AVMAG https://avmag.cz Audio Video magazín Sat, 30 Apr 2022 18:20:22 +0000 cs hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.9.3 63858194 Profesionální monitory BenQ získaly certifikaci Pantone SkinTone https://avmag.cz/profesionalni-monitory-benq-ziskaly-certifikaci-pantone-skintone/ Sat, 30 Apr 2022 15:16:21 +0000 https://avmag.cz/?p=5247 Společnost BenQ, mezinárodně uznávaný dodavatel digitálních lifestylových zařízení a expert na profesionální monitory, upozorňuje na úspěch v podobě zisku certifikace Pantone SkinTone. Jako první na světě ji získaly monitory z řady DesignVue, modely PD3205U a PD2705U.

„Technologie BenQ AQCOLOR zajišťuje přesné barvy pro rozsáhlou komunitu profesionálů na celém světě, a proto jsme moc rádi, že se nyní můžeme pyšnit certifikací Pantone SkinTone, která z našich monitorů dělá ještě komplexnější zařízení,“ říká Conway Lee, prezident BenQ Corporation, a dodává: „Certifikace Pantone SkinTone dává designerům a fotografům jistotu zobrazení autentických barev z reálného světa včetně kompletní palety pleťových tónů.“

Pantone SkinTone guide je první vědecky podložený systém pro porovnání a reprodukci odstínů lidské pleti. Obsahuje 110 specifických tónů pleti založených na tisících měření a analýze různých etnických a věkových skupin. Jedná se o rozšíření programu Pantone Validated a zaručuje uživatelům, že certifikovaná zařízení jsou v souladu s PMS (Pantone Matching System) a reprodukují přesné realistické odstíny pleti.

„Pantone SkinTone systém je důkazem inovace v oblasti technologií a my jsme nadšeni, že můžeme spolupracovat se společností BenQ a napomáhat k maximální přesnosti barev pleťových tónů v rámci jejich produktů pro ještě lepší a přesnější zážitek. Těšíme se na další spolupráci s BenQ týmem v následujících letech,“ říká Lain Pike, ředitel Pantone pro licencování a rozvoj.

Další vybrané modely monitorů s označením SW ze série PhotoVue je budou brzy následovat. Podrobnosti jsou k dispozici na www.pantone.com/validated

 

 

]]>
5247
Nikon představil objektiv Nikkor Z 800 mm f/6,3 VR S https://avmag.cz/nikon-predstavil-objektiv-nikkor-z-800-mm-f-63-vr-s/ Sat, 30 Apr 2022 12:11:21 +0000 https://avmag.cz/?p=5161

Nikon oznámil uvedení výjimečně snadno přenosného superteleobjektivu formátu FX s pevnou ohniskovou vzdáleností, modelu NIKKOR Z 800 mm f/6,3 VR S. Ptáci, divoká zvířata, letadla, motorové a zimní sporty: tento odolný a současně působivě lehký objektiv řady S přibližuje s vynikající brilancí dynamiku vzdálených objektů. Uživatelé mohou sledovat i nepravidelně se pohybující objekty s plynulostí, která byla dříve u ohniskové vzdálenosti 800 mm nedosažitelná – a otevřít tak své tvůrčí možnosti stabilním fotografováním z ruky.

Fenomenální rozlišovací schopnost tohoto objektivu řady S zobrazuje i ty nejmenší detaily obtížně zachytitelných objektů od lovících orlů až po kroužící letadla. Kvalita a ostrost obrazu je vynikající při pořizování statických snímků i videí a automatické zaostřování je výjimečně rychlé, plynulé a spolehlivé. Optická redukce vibrací v objektivu zaručuje stabilní snímky a synchronní redukce vibrací nabízí při kombinaci objektivu s fotoaparátem Z 9 účinnost v hodnotě až 5,5 EV. Tento superteleobjektiv navíc podporuje použití telekonvertorů Z, které prodlužují ohniskovou vzdálenost až na 1 120 mm nebo 1 600 mm.

Díky vyvážené a lehké konstrukci, kterou umožnil bajonet Nikon Z a fázový Fresnelův optický člen (PF), mohou uživatelé s jistotou používat objektiv NIKKOR Z 800 mm f/6,3 VR S pro fotografování z ruky bez použití stativu. Tento objektiv pro fotoaparáty mirrorless je o přibližně 2,3 kg lehčí a o 16 % kratší než ekvivalentní objektiv s bajonetem Nikon F a jeho těžiště je blíže tělu fotoaparátu – což usnadňuje plynulé panorámování a zastavování. Fotografové si mohou přizpůsobit ovládací prvky a pokročilé utěsnění proti povětrnostním vlivům chrání objektiv i fotoaparát.

Zurab Kiknadze, Product Manager u společnosti Nikon Europe, říká: „Tento nový 800mm objektiv skutečně otevírá fotografům nové, působivé možnosti. Pryč jsou dny, kdy byl snímek pořiditelný dlouhým teleobjektivem limitován všestranností použitého stativu nebo jednonohého stativu. Dramaticky redukované rozměry a hmotnost tohoto nového superteleobjektivu nabízí takovou míru přenosnosti a operativnosti, jaké dříve nebyly možné: získáte větší šanci pořídit obtížné snímky nebo zachytit perspektivy, které byly dříve nedosažitelné.“

]]>
5161
Projektor Panasonic PT-FRQ60 s výkonem 6 000 LM https://avmag.cz/projektor-panasonic-pt-frq60-s-vykonem-6-000-lm/ Sat, 30 Apr 2022 12:07:38 +0000 https://avmag.cz/?p=5158 Společnost Panasonic uvedla do prodeje nový 1čipový DLP projektor PT-FRQ60 se světelným tokem 6 000 lm, který je navržen tak, aby poskytoval mimořádně jasné detaily i barvy a plynulý pohyb obrazu pro nejrůznější odvětví včetně kanceláří, odborných učeben, digitálních muzeí a e-sportů.

