Foto

Fujifilm představuje nový fotoaparát GFX100S

FUJIFILM oznamuje uvedení nového fotoaparátu FUJIFILM GFX100S (dále jen GFX100S), čtvrtého digitální středního formátu GFX.

GFX100S překonává hranice toho, co je možné při tvorbě velkoformátových fotografií a staví na průlomových myšlenkách modelu FUJIFILM GFX100 o mobilitě a snadné přenositelnosti. Tento model je tedy navržen tak, aby poskytoval všem kreativcům neomezené příležitosti pořizovat velkoformátové fotografie odkudkoliv potřebují.

Odmítnutí obětovat výkon pro přenositelnost tak umožnilo společnosti Fujifilm vytvořit jeden z nejkompaktnějších a nejvýkonnějších digitálních středoformátových fotoaparátů na světě. Je pokročilejší než jakýkoliv jiný fotoaparát systému GFX vydaný k dnešnímu dni a kombinuje to nejlepší z technologie Fujifilm do jednoho jediného fotoaparátu, který váží pouhých 900g. Má podobně velké tělo jako většina fotoaparátů s full frame snímači, ale je perfektně zkonstruovaný a navržený pro umístění snímače 102 Mpix, který je 1,7x větší* než snímač velikosti full frame. GFX100S nabízí stabilizaci s účinností až 6 EV**. Stabilizace snímače je umístěna v těle a je pětiosá (IBIS). Další silnou stránkou je neuvěřitelně rychlé a přesné automatické zaostřování a vynikající reprodukce barev (color science).

 

* Při použití objektivu FUJINON GF63mmF2.8 R WR

** GFX100S’s snímač je dlouhý 55mm diagonálně (43.8mm x 32.9mm), což je 1.7x větší plocha než u 35mm full frame snímače

 

Hlavní vlastnosti produktu

(1) 102Mpix snímky vytvořené rychlostí kompaktního bezzrcadlového fotoaparátu, který dokáže poskytnout pouze digitální střední formát

GFX100S je poháněný vysoce výkonným čtyřjádrovým procesorem X-Processor 4 a využívá svůj 102Mpix back-illuminated CMOS snímač s velikostí 55mm (diagonálně) k vytváření snímků v ohromující kvalitě. Ve srovnání s menšími snímači s nižším rozlišením, které se běžně vyskytuje v tradičních full frame zrcadlovkách a bezzrcadlovkách, je obrazový snímač GFX100S přibližně 1,7krát větší a je vylepšen tak, aby byl mimořádně citlivý na světlo. Velký snímač poskytuje GFX100S značnou výhodu oproti menším senzorům, zejména pokud jde o produkci snímků s neuvěřitelně malou hloubkou ostrosti, fantastickým dynamickým rozsahem, věrnou reprodukcí barev a vynikajícím výkonem s vysokým ISO.

Odborné znalosti společnosti Fujifilm v oblasti “color science” jsou mezi tvůrci fotografií legendární. Již více než 86 let je společnost Fujifilm odpovědná za některé z nejznámějších fotografií a filmů na světě. GFX100S vám poskytuje přístup k těmto bohatým zkušenostem, a to pouhým stisknutím tlačítka – obraz je zpracován jedním z nejuznávanějších digitálních procesorů pro zpracování barev na světě. Díky výběru z 19 exkluzivních režimů filmových simulací je snadné dosáhnout fantastických barev přímo z fotoaparátu. GFX100S obsahuje nový režim simulace – Nostalgic Neg, který připomíná americkou novodobou barevnou fotografii, která se objevila v 70. letech. Nostalgic Neg. pokračuje v tomto trendu a rozšiřuje hranice fotografické kreativity. Jeho jedinečná tonalita dodává jantarovým tónům zvýraznění pro měkčí vzhled a zvyšuje sytost stínů při zachování detailů a dodává obrazům lyrický nádech.

 

(2) Vysoce výkonné bezzrcadlové automatické ostření vytvořené systém GFX, a to i při slabém osvětlení

Na rozdíl od mnoha jiných velkoformátových a středoformátových fotoaparátů pixely fázové detekce na snímači GFX100S pokrývají téměř 100% obrazového snímače a odemykají úroveň výkonu automatického zaostřování, která dosud nebyla u těchto přístrojů k dispozici. To znamená, že fotoaparát dokáže zaostřit už za 0,18 sekundy. Citlivost ostření je až -5,5 EV*. Výsledkem je všestranné, přesné a neuvěřitelně rychlé automatické ostření. Fotoaparát je poháněn procesorem X-Processor 4 a je také schopen efektivně využívat nejaktuálnější algoritmus sledování zaostření, který při používání funkcí Tracking AF a Face / Eye AF udržuje objekty zaostřené.

