Ani v roce 2022 hackerské útoky nepolevily a v souvislosti s rozvojem hybridního způsobu práce je nebezpečí zneužití internetu stále výraznější. Při příležitosti Dne bezpečnějšího internetu (8. 2.) proto odborníci Cisco Talos, jednoho z největších kyberbezpečnostních soukromých týmů na světě, opakují pět nejzákladnějších pravidel pro bezpečný pohyb v kyberprostoru.
- Buďte neustále pozorní a opatrní Věnujte pozornost vyskakovacím oknům, neotvírejte podezřelé přílohy. Zpozorněte u nabídek velkých slev, oznamujících výhru či možnost zbohatnutí. Žádná poctivá společnost po vás emailem nebude žádat poskytnutí citlivých údajů.
- Používejte jedinečná hesla a vícefaktorovou autentizaci Dlouhé heslo je lepší než krátké. A heslo s čísly a speciálními znaky je silnější než pouhé jedno slovo. Pro každou aplikaci zvolte unikátní heslo. Velmi žádoucí je využití vícefaktorové autentizace, při níž přihlášení potvrzujete přes druhé zařízení, nejčastěji chytrý telefon.
- Instalujte aplikace pouze z bezpečných zdrojů Neinstalujte žádné hry, motivy, tapety a už vůbec ne aplikace ze nejvzdálenějších koutů internetu. Používejte pouze oficiální obchody s aplikacemi od společnosti Apple, Google nebo výrobce smartphonu. I když tam může být malware, riziko je mnohem menší než při načítání instalačních souborů do vašeho zařízení z jiných zdrojů.
- Aktualizovat, aktualizovat, aktualizovat Software vždy obsahuje zranitelná místa. A kyberzločinci se vždy spolehlivě zaměří na ta známá a zneužitelná. Odpovědní výrobci se snaží v krátké době zranitelnosti ve svých produktech odstranit. Proto vždy aktualizujte svůj software hned, jakmile se aktualizace objeví.
- Neobcházejte bezpečnostní opatření Dodržujte nastavená bezpečnostní opatření, byť to může být někdy otrava. Velmi častou a závažnou chybou je třeba přihlašování firemního notebooku do sítě přes veřejný wi-fi hotspot. Jakékoli vaše zpohodlnění nahrává do karet zlodějům.