Společnost Panasonic doplnila osvědčenou laserovou technologii 1-Chip DLP SOLID SHINE o technologii Quad Pixel Drive, která vytváří plynulý, ostrý a detailní obraz v rozlišení 4K pro hlubší efekt obsahu. Plynulé 240 Hz zpracování obrazu zvyšuje pocit realističnosti díky jemným texturám v obrazech bez viditelného rastru. Funkce Rich Colour Enhancer poskytuje přesné barvy a věrně reprodukuje obsah tak, jak jej tvůrce zamýšlel. Rychlá akce je jasně vykreslena při snímkové frekvenci až 240 Hz/1080 p s latencí pod 8 m/s.

Model PT-FRQ60 je navíc kompatibilní se systémem Real-Time Tracking Projection Mapping System ET-SWR10 od společnosti Panasonic, což je sada pro vývojáře softwaru, která umožňuje promítat na rychle se pohybující objekty rychlostí až 240 snímků za sekundu a rozšiřuje tak kreativní možnosti například v zábavních parcích nebo interaktivních muzejních expozicích.

Pro pohodlnou integraci do infrastruktury 4K je model PT-FRQ60 vybaven dvěma vstupy HDMI kompatibilními s příkazy CEC, které umožňují zapnutí/vypnutí projektoru ze zdrojového zařízení, vstupem DIGITAL LINK který podporuje přenos obrazu a řídicích signálů na velké vzdálenosti po jednom kabelu. Flexibilní optický zoom 2,0x, posun objektivu V/H a geometrické nastavení s funkcí Free Grid umožňují nastavit polohu obrazu a odstranit zkreslení bez použití počítače. Model PT-FRQ60 se dodává také s předaktivovanými sadami pro použití softwaru Geometry Manager Pro, které umožňují automatizovat spojené obrazy prostřednictvím kamery, rozšířit rozsah nastavení geometrických úprav obrazu a přidat sofistikované funkce maskování.

Spolehlivou projekci s nízkými nároky na údržbu zajišťuje bezfiltrový chladicí systém Panasonic s tepelnými trubicemi, který pomáhá udržovat vysokou kvalitu obrazu a umožňuje 20 000 hodin bezúdržbové projekce. Multi Monitoring & Control Software zefektivňuje správu a řízení skupiny zařízení a volitelný software Early Warning zabraňuje neočekávaným odstávkám pomocí zasílání upozornění, dříve než vzniknou problémy.

]]>
5158
Doplňky Yenkee na jarní výlety i sportovní výkony https://avmag.cz/doplnky-yenkee-na-jarni-vylety-i-sportovni-vykony/ Fri, 29 Apr 2022 15:56:49 +0000 https://avmag.cz/?p=5262

Teplé jarní dny lákají k pobytu venku. Pokud se rozhodnete po delší zimní pauze vyběhnout zase do přírody, nebo i po městě, určitě se vám budou hodit bezdrátová sluchátka. Ať už se rozhodnete pro rekreaci nebo sport, je dobré se vybavit kvalitním příslušenstvím. Proto vám přinášíme 5 užitečných tipů na produkty Yenkee, které by se vám mohly během jara hodit. Štěstí totiž přeje připraveným.

S hudbou k lepším výkonům

Nic nás nedokáže namotivovat tak dobře, jako správně zvolený playlist a nic nám nedává takovou svobodu, jako bezdrátová sluchátka Yenkee Gemini YHP 01BT WE. Bezdrátový přenos se postará o pohodlné sportování bez zamotaných kabelů a díky své kompatibilitě je připojíte k operačnímu systému iOS i Android. Samotná sluchátka se postarají o 4hodinovou reprodukci hudby, zatímco nabíjecí pouzdro prodlouží dobu provozu až na 20 hodin. Sluchátka jsou navíc opatřena dotykovými senzory, takže telefon můžete po celou dobu nechat v kapse. Funkce potlačení šumu z okolí se pak postará o ničím nerušený poslech při hudbě i telefonních hovorech. Doporučena cena je 799 Kč.

Pokud víte, že pojedete někam na delší dobu, doporučujeme sluchátka Yenkee Lounge. Na jedno nabití zvládnou přehrávat 5 hodin hudby. Na výletech se vám naopak bude hodit výdrž až 20 hodin pomocí dobíjecího pouzdra. Sluchátka jsou snadno ovladatelná pohybem, a navíc díky dvěma vestavěným mikrofonům dokážou efektivně potlačovat šum z okolí. Na své si přijde každý, jelikož se dají jednoduše připojit k operačnímu systému iOS a Android. Doporučena cena je 999 Kč.

Dlouhá výdrž i v přírodě

Každému z nás už se to jistě několikrát stalo. Potřebujete navigaci v telefonu, nebo si pustit hudbu ve sluchátkách, ale baterka hlásí vybito. Pro tyto případy jsme vybrali rovnou dvě externí nabíječky, které vás nenechají ve štychu. Teda pokud si ji nezapomenete také nabít. Pro několikadenní výlety doporučujeme Yenkee YPB 3010. Tato powerbanka nabízí kapacitu 30 000 mAh, což stačí na několikanásobné dobití běžného mobilního telefonu. Získáte tak dobíjecí kapacitu na více než týden provozu vašeho telefonu. Mezi další výhody powerbanky YPB 3010 patří dvojice výstupních USB portů, díky nímž můžete nabíjet dvě zařízení naráz a zároveň lze powerbanku nabít všemi běžnými nabíječkami, díky třem různým vstupním USB portům – Micro USB, USB C, Apple Lightning. LCD displej usnadní orientaci ve zbývající kapacitě baterie s hmotností 640 g. Doporučena cena je 899 Kč.

