy snímku s 5 940 volitelnými body zaostření a rozsahem citlivosti ISO 100-51.200 zajišťuje maximální ostrost objektu i za extrémně nízké úrovně osvětlení. V hořčíkovém těle izolovaném proti vlhkosti a prachu jsou umístěné dva sloty na paměťové karty (CFexpress a SD UHS II).

Profesionálové mohou filmovat v interním rozlišení 8K RAW s 12bitovou barevnou hloubkou s využitím plné šířky snímače a dosahovat skutečně kinematografické kvality s průběžným automatickým ostřením se sledováním očí a tváře u lidí a zvířat. EOS R5 také nastavuje novou laťku pro ty, kdo filmují ve 4K. Zaznamenává 4K DCI (plný formát) a 4K UHD při snímkové frekvenci až 120p (119,88 sn./s) v kvalitě 4:2:2 s 10bitovou barevnou hloubkou. Výsledkem jsou zcela plynulé zpomalené záběry ve vysokém rozlišení s plným výkonem automatického ostření. Uživatelé, kteří hledají nejvyšší kvalitu 4K, mohou využít režim 4K HQ, který vykresluje neuvěřitelně jemné detaily při snímkové frekvenci až 30p interním převzorkováním ze záznamu v 8K.

 • Interní záznam videa 8K RAW až 29,97 sn./s (bez ořezu)
 • Interní záznam videa 8K až 29,97 sn./s (bez ořezu) 4:2:2 s 10bitovou hloubkou s Canon Log (H.265) nebo 4:2:2 s 10bitovou hloubkou ve formátu HDR PQ (H.265)
 • Interní záznam videa 4K až 119,88 sn./s (bez ořezu) 4:2:2 s 10bitovou hloubkou s Canon Log (H.256) nebo 4:2:2 s 10bitovou hloubkou ve formátu HDR PQ (H.265)
 • Výstup 4:2:2 s 10bitovou hloubkou s Canon Log nebo 4:2:2 s 10bitovou hloubkou ve formátu HDR PQ přes HDMI v rozlišení 4K 59,94 sn./s

Na základě požadavků zákazníků se do přístroje EOS R5 vrací multifunkční ovladač vedle dotykového ovládání automatického ostření na výklopném a otočném displeji s úhlopříčkou 3,2 palce a rozlišením 2,1 milionu bodů. Podporován je i režim Dual Pixel RAW, který umožňuje upravovat ostrost a kontrast pozadí a osvětlení u portrétů i po pořízení snímku a rozšiřuje tak tvůrčí množnosti. Elektronický hledáček (EVF) s úhlopříčkou 0,5 palce má obnovovací frekvenci 120 sn./s a rozlišení 5,76 milionu bodů. Poskytuje zcela realistický pohled na svět srovnatelný s optickým hledáčkem.

EOS R6: dokonalost ve všech směrech 

Fotoaparát EOS R6, stejně jako EOS R5, nabízí úžasné schopnosti systému EOS R a dává fotografům možnost pořizovat z ruky dokonale ostré snímky a videa. Výkonný, všestranný plnoformátový přístroj se vyznačuje špičkovou rychlostí ve své třídě. Zdaleka přesahuje požadavky fotoamatérů a poloprofesionálů všech žánrů. Sportovní a přírodní nadšenci mohou přístroj s důvěrou použít k zachycení rychlé akce s možností sekvenčního snímání 20 sn./s1, volby z 6072 bodů pro automatické ostření a s režimem automatického ostření se sledováním objektu, který využívá strojové učení k detekci tváře, očí a zvířat. Snímač typu CMOS o rozlišení 20,1 milionu bodů sdílí mnoho technologií a charakteristik se snímačem použitým v přístroji EOS-1D X Mark III. Nabízí rozsah citlivosti ISO 100-102400 s automatickým nastavením a umožňuje tak uživatelům získat čistý obraz i v nejnáročnějších světelných podmínkách, například při svatbách a jiných událostech v interiéru, s vysokou mírou flexibility a širokými možnostmi volby.

