Foto

Nový blesk Canon Speedlite EL-1

Společnost Canon Europe dnes oznámila, že na trh uvádí Speedlite EL-1, vysoce výkonný fotografický blesk řady Speedlite, který spolehlivě podává konzistentní výsledky i v náročných podmínkách díky robustní konstrukci izolované proti povětrnostním vlivům. Široký rozsah nastavení výkonu blesku v rozmezí od plného až po 1/8192 dávají fotografům větší míru kontroly nad osvětlením a možnost je přesněji přizpůsobit svému záměru. Krátká doba nabíjení od 0,1 do 0,9 sekund  a napájení nově navrženou vysokokapacitní baterií Canon LP-EL umožňuje pořizovat snímky s bleskem v rychlém sledu a po delší dobu. Ve spojení s nejnovějšími profesionálními digitálními zrcadlovkami a bezzrcadlovkami Canon – EOS-1D X Mark III, respektive EOS R5 – které jsou proslulé svou rychlostí a obrazovou kvalitou, umožňuje Speedlite EL-1 fotoreportérům, sportovním fotografům, svatebním fotografům a fotografům divoké přírody zachytit neopakovatelné okamžiky. Speedlite EL-1 se jako první blesk řady Speedlite může pochlubit „červeným proužkem“, který Canon používá k označení profesionálních produktů řady L špičkové kvality.

 

Vysoký výkon

Blesk Speedlite EL-1 vykazuje konzistentní světelný výkon a pomáhá fotografovi zachytit jedinečné okamžiky za všech okolností. Směrné číslo GN60 znamená vysoký výkon a dlouhý dosah k osvětlení i vzdálených objektů. Nový model vykazuje nejlepší parametry sériového snímání z celé řady blesků Canon Speedlite. Možné je dosáhnout nepřetržité řady až 170  záblesků s plným výkonem bez přehřátí, přičemž prodleva k opětovnému nabití se pohybuje od 0,1 do 0,9 sekundy1. Je tedy ideální například pro fotografování oficiálních slavnostních událostí „na červeném koberci“.

 

V situacích, kdy fotograf potřebuje snímat sériově po delší dobu, je důležité, aby se mohl na svoji výbavu spolehnout. Díky indikátoru stavu baterie se nemusí obávat, že mu v nevhodnou chvíli dojde energie. Lithium-iontová baterie Canon LP-EL má vysokou kapacitu, je spolehlivá a umožňuje zhruba 335 záblesků při plném výkonu. Blesk Speedlite EL-1 využívá aktivní systém chlazení s interním ventilátorem a dokáže díky tomu zachovat konzistentní výkon i při delší době fotografování – ideální pro události, jako jsou svatby apod. V režimu priority nepřetržitého snímání (CSP) se výkon blesku automaticky sníží o jednu hodnotu a citlivost ISO se namísto toho automaticky o jednu hodnotu zvýší kvůli úspoře energie, prodloužení výdrže a zkrácení doby nabíjení blesku.

 

Vyšší flexibilita a míra kontroly

Speedlite EL-1 je všestranný blesk, který nabízí větší svobodu volby a vyšší míru kontroly. Díky tomu mohou fotografové dosáhnout požadovaného dojmu ze scény. Jedná se o první blesk Canon Speedlite vybavený dvoubarevnými modelovacími LED lampami, které fotografovi ukáží, kam a jak světlo blesku dopadne na fotografovaný objekt. Ten na základě toho může potřebným způsobem upravit barevnou teplotu a jas. Světelný výkon blesku je možné nastavit ve 14 krocích až do nově zavedené hodnoty 1/8192. Ta poslouží například při makrofotografii, kde stačí jen nepatrné přisvětlení, nebo k doladění expozice u portrétní fotografie s noční oblohou v pozadí. Speedlite EL-1 je také možné propojit až s 15 dalšími blesky pro studiové účely. Bezdrátová komunikace nabízí řadu možností kreativní práce, nově i v režimu synchronizace na 2. lamelu závěrky  pro výraznější umělecké vyjádření, například světelných stop. Díky paměti parametrů záblesku (FE) dokáže Speedlite EL-1 uchovat poslední hodnotu expozice blesku E-TTL, což umožňuje fotografovi přepnout do manuálního režimu, provést drobné úpravy tohoto nastavení podle potřeby a dosáhnout tak jednoduše a rychle konzistentních výsledků.

 

Spolehlivá a odolná konstrukce

Blesk Speedlite EL-1 využívá podobné utěsnění jako fotoaparáty řady Canon EOS-1D X, a jeho konstrukce je tedy dostatečně robustní, aby vydržela náročné povětrnostní podmínky, například silný déšť. Využívá stejný mechanismus elektrických kontaktů jako oblíbený model Speedlite 600EX II-RT. To skýtá dvojí výhodu – funkci otření na ochranu proti prachu a systém zdvojené komunikace se záložním propojením mezi fotoaparátem a bleskem, který zabraňuje chybným odpalům. Nová xenonová výbojka je trvanlivější, přesnější a konzistentnější a umožňuje záblesky s nízkou intenzitou.

 

Intuitivní ovládání, snadné použití

Blesk Speedlite EL-1 je navržený tak, aby odpovídal výkonu vlajkových fotoaparátů, jako je EOS-1D X Mark III a EOS R5. Je vybavený novým, uživatelsky přívětivým rozhraním a joystickem, který umožňuje snadno procházet nabídkami a rychle upravovat nastavení. LCD displej dostal bílé podsvícení a zobrazuje bílý text na černém pozadí, takže je snadno čitelný i za špatných světelných podmínek. Zvětšil se i rozsah náklonu hlavy blesku. Nyní dosahuje 120° – to znamená, že záblesk může směřovat i v opačném směru od scény a osvětlit ji měkčeji odrazem. Spolu s odrazovým adaptérem a dvěma barevnými filtry dodávanými v balení tak blesk tvoří dokonalý nástroj pro portrétní fotografii. Nová baterie Canon LP-EL je konstruovaná, aby dokázala rychle dodávat velký proud potřebný k nabití blesku Speedlite EL-1, a umožňovala dosahovat tak mimořádných parametrů, a zároveň tak, aby ji bylo možné dobíjet pomocí nabíječky LC-E6/LC-E6E dodávané k mnoha fotoaparátům Canon.

Nejpopulárnější

To Top