Foto

Jsou známi vítězové soutěže Sony World Photography Awards 2021

Světová fotografická organizace s potěšením představuje celkové vítěze prestižní soutěže Sony World Photography Awards 2021. Titul fotograf roku, s ním spojenou peněžitou cenu 25 000 $ a sadu digitální fototechniky Sony získává oceňovaný dokumentarista Craig Easton (Velká Británie) za sérii fotografií s názvem Bank Top. Dále jsou vyhlášeni vítězové deseti kategorií společně se jmény fotografů, kteří se umístili na 2. a 3. místě v profesionální soutěži a celkoví vítězové otevřené a studentské soutěže a soutěže pro mladé fotografy.

Vítězové jsou zároveň prezentováni ve videu ze slavnostního oznámení, které provází generální ředitel Světové fotografické organizace Scott Gray a televizní a rozhlasová moderátorka a autorka Konnie Huq. Video obsahuje rozhovory, zákulisní klipy a reakce vítězných fotografů a je k dispozici zde:  https://www.youtube.com/watch?v=PIXYIfesGOQ

Dnes se také představuje virtuální výstava vítězných prací a děl finalistů, A Year in Photos from the Sony World Photography Awards 2021, dokumentární snímek vytvořený speciálně k výstavě, jímž nás provede historička umění Jacky Kleinová a bavič Nish Kumar. Zároveň je volně přístupná digitální verze ročenky Sony World Photography 2021. To vše je možné zhlédnout či stáhnout na stránkách worldphoto.org/announcement-2021

ČESKÁ REPUBLIKA

Vítězem kategorie Architektura & design profesionální soutěže se stal Tomáš Vocelka se sérií snímků Eternal Hunting Grounds.

Série snímků zachycuje krematorium pro domácí mazlíčky ve Středočeském Drnově poblíž Slaného. Bývalý vojenský komplex byl už 17 let opuštěný, když si zchátralý objekt koupili dva kamarádi, Martin Chlum a Michal Šeba, a zrealizovali svůj sen o stavbě místa posledního odpočinku pro domácí mazlíčky. Jeden z majitelů vysvětlil, co bylo důvodem, proč se rozhodli tento svůj projekt uskutečnit: „Když mi zemřel pes, zjistil jsem, že neexistuje žádné místo, kde by mohla proběhnout kremace nebo pohřeb.“ S pomocí českého minimalistického architekta Petra Hájka založili zařízení, které je dnes známé jako Věčná loviště a nabízí pohřební síň, krematorium a přibližně 40 hektarů okolních pozemků, kde se daří divokým zvířatům.

Místo pro poslední rozloučení

Fotografii se Tomáš Vocelka učil nejprve od otce a pak od československého fotodokumentaristy Gustava Aulehly. Kariéru fotožurnalisty odstartoval v roce 1990, o deset let později ovšem zcela změnil směr. Postupně se vypracoval na pozici redaktora titulní strany MF DNES a pak na post zástupce šéfredaktora. V roce 2016, ve svých 50 letech, se rozhodl, že se vrátí k profesionální fotografii. Podařil se mu comeback, zvítězil například v kategorii Proměny Prahy soutěže Czech Press Photo, o rok později byl druhý v kategorii Reportáž. Získal roční tvůrčí fotografický grant od Hlavního města Prahy a má za sebou výstavy v prestižních českých fotografických galeriích. Je dvojnásobným finalistou mezinárodní soutěže Travel Photographer of the Year a jeho snímky byly publikovány například na obálce španělského National Geographic Viajes.

Tomáš Vocelka je historicky první český fotograf, který vyhrál některou kategorii v profesionální části soutěže Sony World Photography Awards, ke své výhře uvedl: „Vítězství v tak renomované soutěži, jako je Sony World Photography Awards, považuji za ohromný úspěch. Splnil se mi tím sen a mám z toho opravdu velkou radost, protože této soutěže se účastní ti nejlepší fotografové z celého světa, a to nejen fotožurnalisté, ale i ti, kteří fotí jiné žánry.“

Čelní stěna krematoria pro domácí mazlíčky, nazvaného Věčná loviště, je složena z tisíců malých zrcátek. Před objektem stojí spolumajitelé Michal Šeba a Martin Chum.

„Je docela zábavné, že původně se mi do fotografování zvířecího krematoria moc nechtělo. S tématem přišla moje kolegyně, novinářka Magdalena Medková a poprosila, jestli bych jí nenafotil obrázky k její reportáži. Připadalo mi to takové pesimistické a smutné. Ale za pár chvil jsem si uvědomil, že je to velmi zajímavé místo se silným příběhem a už jsem se na focení těšil. Musím Magdě poděkovat, bez ní by ty snímky nevznikly.“

„Už při fotografování jsem si říkal, že to místo hodně vypovídá o změnách ve vztahu lidí ke zvířatům, o samotě lidí ve městech, pro které je často nejbližší bytostí domácí mazlíček, i o světě, kde jsme si mohli dovolit přeměnit původně vojenský objekt v zajímavé architektonické dílo. Právě tyto významové přesahy pak rozhodly, že jsem fotografie vybral a poslal do soutěže“.

