Foto

Notebook Acer ConceptD – sprinter v bílém smokingu

Počítače Acer ConceptD vycházejí z herní řady Predator a jsou určeny tvůrcům obsahu. Svým výkonem odpovídají pracovním stanicím pro návrhy ve 2D, 3D (CAD/CAM/CAE) a pro zpracování fota a videa, pro které mají i automaticky kalibrovaný displej. Měli jsme štěstí, že k recenzi notebooku mohl přispět i (nejen) plzeňský fotograf Václav Chabr, který kromě svého názoru poskytnul i pár autorských fotografií.

Podle průzkumu společnosti Acer si 15 % majitelů herních zařízení nikdy nenainstaluje žádnou hru a 50 % uživatelů používá jak herní, tak kreativní software. Proto vytvořili značku ConceptD, která cílí specificky na potřeby tvůrců. Počítače Acer ConceptD přicházejí na trh jak ve formě desktop, resp. miditower, tak jako notebooky – v bílé a černé barvě, podle modelu.

Notebooky Acer ConceptD

Notebooková řada je tvořena modely ConceptD 3, ConceptD5 a D5 Pro, D7 a D7 Pro a D9 a D9 Pro. Jsou osazeny procesory Intel Core i7, nevýkonnější notebook ConceptD je osazen procesorem Intel Xeon. O práci s grafikou se stará GPU Nvidia GeForce RTX nebo GeForce Quadro (architektura Nvidia Turing), která ovládá sledování paprsku v reálném čase, podporuje umělou inteligenci a programovatelné stínování. Díky grafickým kartám Nvidia RTX umožňují vytváření digitálního obsahu ve 3D v reálném čase, videí pro YouTube nebo i celovečerních snímků, dokonce i přímé streamování her na platformu Twitch.

Displej notebooků ConceptD je 4K UHD IPS s úhlopříčkou 15,6“ a má automatickou kalibraci se 100% barevným gamutem Adobe RGB a integrovanou korekcí barev Pantone Matching System a přesnosti barev Delta E v průměru <2. Díky tomu se přizpůsobuje okolnímu světlu tak, abychom fotografie vnímali jako při denním světle (barevná teplota 5 500 K), když se na ně díváme při jakémkoliv osvětlení. Kdo by chtěl nejen pracovat, ale také si hrát, má k dispozici zvuk Waves MaxxAudio, která dodá do sluchátek 360° prostorový zvuk pro zážitek z hudby, filmů a her.

Notebook je tichý díky speciálně konstruovanému chlazení s hlučností pod 40 dB (3D ventilátor Aeroblade čtvrté generace). Ventilátor je podle výrobce optimalizován pro snížení hluku i v případě, že procesor běží na plný výkon, takže notebook neruší ani v nejtišších prostorách.

Všechny počítače Acer ConceptD jsou dodávány s operačním systémem Windows 10 Pro. Ceny začínají na necelých 47 tisících korunách a mohou se podle výbavy a výkonu dostat na více než trojnásobek, podle konfigugurace.

Desktopy Acer ConceptD

Desktopy jsou označeny jako ConceptD 500, ConceptD700 a ConceptD 900, modely ConceptD 700 a 900 jsou osazeny procesory Intel Xeon. Například desktop ConceptD 7 je na Alza.cz nabízen v konfiguraci Intel Xeon E, Nvidia Quadro RTX 4000, RAM 64GB DDR4, SSD 0GB a bez mechaniky, tj. jako stavebnice (avšak včetně Windows 10 Pro).

Celá řada ConceptD je ještě doplněna o několik monitorů – CM2, CP3 a CP7 s úhlopříčkami 27“ až 32“.

Je tedy z čeho vybírat a pojďme se podívat na konkrétní kus, který jsme dostali k seznámení.

