Domov

PocketBook 741: Nejlepší čtečka e-knih na trhu je barevná a velká

Barevná čtečka knih s velkým displejem PocketBook 741 Inkpad Color je nejlepší model na trhu, který si aktuálně můžete koupit. V podstatě se v ní prolíná to nejlepší, co elektronické čtečky knih mohou nabídnout. Je velká, je barevná, je podsvícená, má vysoké rozlišení a nechybí jí ani výhody čteček značky PocketBook, jako je skutečně široká podpora formátů či nadstandardní možnosti nahrávání obsahu do zařízení.

Báječně barevný

Zařízení je vybaveno nejnovějším barevným 7,8″ (19,8 cm) displejem E Ink Kaleido Plus schopným zobrazovat čtyři tisíce barevných odstínů. Za displejem stojí výrobce E Ink, které nejprve přišel s panelem Kaleido a nejnověji s Kaleido Plus. Oba na černobílý panel umisťují řadu barevných filtrů a vytvářejí tak škálovatelný, cenově dostupný a na slunci skvěle čitelný barevný displej.

Varianta Plus má novou soustavu barevných filtrů, která zlepšuje přesnost a gamut barev. Vylepšeno bylo také přední osvětlení displeje pro větší podporu bílých LED, které jsou umístěna podél rámečku a rovnoměrně osvětlují obrazovku.

Displej Kaleido Plus může mít úhlopříčku až 7,8 palce a 4 096 barev při 100 ppi nebo černobílé zobrazení při 300 ppi. Zobrazuje tedy rozlišení 1 872 × 1 404 pixelů v černobílém provedení a 624 × 468 v barevném provedení. Samotné barvy jsou mírně tlumené, ale výrazné. E Ink Kaleido Plus na slunci ukazuje skvěle, na rozdíl od LCD displejů. Delší čtení na čtečce je zde mnohem příjemnější než na LCD displeji. Zatímco čtení na dovolené na pláži bude na tabletu či mobilu utrpení, tak s touto čtečkou to bude jedna radost.

Obrazovka je mírně zasunutá, podsvětluje ji 24 bílých LED diod. Má režim automatického jasu, ale nemá možnost změny barvy podsvícení na žlutou, kterou některé čtečky elektronických knih používají ke snížení expozice modrému světlu v noci. Možná to souvisí s tím, že by pak docházelo k barevnému posunu zobrazovaných odstínů barev.

Ovládání a nastavení

Soubory můžete do čtečky dostat několika způsoby. Kromě USB kabelu, kdy se čtečka zobrazí v počítači jako externí disk, je na spodní straně slot na karty microSD s kapacitou až 32 GB. Také lze soubory přenášet přes Dropbox nebo přes online službu Pocketbook.

Na výběr je více než 30 různých fontů a máte možnost nastavit velikost písma pomocí tlačítka pro zvětšení. Při čtení barevného digitálního obsahu, jako jsou komiksy, časopisy nebo dokonce manga, zařízení skutečně vyniká. Uživatelé mohou upravit nastavení barev každé konkrétní knihy a snadno měnit parametry, jako je kontrast, jas, gama korekce a sytost.

Vyzkoušeli jsme velké množství různých souborů. U formátu A4 už je drobný font hůře čitelný a je třeba použít zvětšení. Ale pro klasický komiksový formát je to OK, pokud není font titěrný, to se týká čtenářů bez brýlí nebo se slabými brýlemi, u uživatelů s horším zrakem je to individuální. Standardní americká komiksová stránka má úhlopříčku asi 10,8 palce. Na 7,8palcových obrazovkách je to rozhodně kompaktní, ale můžete číst text a vidět detaily v kresbě.

Rychlost otáčení stránek je u menších souborů rychlá, ale u větších může být pomalejší. Většina souborů PDF byla vytvořena s ohledem na obrazovky A4/A5, možná budete muset stránku zvětšovat. Při zvětšování není k dispozici žádná mini mapa, takže nemáte žádné vizuální vodítko, kde se nacházíte.

