Foto

Ocenění za výjimečný přínos fotografii v soutěži Sony World Photography Awards získala Candida Höferová

Světová fotografická organizace (World Photography Organisation) s potěšením oznamuje, že prestižní ocenění za výjimečný přínos fotografii, které se udílí v rámci soutěže Sony World Photography Awards 2018, získává uznávaná současná umělkyně Candida Höfer. Ocenění bude umělkyni předáno během ceremoniálu, který se bude konat v Londýně ve čtvrtek, 19. dubna 2018. Vlastní výběr z děl Höferové bude představen v rámci výstavy Sony World Photography Awards 2018 v londýnské galerii Somerset House ve dnech 20. dubna – 6. května 2018.

Německá umělkyně Candida Höferová (nar. v Eberswalde, 1944) je jednou ze světově nejuznávanějších fotografů současnosti. Höferová je známá svou precizní metodologií a technikou a její mezinárodně uznávaná práce má často formu velkoformátových barevných fotografií. Její impozantní portréty rozlehlých prázdných interiérů jsou součástí velkých sbírek po celém světě a vystavují je přední mezinárodní muzea.

Výtvarnice osobně vybrala práce pocházející z celé její dlouhé kariéry, které mají být představeny jako součást výstavy Sony World Photography Awards 2018 v londýnské galerii Somerset House, aby oslavily přínos Höferové na poli fotografie. Výstava bude zahrnovat tři z nejvýznačnějších velkoplošných prací Höferové – Musée du Louvre Paris XXI 2005, Hermitage St. Petersburg VIII 2014 a Trinity College Library Dublin I 2004 – které byly zapůjčeny londýnskou galerií Ben Brown Fine Arts.

Mezi předchozí nositele ocenění za výjimečný přínos fotografii patří Mary Ellen Marková, Eve Arnoldová, Bruce Davidson, Elliott Erwitt a loni oceněný Martin Parr.

Práce Höferové se připojí k více než 600 inspirativním snímkům, které byly přihlášeny do soutěže Sony World Photography Awards 2018, nejrozmanitější fotografické soutěže na světě. Kurátorem výstavy je Mike Trow, bývalý obrazový ředitel britského časopisu Vogue. Fotografie pro výstavu byly zvlášť vybrány z rekordního počtu snímků přihlášených do soutěžního ročníku 2018. Tyto fotografie z užšího výběru a fotografie, které získaly pochvalu poroty, pokrývají širokou paletu žánrů od architektury po krajinu, od streetové fotografie po fotografie divokých zvířat, přes portréty až po cestování, a nabídnou návštěvníkům opravdový vhled do trendů ve fotografii, které loňský rok formovaly.

Höferová ke svému ocenění a nadcházející výstavě uvedla: „Cítím se velice poctěna. Doufám, že to pomůže dále bourat bariéry mezi fotografií a uměním, které existují ve vnímání veřejnosti.“

Scott Gray, výkonný ředitel Světové fotografické organizace uvedl: „Je obrovským privilegiem moci předat toto ocenění tak význačné umělkyni, která boří hranice své profese. Je požitkem spatřit Candidino dílo, technicky dokonalé, a tak nádherně intenzivní.“

Nejpopulárnější

To Top