Foto

George Karbus: „Ve fotce musí být něco hlubšího…“

Karlovarský rodák, žijící v západním Irsku, cestuje se svou rodinou po celém světě, aby pořídil unikátní fotografie čisté přírody, se kterými slaví úspěch napříč kontinenty. „Možná právě proto, že jsem vyrůstal bez moře, ve mně od dětství vzrůstala láska k oceánu a podmořskému světu,“ tvrdí jednačtyřicetiletý George Karbus, ambasador značky Nikon.

 

Sám říkáte, že v obřích vlnách Atlantiku a v Irsku jste našel sám sebe. Odjížděl jste z Čech s tím, že něco ve vašem životě chybí?

Já si myslím, že určitě. Vždycky jsem byl dobrodružná povaha. Mým teenagerským snem byl život u oceánu a za tím snem jsem si šel. Když mi bylo dvacet, odjel jsem na Malorku. Tam jsem asi pět let pracoval, žil u moře a také potkal svou přítelkyni Káťu. Společně jsme se pak přestěhovali do Irska. Poprvé jsem poznal sílu severního Atlantiku, která mě okouzlila.

 

Jaké bylo setkání s delfínem, který změnil váš život?

Začátek života v Irsku byl divoký. Trvalo nám docela dlouho, než jsme našli práci a chvíli jsme dokonce bydleli ve stanu… Pak jsme se ale usadili a začali objevovat západní pobřeží této krásné země. Při jednom z výletů jsme se dozvěděli, že v nedalekém zálivu žije přátelský delfín, který se nebojí lidí. Vydali jsme se do zátoky, a když jsme s delfínicí šli do vody, bylo to nepopsatelné. Ten zážitek byl tak výjimečný, že jsme se sem vraceli pokaždé, když to jen trochu šlo.

 

Jaké je plavat v blízkosti kosatek a keporkaků?

Je to něco, co dělám posledních 15 let neustále. Zkušenost s irskou delfínicí nás poznamenala natolik, že jsme později začali cestovat po celém světě, abychom viděli různé druhy delfínů a velryb. Ať už to bylo pod ledem v Rusku nebo v tmavých norských vodách s lovícími kosatkami a keporkaky, každé setkání od Severního pólu po Jižní Pacifik bylo naprosto úžasné a unikátní.

 

Co je pro fotografa nejdůležitější pro pořízení opravdu dobrého a silného snímku?

S příchodem digitální techniky se fotografie zjednodušila a zpřístupnila všem. Dobrý snímek už tedy dávno není o dobré expozici nebo ostrosti, protože v dnešní době už ostrý a dobře exponovaný snímek dokáže vytvořit téměř každý lepší foťák. Do toho zapadá volba objektivu. Já osobně pracuji celý život s kvalitní zrdcadlovkou Nikon. Momentálně jsem nadšený z bezzrcadlovky Nikon Z7, která je technicky úžasná, a dokonce i lehká, skladná, skvěle se s ní cestuje. Dobrá fotka je o kompozici a o rámování. Hlavně je to ale výběrem momentu. Kromě toho je pro každého fotografa nesmírně důležité, aby fotil to, k čemu má osobní vztah. Jedině tak je možné, aby zachytil něco unikátního. Ve fotce musí být něco hlubšího – cit, láska.

Nejpopulárnější

To Top