Pro delší výlety doporučujeme powerbanku Yenkee YPB 2045 s hmotností 358 g. Kapacita 20 000 mAh a výkon 45 W zvládne nabít i běžný laptop. Power Delivery u této powerbanky funguje oboustranně. Chrání akumulátory v nabíjených zařízeních, aby nepojímaly větší energii, než dokáží zvládnout a zároveň se PD aktivní i při nabíjení samotné powerbanky, které trvá pouze 3 hodiny. Doporučena cena je od 2 499 Kč.

Je důležité mít vše pohromadě

Outdoorova běžecká ledvinka SPORT YENKEE YBM W510BK nabízí atraktivní, a hlavně funkční design. Reflexní plochy se postarají o vaši bezpečnost a prémiové materiály naopak zaručí maximální komfort a dlouhou životnost. Prostorná transparentní kapsa vám zároveň uschová telefon, ke kterému se budete moct dostat i bez vyndání pomocí otisku prstu. Na další propriety, jako jsou klíče, sluchátka či jiné drobnosti je určena druhá kapsa se zipem. Doporučena cena je 269 Kč.

]]>
5262
Palubní kamera zvyšuje klid a pocit bezpečí https://avmag.cz/palubni-kamera-zvysuje-klid-a-pocit-bezpeci/ Fri, 29 Apr 2022 14:49:32 +0000 https://avmag.cz/?p=5234 Podle průzkumu, který si nechala vypracovat společnost Nextbase, přední světový výrobce palubních kamer, vadí Čechům na cestování autem především bezohledné chování ostatních řidičů. Nezodpovědnost ostatních je největší problém podle 49 % žen a 43 % mužů a nespokojenost s takovým chováním roste s věkem řidičů. Až daleko pozadu zůstávají dopravní zácpy (16 %), agresivní chování dalších řidičů (13 %) a další nepříjemnosti na cestách.

Především muži cestují autem poměrně hodně – více než polovina (55 %) řidičů uvádí, že měsíčně ujede přes 700 kilometrů. Nadpoloviční většina (52 %) žen – řidiček naopak každý měsíc najede méně než 700 kilometrů. Průzkum také ukazuje, že na českých silnicích je poměrně bezpečno – dopravní nehodu zažil na posledních 12 měsíců jen každý dvacátý řidič (5 %). To ale nic nemění na tom, že podle Policie ČR dochází denně k více než 270 dopravním nehodám, ke kterým jsou policisté přivoláni. Celkem Policie ČR v roce 2021 řešila téměř 100 tisíc dopravních nehod s celkovou škodou bezmála 7 miliard korun. Nehody se nevyhýbaly především mladším řidičům do 24 let – v posledních 12 měsících zažilo nehodu 13 % z nich).

Palubní kamera zvyšuje klid a pocit bezpečí

Společnost Nextbase samozřejmě také zkoumala, jak situaci na českých silnicích dále zlepšit a vést řidiče k větší ohleduplnosti k ostatním. Může mít na bezpečnost a ohleduplnost na silnicích pozitivní vliv vybavení vozidel palubními kamerami?

„Ukázalo se, že vlastnictví palubní kamery o celou třetinu snižuje pravděpodobnost nebezpečné a bezohledné jízdy. To znamená, že by autokamery mohly pomoci vyřešit největší potíž českých řidičů na cestách,“ uvádí Laszlo Szalontai, obchodní ředitel pro Střední a Východní Evropu ve společnosti Nextbase. „Se zásadním přínosem autokamer pro bezpečnost provozu na silnicích souhlasí také 58 % respondentů našeho průzkumu. Dokumentování toho, co se na silnicích odehrává, má tedy výrazně pozitivní vliv na vzájemné chování mezi řidiči a v důsledku by mohlo snížit i počet dopravních nehod.“

A co víc, téměř dvě třetiny řidičů (62 %) uvádějí, že by se sami cítili při jízdě na silnicích bezpečněji, pokud by jejich auto bylo vybaveno palubní kamerou, která by nepřetržitě zaznamenávala průběh jejich cesty.

Palubní kamery Nextbase navíc zvyšují bezpečnost posádky vozů i dalšími funkcemi, například možností přivolat pomoc v případě havárie. Mohou také sledovat situaci nejen před vozem, ale i za ním – což je velmi užitečné například při řetězových haváriích v kolonách.

S bezpečnostní na cestách by mohly pomoci i pojišťovny

V rámci aktuálního průzkumu společnosti Nextbase byli čeští řidiči také dotazováni, zdali by si pořídili palubní kameru v případě, že by následně získali slevu na pojištění svého vozu. Právě sleva na pojištění se přitom ukázala jako zajímavý motivační faktor – kameru by si díky ní pořídily bezmála tři čtvrtiny (72 %) českých řidiček a řidičů. Odmítavě se k této možnosti staví jen 14 % respondentů průzkumu.

Aby mohl záznam z palubní kamery sloužit jako důkaz pro pojišťovnu nebo policii, je vhodné zvolit model s vysokým rozlišením obrazu pro zachycení každého detailu, polarizačním filtrem objektivu, který zajistí konstantně kvalitní záznam ve dne i v noci, a také s přesným zjišťováním aktuální polohy pomocí GPS. Senzor zrychlení (G-senzor) zajistí ochranu záznamu před smazáním v případě detekování kolize.

