Foto

Fujifilm představuje objektiv FUJINON XF10-24mmF4 R OIS WR

XF10-24mmF4 R OIS WR je ultra širokoúhlý zoom objektiv pokrývající ohniskovou vzdálenost 10-24 mm (ekvivalent 15–36 mm ve formátu 35 mm). Objektiv je vystavěný na optickém designu původního objektivu XF10-24mm OIS, tudíž poskytuje podobné rozlišení obrazu, a stejně jako jeho předchůdce dosahuje, napříč celým rozsahem ohniskové vzdálenosti, maximální světelnosti F4,0. Díky modernizovanému provedení je objektiv ideální volbou fotografů zaměřujících se na fotografii krajiny a přírody, kteří potřebují ultra širokoúhlý objektiv odolný vůči povětrnostním vlivům. Objektiv je doplněný o clonovou stupnici na clonovém kroužku, zámkem režimu Auto a nová je i jeho konstrukce odolná vůči vlivům počasí. Kromě toho byla také přepracována vnitřní konstrukce objektivu. Ostřící a zoom kroužky byly zeštíhleny, což snižuje celkovou hmotnost objektivu o 25 g. O 1 expoziční krok byla vylepšena i optická stabilizace obrazu, čímž se její efektivita zvýšila na 3,5 EV.

 

Vlastnosti objektivu

  • Nový design odolný vůči povětrnostním vlivům a vylepšení pro uživatelsky příjemné použití
  1. Clonový kroužek doplněný o clonovou stupnici a zámek režimu Auto

Clonový kroužek byl doplněn o clonovou stupnici, aby si fotografové mohli vizuálně zkontrolovat nastavenou clonu. Díky tomu odpadá potřeba si clonu kontrolovat skrze EVF nebo LCD displej fotoaparátu. Kroužek je také vybaven zámkem Automatického režimu. Podobá se kroužku, který najedete na GF objektivech, a zabraňuje nečekaným pohybům clonového kroužku, čímž značně zefektivňuje použití objektivu.

  1. Odolnost vůči povětrnostním vlivům

Nový objektiv je odolný vůči pronikání prachu i vlhkosti. Je schopen fungovat v teplotách až -10 °C. Nově objektiv váží o 25 gramů méně než předchozí model, a to i přes toto vylepšení.

  1. Vylepšená optická stabilizace obrazu

Nový sofistikovaný gyroskopický snímač, který je instalovaný v tomto objektivu, vylepšuje stabilizaci obrazu ve srovnání s předchozím modelem na 3,5 EV, tedy o 1,0 expoziční krok. Při použití s fotoaparátem z řady X Series, např. FUJIFILM X-T4, dosahuje objektiv v součinnosti s fotoaparátem díky 5ti osé stabilizaci obrazu přibližně 6,5 EV.

 

  1. Nový, zeštíhlený a stylový design

Zaostřovací a zoom kroužek byly ve srovnání s předchozím modelem zeštíhleny o 3 a 2 mm, což vytváří kompaktnější a stylovější vzhled.

  • Optická konstrukce, která zaručuje pokročilé rozlišení obrazu
  1. Nový objektiv se skládá ze 14 optických členů, včetně čtyř asférických členů a čtyř skel s extrémně nízkým rozptylem světla, rozdělených do 10 skupin. Použití asférických členů snižuje sférickou aberaci, zakřivení pole a zkreslení, zatímco použití skel s extrémně nízkým rozptylem světla koriguje chromatickou aberaci a zajišťuje zvýšenou ostrost od okraje k okraji. I přes svůj kompaktní vzhled si objektiv dokáže napříč rozsahem ohniskové vzdálenosti udržet maximální clonu F4,0: od ultra širokého úhlu 10 mm, po široký úhel 24 mm (ekvivalent 15–36 mm ve formátu 35 mm), přičemž uživatelům stále umožňuje udržovat konstantní clony bez ohledu na ohniskovou vzdálenost.

 

  1. Přední čočka objektivu je pečlivě potažena, aby se minimalizoval vznik stínů, které se obvykle objevují při použití extrémně vypouklých členů. Ty běžně najdeme u ultra širokoúhlých zoom objektivů. Kromě toho potažení zlepšuje ostrost a jas obrazu.

 

  1. Při minimální pracovní vzdálenosti (pouhých 24 cm) je objektiv vhodný také pro makro fotografie. Přibližte objektiv ke snímanému objektu a současně zaberte pozadí díky ultra širokému ohnisku objektivu.

 

  • Rychlé a téměř neslyšné automatické ostření

K dosažení vysokorychlostního zaostření objektiv využívá interní ostřící systém (*6). Použití lehkých zaostřovacích prvků a velmi přesného motoru umožňuje rychlý a téměř neslyšný AF, a to i při použití režimu ostření na obličej/oči.

Nejpopulárnější

To Top