IT

Lenovo prostřednictvím notebooků ThinkPad a IdeaPad otevírá nové možnosti umělé inteligence v počítačích

Ještě před CES® 2024 Lenovo odhaluje nové byznysové a spotřebitelské notebooky, které využívají nové možnosti umělé inteligence a míří na zvýšení produktivity, kreativity a efektivity. Nové Lenovo ThinkPad X1 Carbon, ThinkPad X1 2-in-1, a IdeaPad Pro 5i jsou Intel Evo notebooky poháněné nejnovějšími procesory Intel Core Ultra a operačním systémem Windows 11, které optimalizují spotřebu energie a dodávají výkon i pohlcující zážitek. Akcelerační podpora pro umělou inteligenci a asistent Copilot od Windows pomůžou uživatelům využít nové možnosti a podpořit tak svou efektivitu v práci. Lenovo počítače patří mezi první hnací síly AI PC revoluce, která od základů změní to, jak lidé tvoří a pracují na počítači, ať už v práci, nebo ve volném čase. ThinkPad X1 a IdeaPad Pro 5i jsou navrhnuty tak, aby nabídly uživatelům co nejkomplexnější zážitek vůbec a dovolily jim využít novou generaci výpočetní techniky s umělou inteligencí.

Připravené pro novou vlnu byznysové výpočetní techniky

Nová vlna firemních počítačů je tady. Lenovo notebooky s procesory Intel Core Ultra jsou připravené pro budoucnost podnikové techniky. Mají celkem tři výpočetní jednotky: CPU (centrální procesorová jednotka), GPU (grafická procesorová jednotka) a NPU (neurální procesorová jednotka), která dokáže zpracovat úkoly pro umělou inteligenci efektivně a chytře. Díky přenesení výpočetních úloh na NPU a/nebo GPU se zlepšuje efektivita a výkon, zároveň počítač dosahuje lepšího power managementu. Uživatelé si mohou užít kvalitnější a plynulé pracovní procesy v podporovaných aplikacích,1 jako je Zoom (pro který je ThinkPad X1 Carbon a ThinkPad X1 2-in-1 jedinými certifikovanými notebooky2), Microsoft Teams, Studio Effects, Adobe® Lightroom, a mnoho dalších. Funkce, jako jsou předpovídání textu, rozostření pozadí, přepisy schůzek a souhrnné e-maily, zvyšují produktivitu, zatímco nástroje pro digitální obsah maximalizují kreativitu, aniž by ovlivňovaly celkový výkon systému. S asistentem Copilot v systému Windows jsou věci, které uživatelé dělají každý den, snazší, rychlejší a bez námahy. Nové funkce pomohou vytvořit souhrn z webové stránky, sestavit e-mail, změnit nastavení a otevírají nové možnosti v aplikacích včetně Malování, Výstřižků a dalších. Společnost Lenovo transformuje své počítače a další zařízení tak, aby poskytovaly personalizovaná řešení s umělou inteligencí. Ve spolupráci se strategickými partnery má společnost Lenovo vizi, jak vést tento transformační posun v oblasti osobních počítačů.

Lenovo navíc oznamuje další expanzi svého portfolia hybridního cloudu, který pohání nová generace procesorů Intel® Xeon® Scalable. Ta přináší novou platformu připravenou pro umělou inteligenci s lepším výkonem, nejnovějšími akcelerátory a novými službami Lenovo Professional pro AI, které značí zásadní krok umožňující dynamický hybridní přístup k umělé inteligenci napříč veřejnými, soukromými i základními modely.

Nekompromisní uživatelské zážitky vyžadují neustálé inovace

Divize Product Diversity společnosti Lenovo usiluje o integraci zpětné vazby od uživatelů již na počátku vývoje produktů. Zákaznická zkušenost byla vždy hnacím motorem vývoje inovací pro ThinkPad.

