Foto

Sony slaví 5 vítězství v soutěži TIPA 2022

Asociace Technical Image Press Association (TIPA) ocenila Sony celkem pěti cenami TIPA. Společnost Sony získala ocenění v oblasti digitálního zpracování obrazu i mobilních zařízení, včetně titulů pro „nejlepší expertní fullframový fotoaparát s plnoformátovým snímačem“ za fotoaparát Alpha 7 IV a „nejlepší profesionální fotografický smartphone“ za model Xperia PRO – I.

Podle názoru redaktorů časopisu TIPA si fotografové, kteří chtějí dále růst a rozšiřovat své tvůrčí možnosti při práci s fotografiemi i videem, najdou u modelu Sony A7 IV spoustu věcí, které se jim budou líbit. Fullframový snímač Exmor R s rozlišením 33 Mpx a zadním osvětlením nabízí snímky s nízkou hladinou šumu a živými barvami. Výkon při slabém osvětlení navíc vylepšuje nativní citlivost ISO až 51 200. Tento fotoaparát navíc nabízí také pozoruhodný dynamický rozsah o 15 krocích při nastavení nejnižší citlivosti ISO. Procesor BIONZ XR je rychlý a zvládne 10 snímků za sekundu při pořízení až 800 po sobě jdoucích snímků ve formátu RAW + JPEG. Stejně působivé je i video, které umožňuje až hodinový nepřetržitý záznam v rozlišení 4K 60p. Přináší také flexibilitu při úpravách díky možnosti záznamu v 10bitovém formátu 4:2:2. Četné možnosti připojení zahrnují vestavěný port HDMI, vylepšené připojení k chytrému telefonu prostřednictvím aplikace Imaging Edge přes Wi-Fi a Bluetooth a řadu možností živého vysílání.

Fotoaparát Sony E10 je ideální pro influencery a všechny, kteří hledají dokonalé řešení pro tvorbu blogů nebo živé online prezentace. Splňuje všechny požadavky členů asociace TIPA na design, funkce a režimy snímání a je ideálním pomocníkem, pokud tvoříte sami. Díky vlastnostem, jako je variabilní výklopný 3palcový dotykový LCD displej, směrový mikrofon se 3 vložkami a speciální ochranou proti větru pro ostrý a čistý záznam zvuku, a režimům snímání, jako je rozostření pozadí, představuje model E-10 velmi praktickou a atraktivní volbu. Rozsah citlivostí ISO 100-3200 umožňuje práci v širokém spektru světelných podmínek, zatímco četné konektory, včetně digitálního zvukového rozhraní, eliminují změť kabelů a potřebu externího napájení při práci s kompatibilními mikrofony, které se připevňují na patici. Živé streamování z fotoaparátu do mobilního zařízení usnadňuje možnost připojení přes USB. Kompatibilita bajonetu E-mount s více než 60 různými objektivy činí z modelu ZV-E10 velmi univerzální fotoaparát připravený vyprávět jakýkoli příběh.

Objektiv FE 24 – 70 mm F2,8 GM II byl podle poroty TIPA komplexně navržen tak, aby odpovídal měnícím se potřebám dnešních tvůrců fotografií, videí a hybridního obsahu. Druhá generace tohoto objektivu přichází šest let po představení původního objektivu G Master 24-70 mm se zoomem. Je menší a lehčí, nabízí díky čtyřem lineárním motorům XD od společnosti Sony dvakrát vyšší rychlost sledování AF. Navíc dostal zcela novou optickou konstrukci, která zahrnuje tři asférické členy, z nichž dva jsou unikátní XA (extrémní asférické) členy pro vysoké rozlišení, dva členy s mimořádně nízkým rozptylem a dva členy Super ED a povrchovou úpravu Nano AR Coating II. Vylepšení se také dočkaly vlastnosti důležité pro nahrávání videí – patří mezi ně extrémně plynulé a tiché automatické zaostřování, redukce breathingu a přeostřování při zoomování a lineární odezva MF, která umožňuje lépe ovládat manuální zaostřování, a podpora funkce kompenzace breathingu u kompatibilních fotoaparátů řady Alpha. Mezi další novinky patří inovovaná sluneční clona pro práci s měnitelnými filtry, 11lamelová clona a zvýšená odolnost proti prachu a vlhkosti.

FE 70 – 200mm F2.8 GM OSS II: Ohnisková vzdálenost 70-200 je pravděpodobně nejoblíbenějším rozsahem teleobjektivů se zoomem, který je považován za nezbytnou výbavu pro amatéry i profesionály. Porota soutěže TIPA se shodla na tom, že Sony 70-200 mm posouvá laťku této klasické ohniskové vzdálenosti nahoru díky zcela novému systému automatického zaostřování se čtyřnásobnou rychlostí a téměř o 30 % nižší hmotností oproti předchozím modelům. Navíc přináší vylepšení, která výrazně omezují vliv efektu „dýchání“ (breathingu) zaostření a přeostřování, což je pro kvalitní tvorbu videa zásadní. Vylepšená optika včetně unikátního asférického prvku XA (extreme aspherical) od společnosti Sony nabízí ostrost po celé ploše záběru, a to i při širokém otevření závěrky. Nově navržená clona s 11 lamelami pomáhá vytvářet měkký a efektní bokeh. Podpůrný systém automatického zaostřování je vybaven 4 lineárními motory XD pro lepší sledování zaostření, sériové snímání rychlostí 30 snímků za sekundu a téměř bezhlučné automatické zaostřování. Vestavěná stabilizace obrazu nabízející více režimů Optical SteadyShot zajišťuje stabilitu i při nastavení nejdelší ohniskové vzdálenosti.

Xperia PRO-I přináší špičkovou zobrazovací technologii do pokročilého chytrého telefonu Sony. Vedle četných možností připojení a pozoruhodného interního úložiště s kapacitou 512 GB zaujal členy poroty TIPA jako první smartphone na světě se snímačem typu 1.0 s fázovou detekcí AF a možností nahrávání videa v rozlišení 4k při 120 snímcích za sekundu, navíc s funkcí Eye AF a sledováním objektů pro použití v režimech fotografie i videa. PRO-I se může pochlubit třemi objektivy hlavního fotoaparátu z dílny Zeiss s povrchovou úpravou T* pro pořizování 12Mpx snímků s ohniskovou vzdáleností 24, 50 a 16 mm a 8Mpx předním objektivem. Excelentní 6,5“ OLED displej s rozlišením 3840×1644 pixelů, chráněný sklem Gorilla Glass Victus, lze použít také jako živý monitor pro snímání videa. Xperia PRO-I je také vybavena procesorem BIONZ X, který přináší vylepšenou redukci šumu.

 

Nejpopulárnější

To Top