VÍTĚZOVÉ KATEGORIÍ PROFESIONÁLNÍ SOUTĚŽE

Vítězové kategorií profesionální soutěže byli vybíráni porotou složenou z odborníků. Ocenění získali za výjimečný soubor 5 až 10 fotografií, jejichž témata se pohybovala od příběhů regionálního významu po otázky globálního rozměru, od tichých okamžiků nezdolnosti po brilantní kreativitu a hravost. Všichni vítězové jednotlivých kategorií získávají digitální fototechniku od Sony. Letošními vítězi se stávají:

 

ARCHITECTURE & DESIGN (ARCHITEKTURA & DESIGN)

VÍTĚZ: Tomáš Vocelka (Česká republika) za sérii fotografií Eternal Hunting Grounds

Finalisté: 2. místo – Frank Machalowski (Německo); 3. místo – Gu Guanghui (Čína)

 

CREATIVE (KREATIVNÍ)

VÍTĚZ: Mark Hamilton Gruchy (Velká Británie) za sérii fotografií The Moon Revisited

Finalisté: 2. místo – Luigi Bussolati (Itálie); 3. místo – Sasha Bauer (Ruská federace)

 

DOCUMENTARY PROJECTS (DOKUMENTÁRNÍ PROJEKTY)

VÍTĚZ: Vito Fusco (Itálie) za sérii fotografií The Killing Daisy

Finalisté: 2. místo – Craig Easton (Velká Británie); 3. místo – Lorenzo Tugnoli (Itálie)

 

ENVIRONMENT (ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ)

VÍTĚZ: Simone Tramonte (Itálie) za sérii fotografií Net-zero Transition

Finalisté: 2. místo – Mohammad Madadi (Íránská islámská republika); 3. místo – Antonio Pérez (Španělsko)

 

LANDSCAPE (KRAJINA)

VÍTĚZ: Majid Hojjati (Íránská islámská republika); za sérii fotografií Silent Neighborhoods

Finalisté: 2. místo – Andrea Ferro (Itálie); 3. místo – Fyodor Savintsev (Ruská federace)

 

PORTFOLIO

VÍTĚZ: Laura Pannack (Velká Británie) za práci Portfolio Overview

Finalisté: 2. místo – Brais Lorenzo (Španělsko); 3. místo – Loli Laboureau (Argentina)

 

PORTRAITURE (PORTRÉT)

VÍTĚZ: Craig Easton (Velká Británie) za sérii fotografií Bank Top

Finalisté: 2. místo – Julia Fullerton-Batten (Velká Británie), 3. místo – Jane Hilton (Velká Británie)

 

SPORT

VÍTĚZ: Anas Alkharboutli (Syrská arabská republika) za sérii fotografií Sport and Fun Instead of War and Fear

Finalisté: 2. místo – Patrick Meinhardt (Španělsko); 3. místo – Farzam Saleh (Íránská islámská republika)

 

STILL LIFE (ZÁTIŠÍ)

VÍTĚZ: Peter Eleveld (Nizozemsko) za sérii fotografií Still Life Composition, Shot on Wet Plate

Finalisté: 2. místo – Alessandro Pollio (Itálie); 3. místo – Paloma Rincon (Španělsko)

 

WILDLIFE & NATURE (DIVOKÁ ZVÍŘATA & PŘÍRODA)

VÍTĚZ: Luis Tato (Španělsko) za sérii fotografií Locust Invasion in East Africa

Finalisté: 2. místo – Graeme Purdy (Velká Británie); 3. místo – Angel Fitor (Španělsko)

Podrobné informace o letošních vítězných projektech a pracích, které se dostaly do finále, naleznete v naší galerii vítězů.

 

VÍTĚZ OTEVŘENÉ SOUTĚŽE

Otevřená soutěž je oslavou síly jednotlivých fotografií. Vítězové soutěže jsou vybíráni na základě jejich schopnosti komunikovat pozoruhodný vizuální příběh v kombinaci s technickou dokonalostí. Tamary Kudita (Zimbabwe) byla vybrána z deseti vítězů jednotlivých kategorií a stala se celkovou vítězkou otevřené soutěže 2021. Součástí ocenění je také peněžitá odměna ve výši 5 000 $, digitální fototechnika Sony a celosvětová publicita.

