Foto

Jedenáct tipů pro skvělé fotky z hor

Posted on

Každý milovník kopců a hor ví, že horské scenérie patří mezi ta nejvíce fotogenická místa vůbec, mnohé z nás proto láká jedinečné pohledy z vrcholků zvěčnit na fotografiích. Podívejte se na několik jednoduchých pravidel a fíglů, které vám pomohou k horským fotkám jedna báseň! Takže jak na to?

1.       Méně je více

Abyste si mohli svůj trek opravdu užít, potřebujete si zabalit tak, aby byl váš batoh co nejlehčí – a to je samo o sobě výzva i bez fototechniky, natož tak s ní! Proto se vyplatí svou fotovýbavu pečlivě projít a rozhodnout se, jakému typu fotografií se chcete na své cestě věnovat nejvíc a dle toho také vybrat konkrétní položky. Hlavně objektivy – ty jsou z veškeré fotografické techniky zdaleka tím nejtěžším nákladem. Pokud vlastníte „skel“ více, s největší pravděpodpodobností se rozsahy ohnisek u některých z nich částečně překrývají, a tak zvažte, co použijete opravdu nejvíce.

 

2.       Psychická a fyzická připravenost

Na horách nejde jen o tělesnou výdrž. Když se cesta stává obtížnou, může se snadno stát, že na focení už nebudete mít náladu a sílu, pokud nejste mentálně připravení na fakt, že budete unavení. Proto je také důležité vydávat se na cesty s lidmi, kteří jsou podobného ražení, jako vy a díky vzájemné podpoře si udržíte dobrou náladu i v náročných úsecích. Není to tak jen na horách – fotografie jednoduše vždy odráží do velké míry také to, jak se cítí jejich autor – tělesně i psychicky.

 

3.       Pomoc nosiče

Jistě, nosiče si asi nebudete najímat v Krkonoších, ale zcela seriózně jej zvažte, pokud se poprvé chystáte zdolávat dlouhé vzdálenosti a značná převýšení. Lézt po horách a fotit hory jsou totiž dvě velmi odlišné aktivity a málokdo je schopen obojího najednou v náročných podmínkách. Když si to ověříte na vlastní kůži na tuzemských kopcích, ještě to není tak hrozné… ale nemít pak sílu na focení na cestě v Nepálu, na kterou jste se chystali i spořili rok, to už je k naštvání.

 

4.       Vhodný průvodce

Řada horských vůdců od své skupiny očekává, že absolvují trasu co nejrychleji. To je to poslední, co chcete pokud se snažíte udělat super fotky. Fotograf se  přeci potřebuje zastavovat a čekat na dokonalý moment pro dokonalý snímek. Proto si s vůdcem dopředu ujasněte, zda je „foto friendly“ a bude mít trpělivost s častými zastávkami.

 

5.       Teoretická znalost terénu

Určité části fotografického procesu vyžadují okamžité reakce a využití daného momentu, který se neopakuje. Proto je zcela zásadní vědět dopředu maximum informací o vaší trase, aby vás po cestě co nejméně věcí vyvedlo z míry vy jste dokázali reagovat co nejrychleji. Víte pak také alespoň částečně předem, ve kterých částech cesty vás budou čekat nejzajímavější scény pro záběry.

 

6.       Jednoduchost a základy

Pohledy do širé horské krajiny jsou zvláštní fotografický žánr, který k divákům výsledných fotek promlouvá až mystickým způsobem. Nesnažte se tedy krásu hor přebít vlastní kreativitou a nechte s pokorou vyniknout tomu, co krajina masivů a nekonečné oblohy nabízí. To nejdůležitější ze všech základních fotografických pravidel je na horách rozhodně zlatá hodinka. Jednoduchá poučka říká, že ideální světlo pro focení přináší doba jednu hodinu po východu a pak jednu hodinu před západem slunce. Světlo je v tu dobu měkké, vytváří průsvity a odlesky, barví krajinu do teplejších nebo nachových tónů. Jakmile pak světlo vystoupá vysoko na oblohu, stává se pro focení příliš tvrdým a vytváří ostré stíny a agresivní kontrasty. S kompozicí se však nebojte experimentovat, měňte úhly pohledu. Vždy raději vyfoťte větší část scény. Co ve výsledné fotce nechcete, můžete vždy oříznout a při rozlišení dnešních foťáků to není žádný problém. Naopak co na fotce chybí, to už do ní později nijak nepřičarujete.