* Při použití objektivu FUJINON GF80mmF1.7 R WR

 

 (3) Kompaktní pětiosá stabilizace s účinností až 6 EV

Fotoaparát GFX100S je vybaven nově navrženým systémem stabilizace obrazu v těle (IBIS), který dramaticky rozšiřuje možnosti fotografů s jistotou vytvářet snímky přímo z ruky. Ve srovnání s jednotkou, kterou nalezneme v GFX100, je  mechanismus IBIS uvnitř GFX100S o 20% menší a o 10% lehčí. Navzdory tomuto zmenšení velikosti však pětiosý systém poskytuje účinnost až 6 EV dle hodnocení CIPA, což je zlepšení o 0,5 EV oproti GFX100.

 

(4) Vysoký výkon; Navrženo pro přenositelnost

Kompaktní tělo modelu GFX100S váží 900g a měří 15 cm na šířku, 10,4 cm na výšku a 8,7 cm do hloubky. Do velikosti je srovnatelné s mnoha full frame fotoaparáty. Navzdory své kompaktní velikosti je však stále GFX100S schopen pojmout vysoce výkonný obrazový snímač se 102Mpix a IBIS. GFX100S má přepracovanou jednotku mechanické závěrky a zcela novou jednotku IBIS, přičemž využívá menší, ale velmi efektivní lithium-iontovou baterii. Výsledkem je tělo fotoaparátu, které je přibližně o 6 cm kratší a o 500g lehčí než GFX100, ale dokáže si zachovat stejnou kvalitu snímků a výkonu videa, přestože je menší. Snížení fyzické velikosti GFX100S je dobře vyváženo vysoce robustním úchopem s pohodlným pocitem v ruce, díky kterému je výjimečně snadné ho držet po delší dobu.

GFX100S je vyroben tak, aby pracoval při teplotách od -10°C a byl odolný vůči prachu a vlhkosti. Je zkonstruován ze slitiny hořčíku, která je záměrně hustší kolem bajonetu objektivu o 1 mm ve srovnání s GFX100, což poskytuje přidanou podporu pro větší objektivy G bajonetu.

 

(5) Intuitivní ovládání

GFX100S obsahuje ovládací prvky, které budou znát jak noví, tak stávající fotografové systému GFX. Například volič PASM se šesti programovatelnými vlastními možnostmi poskytuje rychlý a přímý přístup k často používaným nastavením, zatímco přepínač, který je pohodlně umístěn vedle voliče režimů, umožňuje uživatelům rychle přepínat mezi režimem fotografování a nahráváním videa. Díky ergonomické aktualizaci joysticku pro výběr ostřícího bodu je výběr zaostřovacího pole snadný a plynulý.

 

 

Fotoaparát je vybaven 3,2 palcovým LCD monitorem na zadní straně a 1,8 palcovým sub LCD monitorem na horním panelu, který lze přizpůsobit tak, aby zobrazoval klíčová nastavení EXIF – jako je rychlost závěrky, clona, citlivost ISO a kompenzace expozice – a nastavení zobrazení stavu klíčových funkcí nebo dostupnou kapacitu na úložném médiu. 3,2 palcový dotykový LCD displej nabízí 2,36 milionů obrazových bodů a 100% pokrytí obrazu. LCD monitor lze naklonit ve třech směrech (90° nahoru, 45° dolů a 60° vpravo).

 

(6) GFX poskytuje plynulé video 4K 30P

Díky snímači velikosti 55mm (diagonálně) dokáže GFX100S zaznamenávat neuvěřitelně filmy v rozlišení 4K / 30p, které se vyznačují neuvěřitelně malou hloubkou ostrosti, působivým výkonem vysokého ISO, širokou tonální gradací a bezkonkurenční celkovou kvalitou obrazu. Záběry lze zaznamenávat při bitových rychlostech 400 Mb/s v různých úrovních kvality, od 10 bitového interního F-logu 4: 2: 0 (s uložením na SD kartu) a 10 bitového videa 4: 2: 2 a 12 bitových RAW (s uložením na externí zařízení pomoci HDMI).

Kromě toho, že dokáže nahrávat 4k záběry v poměru stran 16: 9, podporuje GFX100S také poměr stran 17: 9, často používaný v digitálním kině. K dispozici jsou také nejčastěji používané kompresní kodeky, například H.264 a H.265. Pro úplnou kreativní kontrolu lze navíc zvolit profesionální standardy, jako je REC.2100 podporovaný Hybrid Gamma Log (HLG) nebo F-Log. Ve srovnání s běžně dostupnými kompresními kodeky, jako je H.264, poskytuje záznam v F-Logu nebo HLG filmařům mnohem větší flexibilitu v postprodukci, protože záznam je upravován dodatečně – gradace barev, úprava jasu, sytost barev a další.

Pro maximální flexibilitu úprav s možností gradace barev lze s GFX100S také nahrávat záběry 4K/30P ve 12 bitovém formátu RAW, přes HDMI, přímo do rekordéru Atomos Ninja V Monitor Recorder, který se zaznamenává jako soubory Apple ProRes RAW. To umožňuje, aby všechna rozhodnutí o podobě obrazu byla provedena až po produkci, bez zpracování ve fotoaparátu. Je také možný simultánní výstup záznamu RAW a záznamu ve F-Log nebo Hybrid Log Gamma (HLG) s použitím režimu simulace filmu.

Nejpopulárnější

To Top