]]>
5234
OKI vystavuje na veletrhu Reklama Polygraf Obaly 2022 https://avmag.cz/oki-vystavuje-na-veletrhu-reklama-polygraf-obaly-2022/ Fri, 29 Apr 2022 11:15:46 +0000 https://avmag.cz/?p=5145 Japonský výrobce OKI představí na veletrhu Reklama Polygraf Obaly v Hale 2 na stránku A15 portfolio zařízení pro malonákladový digitální tisk. Od produkce etiket, štítků a obálek, přes tisk bílé barvy či průhledný lesk až po nejmenší výkonnou A4 barevnou tiskárnu na světě.

Na trhu roste zájem o tiskárny pro úzký formát kategorie NFP (Narrow Format Printing), které jsou určeny pro tisk barevných štítků, etiket a vinět v malém nákladu, včetně možnosti personalizace a využití proměnných dat. Firmy, grafická studia i tiskárny je mohou díky jednoduché obsluze vytvářet na vyžádání, snadno a rychle. Není tak třeba objednávat s předstihem velké náklady externě vytištěných štítků, které se ani nemusejí využít.

Unikátní zařízení OKI Pro1050 přináší díky barevnému tisku, a navíc s bílým tonerem (W+CMYK) nové možnosti při návrhu štítků. Doplňkovou bílou barvu lze kreativně využít například při tisku na průhledná, barevná či tmavá média. Podporována je široká škála povrchů, od texturovaných papírů až po syntetické materiály s bílým, čirým, neprůhledným nebo barevným pozadím. Toner je odolný proti vodě a rozpouštědlům na alkoholové bázi, takže je možné vytvářet štítky vhodné pro mrazicí zařízení, venkovní a průmyslové využití. Samozřejmostí je i potisk „converted“ médií s podložkou, případně i synchronizace tisku na jednotlivé etikety na pásu na průsvit i na černou značku. K nižším nákladům přispívá i to, že není třeba žádná další povrchová vrstva ani laminace.

Další zajímavou kategorii představují malonákladové digitální tiskárny. Pro grafický tisk ve formátu A3+ je určen model OKI Pro9542, který pracuje v kompletní škále barev CMYK plus zářivé bílé. Tiskárna je ideální pro grafický tisk a malovýrobu, jelikož využívá výhod další barvy a přináší novou úroveň díky podtisku bílé barvy při jednom průchodu. Vysokokapacitní tonery představují nákladově úspornou volbu, obzvláště pro vysoké pokrytí a kvalitu tisku. Výjimečná je flexibilita médií, od lesklého papíru přes fólie, transferový papír, pauzovací papír až po voděodolná média. Doba tisku první stránky je do 8 sekund, rychlost tisku ve formátu A4 až 50 str./min barevně i černobíle a A3 28 str./min barevně i černobíle.

Ve variantě Pro9542E je tiskárna rozšířena o zařízení pro tisk obálek v malých sériích (v množství do 5 000). Takovéto menší zakázky bývaly pro velké i malé poskytovatele tiskových služeb vždy problém. Tisk obálek na tradičních ofsetových tiskárnách nebyl dostatečně ekonomický a způsoboval problém i drobným poskytovatelům tiskových služeb využívajícím digitální tisk. OKI Pro9542E se hodí pro malosériový tisk, který díky možnosti tisku bílou barvou nabízí široký prostor pro kreativitu a upoutání pozornosti.

Velmi kompaktní A3 tiskárna OKI Pro8432WT umožňuje tisk s použitím bílého toneru (CMYW). Digitální LED zařízení využívá víceúrovňovou kvalitu výstupu ProQ2400. Tisk s bílým tonerem je vhodný pro potisk transferových médií a hodí se tak pro potisk textilií a triček již od jednoho kusu. Vyšší pětibarevný model OKI Pro9541WT s bílým tonerem se hodí pro potisk transferových médií formátu SRA3+ i jako univerzální tiskárna pro malonákladový tisk.

Barevná LED tiskárna OKI C650 je nejmenší barevný vysoce výkonný A4 model na světě a dokonale se hodí pro firmy, které působí v omezených prostorách. Malé provedení vyžaduje jen minimální prostor a konstrukce se 48% podílem kovu zvyšuje spolehlivost a robustnost. Model C650 si rychle poradí se vším, počínaje vizuální komunikací a marketingovými materiály až po zákaznické faktury.

]]>
5145
Více jak třetina zaměstnanců se velmi obává hackingu https://avmag.cz/vice-jak-tretina-zamestnancu-se-velmi-obava-hackingu/ Thu, 28 Apr 2022 15:52:40 +0000 https://avmag.cz/?p=5258

Ačkoliv se třem čtvrtinám českých zaměstnanců ještě nestalo, že by se jim někdo naboural do počítače, smartphonu nebo on-line účtu, neznamená to, že se tak nestane třeba hned zítra. Trvá to chvilku a mohou přijít o data, osobní identitu, stát se obětí šmírování kamerou, odposlouchávání, a v konečném důsledku může dojít k napadení firemní IT infrastruktury zaměstnavatele. K čemu lze napadené zařízení využít se mohou přesvědčit diváci filmu Promlčeno, který vstoupí do českých kin 28. dubna 2022. V něm je prakticky demonstrováno, co se díky podceněnému kybernetickému zabezpečení může stát.