Inovativní přístroj EOS R6 vychází vstříc tvůrcům obsahu, kteří potřebují vyhovět sílící poptávce po kvalitních statických snímcích i videu. Dokáže filmovat v rozlišení 4K UHD se snímkovou frekvencí až 59,94 sn./s, čehož dosahuje převzorkováním z 5,1K. Umožňuje tvořit působivé zpomalené záběry v rozlišení Full HD při 119,88 sn./s s podporou automatického ostření. Při filmování lze použít pruhovaný rastr (funkce „zebra“) jako vodítko pro úpravu expozice. Tato funkce je obzvlášť užitečná za podmínek, při nichž obvykle vznikají „přepaly“. Maximální flexibilitu při následném zpracování natočeného materiálu dává uživatelům možnost interního záznamu ve formátu H.264 s 8bitovou barevnou hloubkou nebo H.265 s 10bitovou barevnou hloubkou YCbCr 4:2:2 a s možností rozšíření dynamického rozsahu pomocí Canon Log.

Elektronický hledáček o úhlopříčce 0,5“ s rozlišením 3,69 milionu bodů pracuje s vysokou obnovovací frekvencí 120 sn./s. Dosahuje díky tomu zcela minimálního zpoždění při zobrazování scény, a je proto ideální pro fotografování sportu. Výklopný a otočný LCD displej o úhlopříčce 3“ s rozlišením 1,62 milionu bodů podporuje kreativní fotografování z neobvyklých pozic. Dva sloty na paměťové karty umožňují vložit 2 karty SD UHS II a zapisovat na obě současně s možností odlišného formátu na každé z nich kvůli bezpečí, bezpečnosti a rychlosti.

Představujeme trojici nového příslušenství EOS

LP-E6NH

Nová baterie s delší výdrží dodávaná s fotoaparáty EOS R5 a EOS R6, kompatibilní se všemi dosavadními přístroji, které užívají baterie typu LP-E6. LP-E6NH nahrazuje LP-E6N, oproti níž má kapacitu vyšší o 14 % (2130 mAh) a umožňuje pořídit více snímků při zachování kompatibility se stávajícími produkty a příslušenstvím.

Bateriový grip BG-R10

Umožňuje delší nepřerušenou práci s přístroji EOS R5 a EOS R6, například při fotografování svateb, přírody nebo pro zpravodajství. Nový bateriový grip umožňuje přístroje napájet ze dvou baterií (LP-E6/N/NH). Je vybavený také ovládacími prvky pro snazší fotografování na výšku.

WFT-R10

Wi-Fi adaptér v podobě bateriového gripu se dvěma anténami 2×2 MIME pro rychlejší přenos s delším dosahem, kompatibilní s EOS R5. WFT-R10 nabízí rozšířené síťové funkce včetně SFTP přes Wi-Fi a obsahuje i gigabitový ethernetový port.

Další informace o přístrojích EOS R5 a EOS R6 naleznete na stránkách

https://www.canon.cz/cameras/eos-r5/

https://www.canon.cz/cameras/eos-r6/

Ceny produktů:

Canon EOS R5 tělo  122 990 Kč

Canon EOS R6 tělo  73 990 Kč

Canon EOS R6 s objektivem 24-105 STM   83 990 Kč

Společnost Canon uvedla rovněž čtyři nové objektivy RF a dva telekonvertory: RF 85 mm F2 MACRO IS STM, RF 600 mm F11 IS STM, RF 800 mm F11 IS STM, RF 100-500 mm F4,5-7,1L IS USM, telekonvertor RF 1,4x a telekonvertor RF 2x. Dalším dnes uvedeným produktem je tiskárna imagePROGRAF PRO-300 formátu A3+ nabízející tradiční kvalitu oceňované řady imagePROGRAF PRO.

