Mobil

Nová Sony Xperia 1 IV 5G

Společnost Sony dnes představila nový smartphone Xperia 1 IV 5G, který byl vyvinut speciálně pro ty, kteří milují nejnovější technologie v oblasti smartphonů, včetně špičkových zobrazovacích technologií, pokročilých herních funkcí a výkonných zvukových funkcí, to vše v kompaktním a moderním designu.

„Xperia 1 IV 5G představuje vzrušující pokračování naší řady Xperia,“ uvedl Nobuki Asahina, ředitel divize prodeje a marketingu mobilních telefonů. „Ve společnosti Sony věříme, že kreativitě se meze nekladou, a náš nový vlajkový model Xperia 1 IV 5G z této filozofie vychází.“ Dále prohlásil: „Xperia inspiruje uživatele, aby se z nich stali tvůrci, a všechny aspekty tvorby obsahu, které Xperia 1 IV 5G zvládne, využili na maximum. Kromě toho je opravdu rychlá! Každý aspekt zařízení byl navržen tak, aby maximalizoval rychlost. Ať už jde o rychlost fotoaparátu, nebo rychlost odezvy při hraní her, pevně věříme, že toto nové zařízení naše zákazníky potěší.“

Obrazový snímač a optický zoom pro videa a fotografie nové úrovně

Xperia 1 IV 5G je vybavena třemi objektivy: 16 mm ultraširokoúhlým objektivem, 24 mm širokoúhlým objektivem a novým jedinečným objektivem se skutečným optickým teleobjektivem se zoomem 85-125 mm, který tvůrcům poskytuje možnost zachytit širokou škálu obsahu.

Všechny objektivy mají 12MP obrazový snímač „Exmor RS™ for mobile“ s rychlostí snímání až 120 snímků za sekundu. Tato schopnost umožňuje nahrávat v rozlišení 4K rychlostí 120 snímků za sekundu pro až 5x zpomalený záznam videa. Nabízí funkce Real-time Eye AF a Real-time tracking a při fotografování s jakýmkoliv z objektivů[8]. Xperia 1 IV 5G také kombinuje informace o hloubce získávané pomocí 3D snímače iToF a detekci objektu na bázi umělé inteligence (AI) pro přesné a precizní automatické zaostřování a sledování při slabém osvětlení.

Optika ZEISS byla navíc kalibrována speciálně pro smartphone Xperia™. Povrchová úprava ZEISS T* přispívá k přesnému vykreslení a kontrastu tím, že omezuje odlesky u všech čoček hlavního fotoaparátu.

Přední fotoaparát je rovněž vybaven obrazovým snímačem „Exmor RS™ for mobile“ s rozlišením 12 Mpx, což je větší obrazový snímač než u předchozího modelu. Umožňuje redukci šumu při fotografování v prostředí s nedostatečným osvětlením a pořizování selfie snímků ve 4K HDR.

Vytváření úžasného videoobsahu

Xperia 1 IV 5G nabízí bezkonkurenční možnosti videa. Na základě přímé zpětné vazby od tvůrců videí vyvinula společnost Sony funkci „Videography Pro“, která centralizuje nastavení videa. Uživatelé tak mohou snadno upravovat nastavení, jako je zaostření, expozice a vyvážení bílé, a to i během nahrávání.

Uživatelé mohou zachycovat a přehrávat rychlé scény a zpomalená videa až pětinásobnou rychlostí díky tomu, že zařízení dokáže všemi objektivy nahrávat video v rozlišení 4K HDR se 120 snímky za sekundu. Pořizování plynulého videa bez roztřesení je snadnější než kdykoli předtím díky nejnovější technologii Optical SteadyShot™ s technologií FlawlessEye™ [9]. Xperia 1 IV 5G také podporuje technologii Eye AF a sledování objektů při nahrávání videa, což uživateli umožňuje udržet zaostření na objekt a věnovat více času kompozici záběru.

Nejnovější smartphone Sony je také vybaven funkcí multi-frame shooting pro nahrávání videa[10], která umožňuje nahrávat videa s širším dynamickým rozsahem bez ztráty rozlišení. Xperia 1 IV 5G navíc umožňuje plynulý přechod zoomu z ultraširokoúhlé perspektivy na teleobjektiv pro ještě větší tvůrčí svobodu.