Notebook Acer ConceptD 7

Notebook, který jsme dostali k seznámení, byl „putovní“, ještě předprodukční Acer ConceptD 7 v bílé barvě, s běžnou koncovou prodejní cenou přes 80 tisíc. Je vybaven procesorem Intel Core i7 9th Gen 9750H, 2,60 GHz/2,59 GHz, 1 TB SSD PCIe NVMe v Raid 0, 32 GB RAM, grafikou Nvidia GeForce RTX 2080 Max-Q 8 GB. Má webkameru, porty USB 3.2 Gen 1 a Wi-Fi 802.11ac. Klávesnice je podsvícená oranžovou barvou (jas lze regulovat). Šasi je hliníkové, tloušťka 17,9 mm a hmotnost 2,1 kg. Takže téměř kapesní.

Z pohledu fotografa

Václav Chabr, plzeňský fotograf s mnohaletými zkušenostmi, vyvolává na počítači svoje fotky z formátu RAW a upravuje je na monitorech nastavených kalibrační sondou, nám sdělil svoje názory a pocity: „Jeho displej je skvělý. Má úžasné barvy, všechno je jasné a kontrastní. Kalibrace displeje pracuje, aniž by si to člověk uvědomil, stále se nastavuje na barevnou teplotu denního světla 5 500 K. Líbí se mi také ta rychlost, fotka se po kliknutí zobrazí hned. I pro grafiky to musí být úplná pecka! Navíc je přenos z paměťové karty (v jeho případě Lexar XQD 2933x 64 GB 440 Mb/s) přes rychlý port USB do notebooku jako z kulometu. U normálního počítače se to nepozná, ale Acer ConceptD ji dokáže dokonale ‚vyrajcovat‘. Jediné, co se mi nelíbí je ta bílá barva notebooku. Manželce se ale zase líbila, takže tohle vlastně máte fuk.“

Z pohledu redakce

Oceňujeme hlavně rychlost a kalibrovaný displej pro zpracování fotek a videa. Také robustní konstrukci v hliníkové skříni a jeho zmiňovanou „kapesní“ hmotnost a rozměry. Abychom nezapomněli – je opravdu tichý a ventilátory rozhodně záclony netrhají; spíše si jeho chlazení ani nevšimnete.

Vždycky se ale také v recenzi musí něco nelíbit, takže po usilovném hledání jsem tu „pihu krásy“ nakonec našel – kontrolka nabíjení je na druhém boku skříně než kde se nachází napájecí konektor. (A máte to!) Naopak jeho bílá barva mi docela sedí, protože takovou má i jeden můj starý dobrý Macbook. Acer ConceptD 7 mi tak připadá konzervativní a velmi elegantní.

Práce, nebo zábava? Obojí!

Na začátku jsme se dotkli konzumentů obsahu a jeho tvůrců. Notebook Acer ConceptD 7 je určen především tvůrcům obsahu. Další můj známý fotograf například zpracovává fotky na notebooku od další značky na „A“, který je opravdu spíše na hraní než na nějakou vážnější činnost. Nenechá si vymluvit, že něco takového jako Acer ConceptD by bylo lepší. To ho ještě ale neviděl, ani si ho neosahal…

Acer ConceptD však beze zbytku vyhoví i konzumentům obsahu. Když jsem jej totiž ukazoval několika adolescentům, kteří chodí na střední školu, paří jednu hru za druhou (a pojem práce jim nic moc neříká), doslova jim po jeho „omakání“ spadly čelisti se slovy: „to bych bral!“. Potenciální přetahovaná o notebook mezi otcem a synkem tak může vyústit v čistě finanční výhodu. Ten první potřebuje doma pracovní nástroj, ten druhý zase porazit ve hrách soupeře a tenhle tátův Acer je ještě lepší než jeho doma stavěný desktop. Když se to tedy vezme čistě finančně, mohou se oba v rodině dělit o „dělo“ za poloviční cenu. Nakonec, co když se ratolest přece jen pochlapí a bude hry nejen hrát, ale i programovat, a na pracovní stanici i vydělávat?

Kdybych to s jakoukoliv výpočetně náročnou prací myslel vážně, šel bych do toho. Je to prostě fortelný dělník, spíše však sprinter v bílém smokingu.

Nejpopulárnější

To Top