Domov

LiFi: širokopásmový přenos dat světlem

Philips Lighting nově nabízí technologii Light Fidelity (LiFi), která prostřednictvím vysoce kvalitního LED osvětlení a světelných vln poskytuje širokopásmové datové připojení. Philips Lighting často využívá v oblasti osvětlení technologie internetu věcí (IoT), a je nyní první globální firmou zabývající se osvětlením, která do svého stávajícího portfolia zařazuje kancelářská svítidla s podporou LiFi.

„V technologii LiFi se skrývá obrovský potenciál a my jako přední světová společnost zabývající se osvětlením jsme hrdí na to, že můžeme našim zákazníkům poskytnout nejnovější inovativní služby“, uvádí Olivia Qui, ředitelka inovací ze společnosti Philips Lighting.

 

„Zatímco se radiové frekvence stávají stále přetíženějšími, spektrum viditelného světla pro přenos dat je nevyužitým zdrojem, který umožňuje využívat velkou šířku pásma pro stabilní simultánní připojení rozsáhlého pole IoT zařízení. Jako světový lídr v oblasti osvětlení je pro nás prioritou, aby naši zákazníci využívali nejkvalitnější a energeticky úsporná osvětlení společně s nejmodernější konektivitou,“ dodává.

 

Lifi je oboustranná vysokorychlostní bezdrátová technologie stejně jako WiFi, ale pro přenos dat je místo rádiových vln využíváno spektrum světla. Osvětlení společnosti Philips Lighting využívající technologii LiFi poskytuje širokopásmové připojení o rychlosti 30 Mb/s bez vlivu na kvalitu světla. S rychlostí připojení 30 Mb/s si mohou uživatelé na svých zařízeních současně přehrávat až několik videí v plně vysokém rozlišení a uskutečňovat videohovory.

 

Francouzská investiční společnost Icade zabývající se nemovitostmi v současné době testuje průlomovou technologii LiFi v inteligentní kanceláři ve čtvrti La Defense v Paříži. „LiFi technologie má potenciál stát se významným hráčem v oblasti kanceláří. Jako přední společnost jsme chtěli prozkoumat možnosti této technologie jak pro naše stávající, tak i budoucí klienty. Plánujeme ukázat LiFi technologii v naší inteligentní kanceláři v La Defense. Kromě stabilní konektivity je pro nás prioritou i kvalita osvětlení,“ říká Emmanuelle Baboulin, vedoucí divize pro investice do komerčních nemovitostí ve společnosti Icade.

 

Výhody LiFi

LiFi nabízí oproti bezdrátové síti WiFi další výhody, protože může být použito v místech, kde rádiové frekvence mohou rušit zařízení (například v nemocnicích), nebo kam bezdrátové signály nedosáhnou nebo jsou slabé (například v podzemí). Vhodné je i pro prostředí vyžadující vysokou bezpečnost – například pro finanční nebo vládní instituce. LiFi totiž přidává další vrstvu zabezpečení, protože světlo nemůže procházet pevnými stěnami – a pro přístup k síti je světlo potřeba.

 

Jak funguje LiFi?

Každé svítidlo je vybaveno vestavěným modemem, který moduluje světlo při rychlostech, které lidské oko nedokáže zaznamenat. Světlo je detekováno LiFi USB klíčem připojeným do zásuvky notebooku nebo tabletu (v budoucnu bude tato technologie přímo zabudována do notebooků a dalších zařízení). LiFi USB dongle vrací data do svítidla pomocí infračerveného propojení. Díky svítidlům Philips LiFi získají zákazníci dvojí výhodu – kvalitní, energeticky úsporné LED osvětlení a vysoce bezpečné, ​​stabilní a robustní připojení, protože LiFi má 10 000krát větší spektrum, než WiFi.

 

Proč LiFi od Philips Lighting?

Osvětlení společnosti Philips umožňuje bezproblémové převzetí připojení mezi světelnými body. To znamená, že když se uživatel přesune z jedné strany velké kanceláře do druhé, je spojení stále funkční, protože světelné body si jej mezi sebou předávají. Oblast pokrytí zajišťovaná svítidly Philips s LiFi je také považována za největší na trhu. Společnost nabízí standardní kancelářské svítidla vybavená LiFi, která poskytují kvalitní energeticky úsporné světlo. Philips Lighting nabízí s podporou LiFi svítidla Philips PowerBalance gen2 a Philips LuxSpace.

Nejpopulárnější

To Top