Foto

Jak fotit v extrémním počasí?

Patrik Minár je známým slovenským fotografem, který s fotoaparátem procestoval spoustu zemí. Významnou výpravu nedávno uskutečnil do nehostinných podmínek oblasti Mezen v evropské části Ruska. Fotil v extrémních podmínkách, kdy teplota klesala pod -35℃.  Spolehnout se v nevlídném počasí mohl na fotoaparát Canon EOS R.

Minár se dostal do oblasti, kterou civilizace ještě příliš nezasáhla. „Celá krajina byla zasněžená, teplota se pohybovala okolo -35.  Navíc bylo počasí velmi proměnlivé – jeden den byl slunečný a mrazivý, ten další byl zamračený s hustým sněžením. Používání techniky v takových podmínkách je velmi náročné,“ říká fotograf Patrik Minár. „Při focení v tak nízkých teplotách je největším problémem změna teploty. Když jsme potřebovali si dát čaj v rozehřátém stanu, museli jsme nechat fototechniku na mraze, aby nedošlo k jejímu zarosení. Objektivy fungovaly na výbornou,“ míní fotograf Minár.

Fotoaparát Canon EOS R se plně osvědčil, fungoval jako za běžného počasí. Přemisťování ostřícího bodu palcem na displeji bylo úplně bezproblémové a rychlé. V lednu se chystám do ještě severnějších oblastí Ruska a beru si s sebou fotoaparáty EOS R rovnou dva společně s EOS M50,“ podotýká Minár s tím, že se nepotvrdily jeho obavy, že kvůli zimě bude mít problémy elektronický hledáček.

 

 Tři rady pro správné focení v extrémním počasí

Jaké jsou Minárovy rady pro ty nejlepší snímky v extrémních podmínkách?

  1. Vyberte správné oblečení. Radši si na sebe dejte víc než méně. Do mrazů se hodí teplé boty, rukavice pro ovládání dotykových zařízení, v teple by měl být hlavně střed těla kolem srdce.
  2. Chraňte sebe i techniku. Ideálním prostředkem je pláštěnka, která je štítem pro fotografa i fotoaparát před silným deštěm a sněžením. Hodí se i dva hadříky z mikrovlákna na čistění optiky.
  3. Zkontrolujte baterii. Je dobré se v extrémech spolehnout na nabitou baterii. Je vhodné si vzít minimálně jednu záložní nabitou baterii. Neměli byste zapomenout ani na záznamová média, mít o dvě karty v batohu navíc.

Minár už s fotoaparátem v ruce zažil snad všechny rozmary počasí. Mráz mu nevadí, když se správně obleče. „Asi nejtěžší je fotit silný déšť. Tam žádné oblečení nepomáhá, obtížná je výměna objektivů, říká fotograf. Nepříjemný je i silný vítr, který při delších časech na stativu může podle Minára způsobit mnoho adrenalinových chvilek.

Minár také fotil i ve Spojených arabských emirátech, Číně či Bangladéši, nicméně sever Ruska je pro něj zaslíbenou destinací. „Neskutečné mrazy na severu Ruska jsou pro mě největším zážitkem. Velmi rád se tam vrátím,“ uzavírá Minár s tím, že se tak stane už začátkem roku 2020.

Nejpopulárnější

To Top