Foto

Sony spouští předobjednávky chytrého telefonu Xperia PRO-I pro český trh

Společnost Sony spouští předobjednávky nového mobilního telefonu Xperia PRO-I, který byl vyvinutý speciálně pro novodobé tvůrce obsahu. Xperia PRO-I kombinuje snímač typu 1.0, 24mm optiku ZEISS® Tessar, pokročilé zpracování obrazu a AF (automatické ostření), nahrávání videa v rozlišení 4 K 120 p a mnoho dalšího. Přináší profesionální kvalitu obrazu v ultratenkém provedení s tloušťkou 8,9 mm.

 

„Neustále se snažíme vytvářet nástroje, které tvůrcům umožňují snímat, tvořit a sdílet obsah tak, jak to doposud nebylo možné,“ řekl Nobuki Asahina, ředitel divize mobilních zařízení společnosti Sony Europe. „Schopnosti modelu Xperia PRO-I převyšují možnosti všech chytrých telefonů, které kdy byly uvedeny na trh. Tento telefon kombinuje výkon obrazového snímače typu 1.0, který najdeme v našem kompaktním fotoaparátu RX100 VII, výkon našich rychlých fotoaparátů Alpha s výměnnými objektivy, který je ještě umocněn vysokorychlostním zpracováním obrazu Xperia, a podobný zážitek z natáčení videa jako u naší profesionální řady videokamer.  To vše v zařízení, které se snadno vejde do kapsy.“  Dále uvedl: „Tento název jsme pečlivě zvolili tak, aby obsahoval písmeno „I“, které znamená „imaging“ a přesně vyjadřuje snahu společnosti Sony zcela nově definovat standardy zobrazování u celé naší produktové řady.“

 

Fotografie na profesionální úrovni

Xperia PRO-I byla vyvinuta s využitím stejných pokročilých zobrazovacích technologií jako oceňované bezzrcadlovky Sony Alpha. Jako první chytrý telefon na světě je vybavena snímačem typu 1.0 s fázovou detekcí AF i. Nejnovější smartphone disponuje dále snímačem Exmor RS® typu 1.0 s roztečí pixelů 2,4µm [i] pro ohromující výkon při slabém osvětlení, nabízí 12bitové snímání do formátu RAW pro neuvěřitelný dynamický rozsah a duální clonu (F2.0/F4.0) vii pro snadnou změnu hloubky ostrosti přesně podle záměru fotografa. Kromě snímače typu 1.0 je Xperia PRO-I vybavena obrazovým procesorem BIONZ X pro mobilní zařízení a předním snímačem LSI. Tento pokročilý procesor umožňuje dosáhnout nebývalé rychlosti a lepší kvality obrazu při použití u širokého spektra snímaných scén. Také to je vysoce ceněná vlastnost fotoaparátů Sony Alpha.

 

Fotoaparát Xperia PRO-I obsahuje tři objektivy s antireflexní vrstvou ZEISS® T* a 3D snímač iToF pro maximální tvůrčí svobodu. Nově vyvinutý 24mm objektiv využívá optiku ZEISS® Tessar a poskytuje snímky s vysokým rozlišením, menším periferním zkreslením a intenzivnějším kontrastem a ostrostí. 24mm objektiv fotoaparátu Xperia PRO-I doplňují další dva objektivy, 16 mm a 50 mm, které umožňují uživateli kreativní kompozici. Snímač 3D iToF přístroje okamžitě vypočítá vzdálenost mezi fotoaparátem a fotografovaným objektem a zajistí rychlé a přesné automatické ostření v jakékoli scéně.

 

Kromě toho je fotoaparát Xperia PRO-I vybaven 315 body AF s fázovou detekcí, které pokrývají 90 % záběru, a také špičkovými technologiemi automatického ostření, včetně technologie Eye-AF v reálném čase u lidí a zvířat vii, sledování v reálném čase Real-time tracking [ii], sériového snímání AF/AE rychlostí 20 snímků za sekundu [iii] a závěrky proti zkreslení pro čistší zachycení rychle se pohybujících objektů.

