Foto

Soutěž Sony World Photography Awards 2018 vybrala nejlepšího českého fotografa

Stranka, samouk a profesionální fotograf žijící v Praze, zvítězil se svou fotografií nazvanou Until You Wake Up. Dílo bylo vybráno odbornou porotou jako nejlepší jednotlivý snímek pořízený českým fotografem, který byl přihlášen do soutěžního ročníku 2018.

Soutěž Sony World Photography Awards, kterou pořádá Světová fotografická organizace (World Photography Organisation), je jednou z nejrozmanitějších fotografických soutěží. Do 11. ročníku byl přihlášen rekordní počet fotografií z více než 200 zemí a regionů. Ty představují jedny z nejlepších fotografií současnosti, které v uplynulém roce vznikly.

Jako vítěz národní ceny dostane Martin Stranka nejnovější digitální fotovybavení od Sony. Vítězná práce se představí na výstavě Sony World Photography Awards Exhibition v Londýně ve dnech 20. dubna – 6. května a bude uveřejněna v ročence soutěže pro rok 2018.

Stranka o své fotografii říká: „Celá scéna a myšlenka mi v hlavě uzrávala asi 3 roky. Pak přišel ten mrazivý lednový den, venku bylo -15 stupňů Celsia. My jsme mohli konečně realizovat celou doposud nejnáročnější fotografii. Podařilo se nám sehnat nádherné auto Jaguar XJ6, které bylo před celkovou opravou, tak jsme ho mohli s citem převrátit na zasněženou silnici. Výsledkem je tato symbolikou protkaná fotka, kterou jsem se opět utvrdil, že ty podařené věci se nacházejí skutečně mimo komfortní zónu.“

A dále dodává: „Je mi ctí, že jsem byl vybrán Světovou fotografickou organizací v soutěži Sony World Photography Awards. Stále je to o tom, být sám sebou, milovaný jen někým a nepochopený všemi ostatními. To je klíč k úspěchu.“

Martin Stranka se narodil 13. dubna 1984 v Praze v České republice a fotografickému řemeslu se naučil sám. Strankova osobitá fotografická vize je přetavena v unikátní prostor uvedený do klidu a rovnováhy a jeho sofistikované snímky přinášející naplnění existují v onom pomíjivém okamžiku několika sekund mezi sněním a procitnutím. V posledních letech vyhrál více než 50 významných mezinárodních fotografických cen v různých soutěžích, včetně ceny pro profesionálního fotografa roku v soutěžích Nikon International Photo Contest, Prix de la Photographie Paris, Sony World Photography Awards a International Photography Awards jedenáctkrát v řadě. Jeho samostatné i skupinové výstavy již byly k vidění od Severní po Jižní Ameriku, od Evropy po Asii.

Do soutěže se zapojil také Jiří Michal ze Štěnovic, který zazářil v kategorii divoká příroda (Wildlife) se svojí fotografií Love a Karel Neumann se svojí fotografií A Posteriori II v kategorii pohyb (Motion).

Nejpopulárnější

To Top