Hmatové značky jsou součástí konstrukce ThinkPadů už od roku 1992, aby usnadnily orientaci na klávesnici lidem se zrakovým postižením. V roce 2021 navázala společnost Lenovo prostřednictvím Product Diversity Office spolupráci s Governor Morehead School for the Blind v Raleighu v Severní Karolíně v USA, aby lépe pochopila, jak zrakově postižení uživatelé pracují s počítači. Lenovo je prvním výrobcem notebooků na světě, který integroval dodatečné hmatové značky zvyšující přístupnost3. Společnost Lenovo tyto změny koordinuje s Accessibility týmem společnosti Microsoft, který pracuje na nových průmyslových standardech v oblasti designu klávesnic. Výsledky této spolupráce jsou vidět skrze nové hmatové značky na klávesnici, mezi které patří:

 • Zvýšení / snížení hlasitosti: Pro uživatele se zrakovým postižením je zásadní zvuk. Klávesy F2 a F3 budou obsahovat hmatové značky, které usnadní rozlišování mezi zvýšením a snížením hlasitosti.
 • Klávesa Insert: Klávesy Insert a Delete jsou na klávesnici vedle sebe, což může často způsobit komplikace. Velmi často se stává, že uživatelé odstraní nebo vloží obsah, i když chtěli udělat pravý opak. Hmatová značka na klávese Insert zjednoduší rozlišení mezi oběma klávesami.
 • Klávesa Function: Klávesa Fn je nezbytná pro osoby, které používají čtečky obrazovky. Nachází se vedle klávesy CTRL, která má stejnou velikost, což může být zdrojem častých potíží.
 • Enter key: Ačkoliv se to může zdát samozřejmé, klávesy Enter se mohou lišit na základě velikosti a jazyka klávesnice.

 

ThinkPad X1 má i další uživatelské inovace. Větší 120 mm TrackPad s fyzickými tlačítky zlepšuje přesnost zaměření a ovládání jednou rukou díky integrovanému TrackPointu. Nová funkce ThinkPad X1 umožňuje uživatelům přizpůsobení běžných funkcí ze seznamu možností dvojitým poklepáním na TrackPoint, čímž se otevře rychlá nabídka TrackPointu. Skleněný dotykový panel Haptic TouchPad se stává volitelnou vstupní metodou, vůbec poprvé u zařízení ThinkPad X1. ThinkPad X1 2-in-1 má také větší magnetické pero4 pro lepší zážitek ze stylusu.

Nový ThinkPad X1 Carbon a ThinkPad X1 2-in-1 má vylepšené řízení teploty a spotřeby energie a disponují funkcí Computer Vision5 v Lenovo Commercial Vantage. Jsou vybaveny funkcí wake-on-approach se snímáním obličeje a podporuje adaptivní ztmavování externích monitorů, což zvyšuje bezpečnost a úsporu energie.

ThinkPad X1 vždy vynikal možnostmi displeje a funkcemi fotoaparátu. Lenovo View poskytuje nástroje pro vylepšení videa z kamery, včetně nového nástroje Low Light Enhancer, který dokáže zesvětlit a vylepšit video v prostředí se slabým osvětlením. Software běží na jednotce NPU, aby se snížila spotřeba energie a zatížení procesoru při spouštění aplikací pro komunikaci, jako jsou Teams nebo Zoom. ThinkPad X1 bude obsahovat volitelnou 8MP kameru6 integrovanou do unikátní komunikační lišty, která zvládne vysílat video v excelentní kvalitě. Komunikační lišta navíc vylepšuje použitelnost v přepracovaném šasi s užšími rámečky, které ještě dále zvyšují poměr displeje k tělu7 a lehkost otevírání s jednou rukou.

Nová generace byznysových notebooků musí nejen zlepšit uživatelský zážitek, ale také přispět do oběhového hospodářství. Vývoj revolučního dodavatelského řetězce, služeb, produktového designu a materiálu dovolil Lenovu přejít k modelu „vytvoř, použij, vrať.“ Nejnovější zařízení ThinkPad X1 pokračují v používání recyklovaných materiálů, PCC (Post-Consumer Recycled Content) plastů a balení z bambusu či cukrové třtiny bez plastů, čímž se snižuje použití primárních materiálů, a naopak maximalizuje integrace PIC (Post-Industrial Recycled Content) plastů. Lenovo zároveň blízce spolupracuje s Toray Industries Inc., které dodává Lenovu materiál z uhlíkových vláken. Spolupráce je navíc podpořena partnerstvím mezi Toray a výrobcem letadel Boeing, díky čemuž se pro výrobu ThinkPad X1 Carbon Gen 12 používají recyklovaná uhlíková vlákna získaná z výroby křídel Boeing 7878.

