Domov

Dyson prosazuje vyšší standardy testování čističek vzduchu

Objem vyčištěného vzduchu v místnosti za daný časový úsek je pro spotřebitele klíčovým ukazatelem výkonu čističky vzduchu. Protože ale test čistícího výkonu má odrážet reálné prostředí moderních domácností, je zapotřebí, aby prověřil také inteligenci čističek a proudění vzduchu.

Výfukové plyny, tabák, saze, těžké kovy a toxické organické sloučeniny… To vše je globálně přítomno v ovzduší, kterým jsme obklopeni. Také běžné předměty v domácnosti, jako je dřevěný nábytek, svíčky, plynové sporáky, čisticí spreje, pokojové rostliny a domácí mazlíčci uvolňují v útrobách našich domovů škodlivé látky, které se mohou v uzavřených prostorách hromadit.

Tento problém ještě umocňuje moderní řešení domácností. Lepší utěsnění domů vede ke snížení nebo dokonce eliminaci cirkulace vzduchu v budově. Následkem toho může docházet ke koncentraci nečistot.

Uznávaná čínská agentura pro testování domácích spotřebičů China’s Household Appliance Standard and Technology Industry Alliance[1] (CHEARI) vydala celosvětově první standard pro inteligentní ventilátory pro čištění vzduchu. Představuje testovací metody, které byly poprvé vyvinuty v britském technologickém kampusu Dyson. Přístroje jsou zkonstruovány tak, aby snímaly znečištění, zachycovaly škodliviny a následně zajistily, aby pročištěný vzduch rovnoměrně cirkuloval po celé místnosti.

Ve spolupráci s inženýry společnosti Dyson zkonstruovali odborníci ve společnosti CHEARI testovací komoru o rozloze 27 m2, která lépe odpovídá skutečné průměrné velikosti obývacího pokoje moderních domů.

Charlie Park, ředitel globální skupiny pro kontrolu životního prostředí ve společnosti Dyson, uvedl: „Moderní domy celkově zachycují znečištění a omezují cirkulaci vzduchu, ale mnoho lidí s tím nic nedělá. Potřebovali jsme vytvořit inteligentní přístroj, který pro vás bude přesně monitorovat znečištění, a zachycovat škodliviny díky 360stupňovému plně utěsněnému skleněnému HEPA filtru s aktivním uhlím. Důsledným testováním jsme také zjistili, že pro čištění vzduchu v místnosti je klíčové silné proudění. S naší technologií Air Multiplier™ jsme schopni distribuovat každou sekundu nejméně 290 litrů vyčištěného vzduchu, abychom pročistili každý roh místnosti, jak ukazují naše přesvědčivé výsledky podle nového standardu.“

Nová zkušební metoda hodnotí schopnost přístrojů odstraňovat škodlivé částice a plyny, rovnoměrnost čisticího výkonu po celé místnosti a projekci proudění vzduchu. Všechny čističky jsou testovány pomocí funkce automatické detekce znečištění.

Tato nová metoda se připojí ke stávající čínské normě pro čističky vzduchu GB/T 18801-2015, která používá menší testovací komoru (12 m2) pouze k testování přístrojů v maximálním režimu. 12 metrů čtverečních je komora stejné velikosti, jaká se využívá v mezinárodních testovacích standardech pro čističky vzduchu. Stávající standardy však nezohledňují měření inteligence ani to, zda přístroj zajišťuje rovnoměrné čištění ve větší rodinné místnosti.

Zvětšením velikosti testovací komory ve srovnání se stávajícím standardem čističek a zvýšením počtu testovacích senzorů na 9 je komora schopna detekovat přesnost automatické funkce přístroje a zajistit, aby skutečně čistil celou místnost. V domácím prostředí by to znamenalo, že osoba na jedné straně místnosti má k dispozici podobnou kvalitu ovzduší jako osoba na druhé straně pokoje. Proto není třeba ručně přemisťovat stroj na základě odhadů nebo nákladných monitorů kvality vzduchu.

Lu Jianguo, hlavní testovací inženýr společnosti CHEARI, uvedl: „Neustále hledáme způsoby, jak přesně vést spotřebitele k technologiím integrujícím vysoký výkon, inteligenci a jednotnost čištění a rozpoznat rostoucí potřebu chytrých ventilátorů pro čištění vzduchu. Dyson je v této kategorii čištění průkopníkem, proto jsme úzce spolupracovali s jejich vývojáři, abychom do Číny přinesli testovací metodu, která posune program čištění vpřed. Vítáme i další výrobce, aby se do této nové kategorie zapojili. “

Charlie Park, ředitel globální skupiny pro kontrolu životního prostředí ve společnosti Dyson uzavřel: „Potřebovali jsme otestovat naše přístroje v prostředí, které odráží to, jak majitelé domácností skutečně používají své čističky, a co nejlépe simulovat místnosti, ve kterých jsou reálně používány. Postavili jsme tedy komoru bez stropního ventilátoru, vyrobili jsme ji o velikosti 27 m2 a přidali jsme 9 senzorů schopných detekovat částice 300krát menší než je průměr lidského vlasu. 3D mapování výkonu našeho přístroje v této komoře nám dává jistotu, že když náš přístroj vyhodnotí vzduch v místnosti jako čistý, tak že čistý skutečně je.“

[1] Pobočka největší čínské agentury pro domácí spotřebiče – China’s Household Electronics Appliances Institute (CHEARI)

Nejpopulárnější

To Top