AVMAG https://avmag.cz audio video magazine cz Wed, 28 Apr 2021 10:10:07 +0000 cs hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.7.2 63858194 Solimar Systems a Kyocera Document Solutions uzavřely evropské partnerství https://avmag.cz/solimar-systems-a-kyocera-document-solutions-uzavrely-evropske-partnerstvi/ Tue, 27 Apr 2021 10:07:08 +0000 https://avmag.cz/?p=4404 Společnost Solimar Systems, poskytovatel workflow řešení pro tiskovou produkci a digitální komunikaci, potvrdila nové partnerství se společností Kyocera Document Solutions Europe. Spolupráce umožňuje poskytovatelům transakčních a variabilních tiskových služeb komplexní řešení pracovních postupů pro maximalizaci efektivity a produktivity jejich inkoustového produkčního stroje Kyocera TASKalfa Pro 15000c.

 

TASKalfa Pro 15000c nabízí cenově výhodné řešení digitálního produkčního inkoustového stroje s vynikajícím výkonem a minimální údržbou. Integrací robustního a flexibilního řešení Solimar Systems a podporou tiskového standardu IPDS a AFP společně přinášejí pokročilé a bezpečné workflow pro rychlý a spolehlivý produkční tisk.

„Solimar Systems je významným hráčem na trhu se silným portfoliem a flexibilními řešeními, která vyhovují individuálním požadavkům našich zákazníků,“ řekl Marcel Ebbenhorst, Production Printing Manager, Kyocera Document Solutions Europe. „Nabízí škálovatelné modulární platformy, které lze snadno integrovat do stávajícího workflow našich uživatelů tiskáren Kyocera TASKalfa Pro 15000c bez jakéhokoli dopadu na produktivitu a spolehlivost. Kombinace těchto dvou špičkových technologií zvyšuje efektivitu výroby díky rychlejšímu a spolehlivějšímu tiskovému výkonu.“

Zákazníci Solimar Systems a TASKalfa Pro 15000c také ocení flexibilitu, se kterou jim toto výkonné řešení pro digitální inkoustové tiskárny umožňuje nastavení různých délek chodu bez přerušení. Zvýšená produktivita umožňuje navýšit jejich kapacitu, přijímat nové zákazníky, a tím zvyšovat profitabilitu jejich tiskových služeb.

Jamie Walsh, manažer prodeje pro EMEA a APAC, Solimar Systems, uzavírá: „Toto je začátek dlouhodobé spolupráce, přičemž někteří zákazníci společnosti Kyocera již využívají výhod zvýšené propustnosti a flexibility výroby, které poskytuje naše platforma iCONVERT. Doufáme, že s rozvojem tohoto nového partnerství se bude také zvyšovat počet zákazníků společnosti Kyocera, kteří budou využívat naši širší platformu Chemistry k řešení procesních problémů a zvyšování efektivity pro ziskovější výrobní linku.“

]]>
4404
Fotopast EVOLVEO StrongVision Mini https://avmag.cz/fotopast-evolveo-strongvision-mini/ Tue, 20 Apr 2021 12:18:42 +0000 https://avmag.cz/?p=4371 EVOLVEO uvádí na trh novou fotopast, která zaujme především svými kompaktními rozměry. Fotopast EVOLVEO StrongVision Mini o velikosti pouhých 105 × 85 × 40 mm lze skrytě a nepozorovaně umístit téměř kamkoli. Od prasklin v kamenech a skále, přes vikýře, parapety a balkony domů a dalších staveb. Fotopast lze také pomocí pásků a úchytů umístit na kmen stromu nebo jinou podobnou plochu. Mezi hlavní funkce patří noční foto i video, 20Mpix fotografie s datem a časem, Full HD video či časosběrný režim.

 

Fotopast EVOLVEO StrongVision Mini s kamufláží a stupněm krytí IP65 je určena především pro sledování pohybu zvěře v přírodě, zvládne však skrytě monitorovat i budovy a soukromé prostory. I přes své malé rozměry StrongVision Mini poskytuje všechny potřebné funkce, které se od fotopastí očekávají, a snadno se ovládá. Fotopast je vybavena IR přísvitem s vlnovou délkou 850 nm pro pořizování nočních snímků. Použitý IR přísvit umožňuje zaznamenávat noční černobílé fotografie i černobílé noční video. Za denního světla je záznam detailně barevný. Přepínání denního a nočního režimu je plně automatické v závislosti na intenzitě okolního světla.

 

Integrovaný snímač (5 Mpix) dokáže zaznamenat fotografie v rozlišení až 20 Mpx nebo video ve FullHD kvalitě 1080 p. Automatická spoušť spolupracuje s PIR čidlem a reaguje rychlostí 0,8 s. Uživatel může snadno nastavit několik režimů záznamu od pořizování běžných fotografií s nastavitelným rozlišením až po režim sekvenčního focení Burst, při kterém se zaznamená až 9 snímků v řadě za sebou. Při záznamu lze také kombinovat pořízení fotografie a videa při jedné aktivaci, nebo video samotné.

 

Fotopast EVOLVEO StrongVision Mini lze použít i pro záznam časosběrných fotografií. Interval automatického pořízení fotografií lze nastavit na hodnoty 5, 10 nebo 30 min. Tuto funkci lze využít například pro sledování vývoje stavebních a jiných prací nebo pro záznam z míst, kde není možné použít aktivaci zařízení pomocí PIR čidla.

 

Nastavení fotopasti EVOLVEO StrongVision Mini je snadné. Stačí vložit baterie a zapnout. Fotopast je již továrně přednastavena na doporučený režim, který vychází z obecných požadavků na zařízení tohoto typu. Individuální a detailní nastavení se provádí pomocí počítače s využitím konfiguračního souboru na SD kartě.

 

Pro EVOLVEO StrongVision Mini je k dispozici celá řada originálních příslušenství. Například solární panel, který prodlouží dobu provozu až na dvojnásobek. V nabídce EVOLVEO jsou i další modely fotopastí.

 

Dostupnost a cena
Fotopast EVOLVEO StrongVision Mini je dostupná prostřednictvím sítě internetových obchodů a vybraných prodejců. Doporučená koncová cena je 1 290 Kč včetně DPH.

 

Parametry:

Paměť: Micro SD Karta Max 32 GB

Čočka: F=3.1; FOV=60°

Rozměry: 105 mm × 85 mm × 40 mm

LED: 850 nm IR

PIR Senzor: Zorné pole 90°

Počet IR LED: 26 LED

Maximální dosvit IR LED: 20 metrů (ideální osvit do 6 – 8 m)

Rychlost aktivace: 0,8 s

Zpoždění: 1/5/10/30sec/min

Rozlišení fotografií: 20MP/16MP/12MP

Burst/sekvence snímků: 1/3/6/9

Rozlišení Videa: 1080P/720P/VGA

Formát záznamu: JPEG/AVI

Datum a čas na snímku: Ano

Stand-by proud: 0,02 mA

Napájení: 4 × AA 1,5 V LR6 baterie, Externí 6V DC (1,2V články nelze použít)

Voděodolnost: IP 65

]]>
4371
TCL má nové televize řady C a soundbar https://avmag.cz/tcl-ma-nove-televize-rady-c-a-soundbar/ Tue, 20 Apr 2021 11:19:36 +0000 https://avmag.cz/?p=4352 TCL Electronics uvedla nové modely televizorů řady C i originální soundbar TS8132. Do řady televizorů C patří nové modely C72, C72+ a C82. Budou dodávány v celé řadě velikostí od 43 až do 75 palců.

Nové televizory TCL řady C zahrnují tři nové modelové řady, které všechny zobrazují svým způsobem to nejlepší:

 •  TCL C82: 4K Mini-LED TV a QLED, Android TV a zvukový systém Onkyo
 • TCL C72+: 4K QLED TV a 100 Hz i Android TV
 • TCL C72: 4K QLED TV a Android TV

Díky špičkové technologii Quantum Dot, ale také procesoru AiPQ a technologii Deep Learning poskytují všechny modely (C72, C72+ a C82) 100% objem barev ve filmové kvalitě. Miliarda barev a odstínů se schopností rozpoznávat charakter děje, který se na obrazovce odehrává, a přizpůsobit barevné podání, zajistí plně realistický obraz. Navíc řada C82 využívá vlastní technologii TCL Mini-LED, která zajištuje vysoce výkonný systém s obrazovkou rozdělenou do dvaceti rejstříků dynamického rozsahu s tisíci diodami. To vše přináší neuvěřitelný jas pro dramatičnost obrazu a bohatší realistický výkon HDR. Tyto precizně ovladatelné diody Mini-LED přinášejí dechberoucí kontrast, který z řady C82 dělá televizory schopné odhalovat nové detaily v tmavých scénách a současně přinášet spektakulární jas pro větší hloubku obrazu a množství detailů ve velkých formátech.

Řada TCL C82 využívá technologii 4K HDR Premium, která poskytuje jedinečný zážitek s vysokým rozsahem dynamiky zobrazování pro skvělý jas, výjimečné detaily a jasné přesné barvy. Řada C72 a C72+ pak využívá 4K HDR PRO v kombinaci s technologií quantum dot. HDR PRO poskytuje zážitek plný přesných barev a jemných detailů. Uživatelé mohou zažít neuvěřitelnou kvalitu v zobrazení detailů, které filmaři zamýšleli dostat do záběrů. Obraz je plný detailů stejně jako přirozený svět. Tyto televizory tak umožní hlubší ponoření do děje.

Díky nativní 100Hz obrazovce u televizorů řady C82 a C72+ si mohou uživatelé vychutnat zobrazení scén s rychlým pohybem, jako je sport nebo akční scény, v ostrých detailech a realistickém plynulém zobrazení. Navíc C82 přináší vertikální skenování pro zvýšení ostrosti zobrazení rychle se pohybujících objektů. Nic tak nepřekoná zobrazení pohybu ve 100 Hz. Řada C72 je vybavena technologií Motion Clarity pro jemné zobrazení a vylepšení zobrazení pohybu.