Nová Xperia 1 IV 5G je plně kompatibilní se Sony Vlogovacím Externím monitorem (XQZ-IV01), stejně jako tomu je u aktuálního modelu Xperia Pro-I, a to včetně příslušenství jako je stativ grip Sony (GP-VPT2BT), které umožní mimo i jiného i dálkové ovládání funkcí při vytváření videa.

Živý přenos kdykoli a odkudkoli

Xperia 1 IV 5G vylepšuje kvalitu živého vysílání a zároveň zjednodušuje jeho průběh. Zařízení podporuje funkci „Eye AF“ a „Object Tracking“ při používání aplikace Videography Pro během živého vysílání. Uživatelé mohou také streamovat vysoce kvalitní video z kompatibilního fotoaparátu Alpha™[11] a zároveň používat Xperii 1 IV jako externí monitor[12]. Ve spojení s aplikací Sony Vlog Monitor mohou uživatelé pomocí zadních fotoaparátů živě streamovat obsah v ještě vyšším rozlišení.

Fotografování s technologií fotoaparátů Alpha™

Fotoaparát Xperia 1 IV 5G kombinuje výkonný objektiv s optickým teleobjektivem a krásným efektem bokeh s pokročilou technologií automatického ostření, a poskytuje tak úžasné snímky. Xperia 1 IV 5G umožňuje u všech tří objektivů automatické zaostřování na oči v reálném čase (Real-Time Eye AF) a sériové snímání rychlostí 20 snímků za sekundu s automatickou expozicí (AE)/AF v režimu HDR pro pořizování portrétů lidí i zvířat, a to i při fotografování rychle se pohybujících objektů nebo v náročných snímacích podmínkách. Kromě toho využívá fotoaparát Xperia 1 IV 5G umělé vyvážení bílé barvy pro zachycení a korekci barev v náročných světelných podmínkách, čímž dosahuje věrných výsledků.

Funkce Cinematography Pro od CineAlta

Xperia 1 IV 5G umožňuje uživateli snadno vytvářet obsah s filmovým vzhledem. Pomocí funkce Cinematography Pro „Powered by CineAlta“ mohou tvůrci nahrávat videa s podobnými parametry a nastavením barev, jaké používají profesionálové. Všechny objektivy hlavního fotoaparátu umožňují nahrávat ve vysokém rozlišení 4 K se 120 snímky za sekundu a až 5x zpomalené záběry. Navíc díky novému multi-snímkovému snímáníx, které je nyní k dispozici i pro filmový záznam, umožňuje nahrávat videa s širším dynamickým rozsahem bez ztráty rozlišení.

Dokonalý zážitek z mobilního hraní

Mezi pokročilé funkce pro hraní her patří 120Hz displej, 240Hz redukce rozmazání pohybu a rychlost snímání dotyků. Kromě toho funkce vylepšení hry zahrnují funkci L-y (low gamma) raiser, ekvalizér zvuku a optimalizaci hlasového chatu, které poskytují pohlcující herní zážitek. Xperia 1 IV 5G je optimalizována pomocí procesoru Qualcomm® Snapdragon Elite Gaming pro vynikající herní výkon. Je také vybavena funkcí „Heat Suppression power control (H. S. power control)“, která potlačuje snižování výkonu a výdrže baterie v důsledku vysoké teploty herního terminálu i během hraní her a při zapojení nabíječky.

Xperia 1 IV 5G zjednodušuje sdílení her díky funkci „RT record“, která umožňuje uživateli nahrávat přibližně 30 sekund před stisknutím tlačítka. Při použití nástroje Game Enhancer u nové Xperie 1 IV mohou hráči živě přenášet svou hru. Hráč může kontrolovat komentáře diváků i během živého vysílání, takže s nimi může komunikovat v reálném čase.

Nová Xperia 1 IV 5G také umožňuje lepší živé vysílání prostřednictvím počítače. Smíchá všechny zvuky včetně hlasu hráče, herní hudby a hlasového chatu s ostatními hráči a odešle je jediným kabelovým připojením do počítače. Xperia 1 IV 5G byla vybrána jako oficiální zařízení pro celosvětový e-sportový turnaj PUBG MOBILE 2022.