Kudita vyhrála se svou výjimečnou portrétní fotografií African Victorian, s níž soutěžila v kreativní kategorii. Fotografie zachycuje mladou černošku ve viktoriánských šatech, která drží tradiční šonské kuchyňské náčiní. Snímek zkoumá stereotypní kontextualizaci černošského ženského těla a nabízí alternativní vizuální jazyk, jímž představuje rozmanitost aspektů africké identity.

Kudita ke svému vítězství uvedla: „Snímek African Victorian vzdává hold současnému bytí, které má kořeny také v historii. Je mi ctí, že jsem byla vybrána jako vítězka otevřené soutěže. Ústřední myšlenkou mé práce je, že je důležité reprezentovat Afriku, a já jsem vděčná, že jsem dostala příležitost dostat zimbabwské umění na mapu světa.“

STUDENTSKÁ FOTOGRAFIE ROKU

Coenraad Heinz Torlage (Jižní Afrika) ze Stellenbosch Academy of Design and Photography získal titul studentská fotografie roku 2021. Součástí ceny je fototechnika od společnosti Sony v hodnotě 30 000 €, které obdrží jeho škola. Torlage byl vybrán díky své sérii snímků s názvem Young Farmers, kterou vytvořil jako svou reakci na zadané téma Our Time. Úkolem studentů bylo zachytit způsob, jak vidí oni sami a jejich současníci svět a jak jej chtějí změnit k lepšímu. Ve své sérii snímků Young Farmers se Torlage, který sám vyrůstal na farmě, rozhodl fotografovat novou generaci zemědělců a to, jak čelí problémům spojeným se závažným suchem, jak se vyrovnávají s otázkou bezpečnosti a debatou o vlastnictví půdy, stejně jako jejich přínos ke spravedlivější a rovnoprávnější budoucnosti spojené s udržitelností a zabezpečením potravy.

Tolrage ke svému vítězství uvedl: „Zažil jsem něco, co se téměř nedá ani popsat. Často jsem snil o tom, že zvítězím a modlil jsem se za to, abych mohl sdílet krásu své země a úžasné lidi v ní s celým světem. Věřím v mladé farmáře Jižní Afriky, které naše země potřebuje, aby zajistili udržitelnost potravin a šířili povědomí o ekologii. Vítězství je sen, který se mi splnil díky úžasným lidem, jež jsem fotografoval a díky všem, kteří mi pomáhali a podporovali mě. Věřím v tvrdou dřinu, rodinu a nejvíc v milost Boží. Jsem skutečně poctěn, že moje práce byly do takovéto prestižní soutěže vybrány.“

MLADÝ FOTOGRAF ROKU

Pubarun Basu (19 let, Indie) byl vybrán z šesti vítězů kategorií a stal se mladým fotografem roku 2021 se snímkem No Escape from Reality. Na fotografii vrhá zábradlí stín na záclony a vytváří tak iluzi klece, za níž je vidět pár rukou, které jako by se snažily dostat ven. Iluze vytvářená stíny a gesto rukou vyjadřuje pocit uvěznění, který v loňském roce zažívalo tolik lidí po celém světě. Za své vítězství získal Basu digitální fototechniku Sony a celosvětovou pozornost.

Basu ke svému vítězství uvedl: „Jsem nesmírně poctěn, že jsem byl zvolen mladým fotografem roku. Účast v této soutěži mi přinesla nový pohled na mou uměleckou tvorbu. Měl jsem možnost vidět mnoho výjimečných fotografií, které vytvořili moji kolegové, fotografové z celého světa, a jsem nesmírně hrdý na to, že se v mé generaci najdou lidé s tak výjimečnou myslí. Snažím se zlepšovat se jako umělec a rád bych vyjádřil vděčnost svým přátelům a rodině za to, že mě vždy povzbuzovali, abych dál pokračoval.“

VÝJIMEČNÝ PŘÍNOS FOTOGRAFII

Letošní cena za výjimečný přínos fotografii byla udělena uznávané mexické umělecké fotografce Graciele Iturbide. Je široce uznávána jako největší žijící fotografka Latinské Ameriky, která podává fotografické svědectví o Mexiku již od konce 70. let 20. století a je obdivována pro svůj definující přínos k vizuální identitě země. Na snímcích zachycujících všednodenní život a jeho kulturu společně s rituály a náboženstvím zkoumá práce Iturbidové mnohé složitosti a protiklady, které v kultuře její země panují, zpochybňuje nerovnosti a zdůrazňuje napětí mezi městem a venkovem, moderním a původním. Její fotografie přesahují přímočaré dokumentární příběhy a kladou si za cíl poskytnout poetickou vizi fotografovaných objektů, do nichž se promítají osobní zkušenosti a cesty fotografky samotné.

Nejpopulárnější

To Top