Foto

Focení krajiny

Canon Jan Stria rostliny-a-houby-jan-stria_lesni-lampa

Zdánlivě je to jednoduché – stačí kromě kumštu v podstatě dostatek světla, vhodné podmínky a dobře zvolená kompozice. Kromě rodného Podkrkonoší rád fotí držitel Czech Nature Photo Jan Stria i v Českosaském Švýcarsku.

Jan Stria je ve fotografování přírody pojmem. Ne nadarmo získal ocenění Czech Nature Photo 2019. Jaké jsou jeho rady pro správné zachycení krás kolem nás?

Má rád nová místa

Stria jako kluk z Podkrkonoší v přírodě vyrůstal od malička. „Často se tam vracím a stále objevuji nová místa a zákoutí. Horské štíty Alp, Dolomit nebo členitá pobřeží Irska, Nového Zélandu jsou okouzlující, ale ty naše kopce mám v srdci. Za mého dětství jsme doma fotili na černobílý kinofilm, na základní škole jsem chodil do fotografického kroužku. O několik let později jsem si pořídil první digitální kompakt, Canon Ixus 400. Vážněji jsem se fotografování začal věnovat na konci roku 2012, nejprve krajiny a postupně jsem objevoval i další žánry,“ říká Jan Stria.

Kvůli focení vstává i ve dvě ráno

Vytvořit kvalitní fotografii není ovšem snadné. „Nejdůležitější pro zajímavou fotku je světlo, podmínky a kompozice. Často jde o souhru náhod nebo štěstí, protože i nejslibnější předpověď nezajistí, že vše klapne. Nejčastější a mnohými nenáviděné je vstávání brzy ráno, klidně ve dvě hodiny a cesta na místo. Je dobré znát lokalitu dopředu a mít představu o kompozici v souvislosti s polohou slunce,“ říká oceněný Stria, který upřednostňuje fotky, které svou kompozicí umí zaujmout na první pohled.

Oblíbená zrcadlovka Canon EOS 80D s čipem APS-C

Důležitým komponentem pro úspěšného fotografa je kvalitní technika, na kterou se Jan Stria může spolehnout. „V současné době používám zrcadlovku Canon EOS 80D. Nefotím pouze krajinu, malý čip (APS-C) mi totiž umožní například při focení zvířat dostat se blíže k focenému objektu. Objektivy používám podle daného žánru, tzn. mám objektiv se širokým ohniskem na krajinu, portrétní či makro objektiv, na zvířata potom teleobjektiv,“ říká Stria s tím, že jednoznačně sází na osvědčené zrcadlovky.

Instagramový profil úspěšného fotografa si můžete prohlédnout zde:
https://www.instagram.com/jan.stria

Fotografie Jana Striy si prohlédněte ZDE.

 

Nejpopulárnější

To Top