Mobil

Vivo Y20s: Solidní mobilní střední třída

Mobilní telefon Vivo Y20s je solidně vybavený a solidně provedený přístroj pro ty, kteří chtějí dobrý telefon bez nepříjemných překvapení za cenu kolem 4 tisícovek.

Kategorie telefonů s cenou zhruba 3500-5500 korun je pro kupující dost ošemetná. Můžete v ní koupit udělat dobrý kup, ale také nemusíte. Kdo chce opravdu levný mobil, pořídí jej pod touto částkou, třeba i pod 3 tisícovky. Kdo naopak chce kvalitní telefon a je ochoten si připlatit, tak ve střední kategorii za 6-10 tisíc korun příliš neriskuje, že by vybral špatně a záleží především na preferencích ohledně značky a konkrétní výbavy, především hardwarové. Nad 10 tisíc korun už je to především o tom, kolik je uživatel za telefon ochoten dát a co ho uspokojí a vnitřně naplní.

V cenové kategorii 3500-5500 Kč se uživatel může asi nejvíce spálit, tedy koupit výběhový model s na první pohled lákavou slevou, který ale bude ve výsledku horší než podobně drahé přístroje bez slevy, nebo natrefit na nějaký nepříliš povedený model, ať už z hlediska HW nebo SW. Také se mu ovšem může podařit najít modely, které víceméně zastanou funkci dražších přístrojů zavedenějších značek s vyššími cenovkami.

Vivo Y20s (V2027) je takovým solidním zástupcem střední třídy mobilů s cenou mezi 3500-5500 korun s DPH. V některých věcech vyniká, například kapacita baterie, v některých je zcela běžný, například v rozměrech a něco mu chybí, například NFC. Ale v celku jde o vyvážený přístroj z hlediska parametrů a ceny s dobrým poměrem cena/výkon.

Ačkoliv Vivo není všeobecně známá značka (zatím, to se časem může, ale nemusí změnit), uživatele nečekají v softwarové výbavě žádné „úlety“. Telefon umí česky, vše je normální a takové, jak jsou u mobilů s Androidem všichni zvyklí. Software neobsahuje nic moc navíc, nad standard, ale on to běžný uživatel ani nečeká, ani nepotřebuje, tak proč za to připlácet.Odborně řešeno je Vivo Y20s postaven na Androidu 10 s nadstavbou Funtouch OS 11. Ta se dost blíží základnímu Androidu, používá například Google Photos aplikaci či Messages aplikaci pro textování. Operační systém a výbava je v podstatě standardní a očekávaná, a to v tom dobrém smyslu slova, uživatele skutečně nečekají žádná nepříjemná překvapení a s telefonem se sžije velmi rychle a snadno.

Hardwarový základ přístroje tvoří 4 GB RAM a 128 GB ROM (dostupných je 114 GB). Procesor je Octa-core (8x Kryo 240) 1,8 GHz, 8 jader, čipset Qualcomm Snapdragon 460 vyrobený 11nm technologií, GPU je Adreno 610. V testovacím nástroji Geekbench 5 dosahuje Vivo Y20s velmi podobného výkonu jako Xiaomi Redmi Note 8T, který lze označit za jednoho z úhlavních konkurentů na poli zájmu zákazníků.

Mobil má pro fotografování sestavu fotoaparátů označenou AI Triple Macro Camera. Jde o zadní kamery 13MP (f/2.2) + 2MP (hloubka, f/2.4) + 2MP (makro, f/2.4), video natáčí v max rozlišení 1080p při 30fps. Přední kamera 8Mpx (f/1.8) je umístěna nahoře uprostřed ve výřezu displeje.

Obrazovka má úhlopříčku 6,51 palce (16,55 cm), rozlišení HD+ (1600 x 720) a využívá IPS panel (který je na slunci lépe čitelný než OLED, na druhou stranu je zde nižší barevná přesnost, a ne tak zářivé barvy). Již z výroby je aplikována na čelním skle ochranná folie.

Kapacita baterie je nadstandardních 5000 mAh plné nabití trvá déle díky velké kapacitě a absenci USB-C, také pak v provozu ale přístroj díky velké kapacitě vydrží déle. Přiložená nabíječka podporuje až 18W rychlonabíjení, adaptér je kvalitní a solidně zpracovaný. Mobil není vybaven portem USB-C, ale tradičním Micro-USB portem, ničemu zásadnímu to nevadí, některé uživatele potěší přítomnost klasického 3,5mm vstupu pro sluchátka. Ta jsou také součástí balení, jde o klasické špunty bez silikonových nástavců.

Snímač otisku prstu je integrovaný do tlačítka pro zapnutí/vypnutí. Je snadno dostupný a promptní, jde o velmi jednoduché a praktické řešení. Tlačítko je vpravo zhruba uprostřed, když drží uživatel mobil v pravé ruce, tak je to akorát na palec i u ženské ruky.

Mezi další hardwarové parametry patří podpora Bluetooth 5.0, přítomnost tří slotů (dual SIM + paměťová karta). Naopak telefon nemá NFC ani nepodporuje 5G, což je v dané cenové kategorii běžné. Telefon také nemá certifikaci voděodolnosti.Tělo je plastové, ale nepůsobí lacině. Součástí balení není obal, jako tomu bývá u některých výrobců, na to je dobré při nákupu přes internet myslet. Přístroje je prodáván v modré a černé variantě. Na zadní straně sice celkem ulpívají otisky, ale protože téměř jistě bude telefon v nějakém obalu, silikonovém či jiném, tak to nevadí. Stejně tak s obalem nebude vadit, že blok s objektivy vystupuje nad zadní plochu zhruba o milimetr, jak je tomu u moderních mobilů běžné. Rozměry přístroje jsou 164,4 x 76,3 x 8,4 mm při hmotnosti 192,3 g.

Při pohledu na současné cenové relace a srovnání s konkurencí je Vivo Y20s zajímavá a vysoce konkurenční nabídka. Zatímco srovnatelný, co do výbavy i výkonu Xiaomi Redmi Note 8T se 4GB RAM a 128 GB ROM se běžně prodává za zhruba 5 000 korun, tak Vivo Y20s stojí běžně 4 300 Kč. Dá se říci, že jde o stejnou muziku, jen s nižší cenovkou.

Nejpopulárnější

To Top