 

S aplikací Photography Pro na telefonu Xperia PRO-I mohou uživatelé přizpůsobit manuální nastavení nebo snadno přistupovat k automatickým nastavením a fotografovat do formátu RAW. Při fotografování do formátu RAW podporuje fotoaparát Xperia PRO-I technologii 12 bitů vii , která vytváří plynulou a bohatou tonální gradaci barev bez proužkování. Funkce Photography Pro nabízí také základní režim pro rychlý přístup k řadě snadno použitelných fotografických funkcí včetně funkce touch shutter tlačítka. Stejně jako předchozí zařízení Xperia podporuje také Xperia PRO-I technologii Imaging Edge™ Mobile.

 

Fotoaparát Xperia PRO-I má vyhrazené tlačítko spouště, které je vybaveno stejným modulem spouště jako fotoaparáty Sony řady RX100, také ovládání automatického zaostřování a spouště funguje podobně. Uživatel může také dlouhým stisknutím tlačítka spouště rychle spustit aplikaci Photography Pro a okamžitě začít fotografovat, i když je displej vypnutý. Nový model je také opatřen otvorem pro popruh [iv], který pomáhá zajistit přístroj i v náročném prostředí.

 

Pokročilé možnosti nahrávání videa

Nová Xperia PRO-I nabízí vysoce kvalitní video a snadno použitelné postprodukční funkce pro práci bez stresu. Pro větší tvůrčí flexibilitu je Xperia PRO-I prvním smartphonem na světě iii , který umožňuje uživateli natáčet vysoce kvalitní video v rozlišení 4K 120 snímků za sekundu, což tvůrcům umožňuje zachytit a přehrát rychle se pohybující scény a až pětinásobně zpomalené video. Pořizování plynulého videa bez otřesů je snadnější než kdykoli předtím díky nejnovější technologii Optical SteadyShot™ s technologií FlawlessEye™ v. Xperia PRO-I jako první v řadě Xperia přináší vynikající technologii Eye AF a sledování objektů při natáčení videa, což umožňuje uživateli udržet dokonalé zaostření na objekt a věnovat více času kompozici záběru.

 

Kromě stereofonních mikrofonů má Xperia PRO-I vedle hlavního fotoaparátu zabudovaný monofonní mikrofon, který umožňuje uživateli soustředit se na zřetelné nahrávání řeči, zatímco ostatní zvuky zůstávají v pozadí. Model Xperia PRO-I navíc obsahuje špičkovou technologii separace zvuku od společnosti Sony, která účinně filtruje šum větru, a to jak u stereofonních, tak u monofonních mikrofonů.

 

Xperia PRO-I obsahuje také dvě nové funkce pro natáčení videí a filmů. Pro rychlé a kvalitní natáčení videí a vlogů je určena nová funkce Videography Pro, inspirovaná dlouhou historií zobrazovacích technologií Sony, která podporuje tvorbu videí a přímou zpětnou vazbu od kameramanů a zahrnuje kreativní možnosti nastavení na jednom místě. Uživatelé mohou intuitivně a přesně upravovat nastavení, jako je zaostření, expozice a vyvážení bílé, i během natáčení videa, aby se přizpůsobilo prostředí, ve kterém se natáčí. Xperia PRO-I navíc využívá vysoce přesný Level metr, který se kalibruje již ve výrobě u každého kusu zvlášť. Přiřazením aplikace „Videography Pro“ a spojení tlačítka na boku telefonu pro rychlé spuštění můžete okamžitě začít natáčet video jako se speciálním fotoaparátem. K tlačítku pro rychlé spuštění můžete přiřadit i další aplikace nebo funkce. Při natáčení filmů využívá funkce Cinematography Pro technologie profesionálních videokamer Sony, které umožňují snadno vytvořit filmový vzhled s osmi různými barevnými nastaveními inspirovanými digitální filmovou kamerou Sony VENICE, záznamovým poměrem 21:9 a dalšími funkcemi.