Všechny nové modely řady C mají multiformátový HDR pro maximalizaci rozlišení 4K a podporu nejlepších formátů, ať už Dolby Vision na Netflixu, Disney+ nebo obsahu HDR 10+ na službě Amazon Prime Video. Řada C72+ a C82 má navíc technologii 4K HDR Dolby Vision IQ, která optimalizuje obrazovou kvalitu tím, že přizpůsobuje obraz okolním světelným podmínkám.

Hraní a zvuk

Pro hráče video a počítačových her je odezva systému televizoru stejně tak důležitá jako obrazové podání. Řada C72 přináší automatický režim Game Master s HDMI 2.1 a ALLM, kdy si hráči užijí nízké latence systému a nejlepšího nastavení obrazu při hraní her. Navíc C82 i C72+ mají automatický režim Game Master Pro s novým rozhraním HDMI 2.1 48 Gbps pro vyšší obnovovací frekvence včetně 4K při 120 fps. Použitá technologie VRR eliminuje trhání obrazu a zamrzání pro plynulou hru s více detaily.

Jak C72 tak C72+ jsou vybaveny zvukovým systémem Onkyo podporující Dolby Atmos. Reproduktory Onkyo jsou speciálně navrženy pro čistý a precizní zvuk, který zajistí realistický zážitek zvuku Dolby Atmos i doma. Řada C82 má pohlcující zvukový systém Onkyo 2.1 s reproduktory s předním vyzařováním pro jedinečný zvukový zážitek při sledování filmů, poslouchání hudby nebo hraní her. Navíc má řada C82 dedikovaný basový reproduktor umístěný na zadní straně televizoru. Vysocekvalitní zvukový systém Onkyo a Dolby Atmos povyšuje zážitek na kvalitu filmového sálu a přináší zvuk nové dimenze.

Pokročilé a chytré funkce Smart TV

Nové televizory řady C využívají nejnovější systém Android TV verze 11 a integrovanou službu Google Assistant. Vyhledání nejnovějšího kasovního trháku, zobrazení výsledků nebo zhasnutí světel, to vše bez přerušení sledování televize. Pokročilé ovládání hlasem v kombinaci se službou Google Assistant a televizorem TCL Android TV v centru usnadňuje život a dělá jej inteligentnějším. S využitím služby Alexa mohou uživatelé televizorů TCL řady C zadávat příkazy pro přehrávání hudby, zpráv, předpověď počasí, pro nastavení hlasitosti nebo změnu programu a ovládat další chytré a propojené domácí spotřebiče. Služba Google Duo spolupracuje perfektně s televizory TCL Android TV a umožňuje zdarma a jednoduše zorganizovat videokonference a setkání a propojí uživatele s nejbližšími přáteli a rodinou. Řada C82 je vybavena video kamerou 1080P se širokým zorným polem, která rozšiřuje další možnosti televizoru. Tato kamera ve spojení s dalšími aplikacemi umožňuje sdílet zážitky a být se svými blízkými prostřednictvím velké obrazovky.

TikTok na televizorech a design

Od konce března 2021 je aplikace TikTok TV app dostupná i pro televizory TCL a umožňuje nyní přinášet obsah do domácností ve Velké Británii, Francii a Německu. TikTok se bude dále prosazovat a uvádět i pro stávající vybrané modely a u všech nových modelů TCL roku 2021, a přinese tak zábavný obsah z platformy TikTok přímo na televizor.

Aplikace TikTok TV byla speciálně vytvořena pro přehrávání na velkých televizorech a umožňuje lidem sledovat obsah TikTok For You a TikTok Following společně s většinou dalšího oblíbeného a sledovaného obsahu. Tento obsah je tříděn do kategorií, které zahrnují vše od hraní her, komedií až po témata, jako je kosmetika nebo móda.

Všechny nové modely řady C mají bezrámečkový ultratenký kovový design. Koncept využívající kovové prvky a štíhlý profil dělá z těchto televizorů nejen elegantní artefakt ale také odolný výrobek, který perfektně zapadne do interiéru. Jak C82 tak C72+ mají centrálně umístění stojan a mohou být postaveny kdekoli na rovný povrch. C72 umožňuje duální nastavitelné umístění podstavce pro instalaci TCL soundbaru, nebo pro umístění televizoru na jakékoli rovné místo v domácnosti.

Soundbar TCL TS8132

TCL navazuje na úspěšnou nabídku soundbarů s pohlcujícím zvukem Dolby Atmos přizpůsobenou možnostem uživatelů a uvádí tento rok na trh soundbar TS8132. Soundbar podporuje Dolby Atmos 3.1.2, má bezdrátový subwoofer a přináší pohlcující zvuk z oblíbených streamovacích služeb, televize nebo her. Nový rozměr zvuku Dolby Atmos je zajištěn osmi reproduktory, které nabízejí výkonný pódiový zvuk. Zvuk posluchače ohromí a navíc překvapí, co dokáže zařízení ve štíhlém designu s kompaktníma ale výkonným subwooferem. Soundbar nabídne pohlcující zvuk při sledování televize a filmů, ale stane se také audio centrem s vestavěnou technologií Chromecast, které spolupracuje Apple AirPlay, Hey Google a službou Alexa, a spojuje tak oblíbené platformy a zvukové ekosystémy. Pro propojení s televizorem podporuje HDMI eARC a je kompatibilní s Dolby Vision 4K.

]]>
4352
Huawei podporuje plně propojený chytrý svět https://avmag.cz/huawei-podporuje-plne-propojeny-chytry-svet/ Sat, 17 Apr 2021 12:27:53 +0000 https://avmag.cz/?p=4348 Neupouštět od ambiciózních cílů, pokračovat v posouvání hranic na poli technologií a hlavně ve spolupráci s ostatními partnery dláždit cestu k lepší digitální budoucnosti. Huawei Global Analyst Summit se nesl ve znamení odhodlanosti a poukázal na hledání nových příležitostí. Letos pořádaného 18. ročníku se na místě zúčastnilo více než 400 hostů včetně průmyslových a finančních analytiků a klíčových zástupců veřejnosti a médií. Další novináři a experti z oboru se k akci připojili online. Třídenní summit proběhl necelé dva týdny poté, co Huawei zveřejnila svou výroční zprávu za rok 2020, dle které i přes mírné zpomalení v růstu splnila své celoroční plány.

Současná doba není podnikání společnosti Huawei příliš nakloněna, i proto je jedním z hlavních pěti cílů vedení firmy optimalizace stávajícího portfolia, uvedl ve svém proslovu rotující předseda společnosti Eric Sü. Ve světle stále probíhající pandemie Covid-19, nadále platných zákazů ze strany USA a geopolitických tlaků společnost již od loňského roku usilovně pracuje na aktivitách, které pomohou posílit její odolnost na globálním trhu. Mezi tři hlavní priority patří zdokonalování softwaru, hledání nových příležitostí pro využití stávajících technologií v nových oborech a výrazné investování do komponent pro inteligentní vozidla.

Software je jádrem celého cloudu. Společnost jej do budoucna chce kompletně oddělit od hardware a pokud se naskytne vhodná příležitost, zvýšit stávající investice za účelem rozšíření své nabídky softwarových služeb. V současné době prochází celý sektor pro cloud a umělou inteligenci (AI) kompletní restrukturalizací, což má pomoci jeho hladkému růstu v budoucnosti. V případě stávajících technologií se společnost aktivně snaží o hledání nových způsobů jejich využití. Příkladem jsou aktivity firmy na poli optické komunikace, díky nimž může Huawei využít své technologické know-how nově například i pro vývoj optických monitorů, inteligentních automobilových světel či snímání optických vláken. Plány společnosti v sektoru autonomních vozidel se pojí zejména s vývojem speciálního softwaru, který může učinit propojenou inteligentní dopravu realitou. Společnost proto hodlá výrazně posílit své investice do výzkumu a vývoje software a dalších komponent.

Druhým významným cílem společnosti je maximalizovat hodnotu 5G, společně s dalšími oborovými partnery definovat jeho rozvojové evoluční stádium zvané 5.5G, a stát tak v čele evoluce v mobilní komunikaci. Dle společnosti bylo ke konci roku 2020 na světě v provozu více než 140 sítí 5G, jichž využívalo přes 330 milionů uživatelů. Ačkoliv globální přechod na 5G probíhá lépe, než se očekávalo, společnost se i nadále hodlá soustředit na zdokonalování řešení pro služby 5G a podporu průmyslových podniků i koncových zákazníků v přechodu na nové sítě. Ke konci loňského roku tak společnost řídila více než 3000 inovačních projektů po celém světě a podepsala přes tisícovku smluv ke spolupráci na 5G napříč dvacítkou různých oborů.

Huawei se dále zaměřuje na rozvíjení uživatelsky přívětivého a bezproblémového chytrého prostředí pro všechny možné příležitosti. Přestože zákazy ze strany USA měly významný dopad na mobilní divizi společnosti, závazek Huawei vůči zákazníkům jimi nijak ovlivněn nebyl. Společnost se nadále soustředí na poskytování služeb, v jejichž centru je uživatel, napříč svými chytrými zařízeními, konkrétně například pro chytrou kancelář, chytrou domácnost, cestování, fitness, zdraví či zábavu. To se týká i intenzivního úsilí při vývoji vlastního operačního systému HarmonyOS. Součástí ekosystému Huawei Mobile Services (HMS) je nyní již více než 2,3 milionu vývojářů a systém slouží zhruba 700 milionům zákazníků napříč 170 zeměmi a regiony.

Vedení společnosti též vyzdvihlo své cíle v oblasti ekologie, především pak zaměření na snížení spotřeby energie a redukci množství škodlivých emisí v ovzduší. Cílem Huawei je proto vývoj technologií, které by pomohly průmyslovým odvětvím snižovat svoji spotřebu a do budoucna kráčet zelenější cestou. Eric Sü v neposlední řadě zmínil i problémy s kontinuitou dodávek způsobené aktivitami USA, ke kterým se společnost hodlá postavit čelem. Polovodiče jsou vysoce komplexní z hlediska designu i výroby a vyžadují obrovské investice nejen do výzkumu a vývoje. Výsledkem je velmi specializovaný globální dodavatelský řetězec, kde má každý region svou vlastní roli na základě svých vlastních silných stránek. Tato spolupráce pomohla vytvořit ideální prostředí pro inovace a snižovat náklady ve prospěch společností a spotřebitelů po celém světě. Pokud by tento způsob spolupráce zanikl, každý region by musel investovat ohromné částky do vybudování vlastního nezávislého dodavatelského řetězce. Podle zprávy vypracované Asociací polovodičového průmyslu (SIA) by budování regionální soběstačnosti v tomto odvětví vyžadovalo počáteční investici ve výši nejméně 1000 miliard amerických dolarů. Následkem by bylo navýšení cen polovodičů o 35 % až 65 %, přičemž náklady by v konečném výsledku dopadly na spotřebitele.