Formáty a aplikace

PocketBook InkPad Color podporuje 19 formátů e-knih, 4 grafické a 6 zvukových formátů. Podporované formáty e-knih jsou: ACSM, CBR, CBZ, CHM, DJVU, DOC, DOCX, EPUB, EPUB(DRM), FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, MOBI, PDF, PDF (DRM), PRC, RTF, TXT a formáty obrázků: JPEG, BMP, PNG, TIFF. PocketBook InkPad Color může přehrávat audioknihy a hudbu ve formátech M4A, M4B, OGG, OGG.ZIP, MP3 a MP3.ZIP, přičemž lze díky Bluetoothu 5.1 poslouchat z bezdrátových sluchátek, přístroj však nemá vestavěný reproduktor ani zdířku pro připojení klasických sluchátek. Součástí balení je ale redukce z USB-C na 3,5mm jack pro sluchátka.

Vestavěné aplikace jsou: Knihkupectví, Knihovna, Slovník, Prohlížeč, Audioknihy, Zvukový přehrávač, Galerie, Kalkulačka, Zprávy RSS, Poznámky, Šachy, Klondike, Klikyháky, Sudoku. Podporované online služby zahrnují: ReadRate, Dropbox PocketBook, Send-to-PocketBook. Čtečka obsahuje také slovníky Abbyy Lingvo (24 jazykových kombinací) a Webster’s Dictionary 1913.

Netrpělivě očekáváme dostupnost převodu textu na řeč, tedy předčítání knih (nezaměňovat s audioknihami). Čeština pro tento model zatím není k dispozici, ale to se může změnit každým dnem, protože pro jiné modely Pocketbook už k dispozici je. Prozatím je kromě angličtiny k dispozici 15 dalších jazyků.

Hardwarové parametry

InkPad Color pohání dvoujádrový 1GHz procesor AllWinner s 1 GB RAM a podle výrobce na něm běží operační systém na platformě Linux 3.10.65. Interní paměť 16 GB a slot pro paměťové karty až 32 GB nabízí dost místa pro vlastní obsah.

Do spodního rámečku jsou klasicky, jak je u PocketBooku zvykem, zasazena čtyři téměř neznatelná hardwarová tlačítka pro Home, otočení stránky dopředu a zpět a Menu. Na spodní straně se nachází port USB-C, slot pro kartu microSD a tlačítko napájení. Čtečka není voděodolná, jako jsou jiné modely, takže při čtení ve vaně je dobrá zvýšená obezřetnost.

Čtečka je v poměru ke své velikosti a k velikosti displeje subjektivně velmi lehká. PocketBook InkPad Color váží i přes veliký displej jen 225 g, takže je jednou z nejlehčích 7,8″ čteček elektronických knih na světě. Rozměry jsou 195 × 136,5 × 8 mm. Díky své lehkosti se i při větším displeji drží v jedné ruce velmi dobře, a to i při dlouhém čtení. Lithium-polymerová baterie 2900 mAh má podle výrobce vydržet až měsíc čtení, tak daleko jsme se sice nedostali, ale výdrž je skutečně velmi velká, s tablety či mobily nesrovnatelná.

K dispozici je jediná barevná varianta, označená výrobce jako „Měsíční stříbrná“, což značí černé čelo kolem displeje a stříbrná záda.

Shrnutí

Běžná koncová prodejní cena čtečky elektronických knih PocketBook 741 Inkpad Color činí 7 tisíc Kč. Proč si ji pořídit? Chcete číst elektronicky barevný obsah, jako jsou PDF, komiksy, grafické novely, časopisy a další, nebo chcete číst běžné e-knihy na větším displeji, což se hodí, pokud například kvůli hůře vidíte, používáte větší font a na řádek v malé čtečce by se vám pak vešlo jen několik slov. Řada lidí s brýlemi dává přednost čtečkám proto, že při čtení nepotřebuje brýle. PocketBook 741 kvůli velikému a barevnému displeji i dalším výše zmíněným výhodám představuje to nejlepší, co může moderní čtečka e-knih nabídnout.

Nejpopulárnější

To Top