]]>
3927
TCL uvádí televizor 8K QLED TV X91, v ČR bude ve velikosti 75 palců http://avmag.cz/tcl-uvadi-televizor-8k-qled-tv-x91-v-cr-bude-ve-velikosti-75-palcu/ Tue, 07 Jul 2020 10:08:06 +0000 http://avmag.cz/?p=3910 TCL Electronics oznámila uvedení své nové vlajkové lodi, televizoru TCL X91 se stejnojmenné produktové řady s rozlišením 8K a QLED technologií na evropský trh. Televizory z produktové řada X91 budou k dostání v síti vybraných prodejců. Společnost TCL pokračuje v plnění své mise a podporuje chytrý životní styl a inovativní technologie. Nový televizor TCL 8K QLED X91 v poptávané uhlopříčce 75 palců přináší věrný obrazový zážitek srovnatelný s reálným světem.

„Naše nejnovější produktová řada TCL QLED 8K X91 posouvá standardy sledování televize a televizní zábavy na další úroveň. Produktová řada X91 je dalším důležitým krokem ve využití technologie Quantum Dot, kterou TCL podporuje. S vrcholnou audio-video kvalitou, umělou inteligencí (AI) TCL a skvělým designem přináší produktová řada X91 zákazníkům až do jejich domovů filmový zážitek, který nemá obdoby,” říká Kevin Wang, generální ředitel společností TCL Industries Holdings Co., Ltd. a TCL Electronics.

S produktovou řadou X91 uvádí společnost TCL své zákazníky do světa rozlišení 8K. Nová produktová řada nabízí neuvěřitelný počet pixelů, a to tak optimalizovaných, jako nikdy předtím. Rozlišení 8K u řady TCL X91 je čtyřikrát vyšší než u televizorů s 4K UHD, a šestnáctkrát vyšší než u televizorů Full HD. Rozlišení 8K má formát 7 680 x 4 320 pixelů, což je ve výsledku vice než 33 milionů pixelů (33,18 milionů). Uživatelé dostávají nyní ostřejší obraz s více detaily. X91 8K QLED televizor má obrazové body tak malé, že nejsou patrné i při zvětšení, a proto mohou zprostředkovat detailní obraz reálného světa.

V roce 2020 stále není mnoho filmů a digitálního obsahu v rozlišení 8K. Z tohoto důvodu přináší TCL technologii pro upscaling, která dokáže posunout video a fotografie v rozlišení HD, FHD a 4K do rozlišení 8K. U digitálního obsahu, který není v rozlišení 8K, dokáže technologie upscalingu společně s umělou inteligencí optimalizovat každý pixel automaticky do formátu 8K, výsledek pak snese srovnání ve všech směrech s rozlišením 8K. Technologie TCL 8K AI Upscaling přináší ve výsledku detailnější a přirozenější video a fotografie. Nepřepočítává jen jeden aspekt zobrazení, ale celé spektrum specifikací, jako je jas, barevné kompenzace, kompenzace detailů i zobrazovací frekvence.

Technologie TCL 8K AI pro upscaling inteligentně analyzuje nejen formáty 4K, ale také SD, HD, FHD a další obrazová rozlišení. Výsledek? Dechberoucí a jasné detaily, ostrý text, vylepšená čitelnost a celkově optimalizované realistické vyznění bez ohledu na rozlišní zdroje.

Díky špičkové technologii Quantum Dot přináší tato televize se značkou TCL ryzí filmové podání vytvořené miliardou barev a odstínů celého spektra, které může zachytit profesionální filmová kamera. Tato technologie poskytuje úroveň barevného podání, detailů a prokreslení, kterou jiné televize s technologií LED nebo OLED nepřekonají.

