Film

Tichý společník

Filmovou tragikomedii Tichý společník natáčejí v oblasti Slovácka na Moravě Ondřej Malý, Boleslav Polívka nebo Klára Issová. Film připravuje režisér Pavel Göbl podle své vlastní stejnojmenné novely, za kterou získal literární cenu Magnesia Litera a nominaci na Cenu Josefa Škvoreckého. Pro knihu i film vytvořil vlastní nářečí.

První klapka padla v září, točit se bude do poloviny října. Premiéra v kinech je v plánu na léto 2020.

Hlavní postava v podání Kláry Issové se po letech v Praze vrací do své rodné vesnice, kde si po rozvodu potřebuje odpočinout. Vrátí se ale v době, kdy se její otec rozhodne potopit na dno přehrady pro zakopanou bednu se slivovicí. Na místním hřbitově navíc dojde místo a to je velké téma pro všechny.

Důležitou součástí knihy i filmu je atmosféra slovácké vesnice a rázovité postavy. Nejde ovšem o povrchní pohled Pražáků na vesnický život kdesi na Moravě, Pavel Göbl se na Slovácku narodil, vyrůstal i žil, část života strávil na Valašsku. Ze slováckého a valašského dialektu dokonce vytvořil svůj vlastní jazyk a nářečí, kterým postavy mluví.

Naučit se ho proto museli i herci. „Pro Ondru Malého a Bolka to není žádný problém, oba jsou Moraváci jako poleno. Postava Kláry se po dlouhé době vrací z Prahy, přirozeně už mluví jinak a Klára se proto s tím mým nářečím trápit nemusela,“ směje se režisér Göbl.

Klára Issová musela pro svou roli podstoupit několik lekcí tai-chi, nejnáročnější přípravy ale čekají každý natáčecí den na Ondřeje Malého. Jeho postava je vesnický podivín a trochu otrapa s dlouhým zanedbaným plnovousem, Ondřej Malý proto před každým natáčením tráví dlouhý čas v maskérně.

V dalších rolích se představí Pavel Řezníček nebo Hana Vágnerová. Kromě známých tváří hrají ve filmu i místní neherci, významnou roli má potom i samotná krajina, kde film vzniká. Natáčení probíhá v magickém kraji Bílých Karpat ve Zlínském kraji v okolí Uherského Brodu v malebných vesnicích pod Lopeníkem.

Producentem filmu je Czech FILM, koproducentem Wet Cat Pictures, love.FRAME, Bontonfilm Studios a Česká televize. Vznik filmu podpořil Státní Fond Kinematografie.

 

Lenka se vrací z Prahy do své rodné vesnice kdesi na Slovácku. Život i čas tady plynou trochu jinak a Lenka si po rozvodu potřebuje oddychnout a dobít baterky. Trefí se do doby, kdy se její otec rozhodne potopit na dno přehrady, aby na zahradě zatopeného domu našel zakopanou bednu se slivovicí. Na místním hřbitově navíc právě došlo místo. Rozšíření není možné, zpopelnění zcela nemyslitelné! Božský klid tak naruší debaty o nápadu místního pobudy začít pohřbívat na stojáka. Každý k tomu má co říct a takhle živo tu dlouho nebylo. A Lenčino cvičení tai-chi na zahradě taky působí hodně nepatřičně.

Co nakonec čeká příštího nebožtíka? A hlavně – kdy a kdo to bude?

???????????????????????????

Nejpopulárnější

To Top