„Polovodičový průmysl musíme vrátit zpět do starých kolejí. Abychom předešli dalšímu vývoji této situace, je nyní klíčové opětovně vybudovat důvěru a obnovit spolupráci v globálním dodavatelském řetězci polovodičů. Čelíme nyní neuvěřitelnému riziku. Lídři po celém světě toto musí brát vážně a učinit moudré politické rozhodnutí, aby znovu vybudovali důvěru a pomohli globálnímu dodavatelskému řetězci se co nejdříve vrátit do zajetého systému,“ prohlásil Sü závěrem. Navzdory současným překážkám však společnost nadále pevně věří v sílu digitálních technologií, které přináší nová řešení problémů, jimž všichni čelíme. Se svými zákazníky a partnery proto Huawei hodlá pokračovat v inovacích a podpoře digitální transformace, jež jsou vstupní bránou do plně propojeného a inteligentního světa.

]]>
4348
Jsou známi vítězové soutěže Sony World Photography Awards 2021 https://avmag.cz/jsou-znami-vitezove-souteze-sony-world-photography-awards-2021/ Sat, 17 Apr 2021 10:50:03 +0000 https://avmag.cz/?p=4340 Světová fotografická organizace s potěšením představuje celkové vítěze prestižní soutěže Sony World Photography Awards 2021. Titul fotograf roku, s ním spojenou peněžitou cenu 25 000 $ a sadu digitální fototechniky Sony získává oceňovaný dokumentarista Craig Easton (Velká Británie) za sérii fotografií s názvem Bank Top. Dále jsou vyhlášeni vítězové deseti kategorií společně se jmény fotografů, kteří se umístili na 2. a 3. místě v profesionální soutěži a celkoví vítězové otevřené a studentské soutěže a soutěže pro mladé fotografy.

Vítězové jsou zároveň prezentováni ve videu ze slavnostního oznámení, které provází generální ředitel Světové fotografické organizace Scott Gray a televizní a rozhlasová moderátorka a autorka Konnie Huq. Video obsahuje rozhovory, zákulisní klipy a reakce vítězných fotografů a je k dispozici zde:  https://www.youtube.com/watch?v=PIXYIfesGOQ

Dnes se také představuje virtuální výstava vítězných prací a děl finalistů, A Year in Photos from the Sony World Photography Awards 2021, dokumentární snímek vytvořený speciálně k výstavě, jímž nás provede historička umění Jacky Kleinová a bavič Nish Kumar. Zároveň je volně přístupná digitální verze ročenky Sony World Photography 2021. To vše je možné zhlédnout či stáhnout na stránkách worldphoto.org/announcement-2021

ČESKÁ REPUBLIKA

Vítězem kategorie Architektura & design profesionální soutěže se stal Tomáš Vocelka se sérií snímků Eternal Hunting Grounds.

Série snímků zachycuje krematorium pro domácí mazlíčky ve Středočeském Drnově poblíž Slaného. Bývalý vojenský komplex byl už 17 let opuštěný, když si zchátralý objekt koupili dva kamarádi, Martin Chlum a Michal Šeba, a zrealizovali svůj sen o stavbě místa posledního odpočinku pro domácí mazlíčky. Jeden z majitelů vysvětlil, co bylo důvodem, proč se rozhodli tento svůj projekt uskutečnit: „Když mi zemřel pes, zjistil jsem, že neexistuje žádné místo, kde by mohla proběhnout kremace nebo pohřeb.“ S pomocí českého minimalistického architekta Petra Hájka založili zařízení, které je dnes známé jako Věčná loviště a nabízí pohřební síň, krematorium a přibližně 40 hektarů okolních pozemků, kde se daří divokým zvířatům.

Místo pro poslední rozloučení

Fotografii se Tomáš Vocelka učil nejprve od otce a pak od československého fotodokumentaristy Gustava Aulehly. Kariéru fotožurnalisty odstartoval v roce 1990, o deset let později ovšem zcela změnil směr. Postupně se vypracoval na pozici redaktora titulní strany MF DNES a pak na post zástupce šéfredaktora. V roce 2016, ve svých 50 letech, se rozhodl, že se vrátí k profesionální fotografii. Podařil se mu comeback, zvítězil například v kategorii Proměny Prahy soutěže Czech Press Photo, o rok později byl druhý v kategorii Reportáž. Získal roční tvůrčí fotografický grant od Hlavního města Prahy a má za sebou výstavy v prestižních českých fotografických galeriích. Je dvojnásobným finalistou mezinárodní soutěže Travel Photographer of the Year a jeho snímky byly publikovány například na obálce španělského National Geographic Viajes.

Tomáš Vocelka je historicky první český fotograf, který vyhrál některou kategorii v profesionální části soutěže Sony World Photography Awards, ke své výhře uvedl: „Vítězství v tak renomované soutěži, jako je Sony World Photography Awards, považuji za ohromný úspěch. Splnil se mi tím sen a mám z toho opravdu velkou radost, protože této soutěže se účastní ti nejlepší fotografové z celého světa, a to nejen fotožurnalisté, ale i ti, kteří fotí jiné žánry.“

Čelní stěna krematoria pro domácí mazlíčky, nazvaného Věčná loviště, je složena z tisíců malých zrcátek. Před objektem stojí spolumajitelé Michal Šeba a Martin Chum.

„Je docela zábavné, že původně se mi do fotografování zvířecího krematoria moc nechtělo. S tématem přišla moje kolegyně, novinářka Magdalena Medková a poprosila, jestli bych jí nenafotil obrázky k její reportáži. Připadalo mi to takové pesimistické a smutné. Ale za pár chvil jsem si uvědomil, že je to velmi zajímavé místo se silným příběhem a už jsem se na focení těšil. Musím Magdě poděkovat, bez ní by ty snímky nevznikly.“

„Už při fotografování jsem si říkal, že to místo hodně vypovídá o změnách ve vztahu lidí ke zvířatům, o samotě lidí ve městech, pro které je často nejbližší bytostí domácí mazlíček, i o světě, kde jsme si mohli dovolit přeměnit původně vojenský objekt v zajímavé architektonické dílo. Právě tyto významové přesahy pak rozhodly, že jsem fotografie vybral a poslal do soutěže“.

VÍTĚZOVÉ KATEGORIÍ PROFESIONÁLNÍ SOUTĚŽE

Vítězové kategorií profesionální soutěže byli vybíráni porotou složenou z odborníků. Ocenění získali za výjimečný soubor 5 až 10 fotografií, jejichž témata se pohybovala od příběhů regionálního významu po otázky globálního rozměru, od tichých okamžiků nezdolnosti po brilantní kreativitu a hravost. Všichni vítězové jednotlivých kategorií získávají digitální fototechniku od Sony. Letošními vítězi se stávají:

 

ARCHITECTURE & DESIGN (ARCHITEKTURA & DESIGN)

VÍTĚZ: Tomáš Vocelka (Česká republika) za sérii fotografií Eternal Hunting Grounds

Finalisté: 2. místo – Frank Machalowski (Německo); 3. místo – Gu Guanghui (Čína)

 

CREATIVE (KREATIVNÍ)

VÍTĚZ: Mark Hamilton Gruchy (Velká Británie) za sérii fotografií The Moon Revisited

Finalisté: 2. místo – Luigi Bussolati (Itálie); 3. místo – Sasha Bauer (Ruská federace)

 

DOCUMENTARY PROJECTS (DOKUMENTÁRNÍ PROJEKTY)

VÍTĚZ: Vito Fusco (Itálie) za sérii fotografií The Killing Daisy

Finalisté: 2. místo – Craig Easton (Velká Británie); 3. místo – Lorenzo Tugnoli (Itálie)

 

ENVIRONMENT (ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ)

VÍTĚZ: Simone Tramonte (Itálie) za sérii fotografií Net-zero Transition

Finalisté: 2. místo – Mohammad Madadi (Íránská islámská republika); 3. místo – Antonio Pérez (Španělsko)

 

LANDSCAPE (KRAJINA)

VÍTĚZ: Majid Hojjati (Íránská islámská republika); za sérii fotografií Silent Neighborhoods

Finalisté: 2. místo – Andrea Ferro (Itálie); 3. místo – Fyodor Savintsev (Ruská federace)

 

PORTFOLIO

VÍTĚZ: Laura Pannack (Velká Británie) za práci Portfolio Overview

Finalisté: 2. místo – Brais Lorenzo (Španělsko); 3. místo – Loli Laboureau (Argentina)

 

PORTRAITURE (PORTRÉT)

VÍTĚZ: Craig Easton (Velká Británie) za sérii fotografií Bank Top

Finalisté: 2. místo – Julia Fullerton-Batten (Velká Británie), 3. místo – Jane Hilton (Velká Británie)

 

SPORT

VÍTĚZ: Anas Alkharboutli (Syrská arabská republika) za sérii fotografií Sport and Fun Instead of War and Fear

Finalisté: 2. místo – Patrick Meinhardt (Španělsko); 3. místo – Farzam Saleh (Íránská islámská republika)

 

STILL LIFE (ZÁTIŠÍ)

VÍTĚZ: Peter Eleveld (Nizozemsko) za sérii fotografií Still Life Composition, Shot on Wet Plate

Finalisté: 2. místo – Alessandro Pollio (Itálie); 3. místo – Paloma Rincon (Španělsko)

 

WILDLIFE & NATURE (DIVOKÁ ZVÍŘATA & PŘÍRODA)

VÍTĚZ: Luis Tato (Španělsko) za sérii fotografií Locust Invasion in East Africa

Finalisté: 2. místo – Graeme Purdy (Velká Británie); 3. místo – Angel Fitor (Španělsko)

Podrobné informace o letošních vítězných projektech a pracích, které se dostaly do finále, naleznete v naší galerii vítězů.