Standard HDR PREMIUM 1000 u řady TCL X91 přidává neuvěřitelné obrazové detaily a výrazný jas. Nejnovější standard pro UHD obsah je HDR (High Dynamic Range). HDR PREMIUM 1000 poskytuje zdaleka nejlepší zážitek u standardu HDR s výrazným jasem, výjimečnými detaily v tmavých scénách a jasně přesnou barvu. Jas může dosáhnout hodnot až 1 000 nitů, což vede k perfektnímu zobrazení všech detailů v tmavých scénách ve standardu HDR a současně garantuje skvělý obraz dokonce i v místnosti s přímým slunečním světlem.

Celoplošné lokálního stmívání (full array local dimming) a rozlišení 8K posouvá kontrast, detaily, reálný obraz a výkon HDR na úplně novou úroveň. V kombinaci s technologií Quantum Dot každý uživatel televize TCL 8K X91 prožije zážitky z ostrých kontrastů a nekonečného spektra barev.

Produktová řada X91 podporuje standard Dolby Vision – Atmos, který umožňuje uživatelům prožít vylepšenou realitu. Obraz a zvuk budou vidět, slyšet a vnímat jako nikdy předtím. Dolby Vison HDR přináší neuvěřitelné barvy, kontrast i jas, a mění tak zažité způsoby vnímání obrazu i zvuku.

Zatímco kvalita obrazu je důležitá především u výkonu televize, kvalita zvuku má schopnost přitáhnout diváky a vtáhnout je do děje na obrazovce. Řada X91 je vybavena zvukovým systémem, nejlepším ve svém odvětví. Základem je technologie Onkyo a Dolby Atmos. Toto spojení přináší zvuk, který diváka zcela pohltí. Dolby Atmos má schopnost vtáhnou diváka do děje pomocí hutnějšího a obklopujícího zvuku, který naplní pokoj a který se doslova valí na diváka, obklopí jeho smysly a zvýší zážitek ze zábavy.

TCL X91 přichází s předinstalovaným operačním systémem Android TV, který je nejoblíbenějším operačním systémem na světě. Uživatel má prakticky k dispozici neomezený zdroj personalizované zábavy. Vestavěná funkce Chromecast umožňuje snadno na televizoru přehrávat fotografie, videa a hudbu z jiného zařízení. Uživatel může také využít ovládání hlasem ve službě Google Assistant a mít přístup k bezpočtu filmových a televizních pořadů (500 000+) a dalších služeb a aplikací.

Televize TCL se systémem Android TV umožňuje handsfree ovládání. Uživatelé mohou bez dálkového ovladače, pouhým hlasem, televizor ovládat. Televize reaguje na mnoho povelů například pro spuštění aplikací, třídění obsahu přepínání vstupů, nastavení hlasitosti, vyhledávání a mnoho dalšího.

TCL dále oznámilo, že nová řada X91 získala certifikaci IMAX® Enhanced za výjimečné audiovizuální technologie a velkoformátové obrazovky. Program odstartovaný společnostmi IMAX a DTS nyní přináší nový certifikát IMAX Enhanced, který označuje digitálně remasterovaný obsah ve spojení s optimalizovaným přehráváním na prémiových zřízeních TCL. Produkty TCL jsou po desítky let vyvíjeny tak, že kombinují znalosti z audiovizuální teorie a výzkumu, aby poskytly nejlepší zážitek z domácí zábavy.

„Je naším nesmírným potěšením, že jsem získali uznání od elitního projektu IMAX Enhanced a můžeme být jeho partnerem. Televizory TCL Android QLED splňují ty nejvyšší standardy a garantují nejlepší barevné podání obrazu, kontrast, čistotu obrazu a zvuku na trhu. Ve společnosti TCL s certifikací IMAX pro domácí zábavu je naše X91 rozhodně tou nejlepší volbou pro individualizovaný audiovizuální zážitek,” říká Kevin Wang.

Doslova revolučním činem v propojení přátel i rodinných příslušníků je vysunovací Pop-Up kamera, která spojuje televizor a zážitky ze společného setkávání a umožňuje neomezené možnosti propojení kdekoli a kdykoli.