 

Xperia PRO-I umožňuje uživateli upravovat a sdílet video obsah přímo ze zařízení. Díky širokému 6,5“ displeji OLED s rozlišením 4 K HDR a přesné reprodukci barev na profesionální úrovni s režimem Creator Mode je nyní střih z mobilního zařízení snadnější než kdykoli předtím. Kromě toho je díky korekci barevného posunu displeje dosaženo vynikající rovnoměrnosti a stability bílé barvy. Další výhodou je, že nastavení barev displeje lze upravit podle monitoru uživatele nebo vytištěných fotografií. Sdílení videosouborů je také hračkou při použití sítě 5G [v] nebo po připojení Xperia PRO-I k počítači pomocí rozhraní USB 3.2 Gen 2, které umožňuje dvakrát rychlejší přenos dat z Xperia PRO-I do počítače [vi].

 

Vlog Monitor pro zvýšení úrovně mobilního vlogování

Uživatelé si mohou vylepšit svou výbavu pro mobilní vlogování pomocí nového monitoru Vlog Monitor, nového příslušenství modelu Xperia PRO-I s poměrem stran 16:9 na 3,5palcovém displeji LCD (1280×720) a kovovým držákem. Toto nové příslušenství má také magnetickou odnímatelnou konstrukci, která usnadňuje připevnění a uvolnění držáku.

 

Připojením monitoru Vlog Monitor [vii] umožní snímač typu 1.0 fotoaparátu Xperia PRO-I uživateli natáčet sám sebe ve vynikající kvalitě obrazu pro natáčení vlogů, sdílení videí s přáteli, rodinou a další.  Uživatel přesně vidí, co nahrává, a může tak vytvářet skutečně nezapomenutelný obsah.

 

Při natáčení s fotoaparátem Xperia PRO-I a monitorem Vlog Monitor může uživatel snadno připojit Bluetooth grip pro natáčení, například GP-VPT2BT xiii , a snadno spustit/zastavit nahrávání, aniž by se musel dotknout jakýchkoli tlačítek na samotném fotoaparátu Xperia PRO-I.

 

Vlog monitor je také vybaven 3,5mm třípólovým konektorem pro mikrofon [viii] , který umožňuje uživateli připojit vlastní externí mikrofon jednoduchou montáží mikrofonu na držák pro příslušenství na horní straně.

 

Uživatel může zobrazit snímek také při použití funkce „Photography Pro“ nebo „Videography Pro“ připojením Vlog monitoru k chytrému telefonu pomocí dodaného propojovacího kabelu. Protože je navíc vybaven portem USB typu C pro napájení z externího zdroje, mohou uživatelé natáčet a zároveň napájet chytrý telefon i příslušenství.

 

Žádné kompromisy u filmů, hudby a her

Uživatelé si mohou vychutnat sledování oblíbeného obsahu na novém modelu Xperia PRO-I díky displeji OLED s rozlišením 4 K HDR odpovídajícím 10 bitům, obnovovací frekvenci 120 Hz a technologii X1™ pro mobilní zařízení, která zajišťuje vyšší kontrast, barvy a čistotu obrazu. Xperia PRO-I je také vybavena technologií Dolby Atmos pro pohlcující zvukový zážitek. 3,5mm audio konektor zajišťuje kvalitní poslech. Pokud nepoužíváte sluchátka, celoplošné přední stereofonní reproduktory zařízení poskytují výkonný a vyvážený opravdový stereofonní zvuk. Xperia PRO-I je kompatibilní s 360 Reality Audio a 360stupňovým prostorovým zvukem  s třemi měsíci služby TIDAL zdarma [ix] a podporuje High-Resolution Audio a High-Resolution Audio Wireless prostřednictvím LDAC. Nové zařízení je také vybaveno technologií DSEE Ultimate, která každou skladbu přibližuje kvalitě High-Resolution Audio.

 

Xperia PRO-I poskytuje hráčům na mobilních zařízeních náskok před ostatními díky displeji [x] s obnovovací frekvencí 120 Hz a 240 Hz redukcí rozmazání pohybu, takže rychle se pohybující objekty jsou vykresleny jasně a hraní je opravdu plynulé. Zařízení také nabízí funkci Game Enhancer, která zlepšuje hraní díky vynikající odezvě na dotyk, a funkci asistence pro vítězství. Pomocí řízeného napájení Heat Suppression napájí systémy telefonu Xperia PRO-I přímo, nikoliv nabíjením baterie, aby se snížilo tepelné namáhání a baterie déle vydržela v dobrém stavu. Telefon Xperia PRO-I byl také optimalizován využitím procesoru Qualcomm® Snapdragon Elite Gaming™ [xi] pro vynikající herní výkon.