 

VÍTĚZ OTEVŘENÉ SOUTĚŽE

Otevřená soutěž je oslavou síly jednotlivých fotografií. Vítězové soutěže jsou vybíráni na základě jejich schopnosti komunikovat pozoruhodný vizuální příběh v kombinaci s technickou dokonalostí. Tamary Kudita (Zimbabwe) byla vybrána z deseti vítězů jednotlivých kategorií a stala se celkovou vítězkou otevřené soutěže 2021. Součástí ocenění je také peněžitá odměna ve výši 5 000 $, digitální fototechnika Sony a celosvětová publicita.

Kudita vyhrála se svou výjimečnou portrétní fotografií African Victorian, s níž soutěžila v kreativní kategorii. Fotografie zachycuje mladou černošku ve viktoriánských šatech, která drží tradiční šonské kuchyňské náčiní. Snímek zkoumá stereotypní kontextualizaci černošského ženského těla a nabízí alternativní vizuální jazyk, jímž představuje rozmanitost aspektů africké identity.

Kudita ke svému vítězství uvedla: „Snímek African Victorian vzdává hold současnému bytí, které má kořeny také v historii. Je mi ctí, že jsem byla vybrána jako vítězka otevřené soutěže. Ústřední myšlenkou mé práce je, že je důležité reprezentovat Afriku, a já jsem vděčná, že jsem dostala příležitost dostat zimbabwské umění na mapu světa.“

STUDENTSKÁ FOTOGRAFIE ROKU

Coenraad Heinz Torlage (Jižní Afrika) ze Stellenbosch Academy of Design and Photography získal titul studentská fotografie roku 2021. Součástí ceny je fototechnika od společnosti Sony v hodnotě 30 000 €, které obdrží jeho škola. Torlage byl vybrán díky své sérii snímků s názvem Young Farmers, kterou vytvořil jako svou reakci na zadané téma Our Time. Úkolem studentů bylo zachytit způsob, jak vidí oni sami a jejich současníci svět a jak jej chtějí změnit k lepšímu. Ve své sérii snímků Young Farmers se Torlage, který sám vyrůstal na farmě, rozhodl fotografovat novou generaci zemědělců a to, jak čelí problémům spojeným se závažným suchem, jak se vyrovnávají s otázkou bezpečnosti a debatou o vlastnictví půdy, stejně jako jejich přínos ke spravedlivější a rovnoprávnější budoucnosti spojené s udržitelností a zabezpečením potravy.

Tolrage ke svému vítězství uvedl: „Zažil jsem něco, co se téměř nedá ani popsat. Často jsem snil o tom, že zvítězím a modlil jsem se za to, abych mohl sdílet krásu své země a úžasné lidi v ní s celým světem. Věřím v mladé farmáře Jižní Afriky, které naše země potřebuje, aby zajistili udržitelnost potravin a šířili povědomí o ekologii. Vítězství je sen, který se mi splnil díky úžasným lidem, jež jsem fotografoval a díky všem, kteří mi pomáhali a podporovali mě. Věřím v tvrdou dřinu, rodinu a nejvíc v milost Boží. Jsem skutečně poctěn, že moje práce byly do takovéto prestižní soutěže vybrány.“

MLADÝ FOTOGRAF ROKU

Pubarun Basu (19 let, Indie) byl vybrán z šesti vítězů kategorií a stal se mladým fotografem roku 2021 se snímkem No Escape from Reality. Na fotografii vrhá zábradlí stín na záclony a vytváří tak iluzi klece, za níž je vidět pár rukou, které jako by se snažily dostat ven. Iluze vytvářená stíny a gesto rukou vyjadřuje pocit uvěznění, který v loňském roce zažívalo tolik lidí po celém světě. Za své vítězství získal Basu digitální fototechniku Sony a celosvětovou pozornost.

Basu ke svému vítězství uvedl: „Jsem nesmírně poctěn, že jsem byl zvolen mladým fotografem roku. Účast v této soutěži mi přinesla nový pohled na mou uměleckou tvorbu. Měl jsem možnost vidět mnoho výjimečných fotografií, které vytvořili moji kolegové, fotografové z celého světa, a jsem nesmírně hrdý na to, že se v mé generaci najdou lidé s tak výjimečnou myslí. Snažím se zlepšovat se jako umělec a rád bych vyjádřil vděčnost svým přátelům a rodině za to, že mě vždy povzbuzovali, abych dál pokračoval.“

VÝJIMEČNÝ PŘÍNOS FOTOGRAFII

Letošní cena za výjimečný přínos fotografii byla udělena uznávané mexické umělecké fotografce Graciele Iturbide. Je široce uznávána jako největší žijící fotografka Latinské Ameriky, která podává fotografické svědectví o Mexiku již od konce 70. let 20. století a je obdivována pro svůj definující přínos k vizuální identitě země. Na snímcích zachycujících všednodenní život a jeho kulturu společně s rituály a náboženstvím zkoumá práce Iturbidové mnohé složitosti a protiklady, které v kultuře její země panují, zpochybňuje nerovnosti a zdůrazňuje napětí mezi městem a venkovem, moderním a původním. Její fotografie přesahují přímočaré dokumentární příběhy a kladou si za cíl poskytnout poetickou vizi fotografovaných objektů, do nichž se promítají osobní zkušenosti a cesty fotografky samotné.

]]>
4340
Sony představuje tři nové plnoformátové objektivy řady G https://avmag.cz/sony-predstavuje-tri-nove-plnoformatove-objektivy-rady-g/ Sat, 17 Apr 2021 10:42:33 +0000 https://avmag.cz/?p=4333 Společnost Sony dnes představila nové přírůstky své pozoruhodné řady pro bajonet E – tři vynikající objektivy řady G™ – FE 50mm F2.5 G (model SEL50F25G), FE 40mm F2.5 G (model SEL40F25G) a FE 24mm F2.8 G (model SEL24F28G). Všechny tři objektivy přinášejí vysokou kvalitu obrazu a krásný bokeh v lehkém a kompaktním designu. Jsou ideální pro fotografy i tvůrce videí, kteří usilují o výjimečné snímky a snadnou mobilitu.

Ve spojení s plnoformátovým fotoaparátem Sony nebo s fotoaparátem se snímačem APS-C se všechny tři objektivy pyšní vysokým rozlišením, intuitivní obsluhou a rychlým, přesným a tichým automatickým ostřením. Objektivy představují dokonalé řešení pro fotografie i videa a umožňují širokou škálu použití, včetně fotografování momentek, portrétů či krajiny.

„Ve společnosti Sony neustále přicházíme s inovacemi, díky nimž přinášíme nástroje, které tvůrci potřebují k zachycení krásy tohoto světa,“ uvedl Yann Salmon Legagneur, ředitel produktového marketingu divize Digital Imaging společnosti Sony Europe. „Díky vynikajícímu rozlišení a okouzlujícímu bokehu, které kompaktní a propracovaný design objektivů přináší, umožňují novinky FE 50mm F2.5 G, FE 40mm F2.5 G a FE 24mm F2.8 G uživatelům zažít radost z toho, že mají objektivy, které dokáží zachytit různé pohledy na stejnou scénu.“

Tyto tři objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností poskytují ohniskovou vzdálenost pro jakýkoli snímek, přičemž 50mm objektiv se nejlépe hodí pro portréty, 40mm model je optimální pro momentky nebo natáčení a 24mm je ideální pro fotografování krajiny. Díky intuitivní ovladatelnosti a vynikající kvalitě konstrukce představují tyto tři modely fantastickou sadu objektivů.

 

A co víc – všechny tři objektivy mají stejnou velikost (průměr 68 mm x 45 mm), všechny mají stejný průměr filtru (49 mm) a téměř stejnou hmotnost (FE 50mm F2.5 G 174g, FE 40mm F2.5 G 173g a FE 24mm F2.8 G 162g) a interní ostření, takže výměna objektivů je snadná, i když používáte gimbal. Mají stejný vnější stylový design, ale ohniskové vzdálenosti jsou jasně označeny, aby bylo možné je rychle měnit.

 

Vysoké rozlišení v kompaktním provedení

Objektivy FE 50mm F2.5 G, FE 40mm F2.5 G a FE 24mm F2.8 G poskytují vysokou kvalitu obrazu charakteristickou pro řadu G, přesto jsou kompaktní a lehké. Kvalita obrazu je dosažena díky nejmodernější optice s použitím asférických prvků a skleněných prvků ED (Extra-Low Dispersion)[i], které poskytují vysoké rozlišení a potlačují efekt barevných okrajů (colour fringing). Asférické prvky zajišťují vysoké rozlišení po celé ploše snímku až do rohů, a to i při nastavení nejširší clony s malou hloubkou ostrosti. Užijte si fotografování ve vysokém rozlišení v kompaktním designu.

 

Optimalizací kruhové clony bylo dosaženo úžasného bokehu typického pro objektivy G, který je získán při maximálně otevřené cloně každého objektivu (F2,5 u 50mm, F2,5 u 40mm a F2,8 u 24mm).

 

Všechny tři objektivy byly pečlivě navrženy pro optimální mobilitu a jsou dostatečně kompaktní a lehké, aby vyhovovaly použití v jakékoli lokalitě. Ať už fotografujete portréty, krajinu nebo momentky či nahráváte videa s gimbalem a kombinujete objektivy s fullframovým fotoaparátem nebo s tělem s APS-C snímačem, vždy budou velikost i hmotnost dokonale vyvážené. Vyzkoušejte výhody výměnných objektivů, které vyhovují jakékoli scéně nebo disciplíně.

 

Zaostřovací vzdálenosti

50mm objektiv FE 50mm F2.5 se ideálně hodí pro portréty a rychlé fotografování nebo filmování, má minimální zaostřovací vzdálenost 0,35m (AF) / 0,31m (MF) a maximální zvětšení 0,18 x (AF) / 0,21 x (MF). Je proto vhodný pro různé scény a objekty.