Pomocí internetu a služeb jako Google Duo je možné organizovat video setkání a video konference s přáteli a rodinnými příslušníky*.

Produktová řada X91 má bezrámový kovový design, využívá materiály, jako je kov, a není jen elegantním kusem dobře vyrobeného produktu, ale také součástí vybavení, které splyne s prostředím obývacího pokoje.

Produktová řada QLED 8K X91 společně se dvěma předchozími modely QLED televizorů C71 a C81 je součástí modelů TCL QLED pro rok 2020.

TCL QLED 8K X91 bude na evropském trhu k dostání ve velikosti 75 palců (TCL 75X915).

]]>
3910
Nenechte vyblednout vzpomínky na svatební den http://avmag.cz/nenechte-vyblednout-vzpominky-na-svatebni-den/ Thu, 02 Jul 2020 13:05:14 +0000 http://avmag.cz/?p=3906 Profi fotografové vám poradí, jak na to! Svatební sezóna je v plném proudu! Krásný dort, výzdoba, prstýnky, svatební šaty, účes… Stojí nemalé úsilí veškeré detaily vyladit – a pak je najednou během jednoho dne všechno pryč. Naštěstí zůstanou vzpomínky v podobě fotografií. Pokud chcete zvěčnit novomanžele i celé svatební veselí, poradíme vám, na co se při focení svatby zaměřit!

Svatební fotograf dokáže zachytit neopakovatelné okamžiky, na které později s nostalgií všichni vzpomínají: vyřčené „ano“ před oltářem, výměna prstenů, první polibek, tanec novomanželů… Díky fotografiím zůstanou ty chvíle navždy zachyceny a člověk si je může kdykoliv s dojetím připomenout. Role fotografa je proto při svatbě klíčová!

Originální rukopis

Každý fotograf má svůj styl – najděte si jej i vy! Máte raději stylizované fotografie, anebo lifestyle snímky zachycující emoce? Líbí se vám umělecká úprava fotografií v postprodukci anebo dáváte přednost přirozenosti? Při hledání inspirace se vydejte na napínavou průzkumnou cestu vlnami internetu a zjistěte, jaké možnosti existují. Nesnažte se však kopírovat, ale hledejte svůj vlastní směr…

Krásná lokace

Fotogenická lokalita je základem. Vypravte se proto dopředu na místo svatby a vytipujte si vhodná místa a zákoutí, která vytvoří kouzelné pozadí k vašim fotografiím. „Stále více Čechů si nechává svatební fotografie fotit i mimo Českou republiku, aby měli něco nového a jiného, než všichni jejich kamarádi. Například příroda v Rakousku nebo v italských Dolomitech je nádherná! To se pak fotí samo,“ říká fotograf Denis Fueco, který je původem z Francie, ale zakotvil v České republice, kde se už několik let věnuje svatební fotografii a kvůli skvělým snímkům neváhá se svými klienty vycestovat i za hranice.

Vzájemné souznění

Před svatbou se sejděte s ženichem a nevěstou, abyste se domluvili nejen na všech technických podrobnostech, ale také si vyjasnili průběh celé události. Správný fotograf splyne se svatebčany a vlastně by o něm neměl nikdo ani vědět. Na schůzce byste měli probrat veškeré detaily, proto neváhejte přednést svou představu, ale také se ptát! „K  fotografovi by novomanželé měli cítit důvěru, že bude vědět, co dělá. Domluvte se, jakým způsobem bude účastníky svatby při focení instruovat a jak bude probíhat komunikace,“ radí lektor Nikon školy Filip Barták. Budete na svatbě jako hlavní fotograf, nebo jen pomocný? Bude vaším úkolem zachytit veškeré dění, nebo jen daný úsek celého dne? Kolik upravených fotografií má být výstupem? Jaké bude ohodnocení? Bude zapotřebí záloha? V jaké výši? Vše si raději dopředu vyjasněte, aby později nedošlo k nedorozumění.

