Mobil

Vybíráte čtečku e-knih? Jak se liší barevná od černobílé a kterou si vybrat?

PocketBook patří mezi největší výrobce čteček elektronických knih a má také když ne nejširší, tak jednu z nejširších nabídek na světě. Aktuálně má v portfoliu 9 modelů ve třech velikostech (6 palců, 7-8 palců a 10 palců). Ve střední kategorii se nacházejí dva velmi podobné modely, které se liší v použitém displeji – barevný InkPad Color a černobílý InkPad 3 Pro. Každý má určité výhody a na jejich srovnání se nyní zaměříme.

PocketBook InkPad Color

PocketBook InkPad Color

Zatímco dříve prakticky jediné a nejrozšířenější velikosti displeje e-čteček, 6 palců, odpovídají malému paperbacku, tak větší úhlopříčka, v případě obou PocketBooků 7,8 palců, už odpovídá běžné velikosti knihy. Není ani malá, ani velká, je právě tak akorát. Výhody většího displeje jsou zřejmé. Na obrazovku se vejde více textu, popřípadě ten text může být větším písmem. Pokud někdo hůře vidí a na klasickou knihu by si musel brát brýle, tak v elektronické čtečce si jednoduše zvětší font písma. Jenže u malých displejů se pak zkrátí počet písmen, která se vejdou na řádek a ze čtení knihy je spíš čtení novin (alespoň co se týčeí běžné délky řádku). Někomu to nevadí, pro někoho ale bývá náročnější takto rozložený text číst. Větší čtečky toto eliminují, i při větším fontu je délka řádku pořád ještě dostatečná a pohodlná.

 

InkPad 3 Pro vs. InkPad Color

PocketBook InkPad 3 Pro

PocketBook InkPad 3 Pro

PocketBook InkPad 3 Pro je vybaven 7,8palcovou obrazovkou E Ink Carta HD s rozlišením 1404 x 1872 pixelů, což odpovídá hodnotě 300 DPI, tedy běžnému rozlišení, které se používá v tisku. Zvládá 16 úrovní šedé a má regulaci jasu i teploty podsvícení. K připojení a nabíjení slouží microUSB konektor. Stupeň ochrany proti vodě IPX8 udává, že toto zařízení vydrží až 60 minut 2 metry hluboko ve vodě. Součástí balení je černé ochranné pouzdro. Funkce SMARTlight automaticky vyvažuje jas a teplotu barev obrazovky v závislosti na osvětlení a denní době.

PocketBook InkPad Color je vybaven barevným 7,8″ displejem E Ink Kaleido Plus (E Ink new Kaleido) schopným zobrazovat 4096 barev a 16 stupňů šedé. Přináší 300 DPI pro stupně šedé a 100 DPI pro barvu, díky rozlišení 1404×1872 ve stupních šedé a 468 x 624 v barvě. Má podsvícení, ale nemá regulaci barevné teploty. Rozhraní je v moderní verzi USB C.

Co mají společného

PocketBook InkPad 3 Pro

Oba modely mají v balení adaptér z USB na 3,5mm sluchátkový jack a také podporu Bluetooth pro připojení například BT sluchátek. Mají identické rozměry 195 × 137  × 8 mm (resp. černobílý model je podle údajů výrobce o necelého 0,5 mm užší) i hmotnost 225 g. Černobílý model má 1900 mAh Li-Po baterii, barevný 2900 mAh. Zatímco černobílý model je voděodolný a například ve vaně může ležet na dně až dvě hodiny, tak barevný model má čtečku paměťových karet až do 32 GB. Základní paměť obou čteček je 16 GB.

Oba modely, stejně jako další PocketBooky, podporují nejen audioknihy, ale také umí číst e-knihy, a to i v češtině, pomocí převodu textu na řeč (Text-to-Speech). Stačí si ve čtečce otevřít e-knihu a v kontextovém menu (tlačítko vpravo dole) vybrat „hlas“. Standardně je k dispozici angličtina, která při použití na českou knihu předčítá, dle očekávání, velmi zvláštně, použitelné to není. Ale když si uživatel stáhne češtinu, tak ta je v podání Katky skutečně velmi dobrá a v praxi naprosto použitelná. Byli jsme až překvapeni, jak dobře čte! Sice to není na úrovni profesionálního herce, ani rodilého mluvčího a zní to samozřejmě trochu strojově a roboticky, ale použitelné je to bez připomínek. Využijí to nejen osoby se slabým zrakem, případně děti, které ještě neumí číst, ale k užitku to může být i všem ostatním.

Hlavní je displej

PocketBook InkPad Color

Hlavní rozdíl mezi InkPad Color a InkPad 3 Pro je v displeji. Barevný displej se hodí pro ty, kteří chtějí číst obsah, kde barvu využijí, typicky časopisy, knihy s obrázky, komiksy, PDF soubory a podobně. To se hodí dejme tomu do formátu A5, například formát A4 či větší už nemusí být dobře čitelný a bude se s ním obecně hůře pracovat (zvětšování, posouvání, atd.). Nevýhodou barevného panelu je chybějící regulace barevné teploty podsvícení. Lze regulovat pouze úroveň jasu, ale už ne, zda osvětlení bude studené či teplé; vždy bude bílé a studené, což nemusí vyhovovat lidem, kteří rádi čtou knihy v noci a potmě.

Naproti tomu černobílá čtečka sice postrádá schopnost zobrazit barvy, pracuje jen s odstíny šedé, ale umí regulovat jas i teplotu podsvícení, od bílé až po sytě teple žlutou. U jasu i teploty lze přitom využít automatického nastavení v závislosti na světelných podmínkách okolí.

Pokud chcete barvu, je vaše volba jasná: PocketBook InkPad Color, stejně tak pokud barvu nepotřebujete nebo pokud chcete číst přes usnutím: PocketBook InkPad 3 Pro. V obou případech dostanete prémiové modely čteček elektronických knih s nadstandardními funkcemi, které v mnoha ohledech nemají konkurenci.

Nejpopulárnější

To Top