Od poloviny července 2018 je na našem trhu smartphone Motorola Moto Z3 Play. S příslušenstvím Moto Mods jde o smartphone typu „mnoho v jednom“ a navíc s „čistým“, a tím i bezpečnějším Androidem. Chcete-li dokonce „mnoho + 1“, s Moto Mods Development Kitem můžete mít i další vlastní příslušenství.
Nechci vyčíslovat technické parametry, ty lze přečíst na firemních stránkách, spíše s trochou nadsázky tenhle opravdu elegantní „smrtfoun“ komplet ve skle a v barvě deep indigo (prostě temně modrá) popsat z uživatelského hlediska. Je dalším v řadě telefonů řady Motorola Z, které má v nabídce Lenovo po akvizici mobilní divize Motorola. Lenovo je naštěstí výrobce, který si značky, které nakupuje dobře vybírá a nechová se k nim pak macešsky, naopak je rozvíjí. Notebooky (IBM) ThinkPad jsou díky tomu stále No. 1 v byznysu korporací a mobilům Motorola Lenovo také vrací starou prestiž. Dokonce jde tak daleko, že pro trhy, kde je značka Motorola dobře známá, nechává původní název a vlastní brand Lenovo staví do pozadí. Takže rychle nabíjíme s turbopower (rychlé nabíjení, za půl hodiny na půl dne provozu) přes konečně oboustranný konektor USB-C a jdeme na to.
Střeva Moto Z3 Play a čtečka otisků
Moto Z3 Play má osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 636 a 4GB paměť. K dispozici jsem měl model s interním 64GB úložištěm. Nechápu sice, co si kdo představuje pod pojmem „výkonný“ mobil, mně tato čísla u smartphonu stačí, zejména když si vzpomenu na hardwarovou výbavu svých bývalých notebooků. Desktop jsem v životě neměl, mobilita pro mě byla vždy nutností, až na hraně sebeobrany time managementu.
Slot má na dvě SIM, nebo jednu SIM a přídavnou microSD kartu až do 2 TB (!). Fotoaparáty má dva, resp. tři – dva vzadu a jeden vpředu.
Čtečka otisků je na pravé hraně. Nemám rád superlativy, ale tahle je fakt ergonomicky umístěná. Navíc lze každý z otisků v menu odebrat a kterýkoliv z deseti znovu přidat dle libosti majestátu uživatele. Pokud tedy neměl úraz na cirkulárce. A ne jako u mého iPhonu, kdy se všechno musí smazat a nastavovat znovu. Zejména několikanásobná anabáze s mobilní aplikací Mojebanka (KB) a potvrzováním čtečkou prstů mě několikrát na iPhonu fakt vyškolila.
Baterie se nabíjejí přes zmíněný konektor USB-C rychlým nabíjením turbopower. Jen by mě zajímalo, co tohle rychlé nabíjení udělá s bateriemi za půl roku, tak dlouho jsem si s Moto Z3 Play nehrál.
Fotoaparáty Moto z3 play
Moto Z3 Play má inteligentní objektivy podporované umělou inteligencí (AI, artificial intelligence). Ty mají 12megapixelový snímač slabého osvětlení a 5megapixelový snímač hloubky „pro co nejlepší fotografie v jakýchkoliv podmínkách“. Tahle část věty v uvozovkách je z tiskové zprávy výrobce; nekecal. Software pro zpracování fotek je vybaven novými fotografickými funkcemi pro hračičky a jiné pacienty. Jde především o Cinemagraphs, které mají dát šmrnc fotkám i videím díky funkci zastavení momentu ve videu (zřejmě něco jako animovaný GIF), přičemž část zůstává stále pohyblivá. Koho baví například dělat vymazlené prezentace v PowerPointu, zrovna tohle může uvítat. Cinemagraphs už má i nejnovější stylový model Motorola One, který přišel na náš trh v říjnu 2018.
Pro selfie stačí přejít do portrétového módu a 8Mpx přední kamera se postará o zbytek. V životě jsem sice selfie neudělal, toto masové šílenství mě zatím širokým obloukem minulo, ale na Skype a zejména Skype for business a další podobné aplikace je to skvělé.
Příslušenství Moto Mods
Příslušenství Moto Mods je docela dost, od použití jak pro práci, tak pro zábavu. Například přídavná baterie (součást dodávky), fotoaparát (obojí na Alza.cz), 360° objektiv, herní konzole, reproduktory, instantní tiskárna Polaroid či projektor. Kromě přídavné baterky, foťáku Hasselblad a 360°objektivu však u nás pravděpodobně v prodejní síti nejsou, nenašel jsem je. Zato fotoaparát obrandovaný jako Hasselblad ano; o něm se více dočtete v následujících dnech v dalším článku na AVMag Z Měsíce do rukou lidem na Zemi.
