Video

Canon představuje 4K TV objektiv CJ17ex6.2B

Společnost Canon Europe představila objektiv CJ17ex6.2B, kterým reaguje na rostoucí požadavky produkcí na přechod z HD na 4K a na potřebu vyhovět při zpracování 4K obrazu různým rozpočtovým možnostem. Univerzální, kompaktní a lehký objektiv s vynikajícími optickými vlastnostmi určený pro 4K kamery se snímačem 2/3″ je nejnovějším přírůstkem v řadě televizních objektivů Canon s proměnlivou ohniskovou vzdáleností řady UHDgc. Objektiv nabízí široký rozsah ohniskových vzdáleností počínaje širokým úhlem záběru a umožňuje filmovat s jedním objektivem v různých situacích a z různých úhlů.

 

CJ17ex6.2B je dalším přírůstkem do řady již 18 broadcast objektivů Canon pro rozlišení 4K, která představuje nejširší nabídku na trhu[i] a pokrývá široké spektrum potřeb profesionálních kameramanů při natáčení čehokoli od hromadných a sportovních akcí po zpravodajství a studiovou práci.

 

Objektiv pro rozlišení 4K vyhovuje profesionálním standardům

Rozlišení 4K se sice rychle stává normou, ale k optické dokonalosti obrazu přispívá více faktorů. Objektiv CJ17ex6.2B nejen vychází vstříc poptávce po 4K, ale špičkový optický standard také např. minimalizuje závoje a odlesky. Tím lze dosáhnout lepších výsledků při širokém dynamickém rozsahu (HDR)[ii]. Navíc je kompatibilní s funkcí korekce chromatické vady televizní kamery založené na širokém barevném gamutu BT.2020 (WCG)[iii].

 

Objektiv ve své unikátní optické sestavě využívá prvky s extrémně nízkým rozptylem (UD)[iv] a s jejich pomocí účinně potlačuje chromatické aberace a barevné aury. Výsledkem je vynikající podání barev, a ostrost a kontrast v celé ploše obrazu. Díky vynikajícím optickým vlastnostem a podpoře HDR a WCG mohou profesionální uživatelé od tohoto objektivu očekávat obraz vysoké kvality, jaký uspokojí požadavky stále náročnějších diváků.

 

Flexibilita a všestrannost pro každou situaci

Objektiv CJ17ex6.2B nabízí profesionálům ideální univerzální řešení s velkým zvětšením. Široký úhel záběru při minimální ohniskové vzdálenosti 6,2 mm se středně velkým transfokačním poměrem (17x) poskytuje široký rozsah ohniskových vzdáleností od 6,2 do 106 mm a 12,4 až 212 mm s vestavěným dvojnásobným telekonvertorem. Schopnost zachytit širokoúhlý obraz i telezáběr při zachování mimořádné optické kvality je odpovědí na poptávku po flexibilní výbavě.

 

Kompaktní a lehký objektiv o hmotnosti pouhých 2,07 kg s podporou rozlišení 4K je vynikající volbou pro natáčení z ramene a rozhovory[v]. Konstrukce vykazuje odolnost a operativnost na úrovni konvenčních HD objektivů a splňuje vysoké nároky na mobilitu požadovanou v reportážním a dokumentárním žánru.

 

Maximalizovaný výkon

Objektiv CJ17ex6.2B je vybavený 16bitovým absolutním enkodérem a podporuje tutéž výkonnou digitální motorovou jednotku jakou využívají jiné objektivy UHDgc a objektivy řady Canon UHDxs. Tato funkce znamená, že objektiv je možné zapnout bez inicializace. Funkce jako korekce aberací nebo detekce pozice ovládacích prvků objektivu jsou díky tomu k dispozici ihned po zapnutí kamery a kameramanovi neunikne jediný okamžik. CJ17ex6.2B maximalizuje výkon 4K kamerových systémů díky připojení třemi dvacetipólovými konektory[vi] pro čtení vysoce přesných dat z objektivu při transfokaci a ostření – důležitá funkce, která podporuje kompatibilitu s virtuálními produkčními platformami.

[i] Od 7. dubna 2021. Podle výsledků výzkumu společnosti Canon

[ii] Široký dynamický rozsah označuje techniku, která zvyšuje kontrast mezi světlými a tmavými hodnotami (dynamický rozsah) obrazu.

[iii] Široký barevný gamut je technologie, která rozšiřuje rozsah barev, jež je možné na videozáznamu zachytit. Aktuální profesionální standard BT.709

[iv] Optický prvek vyrobený ze skla s mimořádně nízkým rozptylem (UD)

[v] Verze IRSE-S objektivu CJ17ex6.2B váží 2,07 kg, verze IASE-S 2,15 kg.

[vi] Verze IASE-S objektivu CJ17ex6.2B podporuje tři dvacetipólové konektory

Nejpopulárnější

To Top