Foto

Sony World Photography Awards 2022

Posted on

Světová fotografická organizace s potěšením představuje finalisty a fotografy zařazené do užšího výběru v soutěži profesionálních fotografů Sony World Photography Awards 2022. Soutěž pro profesionály, která se koná již patnáctým rokem, odměňuje pozoruhodné soubory prací, a to jak za technickou dovednost, tak za originální přístup k současným tématům.

Vítěz soutěže Fotograf roku 2022 bude vybrán z finalistů soutěže pro profesionální fotografy a vyhlášen 12. dubna. Výběr snímků finalistů a fotografů z užšího výběru bude vystaven v rámci soutěže Sony World Photography Awards v galerii Somerset House od 13. dubna do 2. května 2022.

Do soutěže Sony World Photography Awards 2022 bylo přihlášeno více než 340 000 snímků z 211 zemí a do soutěže profesionálů více než 156 000 snímků, což je nejvyšší počet přihlášených snímků v historii soutěže.

Tři finalisté a projekty v jednotlivých kategoriích soutěže Sony World Photography Awards 2022 jsou:

ARCHITEKTURA & DESIGN

Javier Arcenillas (Španělsko) představuje ve snímku Nur-Sultan sérii fotografií pozoruhodné a výstřední architektury hlavního města Kazachstánu. Yun Chi Chen (Tchaj-wan) vytváří ve snímku Blueprint vícevrstvé obrazy napodobující proces tradičního architektonického modrotisku nebo kyanotypie s využitím digitálních postprodukčních technik. Domagoj Burilović (Chorvatsko) ve snímku Dorf využívá fotomontáž k ironickému zachycení způsobu, jakým si příroda znovu přivlastnila domy ve Slavonii, regionu, který v 19. století zbohatl na těžbě místních lesů a půdy.

KREATIVNÍ FOTOGRAFIE

Raphaël Neal (Velká Británie) na snímku New Waves konfrontuje výjevy klimatických změn s portréty teenagerů; diptychy poukazují na ničivé důsledky, s nimiž se potýkají ti, kteří jimi budou nejvíce postiženi. Snímek Sometimes the Sky Above us is Open od Sarah Grethe (Německo) sleduje cestu fotografky do rodného města její matky v jižním Německu, kde zkoumá jejich vztah prostřednictvím inscenovaných portrétů a zátiší. Fotografie Mellow Apocalypse od Alnise Stakleho (Lotyšsko) reprodukuje vizuály z volně přístupných sbírek, jako jsou muzea, vědecké instituce a fotografické banky, a vytváří tak složité a detailní koláže, v nichž se různorodé prvky střetávají a prolínají.

DOKUMENTÁRNÍ PROJEKTY

Snímek Fabiana Rittera (Německo) The Long Days of Hanau dokumentuje komunitu v německém Hanau po rasistických útocích ve městě 19. února 2020. Snímek The Children of the Financial Collapse in Venezuela slavného fotoreportéra Jana Grarupa (Dánsko) zachycuje scény zoufalství a krajní chudoby Venezuelanů v Kolumbii. Snímek Insurrection od známého fotoreportéra Wina McNameeho (Spojené státy) zachycuje dramatické scény, kdy se 6. ledna 2021 dav Trumpových příznivců vrhl na americký Kapitol a probojoval se do budovy.

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Snímek Shunta Kimury (Japonsko) Living in the Transition se zabývá dopady změny klimatu v Bangladéši, kde se místní obyvatelé stále častěji potýkají s jejími důsledky, jako je vodní eroze, sesuvy půdy a zvyšující se úroveň zasolení. Na snímku Nemo’s Garden dokumentuje Giacomo d’Orlando (Itálie) první podvodní skleník na světě – možné řešení zoufalé potřeby najít alternativní a udržitelné metody pěstování potravin. Snímek Portraits in Ashes uznávaného fotografa Gideona Mendela (Jihoafrická republika) zachycuje rodiny a jednotlivce v prázdných kostrách vyhořelých budov a dojemně zachycuje zkázu po lesních požárech v Řecku, Kanadě a USA.

KRAJINA

Snímek Solar Graphic Andriuse Repšyse (Litva), pořízený během zimy, kdy v důsledku klimatických změn napadlo nezvykle mnoho sněhu, zachycuje udržitelné zdroje energie, jako jsou přehrady, větrné turbíny a solární baterie z výšky, a redukuje je na grafické abstrakce. Life on Earth od Lorenza Poliho (Itálie) se noří do éterického kouzla přírody a tajemné krásy nedotčeného světa, zobrazeného prostřednictvím rozmanitých krajin. Když nemohl portrétní fotograf Gareth Iwan Jones (Spojené království) během lockdownu pokračovat ve své práci, obrátil svůj objektiv k siluetám stromů na pozadí soumračné oblohy a vytvořil sérii portrétních snímků s názvem Tree.

PORTFOLIO

Práce The Beauty of Humanity od Anny Neubauerové (Rakousko) zkoumá touhu fotografky odklonit se od tradičních stereotypů a oslavit rozmanitost pomocí série promyšlených portrétů. Hugh Fox (Velká Británie) ve svém cyklu Portfolio zachycuje klidné okamžiky každodenního života s rodinou a přáteli během pandemie. Komerční a redakční fotograf Julian Anderson (Velká Británie) představuje výběr portrétů, krajin a zátiší pořízených pro různé zakázky do časopisů.

