Video

Pomáháme s výběrem: Která webkamera je ideální právě pro vás?

webkamera

V dnešní době, kdy se stále více pracuje na dálku a komunikuje přes internet, je kvalitní webkamera často nezbytností. Ať už ji potřebujete pro videohovory s rodinou a přáteli, nebo pro pracovní meetingy, či profesionální streamování a natáčení videí, je vždy důležité zvolit model vyhovující konkrétním potřebám. A protože nabídka je přepestrá a vybírat IT technologie jen dle vzhledu se většinou nevyplácí, dáme vám pár tipů, čím se při nákupu řídit.

Typy webkamer a důležité parametry

Webové kamery se dají rozdělit do několika základních kategorií, například podle funkcí a účelu použití. Jedním z nejpodstatnějších parametrů, které budete při výběru řešit, je rozlišení: čím je jeho hodnota vyšší, tím lepší bude kvalita obrazu. Na běžné videohovory s rodinou a přáteli postačí i webkamera s rozlišením 720p, pro profesionální použití jsou vhodné hodnoty 1080p nebo 4K.

Dalším důležitým parametrem webkamery je snímková frekvence, ta udává počet snímků za sekundu, čím vyšší snímková frekvence, tím plynulejší obraz. Doporučená snímková frekvence je minimálně 30 snímků za sekundu, pro profesionální použití a streamování je lepší volit webkameru se snímkovou frekvencí 60 snímků za sekundu nebo vyšší.

Co se při výběru externí webkamery vyplatí porovnat, jsou poměr stran, clona objektivu a úhel záběru. Mezi nejlepší modely webkamer k natáčení videí na YouTube nebo TikTok či streamování patří Logitech C922 Pro Stream, Razer Kiyo a Elgato Cam Link 4K.

Webkamery mohou mít i další užitečné funkce:

  • Přisvícení je pro natáčení v nepříznivých světelných podmínkách nezbytné.
  • Optický zoom umožňuje přiblížení objektu bez snížení kvality rozlišení.
  • Sledování obličeje je funkce, kterou jistě oceníte – kamera na vás bude během přenosu či nahrávání videa automaticky zaostřovat.
  • Přenos zvuku zajišťuje mikrofon; pokud je součástí kamery, oceníte i funkci potlačení šumu.

Doplňkové vybavení

Pro profesionální natáčení videí a streamování je vhodné pořídit si i doplňkové vybavení. Externí osvětlení umožňuje natáčení v nepříznivých světelných podmínkách a zlepšuje celkovou kvalitu obrazu. Samostatný mikrofon je někdy pro kvalitní zvuk nezbytný, například při natáčení ASMR videí se bez něj nejspíš neobejdete. A ovládání kamery vám rozhodně usnadní dálkový ovladač.

S ohledem na limity různých typů úchytových systémů se může k webkameře hodit také stativ, který vám umožní její snadnou polohovatelnost a v rámci přenosu či natáčení i větší flexibilitu.

Kvalitní webkamery na trhu

Mezi nejoblíbenější a nejprodávanější značky webkamer patří Logitech, Microsoft nebo Razer. Tyto značky nabízejí širokou škálu webkamer pro různé účely, od běžných videohovorů po profesionální natáčení videí a streamování.

Například Logitech C920 nebo Razer Kiyo jsou oblíbenými modely díky svému vysokému rozlišení a snímkové frekvenci. K uskutečnění běžných videohovorů jsou vhodné modely jako Microsoft LifeCam HD-3000 nebo Logitech C270, které mají dostatečné parametry pro plynulý obraz.

Nejpopulárnější

To Top