Foto

Fujifilm uvádí CSC digitální fotoaparát X-Pro3

Fujifilm představil bezzrcadlovku X-Pro3, která bude uvedena na český trh koncem listopadu 2019. Model X-Pro3 se stane novou vlajkovou lodí CSC digitálních fotoaparátů řady X Series.

 

První model řady X Series s vyměnitelným objektivem, FUJIFILM X-Pro1, byl uveden na trh v únoru 2012 a jeho nástupce s výrazně vylepšenou kvalitou obrazu a výkonem, FUJIFILM X-Pro2, v březnu 2016. Řadu X-Pro Series ocenilo mnoho profesionálních i amatérských fotografů, zejména ti, kteří se věnují dokumentární a reportážní fotografii. Tato řada fotoaparátů je totiž vybavena hledáčkem ve stylu klasického dálkoměru, nabízí snadnou přenosnost a ovládací prvky podporující intuitivní ovládání.

Tělo fotoaparátu X-Pro3 je díky použití titanu na vnějších částech vysoce odolné a poměr odolnosti vůči hmotnosti přístroje je mimořádný. X-Pro3 bude navíc dostupný v dalších dvou barevných variantách s přídavkem povrchových výztuží z materiálu Duratect, který fotoaparátu dodává pevnost a prémiový vzhled. X-Pro3 využívá 4palcový senzor X-Trans CMOS s rozlišením 26,1 Mpx a „X-Processor 4“ pro zpracování obrazu, který se poprvé objevil u modelu FUJIFILM X-T3 a následně u FUJIFILM X-T30 a který u vlajkového modelu zajišťuje potřebný výkon a kvalitu obrazu. Zásluhou této kombinace a nového firmwaru funguje automatické ostření pomocí fázové detekce až do světelnosti -6 EV, což se blíží úplné tmě. Nový „pokročilý hybridní hledáček“ využívá organický EL panel s rozlišením 3,69 milionů bodů, má vysokou světelnost a pro fotografy užitečnou pokročilou reprodukci barev, která zvyšuje uživatelský komfort při použití hledáčku. Novinkou je i režim simulace filmu „CLASSIC Neg“, který rozmanitější škálu barevných tónů.

Vnější tělo fotoaparátu je vyrobenu z titanu, který posiluje jeho pevnost a odolnost vůči korozi. Černé provedení kombinuje titan s povrchovou úpravou prémiové kvality, která modelu dodává elegantní vzhled. Fotoaparát je dostupný také v „DR černém“ a „DR stříbrném“ provedení. V obou případech je povrch zpevněný technologií Duratect, která ve zkoušce tvrdosti podle Vickerse dosahuje hodnoty až 1500 Hv, chrání fotoaparát před poškrábáním a současně mu dodává jedinečnou texturu podtrhující vzhled fotoaparátu.

Vnitřní konstrukce těla fotoaparátu je vyrobena ze slitiny hořčíku. Těsnění bylo aplikováno na 70 místech tak, aby byl fotoaparát ještě lépe chráněn před působením prachu a vlhkosti. Novinka je provozuschopná až do teplot klesajících k -10 °C, což uživatelům umožňuje fotografovat i v exteriérech bez ohledu na vliv počasí.

Uživatelé mohou střídat optický hledáček, který jim poskytuje stálý náhled na snímaný objekt bez jakékoli časové prodlevy, s elektronickým hledáčkem, díky němuž mohou uživatelé při focení kontrolovat expozici.

Elektronický hledáček využívá organický EL panel s rozlišením 3,69 milionů bodů. Organický EL panel dosahuje vysokého kontrastního poměru přes 1:5000 a maximálního jasu 1500 cd/m2, díky čemuž zobrazí i ty nejjemnější detaily ve stínu nebo při nadměrném nasvícení. Současně pokrývá 97 % barevného spektra sRGB a umožňuje tak přesnější reprodukci barev.

Nastavení obrazovky elektronického hledáčku v provozním režimu „Boost“ nyní nabízí „Smoothness priority“, kdy je mezi každý záběr při snímkové frekvenci dosahující zhruba 100 fps přidán černý rámeček, aby se dosáhlo jemnějšího vzhledu s minimální přítomností zbytkového obrazu, což odpovídá obnovovací frekvenci přibližně 200 fps. Toto nastavení se doporučuje, pokud fotografujete rychle se pohybující objekty a potřebujete sledovat jejich těžko předvídatelný pohyb.

Fotoaparát je rovněž vybaven funkcí „elektronický měřič vzdálenosti“, kdy je malé okénko elektronického hledáčku zobrazeno uvnitř optického hledáčku, aby bylo možné snáze zkontrolovat elektronické nastavení. V okénku elektronického hledáčku se zobrazuje živý záběr, rozšíření o jeden AF bod a pořízené snímky, což zvyšuje užitečnost optického hledáčku.