Cílem exkluzivního průzkumu Ipsos pro společnost Soitron (partnera a odborného poradce thrilleru Promlčeno) bylo zjištěno, nakolik jsou zaměstnanci opatrní při používaní služebního mobilu, tabletu nebo počítače, jak přistupují k on-line bezpečnosti, a také jaké jsou jejich zkušenosti s hackingem. Vzorek průzkumu čítal 1 050 respondentů ve věku 18 až 65 let.

Dvě procenta zaměstnanců bezpečnost IT neřeší

Z průzkumu vyplývá, že nejčastěji – až 52 % uživatelů – stahuje soubory ze zdrojů jako je například Ulož.to, Sdílej.cz, Edisk.cz apod. Dalších 37 % uživatelů stahuje obsah jen z oficiálních služeb (Alza, Netflix, HBOgo, Voyo apod. a 24 % stahuje ze všech možných zdrojů, ale jejich zařízení jsou chráněna antivirovým programem. Celá 2 % se potom při stahování o bezpečnost vůbec nestará. „Jsou to sice jen 2 %, ale v absolutních číslech jde o alarmující početnou skupinu českých zaměstnanců, která stahuje data odkudkoliv a bezpečnost vůbec neřeší,“ varuje Michal Novák, technický ředitel společnosti Soitron.

66 % zaměstnanců prošlo školením

U stahování obsahu přitom z hlediska přístupu k bezpečnosti nehraje zásadní roli, zda tak uživatelé činí z počítače, nebo mobilního zařízení. Hned 64 % uživatelů se totiž chová na obou zařízeních stejně, 20 % z nich přiznává, že na mobilních zařízeních se chová opatrněji a v PC je naopak opatrnější 17 % respondentů. Podíváme-li se na to, zda se firmy snaží své zaměstnance v oblasti kybernetické bezpečnosti edukovat, potom zjistíme, že 66 % zaměstnanců prošlo školením svého zaměstnavatele o tom, jak se bezpečně chovat při využívaní firemní sítě. Erudovanost o on-line bezpečnosti přitom roste s věkem. „Dvě třetiny českých zaměstnanců sice prochází školením, je ale třeba si uvědomit, že stále zbývá velká část těch, kteří neví, jak se mají ve firemní síti chovat, a jak správně zacházet s přidělenými zařízeními a podnikovými účty. Další otázkou potom je, jak důkladná samotná školení jsou,“ polemizuje Michal Novák.

Strach z hackingu je velký

Sociálního hackingu, tedy krádeže digitální identity prostřednictvím sociálního inženýrství, se obává 37 % účastníkům průzkumu. Proto neotevírají žádné odkazy, neinstalují žádné neověřené programy, a bojí se, že si jednou nedají pozor a stáhnou něco nebezpečného. Strach z hackingu mají zejména starší zaměstnanci a obavy jednoznačně rostou s věkem. Pokud by k úspěšnému útoku přece jen došlo, tak jen velmi malá část uživatelů (10 %) by byla ochotna něco zaplatit útočníkovi, který by odcizil jejich soukromé údaje či fotografie. Ochotni zaplatit alespoň menší částku by byli spíše mladší lidé.

Důsledky mohou být fatální

Kybernetický útok na IT infrastrukturu může organizacím zapříčinit nemalé starosti. A je jedno, zda jde o průmyslový podnik, nebo advokátní kancelář, jak se o tom přesvědčí diváci filmu Promlčeno. Karel Roden v hlavní roli IT specialisty v něm úspěšně napadne počítačovou síť advokátní kanceláře. I na základě toho rozehraje napínavý příběh.

Podaří-li se hacknout systémy průmyslového podniku, může to vést k odstavení výrobní linky. Následné škody touto událostí se vyšplhají třeba i do stovek milionů korun v závislosti na tom, jak dlouho výroba stojí. O moc lépe na tom nejsou ani nevýrobní podniky. I ty mohou být velmi postiženy a do velké míry paralyzovány. Přitom k narušení integrity organizací stačí málo. „Na důvěřivého zaměstnance se nastraží past v podobě phishingu, nebo se mu pošle infikovaná příloha e-mailem. Díky tomu útočník odcizí jeho osobní identitu a skrze ni se dostane do firemní infrastruktury, kterou ovládne do té míry, že si se systémy bude moci dělat co chce, krást data uložena v nich, a dokonce i ovládat zařízení připojená do firemní sítě,“ dodává Michal Novák. A právě toto ukazuje nejnovější thriller Promlčeno.

]]>
5258
Sony má nejmenší a nejlehčí standardní zoomový objektiv se F2,8 na světě https://avmag.cz/sony-ma-nejmensi-a-nejlehci-standardni-zoomovy-objektiv-se-f28-na-svete/ Thu, 28 Apr 2022 15:32:40 +0000 https://avmag.cz/?p=5255

Společnost Sony dnes představila 67. objektiv náležející do portfolia objektivů typu E-mount určených pro bezzrcadlovky – očekávaný FE 24-70 mm F2.8 GM II (model SEL2470GM2). Společnost Sony vyvinula nejlehčí standardní zoomový objektiv se světelností F2,8 na světě s využitím své špičkové technologie, která přináší ohromující rozlišení a krásný bokeh, jenž je pro řadu „G Master“ společnosti Sony charakteristický. Objektiv FE 24-70 mm F2.8 GM II je jedním z nejuniverzálnějších objektivů této řady a byl vytvořen pro fotografy, kameramany a hybridní tvůrce.

