Foto

Užší výběr soutěže Sony World Photography Awards 2018 přinesl výjimečnou kvalitu

Fotografové pocházející z více než 200 zemí přihlásili do různých soutěžních kategorií téměř 320 000 snímků, což je doposud nejvyšší počet přihlášených snímků a 40% nárůst oproti roku 2017. Na porotu udělala velký dojem vysoká kvalita přihlášených snímků a také schopnost poskytnout vhled do nejdůležitějších trendů a aktuálních zájmů fotografů, kteří v současnosti tvoří.

Soutěž Sony World Photography Awards, kterou pořádá Světová fotografická organizace (World Photography Organisation), již 11 let spolupracuje s generálním sponzorem soutěže, společností Sony. V užším výběru soutěže (nejlepších 10 z každé kategorie) a na seznamu doporučených snímků (50 nejlepších snímků z každé kategorie) jsou některé z nejlepších fotografií současnosti, které byly zachyceny v uplynulém roce.

Mezinárodní portfolio fotografií ukazuje obrovskou rozmanitost žánrů, stylů i témat snímků ve všech čtyřech soutěžích: profesionální (Professional), otevřené (Open), pro mladé fotografy (Youth) a studentské soutěži (Student Focus). Profesionální soutěž je rozdělena do 10 kategorií, mezi něž patří architektura (Architecture), otázky současnosti (Contemporary Issues), krajina (Landscape), svět přírody & divoká zvířata (Natural World & Wildlife), portréty (Portraiture) a dvě kategorie, které jsou v letošním ročníku nové: kreativní (Creative) a objevitelská (Discovery). Otevřená soutěž je rovněž rozdělena do 10 kategorií, mezi něž patří kategorie kultura (Culture), upravené (Enhanced), pohyb (Motion), streetová fotografie (Street Photography) a cestování (Travel).

V letošním roce byl do všech 10 kategorií profesionální soutěže, v níž se posuzují série snímků, přihlášen úctyhodný počet snímků. Porotci se shodli na tom, že přihlášené práce byly výjimečně silné, zejména pokud jde o dvě nové soutěžní kategorie – kreativní a objevitelskou. Mezi sériemi snímků, jež se dostaly do užšího výběru, naleznete od takových, které ukazují posedlost lidstva bohatstvím, přes snímky dokumentující uprchlickou krizi Rohyngů, až po osobité portréty psů a jejich majitelů. Fotografové se nyní utkají o vítězství ve svých kategoriích a o titul fotografa roku.

Do deseti kategorií otevřené soutěže, v níž se posuzují jednotlivé snímky, byly také přihlášeny snímky pokrývající širokou paletou témat. Nejvíce fotografií bylo přihlášeno do kategorií streetová fotografie, krajina a příroda. Mezi díla v užším výběru patří nádherné snímky zamrzlých jezer, sluncem zalitých pouští či skrytých lesů, úchvatné portréty tváří z celého světa, unikátní pohledy na kultury a tradice, které by jinak zůstaly skryty. Mnoho snímků z otevřené soutěže bylo oceněno jako „doporučené“ a zařazeno mezi 50 nejlepších prací ve své kategorii, od snímků industriálních elektráren, přes hejna labutí, po handicapované sportovce soutěžící v dešti.

Všechny snímky z profesionální a otevřené kategorie, které se dostaly do užšího výběru, budou dále v soutěži pokračovat. Budou z nich vybráni vítězové jednotlivých kategorií. Jeden z nich dostane možnost získat titul fotografa roku a výhru $25 000 (USD), nebo titul fotografa roku otevřené soutěže a výhru $5 000 (USD).

Do soutěže pro mladé fotografy byla přihlášena rozmanitá paleta snímků od fotografů ve věku 12-19 let. Ti posílali vždy jeden snímek na téma „moje okolí“. Ve srovnání s loňským ročníkem bylo přihlášeno o 8000 snímků více.

Také do studentské soutěže Student Focus byly přihlášeny snímky z univerzit z celého světa. Deset studentů z VB, Indie, Francie, Nového Zélandu, Jižní Afriky, Argentiny, Kanady a Číny, kteří byli zvoleni do užšího výběru, vytvoří další práce a budou mít možnost vyhrát digitální fotovýbavu v hodnotě €30 000 (EUR) pro svoji universitu.

Vítězové jednotlivých soutěží budou vyhlášeni během slavnostního ceremoniálu, který se bude konat 19. dubna v Londýně. Fotograf roku, fotograf roku otevřené soutěže, vítězové jednotlivých kategorií profesionální soutěže, soutěže mladých fotografů a deset účastníků soutěže Student Focus, kteří se umístí v užším výběru, poletí do Londýna, aby se slavnostního vyhlášení zúčastnili. Vítězové jednotlivých kategorií také obdrží nejnovější digitální fotovýbavu a budou představeni v ročence soutěže pro rok 2018.

Soutěž Sony World Photography Awards je anonymně hodnocena mezinárodně uznávanými profesionály z oboru. Porotě posuzující soutěž profesionálů 2018 předsedal Mike Trow (bývalý obrazový redaktor časopisu British Vogue) a zastoupeni v ní byli představitelé mezinárodních muzeí, nakladatelství a médií.

Nejpopulárnější

To Top