PORTRÉT
Caryatis 2021 George Tatakise (Řecko) je studií tradičních řeckých ženských krojů z různých období bohaté historie Řecka, přičemž každá fotografie je pečlivě propracovaná a naaranžovaná. Migrantes od uznávaného fotoreportéra Adama Fergusona (Austrálie) je série autoportrétů migrantů v Mexiku, kteří čekají na překročení hranic do USA. Ferguson použil fotoaparát připevněný na stativu s kabelovou spouští a vyzval fotografované osoby, aby si vybraly okamžik zachycení, čímž jim dal možnost ovlivnit svůj obraz. Práce Bushmeat Hunters od uznávaného dokumentaristy Brenta Stirtona (Jihoafrická republika) je sérií portrétů lovců bushmeatu, kteří jsou zobrazeni se svými úlovky a zarámováni způsobem, který evokuje tradiční obrazy lovců.

SPORT

Snímek Tokyo Twenty Twenty One od významného sportovního fotografa Adama Prettyho (Austrálie) zachycuje drama a vzrušení olympijských her a ukazuje sílu a obratnost sportovců. Snímek Kuarup od Ricarda Telese (Brazílie) dokumentuje rituál původních brazilských obyvatel kmene Xingu k uctění památky mrtvých, jehož součástí je bojové umění zvané Huka-huka – letos si připomínali převážně oběti pandemie Covidu-19. Snímek Loyal Fans od Romana Vondrouše (Česká republika) zachycuje zápal a oddanost fanoušků fotbalového klubu Bohemians Praha 1905, kteří se nenechali odradit pandemickými omezeními a přinesli si vlastní žebříky, aby mohli sledovat zápasy přes plot.

ZÁTIŠÍ

Ve své sérii From Nigeria to Nässjö zachycuje Cletus Nelson Nwadike (Švédsko) objekty na sněhu, které mu obzvláště připomínají domov, a vyjadřuje tak smutek nad smrtí své matky, jíž se nepodařilo získat vízum, aby mohla přijet za rodinou. Haruna Ogata (Japonsko) & Jean-Etienne Portail (Francie) vytvořili pro projekt Constellation barevné abstraktní sochy, které následně vyfotografovali jako sérii elegantních grafických kompozic. Práce Concordia Alessandra Gandolfiho (Itálie) se zaměřuje na sérii věcí zachráněných z vraku výletní lodi Costa Concordia, která se potopila v roce 2012 a vyžádala si 32 obětí.

DIVOKÁ ZVÍŘATA & PŘÍRODA

 The Fox’s Tale Milana Radisicse (Maďarsko) zachycuje osmiměsíční pozorování fotografa, který téměř každou noc fotografoval mladou lišku, jež navštěvovala jeho zahradu. Snímek Absolute Beginner od Oany Bakovićové (Rumunsko) je sérií snímků zkoumajících velkou rozmanitost a krásu flóry v oblasti, kde fotografka žije. Snímek Exotic Appetite – Inside the Italian Exotic Animal Trade od fotožurnalisty a držitele ocenění Fotograf roku 2019 Federica Borelly (Itálie) se zabývá méně známým obchodem s živými exotickými zvířaty v Itálii, kde jsou vystavována a prodávána s obrovským ziskem.

Práce finalistů a fotografů v užším výběru soutěže profesionálů hodnotili: Rahaab Allana, kurátorka a vydavatelka Alkazi Foundation for Arts, Nové Dillí; Ângela Ferreira, umělkyně, nezávislá kurátorka fotografie a postdoktorandka na Escola de Belas Artes Universidade Federal do Rio de Janeiro v Brazílii; Deborah Klochko, výkonná ředitelka a hlavní kurátorka Muzea fotografického umění v San Diegu, Spojené státy; Richmond Orlando Mensah, zakladatel a kreativní ředitel Manju Journal, Ghana; a Mike Trow, nezávislý kurátor a editor fotografií, předseda poroty.

Předseda poroty Mike Trow k tomu jménem poroty uvedl: „Finalisté a ti, kteří postoupili do užšího výběru soutěže Sony World Photography Awards 2022, jsou stejně rozmanití, nároční a věřím, že silní jako kdykoli předtím. Úroveň prací v soutěži profesionálů mě překvapila svou hloubkou a rozmanitostí. V některých chvílích jsme všichni mohli mít pocit, že probíhající covidová krize znamená, že se svět uzavřel, ale při prohlížení těchto projektů je jasné, že nic nemůže být dále od pravdy. Mít možnost vidět tolik prací z celého světa je obohacující a zároveň povzbuzující. Význam fotografie pro interpretaci našeho světa, která přináší důležité humanitární, environmentální a emocionální otázky a zároveň zahrnuje tak rozmanité kategorie, jako je sport, kreativita a krajina, činí tuto soutěž tak vzrušující. Dívat se na fotografie a nutit se k jejich otevřenému a upřímnému čtení je výsadou a doufám, že s tak promyšlenou, akademickou a celosvětovou porotou se nám podařilo splnit naše poslání a nadále zdůrazňovat vitalitu a sílu fotografie.“

 Celkoví vítězové studentské soutěže, soutěže pro mládež, otevřené a profesionální soutěže Sony World Photography Awards 2022 budou vyhlášeni 12. dubna 2022 a jejich díla boudou vystavena v rámci výstavy v londýnské galerii Somerset House od 13. dubna do 2. května 2022. Další informace o vítězích a užších nominacích naleznete na adrese www.worldlphoto.org.

Nejpopulárnější

Copyright © AVMAG.cz