IT
Revoluce v SSD čipech je za rohem
Výrobci postupně přecházejí na 4vrstvé paměťové čipy. Technologie QLC je nová a zajímavá, ale nese i svoje úskalí. „Je jen otázkou času, než se do QLC přesuneme všichni,“ říká Marcin Gaczor ze společnosti Kingston a dodává „Zatím se držíme odolnějších TLC čipů, ale není možné to zastavit a chtě nechtě se časem všichni musíme přizpůsobit tomuto trendu.“
QLC čipy v SSD discích představují budoucnost, protože jsou levné a poměr cena/výkon jednoznačně mluví v jejich prospěch. Výrobcům umožní stlačit prodejní ceny daleko níž, než to umožňují výrobní náklady TLC SSD. Výrobní cena takového čipu je momentálně o třetinu nižší, ale velmi diskutabilní je jejich životnost. Problém nastává při přepisování dat, kde průměrný počet QLC přepisů osciluje mezi 150 – 1000 P/E Cyklu (Program-erase cycle) oproti 3D TLC 1500 – 3000 P/E cyklu. Takovéto disky můžou mít velikou kapacitu a jsou i levné, ale musíme je častěji měnit a nahrazovat.
Pozor hlavně na přeplněné disky
„Výhodu QLC vidím jednoznačně v serverovém prostředí, kde jsou veškerá data zálohovaná a redundantně chráněná,“ vysvětluje dále Marcin Gaczor. „Pokud vypadne jeden disk, je velmi levné nahradit ho novým, třeba i s vyšší kapacitou. Problém však nastává při použití v zařízeních koncových uživatelů. Pokud uživatelé začnou častěji měnit (upgradovat) QLC disky ještě před koncem jejich životnosti a pravidelně nezálohují, můžou přijít o svoje cenná data. Speciálně pokud se jedná o systémový disk, který je například nevhodně malý a zaplněný z 80 procent, dochází zde totiž k mnohem častějšímu přepisu a rychleji se opotřebují paměťové buňky čipu. Je proto pravděpodobné, že takového uživatele jedno ráno bude čekat nemilé probuzení, speciálně když nepoužívá nástroje na analyzování stavu a monitoring životnosti disku.“ Speciálně u systémového disku se proto doporučuje nechat na disku co možná nejvíce volného místa (min. 40–60 % kapacity). Operační systém totiž prakticky neustále zapisuje nějaká data a při malé volné kapacitě se více opotřebují ty samé čipy, zatímco při prázdnějším disku se systém snaží zapisovat vždy na jiné místo, aby je opotřeboval disk rovnoměrněji.
Zkontrolujte datasheet: TLC disky jsou stále na trhu
Technologie QLC také přináší další úskalí v podobě maximální rychlosti zápisu. NVMe QLC SSD disky při práci s velkými objemy dat po zaplnění vyrovnávací cache paměti padnou výkonem téměř na úroveň pomalejších SATA SSD. „Technologie je zatím stále nová. Ve společnosti Kingston jdeme v tomto směru konzervativní cestou a stále investujeme do výroby TLC čipů. Snažíme se to oddálit a počkat, až bude technologie o několik kroků dál. Je ale zřejmé, že zejména díky silnějším tlakům na cenu budeme muset v budoucnu na QLC technologii také přejít.“ komentuje zástupce společnosti Kingston Michal Stauch. „Náročnějším uživatelům ale můžeme doporučit, ať se při nákupu disku poohlédnou po takových, které mají ve specifikaci uvedeno TLC“
V době, kdy se výrobci předhání na trhu NVMe disků, přichází Kingston se špičkovým SATA diskem. „KC600 je mistrovským dílem Kingstonu a nahradí stávající disky UV500, který je na trhu již dva roky. Je to špičkový TLC SATA SSD disk pro všechny uživatele, kteří hledají jistotu, stabilitu a kvalitu. Pokusíme se ho udržet na trhu co nejdéle a bude to možná takový náš poslední Mohykán na poli SATA SSD, právě díky TLC čipům, které v sobě ukrývá,“ komentuje nejnovější disk Marcin Gaczor.