 

Nejnovější ThinkPad X1 Gen 12 a X1 2-in-1 Gen 9 přináší zlomový moment v segmentu prémiových notebooků díky nových funkcím umělé inteligence a uživatelsky zaměřených inovací, které mají transformovat uživatelský zážitek. Díky jejich zaměření na neustálé inovace v designu, materiálech, použitelnosti a silné spolupráci s předními průmyslovými partnery, Lenovo přináší nové pracovní notebooky připravené splnit svůj slib s „AI for all“.

“Inovace počítačů s umělou inteligencí se stala naší vášní. Nevytváříme pouze počítače, vytváříme zážitky s využitím různorodého designu, více udržitelného materiálu a revoluční výpočetní technologie s umělou inteligencí, které přinášejí budoucnost firemní výpočetní techniky” řekl Jerry Paradise, Viceprezident pro obchodní portfolio a řízení produktů, Lenovo Intelligent Devices Group. “Nejnovější Lenovo ThinkPad X1 transformuje uživatelský zážitek při práci a interakci, díky nové rychlosti a inteligence umělé inteligence, která je poháněna procesory Intel Core Ultra.”

Lenovo Device Intelligence zasazuje IT do vedení

Kromě toho, technologie umělé inteligence se rozšiřuje do aspektů životního cyklu produktu. Notebooky ThinkPad, které byly dnes oznámené, podporují volitelnou sadu řešení Lenovo Device Intelligence (LDI).9 Pomocí technologie poháněné umělou inteligencí dává LDI týmům starající se o zařízení ve firmě pomůcky k diagnóze, prevenci a nápravě běžných problémů s výkonem počítače a zlepšování zkušenosti zaměstnanců. Portfolio řešení též zahrnuje Lenovo Device Intelligence, Lenovo Device Intelligence Plus, a též Lenovo Device Plus Managed Services:

 • Lenovo Device Intelligence je jádrem Digital Experience Monitoring (DEM) SaaS (Software jako služba), což je také zahrnuto ve službě Lenovo Premier Support Plus. Toto řešení funguje v cloudovém prostředí a je nezávislé na počítači10. Software generuje pomocí umělé inteligence pokročilé prediktivní analýzy, proaktivní náhledy a upozornění, robustní reporty, nápravy problémů a hodnocení stavu flotily.
 • Lenovo Device Intelligence Plus je Digital Employee Experience (DEX) SaaS, která kombinuje všechnu technologii s umělou inteligencí LDI, s přidáním rozšířených přehledů, upozornění, reportů, analýz a dalších možností nápravy problémů. Lenovo Device Intelligence Plus má rozšířené funkce, jako jsou např. hodnocení digitální uživatelské zkušenosti, správná velikost hardwaru a softwaru, hodnocení dopadu na produktivitu, analýzy hlavních příčin, srovnávání s kolegy a možnosti samoopravy s komplexními přehledy a reportováním.
 • Lenovo Device Intelligence Plus Managed Service poskytuje tým Lenovo odborníků, kteří spravují LDI Plus software jménem zákazníků, a samostatně tak monitorují stav flotily zařízení zákazníka, odstraňují problémy, pomáhají optimalizovat plánování zdrojů IT a doporučují zlepšení digitálního prostředí pro zaměstnance.

