Foto

Pět tipů na fotky od vánočního stromku

Vánoční svátky se blíží a součástí každého Štědrého večera je pořídit si dokonalou společnou fotografii od rozsvíceného vánočního stromečku pro uchování hezké vzpomínky.

Následující tipy vám poradí, jak co nejlépe zachytit magickou vánoční atmosféru.

  1. Mobil všechno nezvládne

Většina obrázků z Vánoc dnes patrně vznikne tím, co máme po kapsách – mobilním telefonem. Sociální sítě pak zaplaví lavina širokoúhlých záběrů všeho a častokrát ničeho. Snímek získá šťávu detailem a přirozeným světlem. Velký snímač kvalitního fotoaparátu, jako je třeba Canon EOS 90D, však má daleko větší plochu pro sběr světla a zvládne zachytit nadšení dětí třeba jen při světle svíček. Zároveň umožňuje použít další fotozbraň – zoom. Ten pak pomůže ulovit překvapivou momentku.

Fotografie z foťáku poskytují více detailů, a tak je lze využít nejen na malé fotografie do rámečků, ale i na velké tisky na plátno nebo nástěnné kalendáře.

  1. Světlo je základ

U vánočního stromečku určitě nezhasínejte, pokud ale můžete, použijte tlumenější světlo, aby osvícený stromeček vynikl. Při fotografování celé rodiny je nejdůležitější nasvítit obličeje všech, které fotíte, a dát si pozor, aby si na tvářích vzájemně nevytvářeli stíny. Pokud se zdá fotka stále tmavá, rozsviťte další světlo nebo zapněte blesk. Výborných výsledků lze docílit částečným odrazem světla externího blesku od stropu. Při troše zkušeností zůstane zachovaná atmosféra sváteční chvíle při správně nasvětleném snímku.

  1. Kam si stoupnout?

Zamyslete se nad tím, jak by měla výsledná fotografie vypadat, jestli chcete fotografovat na výšku nebo na šířku a podle toho umístěte fotoaparát a ostatní členy rodiny ke stromečku. Nebojte se ostatní i přesouvat, abyste dosáhli své vysněné kompozice, jenom fotograf totiž vidí, jak bude výsledný obrázek vypadat. Ujistěte se, že nikomu nekouká větvička z hlavy, nikdo si navzájem nestíní a nezakrýváte celý stromeček, nebo mu na fotce nechybí špička. Pokud máte nízký stromeček, zkuste si k němu sednout. Při focení by pak měl být fotoaparát přibližně ve výšce očí.

  1. Dálková spoušť je šikovným pomocníkem

Už přemýšlíte, jestli bude letos na rodinné fotce jenom maminka nebo jenom tatínek? Nebo nastavíte samospoušť a poběžíte k ostatním? Ušetřete si starosti a použijte dálkový ovladač Canon RC-6 nebo propojte foťák s aplikací v telefonu. Dobré je využít stativu, a pokud ho nemáte, nebojte se zaimprovizovat použitím židle nebo jiného kusu nábytku. Na fotoaparátu si nastavte ostřící bod na někoho z rodiny, aby se vám nestalo, že na všech fotografiích bude ostrý jen stromeček nebo skříň v pozadí. Poskládejte všechny členy své rodiny včetně mazlíčků ke stromečku, v klidu se k nim přidejte a jednoduše mačkejte spoušť a foťte.

  1. Užijte si to

Ač se může zdát složité, focení není raketová věda. Zkuste experimentovat, foťte z různých úhlů a vzdáleností. Pohrajte si s rekvizitami, můžete fotit přes větvičky, vzít si do ruky dárky, pohodit před objektivem třpytky či využít módní hit – skleněnou kouli lensball. Hlavně se na ostatní nezlobte, když přesně nebudou chápat vaše pokyny, a pamatujte, že s úsměvem jde všechno líp.

Nejpopulárnější

To Top