„Od doby, kdy společnost Sony uvedla na trh první model objektivu 24-70 mm F2,8 G Master, uplynulo šest let a za tu dobu se potřeby našich zákazníků proměnily,“ uvedl Yann Salmon Legagneur, Product Marketing Director divize Imaging Solutions společnosti Sony. „Neustále nasloucháme naší komunitě a nový model FE 24-70 mm F2.8 GM II jsme navrhli na základě zpětné vazby od našich uživatelů. Protože víme, že je objektiv s ohniskovou vzdáleností 24-70 mm mimořádně oblíbený, bylo naprosto nezbytné, pokračovat v jeho zdokonalování a abychom při konstrukci tohoto objektivu, který je tak důležitou součástí výbavy našich zákazníků, použili tu nejpokročilejší technologii. Dnes s potěšením představujeme nejmenší a nejlehčí standardní zoomový objektiv se světelností F2,8 na světě.“

Zdokonalená obrazová kvalita

Objektiv FE 24-70 mm F2.8 GM II se skvěle hodí pro kompaktní, a přitom všestrannou výbavu a umožňuje uživatelům pořizovat mimořádně ostré a detailní záběry, a to fotografie i video. Nový objektiv se vyznačuje vysokým rozlišením po celém snímku – i při plně otevřené cloně. Zcela přepracovaná optická konstrukce obsahuje pět asférických členů, včetně dvou vysoce přesných členů XA (extrémní asférické členy). Objektiv FE 24-70 mm F2.8 GM II obsahuje také dva prvky ED (s velmi nízkým rozptylem) a dva skleněné prvky Super ED. V kombinaci s novým mechanismem floating ostření potlačuje objektiv účinně chromatickou aberaci, astigmatismus, zkreslení a koma, takže je dosaženo vynikajícího rozlišení v celé ploše snímku při všech ohniskových vzdálenostech zoomu a clony.

I při fotografování v náročných světelných podmínkách dosahuje objektiv FE 24-70 mm F2.8 GM II vynikající kvality obrazu díky účinnému potlačení odlesků a duchů. Za tyto vlastnosti vděčí originální povrchové úpravě Nano AR Coating II od společnosti Sony, která vytváří na povrchu objektivu rovnoměrnou antireflexní vrstvu. Díky pokročilé optické konstrukci a nově vyvinuté 11lamelové clonové jednotce vytváří objektiv FE 24-70 mm F2.8 GM II úžasný bokeh s krásným a téměř dokonale kruhovým rozostřením v celém rozsahu zoomu.

Tento objektiv 24-70 mm v novém provedení poskytuje vynikající výkon při fotografování zblízka s minimální zaostřovací vzdáleností 0,21 m při 24 mm a 0,30 m při 70 mm a s maximálním zvětšením 0,32x.

Rychlé a přesné ostření

Objektiv FE 24-70 mm F2.8 GM II spolehlivě ostří díky čtyřem originálním lineárním motorům XD (extreme dynamic) společnosti Sony, plovoucímu zaostřovacímu mechanismu a pokročilému systému ovládání objektivu, a to i při fotografování rychle se pohybujících objektů. Objektiv navíc podporuje sériové snímání až 30 snímků za sekundu pro fotografie a záznam videa v rozlišení 4K 120p s automatickým ostřením.

Fotoaparát FE 24-70 mm F2.8 GM II umožňuje plný AF tracking i při fotografování se zavřenou clonou, takže je možné použít větší hloubku ostrosti a zajistit, aby pohybující se objekty zůstaly ostré i při kontinuálním snímání . Výkon AF trackingu objektivu při zoomování je přibližně dvakrát lepší než u předchozího modelu .

Vytříbené schopnosti pro kreativní natáčení filmů

Díky konstantní maximální cloně F2,8, úžasnému výkonu systému ostření, všestrannému ovládání a spolehlivosti je objektiv FE 24-70 mm F2.8 GM II určen pro všechny typy nahrávání videí. Model FE 24-70 mm F2.8 GM II nabízí extrémně tichý provoz AF díky lineárním motorům XD a nově vyvinuté clonové jednotce. Použití nejnovější technologie omezuje u objektivu FE 24-70 mm F2.8 GM II efekt „focus breathing“, posun zaostření a axiální posun při zoomování a zajišťuje tak plynulé natáčení videozáznamů. Tento objektiv také podporuje funkci kompenzace dýchání , kterou poskytují kompatibilní fotoaparáty řady Alpha.

Další výhodou pro pokročilou tvorbu videa je, že nejnovější objektiv je vybaven funkcí Linear Response MF (manuální zaostřování), která zajišťuje vysokou míru přesnosti při manuálním zaostřování, protože zaostřovací kroužek reaguje přímo a opakovaně na jemné ovládání. Model je také vybaven clonovým kroužkem, který umožňuje rychlé, přímé a snadné manuální ovládání clony. Speciální clonový kroužek umožňuje ovládání bez cvakání, takže je možné docílit plynulé přechody hloubky ostrosti.

Úžasně přenosný

Objektiv FE 24-70 mm F2.8 GM II je navržen pro dokonalé spojení s kompaktními fotoaparáty Sony Alpha™ s bajonetem E-mount, je nejmenším a nejlehčím zoomovým objektivem 24-70 mm F2,8 na světě ve své třídě a nabízí nebývalou flexibilitu a svobodu při fotografování v nejrůznějších situacích. FE 24-70 mm F2.8 GM II váží pouhých 695 gramů, což je přibližně o 20 % méně než původní model 24-70 mm F2,8 G Master. Délka objektivu byla zkrácena o 16 mm a celkový objem se zmenšil přibližně o 18 %.

