IT

Jak dešifrovat zašifrovanou flash paměť Kingston

Za tohle je Apple ne na zabití, ale na pomalé mučení! Přitom je to jak s tím vtipem z Radia Jerevan, tento druh humoru dnes už ale znají spíše pamětníci. O humor přitom moc nejde, protože k zašifrovaným datům se v případě ztrátě hesla, nebo v jiném zvláštním případě, prostě nedostanete. Tentokrát za to mohl Apple a jeho aktualizace na Mac OS Catalina. A řada uživatelů si musela připadat jak magoři.

Starší flash paměti Kingston, které jsou vybaveny šifrovacím softwarem, například Kingston Data Traveller Locker G3, fungovaly perfektně až do aktualizace na Mac OS Catalina, který je plně 64bitový. Aplikace 32bitové přestal bez ohlášení podporovat…

Máte přístup více počítačům, zasunete flashku do notebooku s Windows, zadáte heslo do flashky, a ono to funguje. Takže jste v klidu, a ještě se chlubíte, jak máte svá data v bezpečí a pod kontrolou. Pak přijdete domů kde máte Macbook, zasunete flashku, zadáte heslo, a najednou jste bez dat. Nebudeme ale hned šílet, že, flashka se přece ve Finderu hlásí. Takže ji dáme do kapsy a jinde strčíme do PC s Windows. Zadáme heslo, a zase to funguje, takže problém byl asi jako obvykle mezi klávesnicí a židlí. Doma zase s ní do Macu, zase nefunguje. Pro jistotu zkusíme jinou, nezašifrovanou. Ta pro změnu funguje. Zkusíme se v tom pošťourat a z Mac OS 10. 15. 2 vypadne po troše hledání hlášení, že 32bitové aplikace už prostě nepodporuje, což jsme přece nevěděli, protože při aktualizaci nevyskočilo okno, aby vás píchlo do oka. Takže hup na web Kingstonu, a odesíláme žádost o podporu. Nic… Pak telefonát člověku blízkému společnosti Kingston. „Co se to děje?:“ „Ví se o tom, Apple o změně nikomu nic neřekl, řešíme to. Neřekli to nikomu z partnerů, všechno před uvedením tajili jako obvykle.“ Za pár dní jsem dostal telefonát, že Data Traveller G3 ve verzi pro Mac odblokovat jde, ale jen z Windows, a dostal jsem i adresu spásy: https://www.kingston.com/us/support/technical/products?model=dtlpg3

Stačí zasunout flashku do USB portu (na PC/NB s Windows) kliknout na tuto adresu a řídit se pokyny k aktualizaci. Zvládne to i BFU, jakým je autor tohoto článku. Pro mladší a méně pokročilé – Bloody Fucking User. Pak už jen šup s tím do Macu – a funguje to. Aktualizace pro instalaci přímo z Macu má (od Kingstonu) následovat. Apple se přece s něčím tak přízemním nebude zabývat podle starého známého pořekadla, že co na Macu nefunguje, to prostě nepotřebujete.

Trocha dalšího humoru na konec

Po pravdě, Microsoft moc nemiluji. Dokonce rád s nadsázkou tvrdím, že Windows nesmím používat, že to mám zakázané od doktora. Tedy, od psychiatra. Také nesmím ze stejného důvodu lyžovat. Nesmím totiž ani stát ve frontě, ani čekat na aktualizace operačního systému. Základní pravidlo humoru sice praví, že všechno je sranda, co se děje druhému, Microsoft je tedy možná na zabití, ale za tohle je Apple na pomalé mučení! Právě zprovozňuji notebook s Windows. Začal jsem se zadáváním hesel…

Richard Jan Voigts

 

Nejpopulárnější

To Top