 

Výkon a design

Xperia PRO-I obsahuje stejně velký 1,0palcový obrazový snímač jako prémiový kompaktní fotoaparát Sony RX100 VII, který byl optimalizován pro chytrý telefon. Přesto si zachovává kompaktní rozměry s délkou přibližně 6,5 palce (166 mm), šířkou přibližně 2,8 palce (72 mm) a tloušťkou přibližně 8,9 mm. Nová Xperia PRO-I je odolná a spolehlivá a splňuje náročné požadavky dnešních tvůrců obsahu. Díky zadnímu panelu z matného skla a matné povrchové úpravě přináší autentický pocit z fotoaparátu a kovový rám s povrchovou úpravou tryskáním dodává pevnost a působí stylově. Je odolný proti vodě a prachu [xii] s krytím IP65/68 a je vybaven sklem Corning® Gorilla® Glass Victus™, dosud nejtvrdším sklem Gorilla® Glass – se zvýšenou odolností proti pádu i poškrábání.

 

S baterií o kapacitě 4 500 mAh nabízí Xperia PRO-I dostatek energie pro celý den. Uživatel může zařízení rychle nabít až na 50 % za pouhých 30 minut pomocí přiložené 30W nabíječky XZQ-UC1. Technologie nabíjení Xperia zabraňuje přebíjení zařízení, díky čemuž udržuje baterii v dobrém stavu [xiii] i po třech letech používání.

 

Xperia PRO-I využívá mobilní platformu Qualcomm® Snapdragon™ 888 5G xvii , která zajišťuje prvotřídní zážitek. Xperia PRO-I má také velkou interní paměť, 12 GB RAM pro zvládání náročných výpočetních úloh a 512 GB ROM nabízí dostatečné úložiště pro fotografie, videa a další soubory s podporou médií micro SDXC až do velikosti 1 TB.

 

Nové zařízení nabízí optimalizované připojení s nejnovějším 5G xi nebo Wi-Fi 6 [xiv], přičemž využívá inteligentní připojení, které neustále analyzuje a vyhodnocuje kvalitu signálu Wi-Fi a upřednostňuje Wi-Fi nebo mobilní data tak, aby bylo připojení co nejlepší.

 

Pro snadnou práci s více úlohami najednou mohou uživatelé využít funkce více oken multi-window pro širokou škálu praktických zobrazení, která jsou přizpůsobena pro multi-tasking.

 

Dalším příslušenstvím je nový kožený zadní kryt, který reflektuje oblibu tohoto materiálu v dnešním fotografickém průmyslu. Design krytu z pravé kůže je jedinečný, dobře přiléhá k tělu smartphonu a textura povrchu je přilnavá. Povrchová úprava je vhodná pro fotografování. Kryt byl certifikován na úrovni „Gold“ mezinárodní organizací Leather Working Group, jejímž cílem je chránit životní prostředí na celém světě a zároveň bezpečně a spolehlivě dodávat kůži spotřebitelům. Kromě toho je na povrch potahu nanesena antibakteriální vrstva, která potlačuje růst specifických bakterií, jako jsou stafylokoky, až o 99.9 % [xv].

 

Plán „Road to Zero“

Skupina Sony Group předsevzala plán ochrany životního prostředí „Road to Zero“, jehož cílem je dosáhnout nulové zátěže životního prostředí do roku 2050. V rámci tohoto plánu si společnost Sony stanovila střednědobý cíl na období 2021-2025 pod názvem „Green Management 2025“ (GM2025). V rámci GM2025 je jedním z cílů „úplně eliminovat plastové obalové materiály“ našich mobilních produktů a Xperia zatím snížila používání plastů u obalů tím, že eliminovala plastové komponenty nebo je nahradila papírovými materiály. Příkladem je nahrazení plastové fólie impregnací lakem odolným proti oděru.

