Foto

Ejchuchů, nová Z50 je tu!

Ano, jakkoliv může moje zvolání v titulku tohoto článku o nové bezzrcadlovce Nikonu Z50 působit infantilním dojmem, je tu správně. Mám z téhle novinky totiž až dětinskou radost. A proč? Konečně je tu levná bezzrcadlovka, která umí všechno, co běžný člověk potřebuje!

Umí skoro všechno co Z6 nebo Z7

Samozřejmě nemůžete čekat, že Z50 bude umět totéž jako Z6, nebo dokonce Z7. Jenomže ona to skoro umí. Největší rozdíl spočívá samozřejmě ve velikosti snímače, který je tu z logických důvodů nikoliv full-frame, ale APS-C (v Nikonu tomu říkáme DX). Vtip tkví však v tom, že snímač je takřka identický s tím, který najdete ve špičkové profesionální zrcadlovce D500. Takže základ by byl, a pokud na Z50 nasadíte světelnější objektiv, nemusíte se bát ani fotografování noční oblohy nebo reportáží v náročnějších světelných podmínkách – za mě osobně se dá pracovat do ISO 3 200 bez skrupulí a od ISO 6 400 se skrupulemi menšími; stačí použít mírný denoise filtr v softwaru a skrupule zmizí do jedné. Druhým výrazným rozdílem oproti Z6 a Z7 je elektronický hledáček. Máte-li oba fotoaparáty vedle sebe, rozdíl vás trkne hned. Nemáte-li srovnání, na hledáček Z50 si zvyknete velmi rychle, jeho rozlišení je více než dostatečné a mírně nižší dynamický rozsah oproti pokročilejším modelům v tvorbě nepřekáží.

Něco umí dokonce i lépe

Co by člověk nečekal, tahle malá bezzrcadlovka dokonce umí lépe i něco než její profesionální kolegyně. Například vyklopit displej tak, že se při vlogování či focení selfíček vidíte. Tuto výhodu však nevyužijete jen při těchto pubertálních činnostech, ale přijde k duhu také při focení z náročných úhlů těsně nad zemí, nebo naopak nad hlavou. Video 4K je přitom vynikající, připojení mikrofonů samozřejmé a optická i elektronická stabilizace videa i fotografií perfektní. Ekonomicky logickou volbou je také slot pro karty SD.

Tak malá, že s ní lze fotit místo mobilu

Z50 je samozřejmě výrazně menší a lehčí než ostatní fotoaparáty Nikonu – je de facto velikostně

velmi podobná nejmenší řadě zrcadlovek D3xxx. V okamžiku, kdy i na rychlé momentky není problém vytáhnout tohle minikoťátko namísto mobilu, mám jasno. Z50 jsem vyzkoušel, dal jí pořádně na frak a mohu ji s klidným svědomím doporučit všem začínajícím anebo penězi limitovaným tvůrcům. Baví mě.

Text a foto: Petr Jan Juračka, www.juracka.eu, www.facebook.com/petrjanjuracka

Nejpopulárnější

To Top