Foto

Canon nejnovější verzí firmwaru zvyšuje rychlost a odolnost systému R

Společnost Canon Europe aktualizuje firmware v reakci na zpětnou vazbu a požadavky uživatelů. Firmware fotoaparátu EOS R3 verze 1.20 zvyšuje rychlost přístroje a firmware fotoaparátu EOS R5 verze 1.60 umožňuje delší natáčení. Nový firmware fotoaparátu EOS R6 verze 1.60 zefektivňuje pracovní postupy.

Zachyťte každý okamžik

EOS R3 je již dnes vysoce výkonný přístroj pro zpravodajské a sportovní účely a aktualizace firmwaru v1.20 jeho neuvěřitelnou rychlost ještě zvyšuje. Díky novému uživatelskému nastavení nepřetržitého vysokorychlostního snímání mohou uživatelé fotografovat při frekvenci od 30 snímků za sekundu až po neuvěřitelných 195 snímků[1] za sekundu v plném rozlišení ve formátu JPEG, HEIF nebo RAW. To dává fotografům možnost zachytit klíčový okamžik akce, například když se baseballová pálka dotkne míče nebo když pták zaútočí na kořist.

Aktualizace však přináší více než bleskurychlé snímání. Uživatelé fotoaparátu EOS R3 budou moci filmovat v rozlišení Full HD při 240p, tedy snímkové frekvenci, která byla dříve možná pouze u specializovaných videokamer. Záznam v rozlišení 240p zpomaluje akci šestinásobně. Výsledkem je plynulý zpomalený pohyb, který je ideální pro zachycení klíčových okamžiků ve vysoce dynamické situaci.

Efektivnější postupy

Aby mohli fotožurnalisté a reportéři předstihnout konkurenci, umožňuje aktualizace v1.20 zkrátit dobu mezi pořízením snímku a jeho zveřejněním. Cloudové zpracování obrazu ve formátu RAW (Cloud RAW Image Processing[2]), které je k dispozici u nově uvedeného modelu EOS R7, budou moci nyní využívat i uživatelé modelu EOS R3. Systém ke zpracování obrazu využívá sofistikované hloubkové učení na serveru image.canon, zvyšuje rozlišení a ostrost snímků a zároveň snižuje riziko vzniku moaré. Na dokonalém výsledku bez šumu při zachování detailů se podílí i zpracování obrazu pomocí umělé inteligence založené na neurálních sítích. Fotoaparát EOS R3 nově podporuje také kompozitní snímky skládané ze záběrů pořízených pomocí bracketingu při různých hladinách ostrosti. Výsledkem je čistý obraz s velkou hloubkou ostrosti – ideální pro makrofotografii. Tato funkce je k dispozici také při použití s bleskem Speedlite EL-1.

Na základě zpětné vazby od uživatelů je nyní možné programovatelnému tlačítku na fotoaparátu EOS R3 přiřadit 1,6násobný nebo jiný poměr ořezu. Tlačítko tedy funguje jako vestavěný telekonvertor, kterým si fotograf může snadno a rychle přiblížit zaznamenáníhodné momenty.

Zdokonalené možnosti natáčení

V odpovědi na zpětnou vazbu vloggerů, že okraje videozáznamu se při filmování s ultra širokoúhlým objektivem v režimu autoportrétu třesou, disponují nyní fotoaparáty EOS R3, EOS R5 a EOS R6 korekci chvění v rámci funkce digitální stabilizace obrazu Digital Movie IS. Tato korekce doplňuje konvenční korekci posunu Digital Movie IS a zajišťuje výrazně stabilnější snímání. Do fotoaparátu EOS R3 přibyla také funkce časosběru s možností zachovat jeho nastavení i v případě nechtěného vypnutí přístroje.

Firmware v1.60 pro fotoaparát EOS R5 také přináší oblíbenou funkci z modelu EOS R3 – nastavení teploty pro automatické vypnutí, která (v závislosti na podmínkách) umožňuje dosáhnout delší doby záznamu.

8K 30P

Teplota pro automatické vypnutí napájení – Standardní (stejně jako u předchozí verze firmware 1.5.2)

 • Celá plocha snímače: 20 minut[3]
 • Celá plocha snímače RAW: 20 minut

Teplota pro automatické vypnutí napájení – Vysoká (novinka ve firmwaru v1.6.0)

 • Celá plocha snímače: 45 minut3
 • Celá plocha snímače RAW: 45 minut3

4K 60P

Teplota pro automatické vypnutí napájení – Standardní (stejně jako u předchozí verze firmware 1.5.2)

 • Celá plocha snímače: 35 minut3
 • FullFrame s ořezem na APS-C (převzorkování na 5,1 K): 25 minut

Teplota pro automatické vypnutí napájení – Vysoká (novinka ve firmwaru v1.6.0)

 • Celá plocha snímače: 60 minut nebo déle3
 • FullFrame s ořezem na APS-C (převzorkování na 5,1 K): 50 minut3

Aktualizace sady SDK

Nový firmware nabízí řadu aktualizací pro práci se špičkovou sadou pro vývoj softwaru (SDK) společnosti Canon. Mezi nové funkce pro uživatele SDK patří podpora vzdáleného čištění senzoru, možnost aktivovat bracketing ostření, možnost nastavit video s vysokou snímkovou frekvencí a synchronizaci na první lamelu, druhou lamelu nebo vysokorychlostní synchronizaci, u modelu EOS R6 navíc možnost prostřednictvím SDK na dálku nastavit funkce kruhového voliče režimů. Tyto doplňky dále rozšiřují možnosti modelů EOS R3, EOS R5 a EOS R6 pro komerční využití.

Aktualizace firmwaru jsou ke stažení zde: https://www.canon.cz/support/

Další podrobnosti o programu SDK společnosti Canon naleznete zde: https://www.canon.cz/business/imaging-solutions/sdk/

 

 1. Vysokorychlostní sériové snímání je omezeno na maximálně 50 snímků při všech rychlostech a první snímek je nastaven na AF/AE.
 2. Služba je zpoplatněna a bude k dispozici od 25. července 2022.
 3. To znamená, že se vnější část fotoaparátu zahřívá v závislosti na provozním prostředí. Uvedené časy vycházejí z testovacích podmínek společnosti Canon při teplotě +23 °C/73 °F. Pokud je okolní teplota vyšší než +23 °C/73 °F, bude dostupná doba záznamu kratší. Nahrávání je omezeno na 29 minut a 59 sekund. Označuje čas, kdy lze okamžitě pokračovat v nahrávání.

Nejpopulárnější

To Top