K smartphonu je standardně dodávána přídavná baterie Moto Power Pack, se kterou má uživatel po přiložení na zadní část telefonu den práce navíc. Tedy, možnost pracovat o den déle, ne že by mu to připlácnutí přídavné baterky Moto Power Pack trvalo den. Moto Power Pack lze využít i jako externí nabíječku, která Moto Z3 Play dobije.
Fixace všech přídavných zařízení Moto Mods na smartphone je magnetická a dostatečně pevná. Přenos dat a napájení je přes zlacené kontakty. Po několikadenním nošení Moto Z3 play v kapsa lze doporučit mít dobíječku „připlácnutou“ na zadní stěně stále. Ani ne tak kvůli větší výdrži, ale kvůli tomu, že zadní stěna mobilu je jednak také skleněná (Corning Gorilla Glass), jednak z ní přece jen vyčuhuje duální foťák, a navíc tam jsou kontakty pro další příslušenství; přídavná baterie má navíc gumový zadek, který na hladkém povrchu neklouže. Nebo… Nebo prostě koupit futrál.
Výrobce uvádí, že šestipalcový Full HD AmoLED displej Max Vision má poměr stran 18:9. Vzhledem k tomu, že mám dokončené základní vzdělání a tereziánská trivia ještě ovládám docela dobře (číst, psát, počítat), nemůžu si pomoct, pro mě je to 2:1.
Téměř čistý (a bezpečnější) Android
Moto Z3 Play pracuje pod operačním systémem Android 8.1 Oreo. Nedávno jsem dělal rozhovor ve společnosti Eset s jejich šéfem technologií a ten sdělil, že Androidy do verze 5 nebyly příliš bezpečné. Od verze 6 se však výrobci přece jen trochu umravnili a začali dodržovat jistá pravidla. Například už je mnohem jednodušší distribuce aktualizací systému, tedy i bezpečnostních záplat (update, patch).
Android 8.1 Oreo toho moc navíc neobsahuje. Jednou z (logicky) navíc aplikací je snadno rozpoznatelná Moto – zelené tlačítko s logem Motorola, která umožňuje ovládat displej. Jsou to noční režim s teplejšími barvami, aby vás nerozrušily před usínáním. Druhý je „všímavý“ (attentive) displej – když do něj civíte, nezhasne; tohle je zřejmě dobré do metra při čtení denního zpravodajství. Nakonec pak Moto displej s postupným stmíváním a občasným ukázáním času a stavu baterie; údaj o času je v číslicové podobě a čísla jsou natolik veliká, že je přečtu i bez brýlí. Dalšími „navíc“ aplikacemi jsou SIM Toolkit, Play Movies & TV, Play Music, YouTube a Moto Z Market, kde si lze jednotlivá příslušenství Moto Mods prohlédnout. Nelze je odinstalovat, avšak jen „znemožnit“ (disable) nebo vynutit jejich vypnutí (force stop). Google Docs, Sheets a Slides jsou předinstalované a podporují formáty Microsoft docx a samozřejmě Google.
Vlastní příslušenství
Lenovo dává k dispozici i Moto Mods Development Kit, včetně desky s kontakty a vzorkem zadního krytu, takže kdo chce a umí to, může si vytvořit vlastní příslušenství, pravděpodobně podobně, jako je tomu s Rabsberry Pi (pecka!).
Kam s ním?
S Motorola Z3 Play je snad vůbec první androidí „smrtfoun“, který bych si sám koupil. Vydrží na baterku rozhodně déle než můj iPhone, a navíc, pokud jste „pacienti“ a rádi si hrajete, na Google Play toho je přece ke stažení… A tomu ještě jedno navíc – trochu mi v mysli nahrazuje platformu Windows Continuum, kterou Microsoft se všemi ostatními Windows Phone zaříznul a na uživatele tím udělal dlouhý nos. Byla to taková přenosná kancelář do kapsy. Motorola Z3 Play ji se svojí výbavou téměř nahradí.
Rozhodně s ním neuděláte ostudu v lepší společnosti. Spíše naopak, vzbudíte pozornost. Vypadá přece jen trochu jinak než „zbytek světa“, a ještě k tomu lépe, se skleněnými zády a vystupujícími dvěma objektivy neotřele.
Můžete jej používat v byznysu (Google Docs, Sheets, Slides, Microsoft Office po nainstalování, projektor…).
Pokud jezdíte na čundrvandry, kdy v báglu počítáte s každým místečkem a dekem navíc, máte s baterkou Moto Power Pack nabito na dva dny a s přídavným Hasselbladem k dispozici foťák s opravdu dlooouhým zoomem (10x optický) a perfektní stabilizací. Když se v nějakém tom hardcore tábořišti či kempu náhodou dostanete k síťové zásuvce, oceníte i technologii turbopower, která vám Moto Z3 Play nabije za půl hodiny na další půlden provozu, třeba a zejména pro online mapy.
No, a nakonec vzhledem k tomu že používá čistý Android, značně se tím zjednodušuje i jeho bezpečné nasazení do podnikové infrastruktury.
Richard Jan Voigts