Mají fotit i svatebčané?

Jsme dnes zvyklí často sledovat svět skrze displej mobilu – ale na svatbě by tohoto nepostradatelného elektronického společníka měli všichni uschovat do kapes či kabelek a nenarušovat novomanželům jejich jedinečné chvíle. Naopak, žádoucí je, aby si je s nimi užili, věnovali jim pozornost a nenechali se rozptylovat smartphony. A to ani v případě, že si chtějí obřad a následné veselí zvěčnit! Motají se potom do záběru a nabourávají slavnostní atmosféru. Přesto však není od věci, když snoubenci vyberou jednoho nebo dva přátele (a těmi můžete být právě vy), kteří dostanou výsadu dokumentovat dění – mohou totiž zachytit jiné okamžiky než najatý profi fotograf. Například ve chvílích, kdy se profesionál věnuje fotografování portrétů ženicha a nevěsty a jejich rodiny anebo se zaměřuje na krájení dortu, mohou tito dokumentaristé z řad přátel zvěčnit, co dělají ostatní hosté, anebo hledáčkem fotoaparátu zaznamenat večerní párty poté, co fotograf společnost opustí. A také novomanželé získají snímky z různých úhlů pohledu…

 

Jak udělat krásné svatební fotky?

Pokud jste získali výsadu podílet se na dokumentování svatby, dáme vám několik tipů od profesionálů, aby byly vaše snímky co nejpovedenější!

– Kompozice: Zkoušejte různé typy kompozic. Celek novomanželů, ale také portréty svatebčanů i detaily (výzdoba, prstýnky, dort…).

– Vhodné pozadí: Nemělo by odvádět pozornost od novomanželů, harmonicky působí například zeď, zákoutí parku… Zároveň dbejte na to, aby pozadí nebylo příliš jasné! „Způsobí to podexponování objektu fotoaparátem, takže z postavy vznikne tmavá silueta. Abyste tento problém překonali, můžete vyklopit vestavěný blesk fotoaparátu,“ říká profesionál Filip Barták.

– Netradiční úhly: Chcete-li aby se na výslednou fotografii vešli všichni svatebčané, zkuste je vyfotit z výšky (například z balkonu, ze zídky). Kapelu na pódiu zase můžete zabrat z podhledu. A novomanžele skrze skleničky šampaňského… Nebojte se experimentovat!

– Světlo: „Nejlepší světlo je podle mě přirozené, využívám ho na 80 % svých fotografií,“ přiznává svatební a rodinný fotograf Denis Fueco. Pokud se během dne i večer rozhodnete použít blesk, učiňte tak pouze venku, protože blýskání v interiéru vytváří tvrdé stíny. „Zde je lepší zvýšit citlivost ISO. Světlo, to jsou také odlesky a odrazy – zkuste s nimi rovněž experimentovat,“ radí lektor Nikonu Barták.

– Jedinečnost okamžiku: Stylizované pózy jsou krásné, ale nepřestávejte fotit ani při přechodech mezi nimi – tam teprve vyniknou ty pravé emoce!

– Originální prvky: Nebojte se odlišit! Například Denis Fueco nechává na svých fotografiích novomanžele pózovat v zimní krajině s koněm či daňky, oživuje obrázky kouřovou dýmovnicí anebo dokonce umístil pár do vany v lese… „Někdo si říká, co je to za nesmysl nebo kýč, fotit ve vaně na sněhu. Ale já miluju fotit tyhle snímky! Protože jsou jiné, mají v sobě emoce, kontrast, ideu,“ říká francouzský rodák, kterého na Instagramu sledují tisíce fanoušků. Svůj styl každým rokem rozvíjí a kombinuje trendy prvky s nadčasovou fotografií.

