Foto

Čtyři tipy pro wildlife fotografii

  1. Najděte si úkryt, ať zvířata nevyplašíte

„Když fotografuji vlky nebo medvědy ve Finsku, musím využít úkryt, abych plachá zvířata nevylekal,“ vysvětluje fotograf Konsta Punkka z Helsinek, kterého na jeho instagramovém profilu @kpunkka sleduje více než 1,3 milionů followerů. Milovník přírody, jenž o sobě s nadsázkou tvrdí, že je „veverčí vypravěč“, fotografuje pravidelně podél finsko-ruských hranic divokou zvěř od lišek přes losy, vlky až po medvědy. Při svém focení se schovává v malém dřevěném domku, kde jsou ve stěnách otvory pro fotoaparát a reflexní skla na oknech. Díky tomu může sledovat přírodu, aniž by rušil zvěř. Někdy zůstává v úkrytu i několik dní, aby spatřil, co si příroda připravila… „Rozhodl jsem se pro úkryt u místní bažiny. V poslední době tady byli vidět medvědi a vlci, proto jsem měl velká očekávání,“ líčí fotograf své nedávné focení. Po několika hodinách čekání se opravdu dočkal prvního medvěda… „Na fotoaparátu Nikon Z 7II jsem měl nasazený svůj 400 mm objektiv f/2.8 přes FTZ adaptér. S fotoaparátem jsem dělal pomalé pohyby a podařilo se mi vyfotit první pěkné záběry,“ vzpomíná. Úkryt si můžete najít i vy – například posed nebo nocoviště, která v českých horách umožňují jednorázové přespání turistům.

  1. Díky delšímu objektivu uděláte dokonalý portrét i z dálky

Na focení blízkých portrétů je zapotřebí delší objektiv, protože zvířata se mohou pohybovat až do vzdálenosti 100 metrů. „Většinou používám jednobodové ostření, nejprve zaostřuji na zvíře, a pak komponuji obraz. Tentokrát jsem ale nedokázal předvídat pohyb medvědů, proto jsem použil kontinuální automatické zaostřování, aby zvíře zůstalo ostré i ve chvíli, kdy se prodíralo mezi keři. Vyzkoušel jsem i zaostřování s detekcí očí, výborně fungovalo zejména u vlků,“ sdílí své zkušenosti Konsta Punkka.

  1. Schovejte stativ v listí a foťte z povzdálí!

Aby mohl Konsta Punkka udělat i několik širokoúhlých záběrů zvířat, plánoval postavit druhé tělo fotoaparátu Nikon Z 7II na stativ s novým objektivem NIKKOR Z 14-24 mm f/2.8 a fotoaparát ovládat z úkrytu dálkově. „Stativ jsem překryl listím a větvemi, které jsem našel, a nechal jsem fotoaparát nasměrovaný na místo, kde chodí zvířata. Nastavil jsem režim Bluetooth, abych mohl přístroj ovládat přes aplikaci Snapbridge,“ vysvětluje technickou stránku akce. Poté se vrátil do svého úkrytu a pomocí aplikace spustil fotoaparát vždy, když se k němu nějaké zvíře přiblížilo. Jelikož v tomto ročním období je denní světlo během dne velmi krátké, nastavil Konsta Punkka režim na „prioritu clony“. Umožňuje nastavit clonu a nechat fotoaparát zvolit čas závěrky a ISO dle aktuálních světelných podmínek. „Strávil jsem v úkrytu 6 hodin v kuse, bez možnosti změnit umístění fotoaparátu nebo vyměnit baterie během focení. Ačkoliv byl po celou dobu fotoaparát v pohotovostním režimu, neměl jsem žádný problém s připojením přes Snapbridge a výdrž baterie byla skvělá,“ pochvaluje si fotograf.

  1. Trpělivost se vyplatí

Po úspěšném prvním dni se Konsta rozhodl změnit lokalitu. V oblasti rybníka chtěl zachytit jiné snímky. A to ještě netušil, jaké divadlo pro něj nespoutaná příroda nachystá! Po příchodu na nové místo přišla celá vlčí smečka. Hráli si u rybníka, běhali kolem močálu… „Takovou aktivitu vlků během dne jsem ještě neviděl! Na fotoaparátu Nikon Z 7II jsem měl opět nasazen 400 mm objektiv a na opačné straně rybníka druhý fotoaparát s 14-24 mm. Po několika hodinách a nafocení stovek záběrů vlků jsem v odrazu spatřil přistávajícího orla skalního. Rychle jsem změnil jednobodové zaostřování na 3D zaostřovací bod s kontinuálním automatickým zaostřováním, abych zachytil co nejvíce z orlího letu,“ vypráví nadšeně wildlife fotograf. Ačkoliv orel létal mezi stromy, fotoaparát na něj dokázal zaostřit a díky tomu bylo možné nafotit celou letovou sekvenci.

