Film

Pulp Fiction 2014

Pulp Fiction je zpět v kinech v restaurované verzi, v ČR v rámci Projekt 100. Film Quentina Tarantina do českých kin vstoupil poprvé v říjnu 1994 s podtitulem Historky z podsvětí.

Tarantino už předtím natočil úspěšné Gaunery, ale právě ukecaná mozaika ze života několika gangsterů z L. A. Pulp Fiction tehdy jednatřicetiletého filmaře změnila v celebritu a ikonu postmoderního filmu 90. let. Nechronologické vyprávění podané s nervní energií, pokleslé popkulturní emblémy a estetizované násilí tenhle film zpopularizoval tolik, že další režiséři zasypali kina a videopůjčovny svými historkami z podsvětí. Nápodobou ale akorát ukázali, že Tarantino je jen jeden. A že namíchat filmovou extázi z desítek popkulturních odkazů, filmových i biblických citací a sebeironie omlouvající všechny politicky nekorektní vtipy a ustřelené hlavy, aby se diváci bavili jako na stylové cool party se skvělou hudbou, není tak snadné, jak vypadá.

Tarantino spolu s parťákem Rogerem Avarym byl za svůj um oceněn mj. svým prvním Oscarem za scénář nebo Zlatou palmou z festivalu v Cannes. Kritický i divácký úspěch byl mimořádný, že ho nemůžeme připsat jen šikovným zákulisním tahům producentského matadora Harvey Weinsteina, jehož Miramaxsi vzal film na starost. Snímek oživil kariéry Samuela L. Jacksona, Umy Thurman a především Johna Travolty (kromě nich se položkou Pulp Fiction ve své filmografii můžou pyšnit i Bruce Willis, Tim Roth nebo Harvey Keitel). Taky změnil poměry ve světě amerického nezávislého filmu a objevil nový taneční prvek.

Nejpopulárnější

To Top