Gaming Gear pro Xperia 1 IV 5G

Herní zařízení Gaming Gear, které je určeno výhradně pro model Xperia 1 IV 5G, podporuje dlouhodobé hraní díky funkci chlazení a živému přenosu her ve vysoké kvalitě. Aktuálně se pracuje na rozvoji využití tohoto zařízení v kombinaci s modelem Xperia 1 IV 5G.

Toto herní zařízení je vyvíjeno pod dohledem japonského profesionálního e-sportového týmu SCARZ a jeho uvedení na trh ve vybraných regionech je naplánováno na podzim roku 2022.

Autentický poslech hudby

Telefon Xperia 1 IV 5G byl navržen tak, aby poskytoval skutečně autentický poslech. Využívá zvuk vyladěný ve spolupráci se společností Sony Music Entertainment. Xperia 1 IV 5G je vybavena novými full-stage stereo reproduktory, které zdokonalují zvuk basů a bicích. Reproduktor také dokáže přehrávat zvuk „360 Reality Audio (360RA)“. Jeho jedinečné hardwarové dekódování optimalizuje kvalitu zvuku při poslechu hudby

na TIDAL and nugs.net[13]. Je vybaven funkcí „360 Reality Audio Upmix“, která převádí stereofonní zdroje zvuku na vícekanálové zdroje zvuku jako je 360RA[14]. Podporuje také technologii DSEE Ultimate, která dokáže vylepšit kvalitu zvuku streamovacích služeb na kvalitu blížící se zvuku ve vysokém rozlišení. Xperia 1 IV 5G také podporuje Bluetooth® LE Audio, a to prostřednictvím připravované aktualizace softwaru, která při poslechu obsahu snižuje zpoždění zvuku na menší hodnoty než u běžného připojení prostřednictvím Bluetooth®.

Seznamte se s profesionálním nahráváním od Music Pro

Nová funkce nahrávání hudby „Music Pro“ umožňuje nahrávání na profesionální úrovni pouze pomocí telefonu Xperia 1 IV 5G díky jedinečnému cloudovému zpracování. Music Pro zdokonaluje vokály nahrané pomocí Xperia 1 IV 5G, jako by byly nahrány v profesionálním studiu, a umožňuje tak uživateli nahrávat plnohodnotné skladby doma nebo na cestách. Cloudové zpracování odstraňuje z nahraného zvuku nežádoucí šum pomocí technologie separace zdrojů zvuku. Poté reprodukuje frekvenční odezvu vysoce výkonných kondenzátorových mikrofonů Sony a zároveň vytváří dozvuk (reverb) podobný tomu v profesionálním studiu[15]. Při současném zpěvu a hře na akustickou kytaru dokáže aplikace Music Pro oddělit zvuky zpěvu a kytary a smíchat je s libovolným vyvážením. Nahrávání a úprava zvuku je zdarma, zatímco cloudové zpracování pro vysoce kvalitní zvuk je zpoplatněno měsíčním poplatkem.

Mimořádná strhující zábava

Xperia 1 IV 5G se může pochlubit úžasným 4K HDR OLED displejem se 120Hz obnovovací frekvencí[16]. 6,5″ širokoúhlý displej s poměrem stran 21:9 nemá žádné výřezy, které by při sledování působily rušivě[17], a nabízí tak jedinečný divácký zážitek. Displej telefonu Xperia 1 IV 5G je o 50 % jasnější[18] a je vybaven jednotkou Real-time HDR [19] pro lepší viditelnost světlých i tmavých oblastí, a to i v přesvětlených prostředích.

Obrazový procesor X1™ pro mobilní zařízení přináší technologii BRAVIA HDR remaster pro každý obsah, který divák sleduje. Dokonce i streamovaný obsah bude mít větší kontrast, barvy a čistotu. V kinech přináší sledování filmů s Dolby Atmos® pohlcující zážitek s vícerozměrným zvukem, který se šíří nad vámi a obklopuje vás. Nyní si divák může vychutnat zvuk Dolby Atmos® vyladěný ve spolupráci se společností Sony Pictures Entertainment.