Díky tipům od Konsty Punkka se můžete také naučit něco o tom, jak zachytit sílu a krásu zvířat a ptáků v jejich přirozeném prostředí. Nevadí, pokud se nedostanete do divočiny s vlky a medvědy, tyto tipy lze stejně dobře aplikovat při focení jiných zvířat ve vašem okolí.

Tipy od Nikon školy pro bezzrcadlovky Nikon Z

Nový Nikon Z 7II podporovaný dvěma procesory Expeed 6 nabízí výkonný autofokus a vynikající výkon AF při slabém osvětlení. Tady je několik tipů, jak začít používat AF režimy:

  • Pro statické objekty použijte režim Single AF (jednobodové automatické zaostřování) a využijte kterýkoliv ze 493 zaostřovacích bodů, abyste vytvořili dokonalou kompozici obrazu. Tam, kde uznáte za vhodné, umístěte zaostřovací bod bez potřeby zaostření a následného překomponování. Pokud se objekt pohybuje pomalu, přepněte z AF-S (single) režimu do AF-C (continuous) režimu, spoušť podržte stisknutou do poloviny (nebo tlačítko AF-On) a fotoaparátem sledujte pohyb, dokud je objekt pod aktivním zaostřovacím bodem nebo oblastí.
  • Z 6II (i Z 7II) nabízí několik způsobů sledování pohybujících se objektů včetně Auto Area, dynamického zaostřování a režimu zaostřování na velkou nebo malou plochu. Chcete-li rychle začít sledovat pohybující se objekt, nastavte AF-C a některý z Auto Area režimů buď na sledování lidských, nebo zvířecích očí – podle sledovaného objektu.
  • Pro větší flexibilitu, nebo pokud chcete sledovat něco jiného než lidi či zvířata, nemusíte přepínat nastavení. Pouze stiskněte tlačítko „OK“ na zadní straně fotoaparátu a sledujte objekt pomocí Subject Auto AF tracking AF mode (automatického sledování objektu). Když se díváte přes hledáček, anebo na zadní displej fotoaparátu, vidíte bílý čtvereček, který můžete posouvat pomocí tlačítka multifunkčního voliče na zadní straně, nebo jednoduše dotykově přímo na displeji. Čtvereček změní barvu na žlutou a bude sledovat vámi vybraný objekt, jak se pohybuje v obraze. Pro zrušení sledování a volbu jiného objektu jednoduše stiskněte tlačítko „OK“ a přemístěte zaostřovací čtvereček, kam chcete. Přepnutí zpět na detekci očí/obličeje je stejně jednoduché – pouze stiskněte tlačítko „-“ (mínus) ve spodní části dotykové obrazovky.
  • Bonusový tip:Tlačítko AF-ON fotoaparátů série Z umožňuje používat zaostřování pomocí tlačítka na zadní straně fotoaparátu (back button focusing). Je to pokročilý způsob zaostřování, díky kterému dosáhnete vyšší úspěšnostisnímání při focení rychle se pohybujících objektů při vyšší rychlosti snímání. Zatímco přidržujete AF-ON tlačítko, fotoaparát sleduje váš objekt a stisknutím spouště aktivujete snímání. Citlivost sledování si můžete ještě přizpůsobit ve vašem vlastním nastavení menu Custom Settings. Chcete-li se dozvědět více o podrobných nastaveních a přizpůsobení aparátu vašim potřebám, můžete v Nikon škole využít kurzy ovládání fotoaparátu Nikon.

Sdílejte své fotky divočiny s ostatními milovníky focení!

Pokud se nedostanete do divočiny s vlky a medvědy, vůbec nevadí. Tyto tipy lze totiž stejně dobře aplikovat třeba při focení srnek v lese za vaším domem, zajíců na poli nebo ptactva u rybníka. Své nejlepší záběry pak nezapomeňte sdílet s ostatními milovníky fotografie na sociálních sítích. Aktuální téma (již šestnácté v řadě) fotografické Nikon výzvy #CreateYourLight je právě Wildlife! Můžete se k této výzvě připojit a u svých příspěvků uvést hashtagy #CreateYourLight a #ShootingWildlifePhotos a označit je @nikon_cz_sk.

Nejpopulárnější

To Top