 

40mm objektiv FE 40mm F2.5 G je ideální pro pořizování statických snímků nebo natáčení filmů s minimální zaostřovací vzdáleností 0,28m (AF) / 0,25m (MF) a maximálním zvětšením 0,20 x (AF) / 0,23 x (MF). Zejména při natáčení filmů je preferovaným zorným úhlem 40mm, protože odpovídá přirozenému zornému poli, ohnisko 40mm umožňuje, aby vynikly objekty na pozadí.

 

Díky širokému zornému úhlu 24mm objektivu je FE 24mm F2.8 G dokonalý v situacích, kdy je do kompozice snímku zahrnuto pozadí, například při fotografování na gimbalu nebo při fotografování selfie s připojeným gripem. A s minimální zaostřovací vzdáleností 0,24m (AF) / 0,18m (MF) a maximálním zvětšením 0,13 x (AF) / 0,19 x (MF) můžete také pořizovat makrosnímky s rozostřeným pozadím.

 

Vysoká funkčnost a spolehlivost

Navzdory své kompaktní velikosti jsou objektivy vybaveny tlačítkem pro uzamčení zaostření, přepínačem režimu ostření a clonovým kroužkem se spínačem zapnutí / vypnutí cvakání pro ideální ovládání. Tlačítko pro uzamčení zaostření lze prostřednictvím menu fotoaparátu naprogramovat a přiřadit mu tak funkci, kterou uživatel preferuje. Kroužek clony přináší při fotografování nebo natáčení intuitivnější a přímější odezvu ve srovnání s ovládáním clony z těla fotoaparátu. Clonový kroužek je také vybaven přepínačem cvakání clony, který umožňuje pro natáčení filmu vypnout cvakání clony při změnách prostřednictvím clonového kroužku. Kromě toho je odezva zaostřovacího kroužku díky Linear Response MF při manuálním ostření přesná a lineární, takže ovládání je okamžité a intuitivní, přímo odráží záměr fotografa a umožňuje jemné úpravy zaostření.

 

Hliníkové provedení s gravírovaným logem Sony zajišťuje prémiový, sofistikovaný vzhled i zvýšenou pevnost a odolnost. Průměry závitů filtru na sluneční cloně a těle objektivu jsou stejné[ii] (49mm), což umožňuje připevnění stejného krytu a filtru k sluneční cloně i tubusu objektivu. Objektivy byly navrženy tak, aby byly odolné proti prachu a vlhkosti [iii]. Díky tomu je lze používat ve všech venkovních podmínkách.

 

Rychlé, přesné a tiché automatické zaostřování

Objektivy FE 50mm F2.5 G, FE 40mm F2.5 G a FE 24mm F2.8 G jsou vybaveny dvěma lineárními motory, které zajišťují rychlé a přesné automatické zaostřování (AF) s vynikajícím sledováním objektu, které je zachováno také tehdy, když se fotografovaný objekt začne náhle pohybovat. Objektiv se proto ideálně hodí pro zachycení pohybujících se objektů. Automatické zaostřování je také tiché, takže je vhodné jak pro fotografování, tak pro nahrávání videí.

[i] FE 24mm F2.8 G 1 x ED, 3 x asférické členy

FE 40mm F2.5 G 3 x asférické členy

FE 50mm F2.5 G 1 x ED, 2 x asférické členy

[ii] Nevztahuje se na FE 24mm F2.8 G

[iii] Nezaručuje 100% odolnost proti prachu a vlhkosti

]]>
4333
V hlavní roli prach https://avmag.cz/v-hlavni-roli-prach/ Sat, 17 Apr 2021 10:30:24 +0000 http://avmag.cz/?p=4330 Společnost Dyson oznamuje výsledky průzkumu, který se zaměřuje na prach a zkoumá návyky i chování české veřejnosti při úklidu. Tato studie, které se zúčastnilo 500 respondentů po celé České republice, zjistila, že i když je prach důvodem k obavám a signálem k zahájení úklidu, některé složky prachu mohou být překvapivé.

Více než čtvrtina Čechů uklízí své domácnosti častěji od propuknutí globální pandemie, vyplývá to z nového průzkumu. Víte, co vše obsahuje prach, který pouhým okem nevidíte?

Mají na to víc času, ale…

Přestože od vypuknutí pandemie nemoci Covid-19 více než čtvrtina respondentů uklízí častěji a prach v domácnosti „velmi znepokojuje“ čtvrtinu lidí, řada z nich stále nemá zcela jasno ohledně možného vztahu mezi domovním prachem a viry a jinými zástupci mikrobiálního života.

„Lze s jistotou říci, že jen velmi málo z nás přemýšlí o tom, co se skrývá v prachu v našich domovech,“ tvrdí Dennis Mathews, výzkumník v oboru mikrobiologie působící ve společnosti Dyson. „Pomineme-li viditelné složky prachu, je naše obecné povědomí o tom, co našim očím zůstává skryto, relativně omezené,“ dodává.

Co je prach

Prach v domácnosti je složitý komplex částic, mezi něž patří odumřelé kožní buňky, vlasy, roztoči, výkaly roztočů, bakterie, viry, plísně, drobný hmyz a další složky. Řada z nich je viditelná pouze pod mikroskopem, takže není překvapením, že mnoho lidí nemá o prachu ve vnitřním prostředí jasnou představu.

„Právě ony neviditelné složky mohou ovlivnit naši celkovou pohodu,“ vysvětluje Dennis Mathews. „Proto je důležité, aby lidé domácímu prachu rozuměli. I tomu, který nevidí, a věděli, jak jej nejlépe odstranit. Pokud by si byli lépe vědomi toho, co jejich prach obsahuje a jak tyto složky bují, zřejmě by také lépe věděli, na jaká místa zaměřit svůj čas a pozornost při úklidu domovů a jak zlepšit svůj pocit pohody.“

Prach, roztoči, viry

Průzkum provedený pro společnost Dyson zjistil, že pětina respondentů neuměla odpovědět na otázku, jaké částice tvořící prach jim připadají překvapivé. To může znamenat, že se o složení prachu ve své domácnosti vůbec nezajímají. Částice z komína nebo krbu překvapily 8 % respondentů, 7 % pak bylo překvapeno, když zjistili, že se v domovním prachu mohou vyskytovat viry. Nejvíce překvapující součástí domácího prachu se však staly výkaly z roztočů (13 %). Pravdou přitom je, že výkaly roztočů v domácím prachu jsou celosvětově považovány za nejdůležitější spouštěče alergenních onemocnění.

„Mezi odborníky se vedou diskuse o úloze, kterou hraje prach při přenosu nemocí, a přestože počáteční studie naznačují souvislost mezi prachem a viry, bude zapotřebí další zkoumání, abychom tomuto mechanismu lépe porozuměli,“ vysvětluje Dennis Mathews. „Výzkum však ukazuje, že pokud jde o to, co tvoří prach v našich domovech, je potřeba věnovat daleko více práce osvětě,“ zdůrazňuje. „V důsledku globální pandemie trávíme více času v interiérech a je tedy důležité, aby si lidé uvědomili, že mikroskopické částice, které mohou ovlivnit naši pohodu, jsou coby součást prachu v našich domovech doslova všudypřítomné – a že ještě více z nás by mělo úklid provádět každý den.“

Prach vliv na pohodu

V globálním výzkumu společnosti Dyson se ukázalo, že i když lidé obecně souhlasí s tím, že méně prachu v domácnosti vytváří zdravější prostředí (77 %), a třetina respondentů uvádí, že hlavním důvodem, proč prach odstraňují, je zajistit, aby členové jejich domácnosti „zůstali zdraví“, vliv prachu na celkovou pohodu jim do značné míry není jasný.

„Jak doufáme, výzkum ukazuje, že když přemýšlíme o prachu, neměli bychom ignorovat právě ty mikroskopické částice, které mohou ovlivnit naše zdraví a pocit pohody. Úklid by se tedy neměl omezovat jen na prach, který vidíme prostým okem,“ vysvětluje Dennis Mathews.

To je důvod, proč jsme ve společnosti Dyson strávili téměř dvacet let studiem prachu z reálného prostředí a proč naši inženýři a mikrobiologové spolupracují na konstrukci přístrojů, které z vašeho domova snadno odstraní viditelné nečistoty i drobný biologický odpad a současně zachytí a odfiltrují mikroskopické částice vyskytující se v domácím prachu. Tím udržují váš domov čistý.

Sběr dat provedla agentura STEM/MARK od 28. 1. do 5. 2. 2021, cílovou skupinou byli lidé od 35 do 45 let žijící ve velkých městech, s maturitou či vysokoškolským vzděláním. Počet realizovaných rozhovorů: 500. Cílem bylo zjistit návyky české veřejnosti při úklidu domácnosti – četnost úklidu různých míst, používané prostředky – a vliv současné epidemie covid-19 v otázce úklidu domácnosti.

]]>
4330
Nová řada mobilů Sony Xperia 1 III a Xperia 5 III https://avmag.cz/nova-rada-mobilu-sony-xperia-1-iii-a-xperia-5-iii/ Sat, 17 Apr 2021 10:14:51 +0000 http://avmag.cz/?p=4320 Sony představuje dva nové přírůstky do řady vlajkových lodí řady Xperia 1 a 5 – modely Xperia 1 III a Xperia 5 III. Obě zařízení přinášejí bohatou nabídku integrovaných funkcí, které propojují komunitu uživatelů Xperia s jejími vášněmi. Ať už se jedná o fotografy, audiofily, milovníky filmů, hráče nebo kameramany, nová generace špičkových modelů řady Xperia 1 a 5 obohatí uživatelský zážitek o celou řadu nových funkcí. Toto jsou nové Xperie, které přináší rychlost a mnohem více zážitků.