 Produktivita poháněná umělou inteligencí

Posuňte výkon až na hranici možností s novým Lenovo IdeaPad Pro 5i (16”, 9), prvním spotřebitelským Intel Evo notebookem poháněným Intel Core Ultra procesory, které ještě více optimalizují prostředí umělé inteligence v počítači zrychlením tvorby a úpravy fotek pomocí umělé inteligence, rychlejšími exporty videí a rychlejším multitaskingem díky umělé inteligenci Intel. Díky tomu získáte možnost převodu textu na obrázek, generativní tvorbu textu s umělou inteligencí a zrychlení pracovních postupů při úpravách fotografií a videí díky náhledům ve vyšší kvalitě a rychlejšímu exportu videí. Díky novým procesorům od Intelu a grafickým kartám s možností volby až NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 dosahující až 115 TDP, je IdeaPad Pro 5i nabitý rychlými nástroji pro tvorbu na bázi umělé inteligence, která pomůže tvůrcům realizovat jejich nápady a svobodu přizpůsobit se více stylům práce. Tomu jde naproti také 14palcový či 16palcový formát. Ať už se jedná o vytváření, editování, nebo dokonce hraní, vizuály jsou živé, ostré a čisté s 16:10 OLED 120 Hz panelem se 100% pokrytím DCI-P3.

S produktivitou na prvním místě přináší IdealPad Pro 5i skvělé výsledky – IR FHD kamera s ToF sensory a krytkou kamery pro ochranu soukromí podporuje Windows Hello pro rychlé a bezpečné přihlášení. 84Wh baterie podporuje Rapid Charge Express skrze Thunderbolt™ 4 pro rychlé nabíjení, které maximalizuje produktivní relace a také rychlejší přenos dat. Rozšiřitelný SSD slot umožňuje ukládat ještě více dat do 1TB PCIe M.2 SSD11. Všechen tento výkon je k dispozici s vahou pouhých 1,46kg u 14palcové varianty, a 1,95 kg u 16palcové varianty, a s elegantním šasi v barvách Arctic Grey na všech modelech.

 

S tímto výkonným zařízením se pojí též závazek environmentální udržitelnosti. Spodní kryt laptopu se skládá z 50% recyklovaného hliníku a obal na produkt z 90 % z plastů z oceánu. IdeaPad Pro 5i (16”, 9) také drží registraci EPEAT® Gold12 a certifikát ENERGY STAR® splňující nejvyšší kritéria environmentálních požadavků na životnost výrobků, cirkulární design a energetickou účinnost. Lenovo též nabízí službu CO2 Offset 13 ke kompenzaci odhadovaných emisí uhlíku tohoto produktu.

“Jsme hrdí, že můžeme pokračovat v naší blízké spolupráci se společností Intel při uvádění na trh jejich nejnovější generaci procesorů a jsme nadšení, že náš Lenovo IdeaPad Pro 5i je první spotřebitelský Intel Evo notebook poháněný procesory Intel Core Ultra řekl Jun Ouyand, Lenova Viceprezident a generální ředitel segmentu Consumer Business Group, Intelligent Devices Group.Řada procesorů Intel Core Ultra otevírá široké možnosti umělé inteligence na IdeaPad Pro 5i, který tak přináší uživatelům nové převratné výhody z hlediska výstupů, a to jak tvůrčích, tak produktivních. ”

Vytváření vícerozměrných zážitků bez brýlí

Stejně jako nová vlna pracovních notebooků, Lenovo ThinkVision 27 3D monitor se je nyní dostupný a připravený zvýšit produktivitu a efektivnost tvůrců. Tento 3D monitor nabízí bez brýlí ještě více intuitivní a interaktivní uživatelské rozhraní verze 3D Explorer, které tvůrce přivítá ve 3D světě, kterou lze použít i ve 2D. Navíc tento monitor nyní přichází se zvýšenou softwarovou podporou skrz proprietární aplikace, včetně Design Engine, který eliminuje potřebu pro individuální plug-in nástroje, díky čemuž poskytuje skutečný zážitek z interdimenzionální hybridního designu. Uživatelé nyní mohou designovat ve 2D a vizualizovat ve 3D, nebo použít konverzi 2D-to-3D, umožňující umělou inteligencí poháněný převod 2D do 3D obrázků a videí v reálném čase. S umělou inteligencí se 2D obsah s vysokým rozlišením a vysokou obnovovací frekvencí okamžitě transformuje do živého 3D obsahu s přesnou prostorovou rekonstrukcí, bez ohledu na to, jak komplexní pozadí obsahuje, a to vše bez nutnosti dalšího napájení nebo modernizace systému.

