IT

Recenze 2,5“ externího disku WD My Passport Ultra

Přenosný disk WD My Passport Ultra je 2,5palcový externí disk vyšší třídy s rozhraním USB-C. Má moderní kovový design a je dostupný v kapacitách od 1 do 5 TB. Komu záleží na barvách, tak si může vybrat mezi modrou a stříbrnou.

USB-C je kompatibilní se standardem USB 3.1 pro rychlý přenos dat. Přiložena je propojka (adaptér), která z Céčkové koncovky udělá klasickou USB (typ A), zpětně kompatibilní s drtivou většinou počítačů, notebooků a elektroniky. Šířka a délka všech variant disků je identická, 110 x 82 mm. 1-2TB disky mají výšku 13 mm a hmotnost 130 g, 4-5TB disky mají výšku 21 mm a hmotnost 230 g. Dodávaný kabel má délku zhruba 30 cm.

Disk je naformátován pro použití s Windows 7-10, pro MacOS je k dispozici ovladač NTFS umožní pracovat s MacOS i Windows, aniž byste disk museli formátovat. Při připojení přes USB-C by mohl disk dosáhnout teoretické přenosové rychlosti až 480 MB/s, v praxi jsme se pohybovali kolem čtvrtiny této hodnoty.

Pomocí dodaného softwaru WD Discovery můžete na disk zálohovat fotografie, videa a dokumenty. Software umí také importovat data ze sociálních sítí a cloudových úložišť, jako jsou Facebook, Dropbox či Google Drive. Nechybí ani nástroj pro správu disku. Součástí je také WD Backup pro automatizované zálohování fotek, videí či dokumentů – nastavit lze hodinový, denní či měsíční plán. Funkce WD Security v rámci aplikace WD Discovery chrání vaše soukromé soubory pomocí hesla a 256bitového hardwarového šifrování AES.

Disk působí velmi elegantně a solidně, na spodní straně má miniaturní gumové nožičky pro tlumení vibrací při umístění na tvrdém povrchu. V čele vedle UCB-C vstupu je decentní podlouhlá provozní dioda ve studené bílé barvě.

Disk WD My Passport Ultra disponuje rozšířenou tříletou zárukou. Aktuálně (říjen 2020) se 1 TB disky prodávají od cca 1900 Kč, 2 TB disky od 2500 Kč, 4 TB disky od 3700 Kč a 5 TB od 4200 Kč včetně DPH.

Proč si WD My Passport Ultra pořídit? Klasický přenosný externí disk s velikostí 2,5″ je ideální pro (lokální) zálohování a přenos velkého množství dat. Skvěle poslouží i jako externí úložiště pro počítače s malou interní kapacitou či jako úložiště pro přehrávání multimédií, tedy především filmů, seriálů a hudby. Nadstandardní provedení a vybavení doplňuje množství softwaru a bonusem je tříletá záruka.

Nejpopulárnější

To Top