7.       Výrazný prvek

Ctít jednoduchost ale určitě nemusí znamenat nudu, naopak vždy hledejte hlavní motiv, kterým bude vaše fotografie jedinečná. „Zakomponujte výrazné prvky jako dominantní stromy a skalní věže mimo střed vaší fotky. Pokud se v krajině vyskytuje nějaký výrazný tvar nebo barva jako vrcholky hor, trsy květů nebo zabarvené podzimní listí, foťte tak, aby se tento motiv v záběru vícekrát opakoval. Taková rytmika je pro lidské oko velmi příjemná,“ radí Michael Jurák, profesionální fotograf a lektor fotografické školy společnosti Nikon.

 

8.       Vhodný foťák

Pokud se vydáváte na místa, kde často prší, jednoznačně budete potřebovat buď voděodolný foťák, nebo obal. Přímo voděodolné modely spadají většinou do kategorie kompaktních fotoaparátů, se kterými mnoho parády po obrazové stránce neuděláte. Raději se zaměřte na zrcadlovku menších rozměrů a váhy, kterou můžete doplnit voděodolným obalem. Mezi menší modely se skvělou kvalitou obrazu patří třeba Nikon D3400, který váží jenom necelého půl kila a nabízí rozlišení 24,2 Mpx. Pokud na svůj foťák neseženete vhodný vodotěsný obal, vystačíte si pravděpodobně i s vodotěsnou brašnou – na trhu už je celkem slušná nabídka, jak se outdoorová fotografie stává stále oblíbenější. Pak ale nezapomeňte, že lijáky mohou v horách vznikat opravdu bleskově a je nutné foťák zavřít do brašny hned v momentě, kdy začíná kapat z oblohy.

9.       Stativ

Asi mnoho z čtenářů obrátí oči navrch hlavy, když řekneme, že si mají na hory vzít stativ, který je pro řadu lidí synonymem neskladnosti. Samozřejmě jde opět o možnost volby a záleží také na výši investice. Dají se pořídit ultralehké modely, které se složí tak, že je bez potíží připevnít ke straně své krosny a na váze přidají jen pár set gramů. Navíc nemusí být stativ na hory příliš vysoký, protože nejde jako například u portrétu o výšku očí. A na co vám bude dobrý? V některých momentech prostě potřebujete stabilitu, kterou vám držení foťáku v ruce nedá. A co teprve populární timelapse, neboli časosběry! Hory jsou pro ně naprosto dokonalé – rozsáhlá nehybná scenérie na pozadí dynamicky měnící se oblohy s mraky a sluncem, nebo také měsícem a hvězdami!

 

10.   Náhradní baterka a paměťová karta

Dnešní foťáky nabízejí velmi široké rozpětí ve výdrži baterií. U základních amatérských zrcadlovek se většinou pohybuje počet snímků na jedno nabití okolo 600, i když některé zvládnou i tisícovku. Profi zrcadlovky pak šplhají až na 4 000 snímků na jedno nabití, ale jejich baterie jsou také větší. V první řadě si tedy zjistěte, jak je na tom právě váš přístroj, abyste měli představu. Jedna anebo rovnou dvě náhradní baterie se budou hodit majitelům většiny modelů foťáků, a to samé platí pro paměťovou kartu. Můžete se také naučit používat zcela základní fígl, jak šťávu svého stroje šetřit: méně prohlížení fotek na displeji. Jasně, zkontrolujte si aktuálně vyfocený snímek, ale projíždění celého alba si nechte až na doma.

 

11.   Jste důležitější, než ten nejdražší foťák!

Každý rok umírá na horách po celém světě mnoho fotografů, protože se v honbě za perfektní fotkou vydávají i na místa zcela zapovězená, nebezpečná. Samozřejmě že pro každého milovníka hor je jistá dávka adrenalinu také součástí celkového zážitku, ale to neznamená riskovat život pro fotku nebo záchranu foťáku padajícího ze skály. Pokud se kýžená fotka nedá pořídit bezpečně, nechte ji plavat – co pak s ní, když už se na ni nikdy nemůžete podívat?

Text: Michal Večeřa, Foto: Tomáš Morkes

Nejpopulárnější

Copyright © AVMAG.cz