 

 • První smartphone na světě s variabilním teleobjektivem v kombinaci s duálním snímačem PD
 • Automatické ostření na oči v reálném čase pro lidi i zvířata, nově s funkcí Real-time Tracking[i] a rychlé a přesné průběžné automatické ostření pro všechny objektivy
 • Režim sériového snímání nabízí rychlost 20 sn./s s redukcí šumu při slabém osvětlení a technologii BIONZ X™
 • Zcela nová technologie AI super resolution zoom
 • Aktualizovaná funkce Photography Pro – nyní nabízí „základní režim“
 • První smartphone na světě s 4K HDR displejem s obnovovací frekvencí 120 Hz[ii] vyrobeným ze skla Gorilla® Glass Victus™[iii]
 • Přepracované Full-stage stereofonní reproduktory – nyní o 40 % hlasitější v porovnání s předchozím modelem[iv]
 • Nové a vylepšené funkce pro Game Enhancer – včetně nového zvukového ekvalizéru, optimalizovaného mikrofonu V.C. a funkce záznamu s vysokou snímkovou frekvencí
 • Vylepšená výdrž baterie (4500 mAh) a schopnost nabít až 50% kapacity za 30 minut s 30W nabíječkou, která je součástí balení – navíc prodloužená životnost baterie až na tři roky[vi]

 

Profesionální technologie fotoaparátů AlphaTM

Modely Xperia 1 III a Xperia 5 III byly vyvíjeny ve spolupráci s odborníky, kteří se podíleli na vzniku fotoaparátů řady Alpha. Ty jsou známé svou špičkovou technologií automatického ostření. Oba modely nabízejí rychlé a přesné kontinuální ostření AF u všech objektivů, stejně jako technologii Real-time Eye AF. Model Xperia 5 III, navíc přináší také technologii sledování objektů, která fotografovi umožňuje zachytit přesné snímky pohybujících se objektů v celé řadě situací pouhým poklepáním na displej.

Xperia 1 III přináší sofistikovanější sadu funkcí pro fotografy, kteří se pokoušejí o zachycení dokonalých snímků. Sledování objektů bylo zdokonaleno technologií Real-time Tracking, která uživateli umožňuje fotografovat i ty nejnáročnější pohybující se objekty s přesným zaostřením. Technologie Real-time Tracking využívá algoritmy založené na umělé inteligenci a 3D snímač iToF pro měření vzdálenosti. Díky tomu dokáže přesně detekovat objekt, zaostřit na něj a dále jej sledovat, a to i tehdy, pokud se objekt na okamžik dostane ze záběru[vii].

Kromě toho nabízejí oba modely také kontinuální AF, který přepočítává AF / AE 60krát za minutu s vysokou přesností, přesným zaostřením a optimalizovanou expozicí[viii]. Tato úroveň výkonu je srovnatelná s výkonem profesionálních sportovních fotoaparátů, např. se sérií Alpha 9. Procesor BIONZ X™ umožňuje uživateli vůbec poprvé fotografovat v situacích s nízkou hladinou osvětlení v režimu Burst Mode. Výsledkem je redukce šumu u snímků, které by nikdy předtím nebylo možné pomocí předchozích modelů pořídit.

Překonejte očekávání díky variabilnímu teleobjektivu Variable telephoto lens

Klíčovým znakem obou modelů je to, že se jedná o první chytré telefony na světě, které nabízejí variabilní teleobjektiv v kombinaci se snímačem Dual PD, který nabízí ohniskovou vzdálenost až 105 mm. Ty dále doplňuje rychlý autofokus, který za svou svižnost vděčí snímači Dual PDAF sensor. Při přepínání mezi 70mm a 105mm objektivem dochází k okamžité úpravě zaostření, aby bylo možné rychle a detailně zachytit jakoukoliv krásu.

Fotografové mohou dále rozšířit své kreativní možnosti díky ohniskovým vzdálenostem 16 mm, 24 mm, 70 mm a 105 mm[ix], které umožňují fotografovat úchvatné kompozice – ať už se jedná o krajinu, portréty[x] či zvířata. Oba modely jsou již tradičně vybaveny optikou ZEISSTM, která je kalibrovaná speciálně pro chytré telefony Xperia. Povrchová vrstva ZEISSTM T* přispívá k výjimečnému podání obrazu a kontrastu s omezením odlesků.

Bohatá nabídka kreativních možností

Nová generace Xperií přináší novou technologii AI super resolution zoom. Tato technologie využívá zpracování pomocí umělé inteligence (AI) od Sony k obnovení detailů a jemných nuancí na snímcích. Díky tomu zajišťuje, aby nedocházelo ke zhoršení kvality obrazu.

Stejně jako jejich starší sourozenci, jsou také modely Xperia 1 III a Xperia 5 III vybaveny funkcí Photography Pro. Oba modely byly vyvinuty ve spolupráci s profesionálními fotografy a nabízejí mnoho funkcí manuálního nastavení, které naleznete také u fotoaparátů série Alpha, včetně nastavení ISO, rychlosti závěrky, ukazatele EV, podpory RAW nebo dedikovaného tlačítka závěrky (s reliéfním povrchem speciálně u modelu Xperia 1 III). U letošních modelů je novinkou funkce ‚Basic Mode‘ ve Photography Pro, která umožňuje rychlý přístup k celé řadě fotografických funkcí, které se snadno používají, včetně dotykového tlačítka závěrky, portrétní orientace snímku, uměleckého efektu bokeh, panorama a další.

 

Velký displej pro milovníky filmů

 

Ať už jste na cestách nebo v pohodlí domova, nové modely Xperia jsou skutečným snem všech cinefilů. Xperia 1 III disponuje 6,5” 4K HDR OLED displejem CinemaWideTM s poměrem stran 21 : 9 a obnovovací frekvencí 120 Hziv. Xperia 5 III zase nabízí ohromující 6,1” HDR OLED displej CinemaWideTM s poměrem stran 21 : 9 a obnovovací frekvencí 120 Hz. Oba modely přenesou uživatele do jedinečného zážitku ze sledování, který jim umožňuje nechat se zcela pohltit svými oblíbenými filmy nebo televizními pořady.

 

Uživatelé si nyní mohou díky režimu Creator Mode užívat svou oblíbenou zábavu přesně podle původního záměru tvůrců. Model se pyšní označením „Powered by CineAlta“, jelikož je vybaven továrně kalibrovaným OLED displejem s vysoce přesným bílým bodem, který odráží barevnou reprodukci profesionálních barevných monitorů Sony používaných v předních hollywoodských studiových produkcích. Oba modely jsou navíc vybaveny ekvivalentem 10bitového displeje (8bitový s 2bitovým vyhlazováním), který dokáže zobrazit nesčetné množství barev bez pruhů a podporuje barevný prostor BT.2020.

 

Xperia 1 III a Xperia 5 III dokážou uchvátit smysly a nabízejí audiovizuální zážitek, kterému se nic nevyrovná. Stejně jako jejich předchůdci, těží také novinky z využití mobilního procesoru X1™, který umožňuje BRAVIA HDR remastering všeho, co uživatelé sledují. Díky tomu dosahuje obsah výjimečného výrazu.  Streamovaný obsah je živější, s větším kontrastem, barvami a čistotou. Navíc mohou uživatelé díky zvuku Dolby Atmos®, který byl vyladěn ve spolupráci se společností Sony Pictures Entertainment, zažít plně pohlcující vícerozměrný zvuk, ať už se sluchátky, nebo díky vestavěným stereofonním reproduktorům smartphonu.

 

Hrajte s cílem zvítězit

 

Hráči mohou získat klíčovou výhodu díky vynikajícím vylepšením, které Xperia 1 III a Xperia 5 III přináší. Displej s poměrem stran 21 : 9 přenáší hráče do centra dění[xii] a díky novému a vylepšenému displeji s obnovovací frekvencí 120 Hz[xiii], který je nyní součástí řady 1, stejně jako řady 5, jsou rychle se pohybující objekty zřetelně vykresleny, což umožňuje skutečně plynulou hru. Díky nově přidané technologii 240Hz Motion blur reduction[xiv] se displej aktualizuje neuvěřitelnou rychlostí 240krát za sekundu a podává křišťálově čistý výkon bez rozmazání. 240Hz frekvence skenování dotyku také zajišťuje, že se akce odehraje přesně tak, jak jste zamýšleli. To představuje zásadní výhodou oproti vašim protivníkům.

 

Další novinkou je u obou modelů schopnost upravit vyvážení bílé – snížit namáhání očí. To umožní hrát mobilní hry po delší dobu. Díky novému L-y raiser (low gamma raiser) také snadno uvidíte ve tmě protivníky – funkce upraví detaily obrazu v tmavých oblastech a zvýrazní nepřátele, aniž by došlo k přeexponování jasných oblastí obrazovky.

 

Kombinace vizuální dokonalosti s pohlcujícím zvukovým zážitkem je klíčová jak pro Xperia 1 III, tak pro Xperia 5 III. Hráči si mohou připojit svá oblíbená sluchátka prostřednictvím 3,5mm konektoru pro sluchátka a vychutnat si nové funkce modelů s minimálním zpožděním zvuku. Nový zvukový ekvalizér umožňuje uživatelům ovládat, zvyšovat či minimalizovat zvuky, jako jsou kroky a výstřely. Díky tomu uslyší blížící se protivníky a mohou na ně s předstihem reagovat[xv]. A těm, kteří hrají v týmech, umožňuje nový optimalizovaný V.C. mikrofon jasnou komunikaci se snížením šumu pozadí na základě typu sluchátek, které si uživatel zvolí[xvi].

 

Náruživý hráči teď mohou znovu prožít vítězné momenty v celé kráse díky záznamu s vysokou snímkovou frekvencí až 120 snímků za sekundu[xvii]. Ať hrají cokoli, R.T. record (Rewind time record) automaticky před-nahrává 30 sekund záznamu hry. Hráči tak mohou snadno přetočit a zachytit klíčové okamžiky, jako vítězné hry, a sdílet je online s přáteli a ostatními protivníky.

 

A konečně, díky integrovanému Heat Suppression power control (ovládání výkonu H. S.), je herní výkon bez kompromisu. Přímým napájením telefonních systémů místo nabíjení baterie se sníží tepelné namáhání sluchátek a zabrání se přehřátí.