X-Pro3 využívá vylepšený algoritmus, který umožňuje užití automatického ostření při minimální světelnosti -6 EV, což se blíží úplné tmě.

Novinkou je funkce HDR snímání, která kombinuje několik snímků vytvořených v jeden okamžik při jiné úrovni expozice tak, aby bylo dosaženo dynamického rozsahu. Funkce navržená za účelem vytváření široké dynamické škály přirozeně existujících světelných podmínek, produkuje přirozené tóny, tedy bez přehnaně zesílených barev.

X-Pro3 je první model vybavený funkcí omezující rozsah automatického ostření, která byla dosud dostupná pouze u omezeného počtu objektivů. Můžete si vybrat ze dvou přednastavených hodnot nebo pomocí ostřícího kroužku rozsah ostření nastavit. Díky tomu je nyní přednastavená ostřící funkce dostupná u všech XF objektivů.

V režimech Additive, Average, Comparative Bright nebo Comparative Dark fotoaparát zvládá několik expozic až do počtu 9 záběrů tak, aby bylo v jedné fotografii možné kombinovat snímky pořízené z různých úhlů nebo v různých časech. Pro každý snímek je možné nastavit rozdílný režim simulace filmu, a vytvořit tak vícevrstevnou koláž.

Mezi režimy filmové simulace byl přidán „CLASSIC Neg“, který simuluje barevný filmový negativ tradičně používaný pro každodenní focení. Barvy precizně kontrolované pro každou úroveň jasu vytvářejí bohatý chromatický kontrast, který posiluje rozlišení obrazu.

Funkce nastavení černé & bílé, původně uvedená u modelů FUJIFILM X-T3 a FUJIFILM X-T30 a upravující teplé a studené tóny u černobílých snímků, byla inovována na funkci „Monochromatic Color“. X-Pro3 proto nyní umožňuje vybrat si hlavní barvu z matice teplých/studených tónů a purpurových/zelených odstínů a do snímků zapracovat plynulý přechod, který jim dodá osobitý nádech.

Již existující nastavení Highlight Tone, Shadow Tone a Sharpness bylo rozšířeno o nastavení „Clarity“ jako parametr kvality obrazu. Při zachování přechodu barev je možné zdůraznit nebo potlačit texturu a obrysy snímaného objektu a regulovat tak celkový dojem fotografie.

Funkce Grain effect, která simuluje fotografický film, dovoluje upravit „sílu“ a „velikost“ a dosáhnout tak větší kontroly nad zrnitostí místo pouhých dvou možností „silné“ a „slabé“ zrnitosti, jak tomu bylo u předchozích modelů.

Je obecně známo, že je obtížné dosáhnout postupného přechodu barev u objektů se saturovanými barvami. Efekt „Color Chrome“, který u těchto objektů vytváří tmavší barvy a lepší definici odstínů, nově doplnil efekt „Color Chrome Blue“ dodávající extra hloubku a přirozenou živost modrým tónům fotografie.

Výklopná LCD dotyková obrazovka s rozlišením 1,62 milionů bodů se dokáže vyklápět zhruba do úhlu 180 stupňů, což umožňuje snadno pořizovat fotografie ze strany, ze země nebo s fotoaparátem nad hlavou. Obrazovka nabízí široký zorný úhel, vysoký kontrast a současně reprodukci přirozených barev, a díky tomu vysoce kvalitní obraz.

Zadní Memory CD displej o velikosti 1,28 palce (= 3,25 cm) je chráněn tvrzeným sklem. Zobrazuje nastavení snímání bez ohledu na to, jestli je fotoaparát zapnutý nebo vypnutý. Obrazovka může být nastavena do režimu „Classic“, který zobrazuje filmovou simulaci, vyvážení bílé a další nastavení obrazu připomínající filmové kamery, nebo do režimu „Standard“ zobrazujícího rychlost závěrky, citlivost ISO, počet zbývajících snímků a další nastavení obrazu pomocí jednoznačných ikon a čísel.

Volby „Highlight Tone“ a „Shadow tone“ byly integrovány do nastavení „Tonal Curve“, abyste mohli intuitivně upravit nastavení při kontrole křivky tónů.

Byla vylepšena kompatibilita se softwarem třetích stran, takže při použití funkce „Rating“ je možné číst hodnocení udělené snímkům.

X-Pro3 je vybaven portem USB-C (USB3.1 Gen 1), který slouží k nabíjení baterie a přenosu dat.

Byla vylepšena funkčnost rychlé „Q“ nabídky. Nyní si můžete zvolit počet ikon, které mají být zobrazeny v nabídce: 4, 8, 12 nebo 16. Byla přidána možnost „transparentního“ pozadí, které umožňuje měnit nastavení a zároveň fotit.

Nejpopulárnější

To Top