Spolehlivost a lepší ovládání

Nový model FE 24-70 mm F2.8 GM II byl vyvinut na základě zpětné vazby od profesionálů, aby nabízel ještě lepší ovladatelnost a použitelnost než předchozí modely. Tento model nabízí:

  • Přepínač plynulosti zoomu pro nastavení otáčení kroužku zoomu na tužší (Tight) nebo plynulé (Smooth)
  • Nově přidaný clonový kroužek s možností zapnutí/vypnutí cvakání a přepínačem zámku clony
  • Dvě přizpůsobitelná tlačítka pro zamknutí ostření
  • Ostřící kroužek, který přímo a lineárně reaguje na jemné ovládání při ručním ostření
  • Nová konstrukce sluneční clony objektivu s otvorem pro ovládání kruhových polarizačních filtrů (průměr 82 mm)
  • Těžiště je blízko bajonetu pro lepší manipulaci a ovládání

Inovovaná konstrukce odolná proti prachu a vlhkosti zajišťuje větší spolehlivost při venkovním použití v náročných podmínkách. Tlačítka a spínače jsou opatřeny gumovými těsněními a gumový kroužek utěsňuje objímku objektivu. Přední prvek objektivu je navíc opatřen fluorovou vrstvou, která odpuzuje vodu, olej a další nečistoty a zároveň usnadňuje odstraňování nečistot nebo otisků prstů, které ulpí na povrchu objektivu.

Nový objektiv FE 24-70 mm F2.8 GM II bude v prodeji od konce května za doporučenou cenu 61 990 Kč u řady autorizovaných prodejců společnosti Sony.

]]>
5255
Nejtenčí 5G smartphone na trhu je Motorola edge 30 https://avmag.cz/nejtenci-5g-smartphone-na-trhu-je-motorola-edge-30/ Wed, 27 Apr 2022 15:25:17 +0000 https://avmag.cz/?p=5252

Společnost Motorola představuje nejnovější přírůstek do své rodiny edge: motorola edge 30. Zařízení přináší výkonný fotoaparát s 50Mpx snímačem, ultra plynulým 6,5palcový FHD + OLED displejem s obnovovací frekvencí 144 Hz, multidimenzionálním zvukem Dolby Atmos a energeticky efektivním procesorem Snapdragon 778G+ 5G v elegantním a moderním designu.

S tloušťkou pouhých 6,79 mm je Motorola edge 30 nejtenčím 5G smartphonem ve své třídě, takže v kapse zabírá méně místa, pohodlně se drží v ruce, a přitom má dostatek prostoru pro pokročilé technologie. Společnost Motorola mu také dala poutavý vzhled s jemnými vzory připomínajícími drahokamy, které se mění při naklápění telefonu ze strany na stranu, což zvyšuje jeho sofistikovaný vzhled.

Nejmodernější funkce kamery

Nový telefon motorola edge 30 se může pochlubit 50Mpx ultra širokoúhlým snímačem fotoaparátu, 32Mpx předním fotoaparátem a nejpokročilejším 50Mpx fotoaparátem s vysokým rozlišením. Ten používá nový standard pro automatické zaostřování – okamžité zaostření na všechny pixely. Zatímco tradiční technologie zaostřování využívají přibližně 3 % pixelů, okamžité zaostření na všechny pixely využívá 100 % pixelů ve svislém i vodorovném uspořádání, pro rychlejší a přesnější výsledek při jakémkoli světle a umožňuje snímat s 32násobně větším počtem zaostřovacích pixelů.

Mezi další výhody fotoaparátu patří schopnost zachytit ostré detaily za dne a v noci propustit více světla spojením každé čtveřice pixelů do jednoho masivního ultra pixelu. Optická stabilizace obrazu (OIS) navíc eliminuje nežádoucí otřesy pro snímání nejlepších fotografií úplně novým způsobem. Možnosti zařízení přesahují rámec fotografování – motorola edge 30 umožňuje nahrávat videa v HDR10 s více než miliardou barevných odstínů pro přesnější zobrazení reality než kdykoli předtím.

Reálné možnosti fotoaparátů mobilních zařízení jsou často potlačeny v aplikacích třetích stran, jako jsou TikTok, WhatsApp a Instagram. Při vývoji zařízení motorola edge 30 věnovala společnost Motorola zvláštní pozornost právě příslušným oblastem, jako je vykreslování tváře, nahrávání videí předním fotoaparátem nebo realizaci videohovorů. Vývojáři se také zaměřili na výrazné snížení šumu ve statických záběrech. Všechna výše uvedená funkční vylepšení dělají ze zařízení ideální nástroj pro tvorbu obsahu.

Oblíbená videa a hry působí živěji díky 6,5palcovému displeji OLED s obnovovací frekvencí 144 Hz a technologií HDR10+, která splňuje filmové standardy DCI-P3 pro barevný rozsah, jas, přesnost barev a úroveň kontrastu, takže umožňuje sledovat obsah ve více než miliardě barevných odstínů. Dva velké stereo reproduktory dodávají multidimenzionální zvuk Dolby Atmos® pro pohlcující zážitek ze sledování.

Vysoký výkon

Mobilní procesor Snapdragon 778G+ poskytuje výkon převyšující očekávání – od podpory her až po nahrávání videa. Umožňuje stahování dat, streamování, chatování a videohovory bez zpoždění, jakož i připojit se k nejrychlejším sítím Wi-Fi 6E11 prostřednictvím pokročilého modemu. Nejnovější zařízení motorola edge 30 disponuje kapacitou až 8 GB RAM a až 256 GB úložištěm2, takže vás na cestách nikdy nezpomalí.