 

Vytvářejte filmy jako profesionálové

 

Technologie Cinematography Pro „powered by CineAlta“ nabízí více možností pro vytváření poutavých příběhů s dramaticky zpomalenými záběry, a to vše díky funkci 4K HDR záznamu zpomaleného filmu s rychlostí 120 snímků za sekundu[xviii], která dokáže vše zachytit a přehrávat až 5krát zpomaleně, pokud je nastavena na 24 snímků za sekundu. Nahrává také v poměru stran 21 : 9 při rychlostech 24/25/30/60 sn./s, což umocňuje filmový výraz. Osm různých přednastavení správy barev vám umožní zcela změnit ladění scén s využitím různých kinematografických stylů. To představuje důležitý nástroj pro moderní vizuální vyprávění. Unikátní technologie Intelligent wind filter (inteligentní větrný filtr) od společnosti Sony využívá oceňovanou technologii separace zvuku ke snížení rušivého vlivu větru pro čistší zvukový záznam.

Mezi nové funkce obou modelů patří řada vylepšení uživatelského rozhraní navržená speciálně pro tvůrce filmů. Aby uživatelé mohli například lépe řídit své pracovní procesy, mohou snadno zkontrolovat, kolik volné paměti zbývá a kolik času záznamu je stále k dispozici. Mohou také snadno zkontrolovat, které parametry použili pro konkrétní klip, aby je mohli znovu použít pro jiné projekty. Podrobnosti parametrů každého klipu nyní zahrnují rozlišení, FPS, barevný filtr, objektiv, stabilizátor, WB, ISO, úhel / rychlost závěrky, zaostření a úroveň hlasitosti. To je dále doplněno možností prohlížet a organizovat záběry pomocí přehrávání klipů, což umožňuje uživatelům přehrávat klipy jednoduchým přejetím prstem po displeji telefonu.

 

Přehrávání zvuku, které odpovídá záměru umělce nahrávky

 

Obdobně jako tomu je u pohlcujícího kinematografického zážitku, který ocení filmoví fanoušci, byl zvuk nových modelů Xperia vyladěn ve spolupráci se společností Sony Music Entertainment. Kromě jedinečného hardwarového dekódování umožňuje nově vyvinutý virtualizátor reproduktorů modelům Xperia 1 III a Xperia 5 III jako prvním smartphonům na světě, aby reprodukovaly zvuk 360 Reality Audio pomocí svých reproduktorů.vii Posluchači se mohou ponořit do zvuku, který je tak autentický, a budou se cítit, jako když jsou na živém koncertě nebo s umělcem, který nahrává ve studiu. To vše si můžete vychutnat přes Full-stage stereofonní reproduktory nebo s kabelovými či bezdrátovými sluchátky. Aby toho nebylo málo, noví předplatitelé TIDAL při koupi jakéhokoliv modelu získají tři měsíce Hi-Fi TIDAL zdarma, včetně zážitku z 360 Reality Audio.

 

Pokud je zdrojem hudby, kterou posloucháte, 2kanálové stereo, vstupuje do hry nový prostorový zvuk 360 Spatial Sound. Umožňuje modelům Xperia 1 III a Xperia 5 III zdokonalit stereofonní stopy a vytvářet pohlcující zvukový zážitek v reálném čase. Tato technologie pracuje s místními zvukovými soubory a streamovacími službami a dále zdokonaluje zážitek z poslechu.

 

Vysoce kvalitní hudbu si můžete také vychutnat prostřednictvím Full-stage stereofonních reproduktorů nebo při poslechu se sluchátky, ať už bezdrátově nebo připojením přes 3,5mm audio konektor. Full-stage stereofonní reproduktory jsou umístěny v přední části telefonu, aby efektivně reprodukovaly zvukové pole. Exkluzivní novinkou je u modelu Xperia 1 III to, že jsou reproduktory nyní o 40 % výkonnější[xix] než u jejího předchůdce[xx]. A to díky nové struktuře reproduktorové skříně, která byla navržena jak pro zlepšení akustického tlaku, tak pro eliminaci vibrací. Hlasitost zvuku prostřednictvím zvukového výstupu (přes 3,5mm zvukový konektor) byla také vylepšena přibližně o 40 %, zatímco kvalita zvuku se zlepšila a přináší menší zkreslení při maximální hlasitosti výstupu.

 

Kromě zvuku v kvalitě High-Resolution Audio a bezdrátově přenášeného zvuku v kvalitě High-Resolution Audio nabízí modely Xperia 1 III a Xperia 5 III nadále také DSEE Ultimate[xxi], který zvyšuje kvalitu digitální hudby pomocí technologie Sony AI, a to také u zvukových a obrazových streamovacích služeb. Automaticky vylepšuje zvukovou frekvenci a dynamický rozsah v reálném čase, přičemž každou stopu přibližuje kvalitě zvuku kvalitě High-Resolution Audio, nyní také u lineárních souborů PCM a souborů s bezztrátovými kodeky.

 

Veškerá rychlost, kterou budete potřebovat

 

Díky kombinaci připojení 5G a Wi-Fi s nejnovější mobilní platformou Qualcomm® Snapdragon™ 888 5G zvyšuje nová generace modelů Xperia laťku výkonu smartphonů. A to vše díky procesoru Qualcomm® Kryo™ 680, který zajišťuje o 25 % vyšší výkon, a grafickému procesoru Qualcomm® Adreno™ 660, který poskytuje o 35 % rychlejší grafické renderování než předchozí generace.

Chytrá konektivita využívá technologii hlubokého učení Xperia, která používá knihovny neuronových sítí Sony a analyzuje signály Wi-Fi, aby předpověděla blížící se problémy s připojením. Xperia 1 III a Xperia 5 III zjišťují kvalitu dostupné Wi-Fi sítě před připojením, takže už se nebudete připojovat k Wi-Fi, která nefunguje. V případě, že předpoví jakýkoli problém v kvalitě Wi-Fi připojení, využije místo toho připojení přes mobilní data.[xxii]

Oba modely jsou vybaveny 4,500mAh baterií a mají tak dostatek energie, který uživateli vydrží po celý den. Tomu napomáhá celá řada funkcí nabíjení, které maximalizují pohodlí a prodlužují výdrž baterie. Když baterie potřebuje nabít, můžete ji pomocí nabíječky XZQ-UC1, která je součástí balení, dobít až na 50 % během pouhých 30 minut. Kromě toho umožňuje funkce Xperia Adaptive Charging prodloužit životnost baterie u obou modelů až na 3 roky (na rozdíl od předchozích modelů, kde to byly dva roky). Xperia Adaptive Charging funguje tak, že monitoruje telefon při nabíjení, aby nedocházelo k přetížení baterie.

Xperia 1 III nabízí také bezdrátové nabíjení a funkci sdílení baterie Battery share, která umožňuje připojit zařízení k bezdrátové nabíječce a pohodlně dobít baterii. Díky funkci Battery share, může zároveň sloužit jako nabíjecí dok pro další zařízení.

 

Elegantní design s ohledem na funkčnost

 

Oba modely, Xperia 1 III i Xperia 5 III byly stvořeny tak, aby byly odolné. Xperia 1 III kombinuje vysoce kvalitní materiály s odvážným a charakteristickým designem. Od matného skla na zadní straně telefonu po broušený kovový rám – to vše tvoří neodolatelnou kombinaci designu a funkčnosti. Displej modelu je také chráněn sklem Corning® Gorilla® Glass Victus™, tím nejodolnějším sklem Gorilla® Glass, které se pyšní zdokonalenou odolností při pádu či poškrábání. Xperia 5 III jako její kompaktní příbuzný kombinuje Corning® Gorilla® Glass 6™ na zadní straně, displej s elegantní zrcadlově lesklou úpravou a robustní kovový rám. Pro větší klid v duši splňují oba modely normy IP65/68[xxiii] odolnosti vůči vodě a ochrany proti prachu.

 

Všichni, kteří mají plné ruce práce a dělají více věcí najednou, ocení u obou modelů vylepšení funkce multi-window. Díky funkci pop-up window mohou uživatelé snadno vyřídit nový úkol a poté se vrátit rovnou zpátky k tomu, co dělali před tím.

 

V neposlední řadě nabízí novinky uživateli možnost spárování se sluchátky Sony[xxiv]. Uživatelé mají snadný přístup k aplikaci Sony | Headphones Connect díky novému menu Side Sense pro rychlou konektivitu.

 

Příslušenství

 

K oběma novým modelům je k dispozici nový vylepšený antibakteriální kryt. Kryty jsou navrženy tak, aby byly maximálně odolné a jsou vybaveny vestavěným stojánkem, který umožňuje vodorovné umístění a poskytuje pohodlný zážitek ze sledování. Jsou také potaženy antibakteriálním materiálem, který poskytuje až 99,9% ochranu[xxv] – brání množení bakterií a udržuje kryt čistý.

 

K dispozici je také kompaktní nabíječka s výkonem 30 W a je vybavena konektorem napájení USB-C. Tato nová nabíječka, bezpečně navržená pro ochranu proti přehřátí, je certifikována s podporou PPS (programovatelný napájecí zdroj), aby se snížil tepelný dopad.

[i] Technologie Real-time Tracking je k dispozici pouze u modelu Xperia 1 III. Objekt nemusí být detekován v závislosti na prostředí fotografování

[iii] Xperia 1 III má Corning® Gorilla® Glass Victus™ pouze na displeji. Zadní strana je vyrobena z Corning® Gorilla® Glass 6. Xperia 5 III je vybavena Corning® Gorilla® Glass 6 na displeji i vzadu

[iv] O 40 % výkonnější reproduktory dostupné pouze u modelu Xperia 1 III – ve srovnání s Xperia 1 II

[v] Tato funkce je aktuálně k dispozici u TIDAL. Mohou platit podmínky, podmínky, účet a poplatky třetích stran. Dostupnost služby se může lišit podle trhu. Ověřeno SpecTRAX Service společnosti Strategy Analytics ve srovnání s aktuálními zvukovými specifikacemi více než 18 500 smartphonů. Platné k 14. dubnu 2021.

[vi] Výsledek testován společností Sony Corporation – na základě profilu použití při použití stejného typu baterie a nabíjení USB. Životnost baterie se liší podle situace použití.

[vii] Přesnost se může lišit v závislosti na okolních podmínkách. Mohou platit některá omezení výkonu.