 

Díky integrovanému 3D vykreslovacímu jádru monitor ThinkVision 27 3D zvyšuje produktivitu tím, že snižuje potřebu pro další vybavení a výpočetní techniku. Také zvyšuje efektivitu tím, že dává uživatelům schopnost vizualizovat a upravovat své návrhy v reálném čase. Umělci, inženýři nebo designéři nyní mohou vytvářet s pomocí 2D softwaru na 2D obrazovce a ihned vidět jejich výtvory ve 3D. Navíc jakékoliv změny ve 2D se současně odrazí i ve 3D. 27palcový 3D monitor dokáže bez pomocí brýlí promítat dva nezávislé obrazy do očích uživatele tak, aby každý subjekt viděl z trochu jiného úhlu a v kombinaci s 99% DCI-P a Adobe RGB přesností barev, technologií pro sledování očí v reálném čase a přepínatelnou lentikulární čočkou nabízí přirozený zážitek ze sledování 3D.

Lenovo doplňky navržené pro hybridní pracovníky

Lenovo USB-C Dual Display Travel Dock je dokovací stanice navrhnutá pro uživatele, kteří pracují v kanceláři i na dálku, a pomáhá jim plnit úkoly a cíle efektivně a účinně pomocí lehkého připojení externích displejů a zařízení. Připojením podporovaného USB-C™ notebooku získáte celkem sedm portů, včetně dvou pro duální 4K displeje, díky čemuž se zásadně zvýší výkon i efektivita. Užijte si rychlé USB připojení a vyhrazené ethernet připojení a nepřetržité napájení pomocí ‘Always On’ USB portu a až 100W14 USB-C PD (Power Delivery) port k napájení připojeného notebooku. Tento elegantní a univerzální cestovní dok s nastavitelným vedením kabelů je vytvořen z 66 % PCC plasty8 (PCC – Post-Consumer Recycled Content) ve vnějším balení i balení bez plastů.

Uživatelé si nyní mohou užívat svět bezproblémového připojení a úžasného pohodlí s Lenovo Wireless VoIP Headset. Sluchátka jsou perfektně navržena pro hybridní zaměstnance, jimž umožňují více flexibility a samostatnosti ve více pracovních prostředích. Tyto sluchátka jsou certifikované pro Microsoft Teams15 s USB-A Bluetooth® audio přijímačem pro jednoduché a spolehlivé připojení. Zažijte kouzlo Bluetooth, které umožňuje připojení ke dvou zařízením najednou a užijte si úctyhodných 30 hodin hovoru na jedno nabití16. Intuitivní design s nastavitelnými a vyměnitelnými sluchátkovými nástavci z paměťové pěny nabízí výjimečnou úroveň pohodlí a lepší zážitek z práce. Certifikace pro Microsoft Teams a optimalizace pro všechny komunikační platformy umožňuje těmto sluchátkům poskytnout křišťálově čistou kvalitu zvuku, díky čemu bude vždy na hovorech vždy hlasitá a jasná.

 

EMEA Dostupnost a cena17

 • Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 bude dostupný od února roku 2024 s předpokládanou počáteční cenou od 40 299 korun bez DPH.
 • Lenovo ThinkPad X1 2-in-1 Gen 9 bude k dispozici od února roku 2024, s předpokládanou počáteční cenou od 45 099 korun bez DPH.
 • Lenovo IdeaPad Pro 5i (16”, 9) bude k dispozici na konci prosince 2023 s předpokládanou počáteční cenou 26 999 korun včetně DPH.
 • Lenovo ThinkVision 3D Monitor ve vybraných obchodech od poloviny března 2024, s předpokládanou počáteční cenou 71 999 korun (včetně DPH).
 • Lenovo USB-C Dual Display Travel Dock bude k dispozici od poloviny dubna 2024, s předpokládanou počáteční cenou 2099 korun bez DPH.
 • Lenovo Wireless VoIP Headset bude k dispozici od poloviny května 2024, s předpokládanou počáteční cenou 2399 korun bez DPH.

Nejpopulárnější

To Top