Nová služba pro Xperia „BRAVIA CORE for Xperia“

Xperia 1 IV 5G exkluzivně nabízí službu BRAVIA CORE for Xperia[20] xii, abyste si mohli vychutnat filmy ve vysoké kvalitě 4K na širokoúhlém displeji Xperia 1 IV 5G s poměrem stran 21:9. Vyberte si ze stovek nejnovějších filmů společnosti Sony Pictures Entertainment a klasických filmových trháků, podívejte se do zákulisí díky službě Studio Access a vychutnejte si tituly IMAX® Enhanced a pohlcující zvuk od DTS[21], to vše je součástí BRAVIA CORE pro Xperia.

Výkon a design

Xperia 1 IV 5G je vybavena mobilní platformou Snapdragon® 8 Gen 1, která funguje na 5G[22] a Wi-Fi 6E[23], s 12 GB RAM a 256 GB ROM, baterií s kapacitou 5 000 mAh a výdrží až 3 roky[24]. Rychlým nabíjením se dostane na 50 % baterie za 30 minut[25] a disponuje funkcí bezdrátového nabíjení.

Xperia 1 IV 5G je odolná proti vodě a prachu se stupněm krytí IP65/68[26] a na přední i zadní straně bylo použito sklo Corning® Gorilla® Glass Victus®.

Typický superplochý a supermatný design telefonu Xperia 1 IV 5G se dodává ve třech barevných variantách: černá, ledově bílá a fialová a kombinuje minimalistický styl s prvotřídní kvalitou materiálů a zpracování. Model je vybaven speciálním ergonomickým tlačítkem spouště s reliéfním povrchem pro snadnější používání.

Road to Zero

Skupina Sony Group si stanovila plán ochrany životního prostředí „Road to Zero“, jehož cílem je dosáhnout nulové zátěže životního prostředí do roku 2050. Jak jsme se již dříve přesvědčili u našeho předchozího modelu, Xperia 1 IV 5G využívá nulové množství plastů u jednotlivých obalůiv díky použití papíru jako obalového materiálu, do kterého je produkt přímo zabalen. V porovnání s předchozími modely bez nabíječky a kabelového příslušenství je velikost balení přibližně o 50 % menší, což snižuje přepravní hmotnost a omezuje emise CO2 při přepravě až o 36 %[27] na jeden kus.

Cena a dostupnost: Xperia 1 IV 5G a příslušenství

Stylový kryt se stojánkem má stejně inovativní a moderní design jako smartphone samotný – má vestavěný stojánek, je vyroben z antibakteriálního materiálu[28] a je navržen tak, aby dokonale padl do ruky. Kryt se stojánkem se dodává ve třech barvách – černé, šedé a fialové a bude u oficiálních prodejců ke koupi od poloviny června.

Xperia 1 IV 5G bude na trhu od poloviny června 2022 za doporučenou cenu 35 990 CZK.

Nový smartphone Xperia 1 IV 5G si můžete předobjednat od 23. 5. 2022 v černé, fialové a bílé variantě.

U vybraných partnerů získáte v rámci předobjednávky spolu s telefonem sluchátka WH-1000XM4 v černé barvě.

Video s představením nového modelu Xperia 1 IV 5G můžete shlédnout ZDE.