[viii] Maximální hodnoty výpočtů budou záviset na prostředí fotografování. K dispozici je až 60 výpočtů za sekundu AF / AE pro 24mm, 16mm, 70mm a objektiv 105mm dokáže vypočítat až 30fps AF / AE

[ix] Ekvivalentní formát 35 mm

[x] Oba modely mají čtyři univerzální možnosti objektivu – 16, 24, 70, 105 mm

[xii] V závislosti na specifikaci hry se nemusí zobrazit v poměru 21: 9

[xv] Tato funkce se může lišit podle obsahu, dostupnosti hry a kompatibility.

[xvii] Účinné, když je nastavení obnovovací frekvence Game Enhanceru vyšší než 120 Hz, nebo pokud je nastavení „Performance First“. Záznam s vysokou snímkovou frekvencí až 120 snímků za sekundu je k dispozici v rozlišení 720p.

[xviii] Funkce pouze se širokoúhlým objektivem

[xix] Efekt funkce se může lišit v závislosti na prostředí a obsahu. Mohou platit některá omezení výkonu

[xx] V porovnání s Xperia 1 II

[xxi] Sluchátka kompatibilní s vysokým rozlišením (prodávají se samostatně) jsou vyžadována, aby si mohli vychutnat zdroje zvuku s vysokým rozlišením ekvivalentní zvuku s vysokým rozlišením

[xxii] Dostupnost technologie Smart connectivity se může lišit v závislosti na zemi, operátorovi a uživatelském prostředí.

[xxiii] Toto zařízení je voděodolné a chráněné proti prachu. Všechny porty a připojené kryty by měly být pevně uzavřeny. Nedávejte zařízení úplně pod vodu a nevystavujte jej mořské vodě, slané vodě, chlorované vodě nebo tekutinám, jako jsou nápoje. Zneužití a nesprávné použití zařízení vede k neplatnosti záruky. Zařízení bylo testováno podle stupně krytí IP65 / 68. Zařízení Sony, která jsou testována na své vodotěsné schopnosti, jsou jemně umístěna do nádoby naplněné vodou z vodovodu a spuštěna do hloubky 1,5 metru. Po 30 minutách je zařízení jemně vyjmuto a je prověřena jeho funkčnost a funkce. Všimněte si, že tento model má port USB pro připojení a nabíjení bez krytu. USB port musí být před nabíjením zcela suchý.

[xxiv] Sluchátka musí být kompatibilní s aplikací pro smartphony „Sony | Headphones Connect“.

[xxv] Míra ochrany se může lišit v závislosti na dlouhodobém používání

]]>
4320
Mobil s velkou baterií Motorola moto e7i power https://avmag.cz/mobil-s-velkou-baterii-motorola-moto-e7i-power/ Sat, 17 Apr 2021 10:05:44 +0000 http://avmag.cz/?p=4316 Řada telefonů moto e je dobře známá pro svou výjimečnou hodnotu. Společnost Motorola nyní představuje zařízení, které spojuje sílu a výkon za neuvěřitelnou cenu. Nový moto e7i power poskytuje úžasnou výdrž baterie, vynikající fotoaparát, displej a výkon, který zákazníci potřebují, aby získali energii během nejrušnějších dnů a nocí za přijatelnou cenu.

Hrajte, učte se nebo pracujte bez obav díky obrovské 5 000 mAh baterii. Přehrávejte hudbu až 76 hodin, video až 14 hodin nebo prohlížejte web až 12 hodin na jedno nabití.1 S až dvěma dny výdrže baterie2 na dosah ruky můžete někam vyrazit na celý víkend, aniž byste museli myslet na nabíjení.

6,5-palcový displej Max Vision HD + nabízí jeden z nejlepších zážitků ze sledování v rámci série moto e, s poměrem stran 20:9 budou filmy, hry a videohovory vypadat co nejlépe. A ultraširokouhlá obrazovka znamená, že váš oblíbený obsah bude vždy řádně viditelný.

Užijte si neuvěřitelnou odezvu díky osmijádrovému procesoru s taktem 2,0 GHz, který vám umožní více hrát, více sledovat a chatovat bez zpoždění.

Systém dvou fotoaparátů, kterým je moto e7i power vybavený, vám postačí, ať už chcete snímat větší snímky nebo se soustředit na malé detaily v životě. Hlavní fotoaparát s rychlým ostřením a rozlišením 13 MPx s PDAF (ostření pomocí fázové detekce) vám umožní dělat rychlé fotografie. Objektiv Macro Vision vás dostane 4x blíže k fotografovanému objektu než standardní objektiv a zachytí i drobné detaily. Navíc si můžete být jisti, že s 5 MPx fotoaparátem budete vždy vypadat co nejlépe.

Všechny tyto neuvěřitelné fotografie a videa můžete bez námahy ukládat do 32 GB spolehlivě zabudovaného úložiště.3 Pokud potřebujete více místa, můžete kdykoliv úložiště rozšířit až na 1 TB přidáním karty microSD.4

Společnost Motorola se věnuje dodávání hardwarových a softwarových funkcí, díky kterým bude váš čas s telefonem ještě lehčí a příjemnější. Čtečka otisků prstů diskrétně umístěna v logu „batwing“ na zadní straně telefonu umožňuje odemknout telefon jediným dotykem. Speciální tlačítko Asistenta Google na boční straně každého zařízení vám navíc pomůže rychle najít odpovědi a realizovat věci pouze pomocí vašeho hlasu.5

]]>
4316
Společnost HP loni po celém světě zabavila přes 4,5 milionu padělaných výrobků a komponentů pro tisk https://avmag.cz/spolecnost-hp-loni-po-celem-svete-zabavila-pres-45-milionu-padelanych-vyrobku-a-komponentu-pro-tisk/ Fri, 16 Apr 2021 10:00:11 +0000 http://avmag.cz/?p=4313 Tým společnosti HP pro boj proti padělkům a podvodům (ACF) loni při zásazích v regionu EMEA (Evropa, Blízký východ a Afrika), v Asii, v Tichomoří a v Americe zabavil přes 4,5 milionu padělaných výrobků, dílů a komponentů pro tisk – mimo jiné i velké množství inkoustových a tonerových kazet.

Zboží bylo zabaveno v období od listopadu 2019 do října 2020, tedy v době, kdy byl boj proti padělanému spotřebnímu materiálu pro tisk po celém světě z důvodu pandemie covidu-19 mimořádně náročný.

V období celostátních uzávěr, nedostatku pracovních sil a měnících se priorit při celních kontrolách zločinecké sítě pozměnily svou strategii a snažily se zneužít měnící se prostředí ke svému prospěchu. Vzhledem k tomu, že spotřebitelé i podniky přešli k nakupování po internetu, byl intenzivně zneužíván elektronický obchod. Tým HP ACF se proto musel rychle přizpůsobit a najít nové metody, jak své zákazníky před těmito nelegálními internetovými obchodníky chránit a v důsledku jeho činnosti bylo z online tržišť staženo 224 000 nabídek padělaných kazet.

Tým HP ACF v průběhu roku 2020 úzce spolupracoval se zákazníky i partnery a provedl v uvedených oblastech přes 1 700 kontrol zakoupeného zboží u zákazníka (CDI) a auditů pro ochranu partnerů (CPPA). Díky těmto kontrolám, při nichž byly dodržovány veškeré hygienické a bezpečnostní předpisy, dané situací kolem covidu-19, mohou mít zákazníci jistotu, že i nadále kupují pouze originální tiskový spotřební materiál značky HP. Tým pokračoval v proškolování a vzdělávání partnerů v oblasti boje proti padělkům prostřednictvím online akcí, jichž se zúčastnilo více než 6 700 partnerů a zákazníků z celého světa.

„Prodej online začal získávat na významu již dříve, ale vzhledem k fyzickým omezením, jimž musel v souvislosti s pandemií čelit maloobchod, nyní přes internet prodává a nakupuje stále více lidí – včetně subjektů s nekalými úmysly, kteří zneužívají anonymitu internetu,“ uvedl Glenn Jones, ředitel globálního programu společnosti HP pro boj proti padělkům a podvodům. „V dnešní době zastávají technologie při odhalování padělatelů a boji proti nim důležitější úlohu než kdykoli dříve. Společnost HP pokračuje v hledání nových, inovativních způsobů, jak chránit své zákazníky, a průběžně investuje do nástrojů pro monitorování online prostředí, využívá k odhalování padělaného zboží datovou analýzu a zdokonaluje technologie pro dohledatelnost původu výrobků.“

Tým pro boj proti padělkům a podvodům si v regionu EMEA v roce 2020 na své konto připsal i následující úspěchy:

 • Zabavení jednoho milionu kusů padělaného tiskového spotřebního materiálu a stažení více než 135 000 online nabídek v rámci celého regionu.
 • Zamezení potenciálnímu prodeji 54 000 kusů padělaných tonerů a inkoustových kazet v Nigérii – v roce 2020 se v regionu EMEA jednalo o největší objem zabaveného zboží.
 • Vydání více než 500 metodických postupů, které zaměstnancům společnosti HP, partnerům i zákazníkům pomohou v boji proti padělanému a podvodnému zboží.
 • Další rozvoj technologií pro dohledání původu zboží, které napomáhají v boji proti nezákonnému prodeji tiskového spotřebního materiálu. Nejčastěji padělanou položkou i nadále zůstávají tonerové kazety, na něž ve finančním roce 2020 připadlo více než 75 % hodnoty zabaveného zboží.

 

„Vzhledem k tomu, že dochází k rozvolňování protipandemických opatření a zaměstnanci se vracejí do kanceláří, musejí pracovníci rozhodující o IT záležitostech zachovávat ostražitost a vyhýbat se levným kancelářským produktům zaplavujícím trh, které mohou být padělky,“ dodal Glenn Jones. „Výrobci značkového zboží, poskytovatelé služeb a platformy pro elektronické obchodování musí nést společnou odpovědnost a zajistit, že prodávané zboží je legální. V těsné spolupráci s našimi partnery a distributory můžeme omezit počet případů, kdy se k zákazníkovi dostanou padělané výrobky.“

Padělání je zločin. Nelegální napodobeniny mohou uživatelům způsobit řadu problémů, které mohou mít za následek potíže s funkčností i spolehlivostí. Pokud se tiskárna rozbije kvůli použití padělaného inkoustu nebo toneru, může to zneplatnit záruku poskytovanou výrobcem.

]]>
4313