– Správná technika: Pokud budete dokumentovat svatbu, neměli byste podceňovat techniku, aby výsledné fotografie byly co nejkvalitnější. Trendem posledních let se stávají bezzrcadlovky, které jsou finančně dostupné i začínajícím fotografům a zároveň jejich kvalita výstupu je velmi vysoká. Absence zrcadlového systému přináší mnohé výhody. „Například těla Nikon Z 6, Z 7 a Z 50 jsou menší a lehčí než zrcadlovky srovnatelné třídy,“ uvádí Petr Lindner, odborník na fotografickou techniku. Díky elektronickému hledáčku navíc vidíte obraz již zpracovaný tak, jak bude vypadat na výsledné fotografii. A významným plusem je pokrytí téměř celé plochy obrazového pole ostřicími body, díky čemuž se vyhnete chybám v zaostřování, tzv. back- a front focusu. Při focení svateb je také výhodou režim tichého fotografování, takže nebudete „cvaknutím“ rušit vyřčené „ANO“. Pro méně zkušené a začínající fotografy lze využít systém nápovědy.

]]>
3906
Focení krajiny http://avmag.cz/foceni-krajiny/ Tue, 23 Jun 2020 12:01:57 +0000 http://avmag.cz/?p=3892 Zdánlivě je to jednoduché – stačí kromě kumštu v podstatě dostatek světla, vhodné podmínky a dobře zvolená kompozice. Kromě rodného Podkrkonoší rád fotí držitel Czech Nature Photo Jan Stria i v Českosaském Švýcarsku.

Jan Stria je ve fotografování přírody pojmem. Ne nadarmo získal ocenění Czech Nature Photo 2019. Jaké jsou jeho rady pro správné zachycení krás kolem nás?

Má rád nová místa

Stria jako kluk z Podkrkonoší v přírodě vyrůstal od malička. „Často se tam vracím a stále objevuji nová místa a zákoutí. Horské štíty Alp, Dolomit nebo členitá pobřeží Irska, Nového Zélandu jsou okouzlující, ale ty naše kopce mám v srdci. Za mého dětství jsme doma fotili na černobílý kinofilm, na základní škole jsem chodil do fotografického kroužku. O několik let později jsem si pořídil první digitální kompakt, Canon Ixus 400. Vážněji jsem se fotografování začal věnovat na konci roku 2012, nejprve krajiny a postupně jsem objevoval i další žánry,“ říká Jan Stria.

Kvůli focení vstává i ve dvě ráno

Vytvořit kvalitní fotografii není ovšem snadné. „Nejdůležitější pro zajímavou fotku je světlo, podmínky a kompozice. Často jde o souhru náhod nebo štěstí, protože i nejslibnější předpověď nezajistí, že vše klapne. Nejčastější a mnohými nenáviděné je vstávání brzy ráno, klidně ve dvě hodiny a cesta na místo. Je dobré znát lokalitu dopředu a mít představu o kompozici v souvislosti s polohou slunce,“ říká oceněný Stria, který upřednostňuje fotky, které svou kompozicí umí zaujmout na první pohled.

Oblíbená zrcadlovka Canon EOS 80D s čipem APS-C

Důležitým komponentem pro úspěšného fotografa je kvalitní technika, na kterou se Jan Stria může spolehnout. „V současné době používám zrcadlovku Canon EOS 80D. Nefotím pouze krajinu, malý čip (APS-C) mi totiž umožní například při focení zvířat dostat se blíže k focenému objektu. Objektivy používám podle daného žánru, tzn. mám objektiv se širokým ohniskem na krajinu, portrétní či makro objektiv, na zvířata potom teleobjektiv,“ říká Stria s tím, že jednoznačně sází na osvědčené zrcadlovky.

Instagramový profil úspěšného fotografa si můžete prohlédnout zde:
https://www.instagram.com/jan.stria

Fotografie Jana Striy si prohlédněte ZDE.

 

]]>
3892