###

 1. Xperia 1 IV 5G je vybavena výsuvným objektivem pro kontinuální optický zoom a snímačem s rychlostí snímání 120 snímků za sekundu. Ověřeno službou SpecTRAX společnosti Strategy Analytics na základě zveřejněných specifikací fotoaparátu více než 20 800 chytrých telefonů. Aktuální k 11. květnu 2022.
 2. Všechny objektivy hlavního fotoaparátu.
 3. Při používání této funkce dodržujte podmínky používání a požadavky týkající se živého vysílání stanovené službou pro živé vysílání, kterou používáte. V závislosti na službě pro živé vysílání, kterou používáte, mohou být podmínky a specifikace pro živé vysílání neočekávaně doplněny nebo změněny. Na živé vysílání se mohou vztahovat omezení. 
 4. Simulovaný výsledek společnosti Sony Corporation na základě skutečného profilu používání při použití stejného typu baterie a nabíjení přes USB. Životnost baterie závisí na způsobu používání.
 5. Výraz „balení“ označuje jednotlivé obaly na výrobky, jakož i na součásti, jako jsou zásobníky, vložky, obaly a pouzdra.
 6. Doporučujeme používat originální nabíječku a kabel Xperia. Prodává se samostatně. Dostupnost se může lišit.
 7. Varianta Xperia 1 IV 5G HK. Procenta se mohou lišit podle varianty.
 8. Mohou platit některá omezení výkonu.
 9. Tato funkce je k dispozici pro objektivy 24 mm a 85-125 mm.
 10. Na nahrávání videa se mohou vztahovat omezení. Dostupné rozlišení 4K 30 snímků za sekundu.
 11. Kompatibilita fotoaparátů se může lišit.
 12. Doporučujeme fotoaparát Sony s výměnnými objektivy nebo kompaktní digitální fotoaparát s podporou UVC.
 13. Mohou se na ně vztahovat podmínky, účet a poplatky třetích stran. Dostupnost služby se může na jednotlivých trzích lišit. Předplatné služby Tidal je na 3 měsíce.
 14. Některé funkce nemusí být dostupné pro všechny služby a obsah. Účinek se může lišit v závislosti na obsahu.
 15. Studio tuning je použitelný pouze pro vokály. Nahrávání hudby, editace a zkušební verze Studio tuningu (až 100 MB během prvního měsíce) jsou zdarma. Studio tuning vyžaduje uhrazení předplatného. Náklady na měsíční předplatné a dostupnost se mohou lišit v závislosti na trhu.
 16. Obnovovací frekvence displeje se může lišit v závislosti na nastavení, obsahu a používaných aplikacích.
 17. Poměry zobrazení se mohou lišit v závislosti na formátu obsahu.
 18. Ve srovnání s Xperií 1 III. Maximální jas displeje se může lišit v závislosti na nastavení, používání a obsahu.
 19. Platí pouze pro zobrazení obsahu HDR10.
 20. Podrobnosti o produktu „BRAVIA CORE for Xperia“ naleznete zde (https://www.sony.net/bravia-core-for-xperia). Dostupnost služby se může na jednotlivých trzích lišit.
 21. Technologie DTS přináší nejvyšší kvalitu zvuku pro vaši oblíbenou zábavu a zařízení.
 22. Dostupnost sítě se může lišit v závislosti na zemi, operátorovi a uživatelském prostředí.
 23. Záleží na dostupnosti na trhu, kompatibilním zařízení a síti.
 24. Simulovaný výsledek společnosti Sony Corporation na základě skutečného profilu používání při použití stejného typu baterie a nabíjení přes USB. Životnost baterie závisí na vašem používání.
 25. Doporučujeme používat originální nabíječky a kabely jako XQZ-UC1 (sada nabíječek a kabelů). Dostupnost se může lišit.
 26. Toto zařízení je odolné proti prachu a vodě. Všechny porty a připojené kryty by měly být pevně uzavřeny. Zařízení nevkládejte zcela pod vodu ani jej nevystavujte mořské vodě, slané vodě, chlorované vodě nebo tekutinám, například nápojům. Zneužití a nesprávné používání zařízení může vést k neplatnosti záruky. Zařízení bylo testováno podle normy IP65/68. Zařízení Sony, která jsou testována na odolnost vůči vodě, jsou opatrně umístěna do nádoby naplněné vodou z vodovodu a spuštěna do hloubky 1,5 metru. Po 30 minutách v nádobě se zařízení opatrně vyjme a otestují se jeho funkce a vlastnosti. Upozorňujeme, že tento model je vybaven USB portem pro připojení a nabíjení bez krytky. USB port musí být před nabíjením zcela suchý.
 27. Varianta HK. Procento se může lišit podle varianty.
 28. Tento materiál je antibakteriální, ale není antivirový. Není zaručen účinek na viry, jako je COVID-19. Antibakteriální účinek dle testu JIS Z 2801.

Nejpopulárnější

To Top