Foto

Fotograf Kirill Umrikhin objevil kouzlo zapomenutých Komandorských ostrovů

Díky fotografickému projektu Kirilla Umrikhina se můžete podívat do řídce osídlené a převážně neprozkoumané části světa – Komandorských ostrovů. Tyto ostrovy se nachází uprostřed Beringova moře v Aleutské oblasti Ruska. Projekt odhaluje ztracený svět tvořený sopečnou krajinou, vzácnými přírodními druhy a širým oceánem.

Kirillova výprava byla něčím výjimečným. Vyzbrojený zrcadlovkami Nikon D850 a Nikon D5 a novým mirrorless fotoaparátem Nikon Z 7 se totiž vydal do míst, kam se podívala jenom hrstka fotografů specializovaných na cestování, sportovní akce nebo divokou přírodu. Než se týmu podařilo dostat na ostrovy, museli se se svojí jachtou prodrat několika bouřemi přes šest kilometrů široký Aleutský příkop od Kamčatky. Stali se navíc první zdokumentovanou skupinou, která v těchto vodách Beringova moře surfovala na kiteboardu!

© Kirill Umrikhin / Nikon

Novým možnostem vstříc

Kirill si získal renomé prací zaměřenou na extrémní sporty a cestování. Jeho myšlenkou bylo objevit přírodní živly ostrova formou surfování a plachtění. Jedinečná divoká příroda a lidé, jimž jsou tyto ostrovy domovem, mu přinesli nový úhel pohledu, který prověřil jeho nadání fotografa divoké přírody a dokumentů.

Kirill Umrikhin k projektu říká: „Protože je o těchto ostrovech jen velice málo informací, musel jsem se při plánování cesty spoléhat na svůj kontakt v Komandorské přírodní rezervaci. Čekalo nás ale něco úžasného, co zdaleka předčilo naše očekávání a plány. Je to místo vyznačující se neuvěřitelně krásnou divokou přírodou. Najdete tady vorvaně, kosatky, vzácné druhy mořských ptáků i čtvrt milionu tuleňů, pětinu jejich celosvětové populace.“

Kirillova výprava dostala do hledáčku také komunitu obyvatel těchto ostrovů. Nikolskoje je jedinou vesnicí v Aleutské oblasti Ruska. Tvoří ji 700 obyvatel, škola, nemocnice a pódium, kde se konají místní kulturní akce.

© Kirill Umrikhin / Nikon

Na vlně přírodních živlů

Kirill chtěl s divokou přírodou a vodami tohoto jedinečného místa navázat osobní kontakt. A bouřlivá cesta lodí, se kterou se na Komandorské ostrovy probíjeli extrémními povětrnostními podmínkami, nepředstavovala jediný způsob. Se svým týmem se stali prvními zdokumentovanými surfaři, kteří tyto vody Beringova moře brázdili na kiteboardu. „Hlavní myšlenkou této výpravy je jedinečné propojení mezi lidmi a přírodou, kdy si člověk skrz přírodu a živly uvědomí, jak je život vlastně prostý. To, že jsem měl příležitost brázdit na kiteboardu vlny, na kterých ještě žádný jiný cestovatel nesurfoval, mi ukázalo, že i když se svět pořád zmenšuje, pořád jsou tu místa prodchnutá záhadami a dobrodružstvím, která se dají prozkoumávat, obdivovat a dokumentovat.“

Vždy připraven

Co se týče fotografické výbavy, padla Kirillova volba na nezničitelný Nikon D5. Ten se může pochlubit 153 zaostřovacími poli a 99 křížovými snímači, které se hodí na snímání extrémních sportů probíhajících ve vysoké rychlosti. Nepřekonatelných 45,4 milionu pixelů modelu Nikon D850 nabízí vynikající kvalitu obrazu. Ve spojení s oblíbeným objektivem AF-S Nikkor 400 mm f/2,8E FL ED VR mu to umožnilo pořizovat detailní snímky unikátních zvířat, která tyto ostrovy obývají nad hladinou moře i v jeho hlubinách.

Kirill dostal také příležitost zjistit, co dokáže nový mirrorless fotoaparát Nikon Z 7. Ten mu ve spojení s objektivem NIKKOR Z 24–70 mm f/4 S se zoomem pomohl současně zachytit jak širokou paletu dramatických záběrů krajiny, tak i detailnější profilové fotky.

© Kirill Umrikhin / Nikon

„Kombinace těchto tří fotoaparátů a objektivů se postarala o to, že jsme mohli udělat všechny záběry, které prakticky šlo udělat – ať už jsme bojovali s náročnými vlnami na lodi, byli na treku na Stellerův vrchol nebo brázdili vlny společně s velrybami a tuleni.“

Závěrem k tomu Kirill doplňuje: „Pro mne to byla cesta mých snů. A to nejenom jako pro fotografa, ale i jako pro cestovatele, projektového manažera a sportovce, jehož cílem je vyvolat v lidech emoce vizemi ztraceného světa, který by jinak neměli možnost poznat.“

O Kirillovi

Kirill Umrikhin patří k nejznámějším ruským fotografům věnujícím se profesionálně tématu cestování a sportů. Za poslední léta měl Kirill několik osobních výstav a vedl kurzy mistrovské fotografie. V letech 2013 a 2014 vyhrál ceny v celostátní soutěži „Best of Russia“ (To nejlepší z Ruska). Jeho fotografie lavinové stanice je jednou z deseti nejlepších ruských fotografií posledního desetiletí. Kirill se také pyšní titulem Nikon Ambassador, který tato značka uděluje fotografům, řadícím se ke světové špičce.

Vybavení

Během projektu používal Kirill následující vybavení:

•        Fotoaparáty:

·         Nikon Z 7

·         Nikon D850

·         Nikon D5

•        Objektivy:

·         Nikkor Z 24–70 mm f/4 S

·         AF Fisheye Nikkor 16 mm f/2,8D

·         AF-S Fisheye Nikkor 8–15 mm f/3,5–4,5E ED

·         AF-S Nikkor 24–70 mm f/2,8G ED

·         AF-S DX Nikkor 35 mm f/1,8G

·         PC-E Micro Nikkor 45 mm f/2,8D ED

·         AF-S Nikkor 70–200 mm f/2,8E FL ED VR

·         AF-S Nikkor 400 mm f/2,8E FL ED VR

·         AF-S telekonvertor TC-14E III

© Kirill Umrikhin / Nikon

Program speciálních projektů společnosti Nikon Europe

Program speciálních projektů společnosti Nikon Europe nabízí ambasadorům značky Nikon, které tvoří nadaní a vlivní fotografové ze všech koutů Evropy, příležitost uskutečnit projekty svých snů. Tento program zapadá do neutuchajícího snažení společnosti Nikon, kterým podporuje začínající ambiciózní fotografy a nabízí jim platformu, na které mohou uskutečnit projekty svého srdce. Současně tak Nikon buduje komunitu umělců vyjadřujících se grafickými prostředky, kteří mají ambice dělat věci po svém.

Nejpopulárnější

To Top