Foto

Nikon uvádí na trh objektiv AF-S NIKKOR 500 mm f/5,6E PF ED VR

Nikon oznamuje uvedení superteleobjektivu AF-S NIKKOR 500 mm f/5,6E PF ED VR kompatibilního s digitálními jednookými zrcadlovkami Nikon formátu FX. AF-S NIKKOR 500 mm f/5,6E PF ED VR je vysoce výkonný superteleobjektiv formátu FX s ohniskovou vzdáleností 500 mm. Využití fázového Fresnelova optického členu (PF) významně snížilo velikost a hmotnost objektivu, díky čemuž je snadné a zábavné fotografovat extrémně dlouhou ohniskovou vzdáleností i z ruky.

Objektiv má výrazně zmenšené rozměry, jeho největší průměr je 106 mm a délka je 237 mm. Váží přibližně 1 460 g (zhruba stejně jako AF-S NIKKOR 70–200 mm f/2,8E FL ED VR) – ostatní 500mm objektivy zpravidla váží přes 3 000 g. AF-S NIKKOR 500 mm f/5,6E PF ED VR je rovněž zkonstruován s přihlédnutím k odolnosti vůči prachu a kapající vodě, což z něj spolu s fluorovou vrstvou na předním optickém členu činí velmi všestranný objektiv.

 

Použití jednoho fázového Fresnelova optického členu (PF) a tří optických členů ze skla ED zaručuje extrémně ostrou a detailní kresbu, což využijí digitální fotoaparáty s vysokým počtem pixelů. Kromě toho materiály použité v novém fázovém Fresnelově optickém členu (PF) vyvinutém společností Nikon významně omezují tvorbu závoje optickým členem PF. Díky technologiím povrchových vrstev Nikon, především antireflexních vrstev Nano Crystal Coat, které velmi účinně potlačují výskyt reflexů a závoje, dosahuje objektiv extrémně brilantních snímků.

 

Nižší hmotnost optických členů v zaostřovací skupině umožnila zvýšit rychlost automatického zaostřování. Objektiv AF-S NIKKOR 500 mm f/5,6E PF ED VR je také vybaven redukcí vibrací, která potlačuje účinky chvění fotoaparátu a umožňuje tak použít časy závěrky až o 4 EV* delší než obvykle. Navíc má režim redukce vibrací SPORT. Režim SPORT díky stabilizaci obrazu v hledáčku pomáhá zejména při fotografování rychle a nepředvídatelně se pohybujících objektů, jako jsou divocí ptáci, nebo scén, jako jsou sportovní utkání, a při záznamu videosekvencí.

 

Pomocí adaptéru bajonetu FTZ lze tento objektiv používat i na fotoaparátech mirrorless s bajonetem Nikon Z, které dnes byly také oznámeny. Uživatelé si tak budou moci vychutnat fotografování se superteleobjektivem s ohniskovou vzdáleností 500 mm i u systému, který je kompaktnější než doposud.

 

Využití fázového Fresnelova optického členu PF umožnilo vytvořit menší a lehčí objektiv, který je možné brát na místa, kam by bylo obtížné se s předchozími superteleobjektivy dostat. Menší velikost a nižší hmotnost také eliminují nutnost použít stativ a umožňují snadné fotografování s extrémně dlouhou ohniskovou vzdáleností z ruky. Objektiv AF-S NIKKOR 500 mm f/5,6E PF ED VR výrazně rozšiřuje možnosti fotografování s extrémně dlouhými ohniskovými vzdálenostmi díky kombinaci vynikajícího výkonu, kompaktní velikosti a nízké hmotnosti.

 

Nikon také představí kolimátor DF-M1 (prodávaný samostatně), příslušenství, které je velmi užitečné při fotografování s extrémně dlouhou ohniskovou vzdáleností a je plně kompatibilní například s nedávno ohlášeným fotoaparátem COOLPIX P1000. Při fotografování s extrémně dlouhou ohniskovou vzdáleností zobrazuje hledáček pouze velmi úzké zorné pole, fotografovaný objekt se tak může snadno ztratit. Toto příslušenství pomáhá objekt sledovat, i když se náhle pohne.

Nejpopulárnější

To Top