Foto

Canon EOS R5 – nejen fascinující video

„Záznam videa v rozlišení 8K RAW fotoaparátem? Pro bezzrcadlovku EOS R5 to není žádný problém,“ říká známý fotograf Tomáš Třeštík. Fotografickou techniku se hodí mít u sebe prakticky kdykoli, a to co nejlepší. Jedinečné zachycení unikátních životních momentů, ať už fotografiemi nebo videem, je vzpomínkou na celý život. Horkou novinkou na trhu jsou vynikající bezzrcadlovky EOS R5 a EOS R6 od společnosti Canon.

Fotoaparát navíc pořizuje snímky se skvělým rozlišením 45 megapixelů rychlostí až 20 sn./s, je vlajkovou lodí společnosti Canon mezi bezzrcadlovkami. Příliš za ním nezaostává ani EOS R6, který slouží profesionálům toužícím po kvalitní bezzrcadlovce fotící snímky s rozlišením 20,1 megapixelů rychlostí 20 snímků za sekundu a produkující videa v rozlišení 4K.

„Na Canon EOS R5 mě zaujalo především to, že vývojáři v Canonu sledují a berou vážně připomínky uživatelů, takže oproti modelu R doznal model R5 několik podstatných změn k lepšímu. Potěšil mě návrat několika ovládacích prvků, na které jsem byl zvyklý ze zrcadlovek (otočný volič, joystick), naopak mi příliš nechybí multifunkční lišta, kterou jsem se na Canonu R nikdy nenaučil plně využívat. Zaujaly mě nové možnosti autofocusu a to, jak je fotoaparát neuvěřitelně rychlý. Stejně tak parametry videa jsou fascinující. Je super, že se nezměnil tvar baterie a je tedy možné používat ty, na které jsem zvyklý a mám jich ve výbavě plno,“ říká známý fotograf Tomáš Třeštík.

Velkou předností EOS R5 a EOS R6 je výjimečná stabilizace obrazu. „Fotoaparáty dokážou korigovat až osm expozičních hodnot, což přináší nejlepší stabilizaci obrazu na světě. Ocení ji ti, kteří fotografují z ruky nebo filmují bez stativu,“ říká produktový specialista Canon CZ/SK Pavel Šerý.

Konverze k bezzrcadlovkám

Kdo chce mít ostré fotky, měl by vsadit na kvalitu. Tou se můžou EOS R5 a EOS R6 pyšnit díky obrazovému procesoru DIGIC X, který je stejný jako u nejlepší zrcadlovky Canon EOS 1-DX Mark III. Nejenom znalci ocení, že nejrychlejší systém automatického ostření na světě ostří za pouhých 0,05 sekundy. Precizní automatické ostření navíc funguje i při špatném osvětlení a vysokých světelných kontrastech. Zajímavostí je detekce očí a tváře zajišťující ostrost, i když se objekt bude nepředvídatelně pohybovat při malé hloubce ostrosti.

Novinky z Canonu jsou pro některé fotografy důvodem pro přechod od zrcadlovek k bezzrcadlovkám. „Canon EOS R5 je pro mě důvod opustit zrcadlovky. Já osobně po zrcadle asi žádný velký sentiment cítit nebudu, vnímám to prostě jako přirozený vývoj, který přináší plno výhod. Mám radost z vysokého počtu megapixelů, který mi při práci přijde vhod. Canon EOS R5 je hlavně pro lidi, kteří to s fotkou myslí fakt vážně a focením se živí. R6 je cenově vstřícnější, takže udělá radost i lidem, kteří si fotí jen tak pro radost,“ uzavírá Třeštík.

Dostupnost modelů Canon EOS R5 a R6:

Kdo si bude chtít pořídit tělo fotoaparátu Canon EOS R5, zaplatí 122 990 korun. Jeho bratranec Canon EOS R6 stojí v provedení bez objektu 73 990, v sadě s objektivem 24-105 STM o deset tisíc korun víc.

Nejpopulárnější

To Top