Foto

Jak fotit v domácnosti? Tipy pro začátečníky

Fotografovat může každý – fotografie není nic jiného než způsob toho, jak člověk vnímá svět a jak se na něj dívá. V dnešní době chytrých telefonů není nic jednoduššího než sáhnout do kapsy a fotit. Pokud ale toužíte po kvalitnějších fotografiích a intuitivní ergonomii, zvolte raději fotoaparát.

Možná vás pak fotografování bude stát trochu více úsilí, ale výsledek bude o to lepší. Přinášíme vám několik tipů, jak s fotografováním začít. Trénovat můžete i doma.

  1. Fotografická technika

Nejdřív si ujasněte, jakou kvalitu a co dalšího budete požadovat od svého přístroje. Dobré fotky dělá dobrý fotograf, ne dobrý fotoaparát – rozhodně tedy neplatí, že koupí drahého fotoaparátu máte vyhráno a úspěch zajištěn.

Pokud se chystáte pořizovat krásné fotky do rodinného alba a chcete přístroj do kapsy pak si kupte klidně kompakt,“ radí produktový specialista Canon CZ Pavel Šerý. „Například Canon POWERSHOT G7 X MARK III nejen krásně fotí, ale umožňuje také natáčení videí v rozlišení 4K, díky Bluetooth a Wi-Fi připojení ho lze snadno spárovat s vaším chytrým telefonem a obsah ihned sdílet.“ Ani zrcadlovka nebo bezzrcadlovka už dávno není zařízení složité na obsluhu. Zato dělá z fotografování zážitek. „Canon nabízí řadu zrcadlovek pro začátečníky. Postupem času zjistíte, co vám nejvíce vyhovuje a můžete se pustit do nákupu příslušenství – objektivy, stativ a další,“ říká Pavel Šerý.

  1. ISO, clona, čas

Tyto tři parametry jsou mantrou každého fotografa a zvládnout jejich perfektní nastavení často trvá velmi dlouho. Základ si ale můžete natrénovat klidně i v pohodlí vašeho bytu. V začátcích vám může být dobrým pomocníkem aplikace Canon Photo Companion. Co tedy která hodnota vyjadřuje?

Hodnota ISO určuje citlivost senzoru na světlo. Pro zjednodušení si zapamatujte, že čím vyšší je hodnota ISO, tím je fotografie světlejší. S vyšší hodnotou ISO se ale také objevuje více digitálního šumu ve fotografii – pokud tedy fotíte v dobře osvětlených prostorách, nebo na slunci, držte ISO co nejníže.

Pomocí clony můžete regulovat množství světla, které proudí na senzor. Čím menší je clonové číslo (například f/1.8), tím více je clona otevřená a tím více světla se dostane k čipu. Díky nízkému clonovému číslu také rozmažete prostředí před i za objektem, na který ostříte. Podstatně větším zacloněním (například f/18) pak zachytíte ostře jak popředí, tak pozadí.

Expoziční čas není nic jiného než doba, po kterou necháme na snímač proudit světlo. Čím kratší expoziční doba je (například 1/4000 s), tím je snímek tmavší. Čím delší čas nastavíte (1/2 s), tím je naopak fotografie světlejší.

  1. Kompozice

Zlaté pravidlo pro fotografy představuje takzvaný „zlatý řez“. Chcete-li tento přístup využít, představte si, že hledáček nebo displej fotoaparátu je rozdělen čtyřmi čarami na mřížku s uspořádáním 3 x 3. Umístěte fotografovaný objekt na čáru mezi prostřední a krajní třetinou místo doprostřed. Středové fotky bývají pro oko často nepříjemné. Zlatý řez je základ a na internetu najdete řadu dalších pravidel. V oboru fotografie ale platí, že pravidla jsou od toho, aby se porušovala. Zkoušejte fotit z různých úhlů a vzdáleností, ať zjistíte, co vašemu oku lahodí nejvíce.

Nejpopulárnější

To Top