IT

Myš jen pro hry, nebo i pro CAD nebo VR?

Tak nějak by se dalo charakterizovat setkání s něčím pro mě dočista novým, s hráčskou myší SteelSeries Prime Mini Wireless. Určena pro hry, ale určitě i pro jinou práci, zejména jemnou.

SteelSeries Prime Mini Wireless je hráčská myš, která se dodává jak v „drátovém“ provedení, tak bezdrátovém 2,4GHz. Pro plné využití všech vlastností je k dispozici ke stažení software kompatibilní od verzí Windows 7 a Mac OS X 10.13 a vyžaduje 160 MB místa na disku.

Nejsem hráč, ale…

Potřeboval jsem novou myš, nejlíp zase bezdrátovou. Chcípla mi ta moje stará. Ještě se nerozkládá, asi byla vyrobená ze starších plastů. Trackpad nebo trackpoint, jak se ta placatá destička jmenuje, v každém případě to nesnáším. V životě jsem neměl desktop a na notebooku tuhle plošinu nemám rád. Píšu všemi deseti. Když na trackpad položím bříško palce, něco se stane, posune, a majednou píšu o odstavec-dva nahoře. U jednoho ze starších notebooků se trackpad tak zahříval, že dokonce stačilo bříškem palce se pohnout tak půl centimetru nad ním a kurzor jezdil po dipleji jak náčelník Šílený kůň.

„Já bych pro tebe jednu měl, takovou hráčskou,“ utrousil dobrý známý. Trochu jsem se lekl. Nejsem totiž hráč a jediné, co jsem kdysi hrál, byla hra Manic Miner Willy, ještě na ZX81. Nikdy jsem se v roli šíleného horníka Williho nedostal přes ta klapající záchodová prkénka, která mě jakožto dekadenta koneckonců bavila nejvíc. ZX81 byl počítač generace něco mezi druhohorami až třetihorami výpočetní techniky, děrné štítky ani pásky to už sice nevyžadovalo, ale… Pak už jsem používal „opravdové“ počítače, ale už jen na práci, na nějaké hraní nebyl čas. Teď sice taky ne, ale to si jen namlouvám a sjíždím na Youtube videa o bushcraftu – Koko Brdy s jeho Survivalevole, které vyvažuji něčím od seveřanů typu Bertram Nielsen, Don Von Gun, nebo Luca Ventrella z Itálie, případně vaření na ohni s AlmazanKitchen. Také něco od národů z Dálného východu z tajgy. Ale pojďme zpátky k myšátku.

 

Nastavování jak u digitálek Casio

Po několika marných pokusech o oživení a spárování s mým Macem jsem pokorně otevřel návod. Spodní tlačítko totiž neslouží ke spárováni s PC, ale jednak k nastavení citlivosti pohybu kurzoru krátkým stiskem v pěti krocích (400 – 800 – 1 200 – 2 400 – 3 200 CPI), jednak k nastavení tzv. polling rate (perioda občerstvení komunikace s počítačem). To zase přes stisk dlouhý 3 sekundy ve čtyřech krocích (125 – 250 – 500 – 1 000 Hz). Obojí nastavování indikuje barevná signalizace na ovládacím kolečku. Fantastické jak barevná hudba nebo „diskotéka“ na střeše automobilů s nápisem „Pomahat a chránit“. K dokonalosti zážitku už chybí jen nějaká siréna.

Ještě něco k tomu nastavování – při současném stisku tohoto spodního tlačítka a obou hlavních předních tlačítek pro ukazovák a prostředník dostanete myš do základního továrního nastavení.

Trochu mi to všechno připomíná nastavování prvních digitálek Casio a jejich kopií neznámého původu. U nich moc místa na pouzdru nebylo, ale tady by se klidně vešlo zvláštní tlačítko pro každou nastavovací funkci. Ale co, nastavíte jednou, používáte furt. Hlavně když si budete pamatovat, kam jste založili návod… Jo, a ještě má tohle myšátko vypínač, aby mu nevyčichla baterka, když ho nepoužíváte a zapomenete přehodit USB kablík zase naruby.

Ten „bezdrát“ je tak napůl, protože pro opravdu bezdrátové připojení ji musíte připojit přes dodávaný dongle a USB kablík. Nicméně při práci je kablík v PC a myš skutečně bez drátů. Výrobce ještě přibaluje redukci na mikro USB a USB-C. Asi to je kvůli tomu, že hráčské počítače jsou stále ještě nejvíc v desktopových verzích a asi ne všechny mají integrované rozhraní Bluetooth. Přes USB kablík se vnitřní baterie v myši také nabíjí přes dodávaný kablík. Velký USB do počítače nebo zdroje od smrtfounu a malý USB-C do myši. Pro „práci“ (hraní přece není práce, snad jedině když farmaříte), se kablík obrátí. Velký USB do počítače a USB-C se přes dodávanou redukci k bezdrátovému 2,4GHz dongle. Myš ožije jak po narkóze. Přiměřeně vnímavý člověk to zjistí pohledem na displej, kde se začne pohybovat kurzor.

Proč jen pro hry?

Takže se mi podařilo všechno nastavit tak, že hráčská myš se chová jako ta nehráčská stará a konečně můžu smažit – texty ve Wordu a tabulky v Excelu, prostě redaktorské, až úřednické sado-maso. V ruce se drží dobře, fakt padne do ruky. Docela dobře si dokážu představit, jak by se to nastavování citlivosti posunu kurzoru dalo použít pro CAD/CAM/CAE nebo pro pohyb, ve virtuální realitě, zejména ten nejpomalejší. Třeba k prohlížení 3D snímků při mikrochirurgii.

Více informací zde: https://steelseries.com/gaming-mice/prime-mini-wireless

Richard Jan Voigts

Nejpopulárnější

To Top