Zařízení motorola edge 30 využívá funkcionalitu Ready For33, která umocní všechno, co smartphone dokáže, včetně bezdrátového připojení k monitoru nebo televizoru a přenosu obsahu z mobilního zařízení na velkou obrazovku.

Motorola edge 30 nedělá kompromisy mezi poskytováním výhod 5G44 připojení a výdrží baterie. Výkonná 4020 mAh baterie je vyrobena na dostatečnou výdrž a podporu všech pokročilých funkcí zařízení. V případě potřeby rychlého napájení poskytuje TurboPower™ 30 hodiny energie během několika minut nabíjení5.

Zařízení motorola edge 30 přichází do České republiky s počáteční doporučenou cenou 10 999 Kč.

]]>
5252
Hluk na pracovišti ovlivňuje zdraví i produktivitu. Jak mu efektivně čelit? https://avmag.cz/hluk-na-pracovisti-ovlivnuje-zdravi-i-produktivitu-jak-mu-efektivne-celit/ Wed, 27 Apr 2022 15:12:18 +0000 https://avmag.cz/?p=5246

Vysoký a dlouho trvající hluk může mít velmi škodlivé účinky na lidský organismus. Při opakovaném porušování hygienických limitů hluku může člověku mimo jiné způsobit vážné poruchy spánku, kardiovaskulární onemocnění, duševní poruchy nebo částečnou či dokonce úplnou ztrátu sluchu. Pojďme se u příležitosti Světového dne bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (28. dubna) zaměřit na zaměstnání, která jsou z pohledu hluku riziková. A jak je možné se proti hluku na pracovišti účinně bránit.

Definice přijatá Světovou zdravotnickou organizací považuje za hluk jakýkoliv nechtěný zdroj zvuku . Hluk dělíme na relativní, který ovlivňuje naši psychiku a pohybuje se kolem 35 dB a absolutní, který může ovlivnit fyziologické funkce, nebo poškodit náš sluch. „K poškození sluchu u člověka může dojít při dlouhodobém působení hluku v rozmezí 85 dB – 110 dB. Hluk nad 130 dB již vyvolává bolest a vede k nevratnému poškození sluchového orgánu,“ objasňuje Iveta Králová, Key Segments Manager ze společnosti Ecophon, která bezmála 40 let vyvíjí a prodává akustické systémy na absorpci hluku.

Dopady hluku na zdraví i práci

Dlouhodobý pobyt v hlučném prostředí má řadu negativních účinků. Kromě ztráty sluchu, která přichází velmi pomalu a plíživě, nás hluk ohrožuje i v běžném fungování. Způsobuje únavu, podrážděnost a ztrátu koncentrace, což je obzvlášť na pracovišti problém. Každé vyrušení má vliv na naši výkonnost. Podle kalifornských vědců trvá pracovníkovi v průměru 33 minut, než se po přerušení dokáže vrátit na původní úroveň koncentrace. Rozdíly ve výkonnosti jsou markantní zejména pokud jde o složitější úkoly, u nichž je podle vědců výkonnost v hlučném prostředí až o 50 % méně přesná.

Nejhlučnější pracovní prostředí

Už od roku 1963 je hluk na pracovišti uznáván jako příčina nemocí z povolání. Zaměstnání, kde se s výraznějším hlukem setkáváme, je poměrně hodně. Jedná se především o dělnické profese, ale také nákupní centra, pohostinství nebo callcentra. Pokud například obsluhujete jeřáb nebo svařujete, vystavujete se hladině hluku okolo 90 dB. V kovárně nebo při užívání obráběcího stroje se můžeme setkat se 110 dB, stejně jako v hudebním klubu. Příklepová vrtačka dokonce dosahuje až 120 dB, což už je míra hluku blížící se nevratnému poškození sluchu.

Není bez zajímavosti, že z pohledu hluku bývají velmi riziková i zdravotnická zařízení: „Na sálech se kupříkladu během ortopedických operací může úroveň hluku vyšplhat až k 110 dB! To je úroveň, která odpovídá hluku sbíječky a již zásadně škodí sluchu. Navíc logicky výrazně ztěžuje komunikaci personálu,“ objasňuje Iveta Králová.

Jaké je ideální prostředí?

Příjemně tiché prostředí se pohybuje kolem 30 dB. Pro kancelář je ideální hluková hladina mezi 20 až 40 dB. Nařízení vlády 272/2011 Sb., rozlišuje tři hygienické limity při práci.

  • Pro práci náročnou na pozornost a soustředění je limit 50 dB.
  • Hygienický limit pro pracoviště ve stavbách pro výrobu a skladování, kde hluk nevzniká pracovní činností, ale je způsobena větracím nebo vytápěcím zařízením je 70 dB.
  • Přípustný expoziční limit ustáleného a proměnného hluku při práci činí 85 dB.

Jak snížit hluk na pracovišti?

Ideální prostředí a hygienické limity zvuku již známe. Co když je ale pracoviště nesplňuje? Někdy stačí k nápravě opravdu jen málo – například reorganizace interiéru a přesun pracovního místa dále od zdroje hluku. Ve výrobních halách, kde toto možné není, se běžně užívají účinné ochranné pomůcky, jako jsou sluchátkové chrániče a špunty.

Mezi nejpraktičtější řešení se pak řadí instalace akustických materiálů, které pohlcují zvuk. „Jedná se například o speciální akustické stěny a podhledy vyrobené ze skelné vaty, která má výjimečnou schopnost absorbovat zvuk. Některé systémy, jako je akustická omítka Fade, je také možné aplikovat na nejrůznější povrchy včetně klenutých či zakřivených stropů,“ říká Králová.

]]>
5246