Video

Palubní kamera zvyšuje klid a pocit bezpečí

Podle průzkumu, který si nechala vypracovat společnost Nextbase, přední světový výrobce palubních kamer, vadí Čechům na cestování autem především bezohledné chování ostatních řidičů. Nezodpovědnost ostatních je největší problém podle 49 % žen a 43 % mužů a nespokojenost s takovým chováním roste s věkem řidičů. Až daleko pozadu zůstávají dopravní zácpy (16 %), agresivní chování dalších řidičů (13 %) a další nepříjemnosti na cestách.

Především muži cestují autem poměrně hodně – více než polovina (55 %) řidičů uvádí, že měsíčně ujede přes 700 kilometrů. Nadpoloviční většina (52 %) žen – řidiček naopak každý měsíc najede méně než 700 kilometrů. Průzkum také ukazuje, že na českých silnicích je poměrně bezpečno – dopravní nehodu zažil na posledních 12 měsíců jen každý dvacátý řidič (5 %). To ale nic nemění na tom, že podle Policie ČR dochází denně k více než 270 dopravním nehodám, ke kterým jsou policisté přivoláni. Celkem Policie ČR v roce 2021 řešila téměř 100 tisíc dopravních nehod s celkovou škodou bezmála 7 miliard korun. Nehody se nevyhýbaly především mladším řidičům do 24 let – v posledních 12 měsících zažilo nehodu 13 % z nich).

Palubní kamera zvyšuje klid a pocit bezpečí

Společnost Nextbase samozřejmě také zkoumala, jak situaci na českých silnicích dále zlepšit a vést řidiče k větší ohleduplnosti k ostatním. Může mít na bezpečnost a ohleduplnost na silnicích pozitivní vliv vybavení vozidel palubními kamerami?

„Ukázalo se, že vlastnictví palubní kamery o celou třetinu snižuje pravděpodobnost nebezpečné a bezohledné jízdy. To znamená, že by autokamery mohly pomoci vyřešit největší potíž českých řidičů na cestách,“ uvádí Laszlo Szalontai, obchodní ředitel pro Střední a Východní Evropu ve společnosti Nextbase. „Se zásadním přínosem autokamer pro bezpečnost provozu na silnicích souhlasí také 58 % respondentů našeho průzkumu. Dokumentování toho, co se na silnicích odehrává, má tedy výrazně pozitivní vliv na vzájemné chování mezi řidiči a v důsledku by mohlo snížit i počet dopravních nehod.“

A co víc, téměř dvě třetiny řidičů (62 %) uvádějí, že by se sami cítili při jízdě na silnicích bezpečněji, pokud by jejich auto bylo vybaveno palubní kamerou, která by nepřetržitě zaznamenávala průběh jejich cesty.

Palubní kamery Nextbase navíc zvyšují bezpečnost posádky vozů i dalšími funkcemi, například možností přivolat pomoc v případě havárie. Mohou také sledovat situaci nejen před vozem, ale i za ním – což je velmi užitečné například při řetězových haváriích v kolonách.

S bezpečnostní na cestách by mohly pomoci i pojišťovny

V rámci aktuálního průzkumu společnosti Nextbase byli čeští řidiči také dotazováni, zdali by si pořídili palubní kameru v případě, že by následně získali slevu na pojištění svého vozu. Právě sleva na pojištění se přitom ukázala jako zajímavý motivační faktor – kameru by si díky ní pořídily bezmála tři čtvrtiny (72 %) českých řidiček a řidičů. Odmítavě se k této možnosti staví jen 14 % respondentů průzkumu.

Aby mohl záznam z palubní kamery sloužit jako důkaz pro pojišťovnu nebo policii, je vhodné zvolit model s vysokým rozlišením obrazu pro zachycení každého detailu, polarizačním filtrem objektivu, který zajistí konstantně kvalitní záznam ve dne i v noci, a také s přesným zjišťováním aktuální polohy pomocí GPS. Senzor zrychlení (G-senzor) zajistí ochranu záznamu před smazáním v případě detekování kolize.

Nejpopulárnější

To Top