 

Jako vyvrcholení této snahy se Xperia PRO-I stala prvním modelem Xperia™, u něhož nebyl pro jednotlivé obaly použit plast vvi , ale papír jako obalový materiál, který přímo obaluje samotný produkt. Společnost Sony bude i nadále usilovat o nulový dopad na životní prostředí.

 

Cena a dostupnost

Nový model Xperia PRO-I bude v předprodeji od 13. prosince 2021 za doporučenou maloobchodní cenu 46.990 CZK.  Telefon bude k dostání pouze u vybraných prodejců: Sony centrum ElviaPro, Alza, CZC. K předobjednávkám zákazníci získají 50% slevu na externí vlogovací monitor a kožené pouzdro zdarma. Oficiální prodej bude zahájen 17. 1. 2021. K nákupu obdrží všichni zákazníci luxusní kožené pouzdro jako dárek.

 

[i] Tato funkce je k dispozici pouze pro 24mm objektiv.

[ii] Přesnost funkce se může lišit v závislosti na okolních podmínkách. Mohou platit některá omezení výkonu.

[iii] Maximální počet snímků za sekundu závisí na prostředí při snímání a nastavení. Pro 24mm objektiv je k dispozici sériové snímání rychlostí až 20 snímků za sekundu s AF/AE. Objektivy 16 mm a 50 mm mohou snímat rychlostí až 10 snímků za sekundu s AF/AE.

[iv] Řemínek se prodává samostatně.

[v] Dostupnost síťových služeb se může lišit v závislosti na zemi, operátorovi a uživatelském prostředí.

[vi] Ve srovnání s telefonem Xperia 1 III.

[vii] Prodává se samostatně.

[viii] Xperia PRO-I má také 3,5mm audio konektor, který podporuje 4pólový konektor náhlavní soupravy s monofonním mikrofonem. Třípólový konektor s mikrofonem nefunguje na 4pólovém 3,5mm audio konektoru zařízení Xperia PRO-I a naopak.

[ix] Mohou se na ně vztahovat podmínky, práva a poplatky třetích stran. Dostupnost služby se může na jednotlivých trzích lišit. Tato nabídka může podléhat individuálním podmínkám, může být kdykoli změněna, přerušena nebo ukončena a může vyžadovat poplatky, registraci a informace o kreditní kartě. Pouze jedna nabídka na osobu. Vyžaduje, aby byl produkt připojen k bezdrátové síti.

[x] Funkce se může lišit podle obsahu, dostupnosti hry a kompatibility.

[xi] Qualcomm a Snapdragon jsou ochranné známky společnosti Qualcomm Incorporated, registrované ve Spojených státech a dalších zemích, používané se svolením. Snapdragon Elite Gaming je ochranná známka společnosti Qualcomm Incorporated. Qualcomm Snapdragon Elite Gaming je produkt společnosti Qualcomm Technologies, Inc. a/nebo jejích dceřiných společností.

[xii] Toto zařízení je voděodolné a chráněné proti prachu. Všechny porty a připojené kryty by měly být pevně uzavřeny. Zařízení nevkládejte zcela pod vodu ani jej nevystavujte mořské, slané či chlorované vodě nebo jiným tekutinám, například nápojům. Zneužití a nesprávné používání zařízení vede ke ztrátě záruky. Zařízení bylo testováno podle stupně krytí IP65/68. Zařízení Sony, která jsou testována na odolnost vůči vodě, jsou opatrně umístěna do nádoby naplněné vodou z vodovodu a spuštěna do hloubky 1,5 metru. Po 30 minutách v nádobě se zařízení opatrně vyjmou a otestují se jeho funkce a vlastnosti. Tento model je vybaven USB portem pro připojení a nabíjení bez krytu. USB port musí být před nabíjením zcela suchý.

[xiii] Simulovaný výsledek společnosti Sony na základě skutečného profilu používání při použití stejného typu baterie a nabíjení přes USB. Životnost baterie závisí na způsobu používání.

[xiv] Záleží na dostupnosti na trhu, kompatibilním zařízení a síti.

[xv] Účinek se může lišit v závislosti na dlouhodobém užívání.

Některé funkce budou podporovány po aktualizaci softwaru.

Nejpopulárnější

To Top