Domov

Dyson Gen5Detect Absolute: Nejlepší bezkabelový vysavač na světě

Prémiový akumulátorový vysavač od značky Dyson kombinuje vše, co byste od Dysonu čekali a přidává ještě něco navíc. Potvrzuje tak, že jde aktuálně o nejlepší bezkabelový vysavač na trhu.

Dyson Gen5detect je špičkový, technologicky vyspělý vysavač se skvělým výkonem, praktickým příslušenstvím a výbornými funkcemi, jako je automatická kalibrace výkonu vysávání, pokročilá HEPA filtrace, osvit prachu a měření množství nečistot.

V balení Dyson Gen5Detect Absolute dostanete řadu různých úklidových nástavců, včetně čisticí hlavice Digital Motorbar (na všechny typy podlah), čisticí hlavice Fluffy Optic (se zeleným světlem, které odhalí neviditelný prach na tvrdých podlahách), hubice s kónickým kartáčem (na pohovky, autosedačky, schody a pelíšky domácích mazlíčků), kombinovaného nástroje (se širokou hubicí a kartáčem, mezi kterými můžete přepínat) a tyče se zabudovaným nástrojem na vysávání prachu a štěrbinovým nástrojem. Příslušenství se k vysavači a k tyči bezpečně připojí zacvaknutím a lze je snadno odejmout stisknutím tlačítka.

Hlavní parametry

Vysavač má rozměry 1276 mm na výšku, 276 mm na délku a 250 mm na šířku. Jeho hmotnost činí 3,5 kg a objem sběrné nádoby je 0,77 litru. Doba chodu vysavače dosahuje až 70 minut a doba nabíjení je do 4,5 hodiny. Ovládání, včetně regulace výkonu, je elegantně řešeno jedním tlačítkem.

Zařízení se může během několika sekund přeměnit na ruční vysavač s vysokým výkonem, přičemž vestavěný nástroj na vysávání prachu a štěrbinovou hubici máte vždy po ruce. Koš se vyprazdňuje bezdotykově pomocí hygienického vyhazovacího mechanismu, který prach a nečistoty odvádí jedním pohybem hluboko do koše. Jednou z klíčových vlastností tyčových vysavačů Dyson je přítomnost vyměnitelných hlavic, které jsou v základu dodávány čtyři.

Mezi dalším příslušenstvím je nabíjecí úchyt na stěnu, který slouží nejen pro dobíjení vysavače a jeho zavěšení na stěnu, ale i pro uložení příslušenství. Vysavač lze nabíjet i přímo nabíječkou, tedy montáž úchytu není povinná.

Vysavač je dostupný ve dvou barevných kombinacích: Fialová/Stříbrná a Pruská modrá/Měděná, přičemž druhá možnost je exkluzivně k dispozici na e-shopu Dyson.cz. Zde zákazník získá navíc i prodlouženou dobu na vrácení zboží 60 dní a další dodatečné příslušenství. Gen5detect je pečlivě zabalen ve 100% recyklovatelném kartonovém obalu. Dokonce i vazby a vložky, které drží vše na svém místě, jsou z obyčejného kartonu.

Motor a výkon

Srdcem vysavače Dyson Gen5Detect Absolute je nejrychlejší a nejvýkonnější motor od Dysonu, který se dokáže otáčet rychlostí 135 000 otáček za minutu. Točí se tedy až devětkrát rychleji než motor Formule 1. Díky technologii Radial Root Cyclone vytváří 14 rolovacích cyklonů sílu až 100 000 g, která zachycuje prach a nečistoty z proudu vzduchu. Díky vysokému výkonu je vysávání neuvěřitelně snadné a mnohem rychlejší, protože přes nečistoty nemusíte přejíždět sem a tam, abyste je posbírali. Vysavač je dostatečně silný na to, aby k sobě prach a nečistoty doslova přitahoval.

Vysavač poháněný nejnovější generací hyperdymiového motoru nabízí tři úrovně sání (Eco, Medium/Auto a Boost) s maximálním výkonem 280 AW (AirWatt) u modelu Gen5 Detect. Jedná se o nejvýkonnější akumulátorový vysavač Dyson, který překonává modely V15 Detect (230AW), V11 (185AW), V10 (151AW) a V8 (115AW). Provoz je ale přitom relativně tichý. V závislosti na režimu vysávání dosáhl nový model v režimu Eco 60 dB, v režimu Auto 64,5 dB a v režimu Boost 78,6 dB.

Bohaté příslušenství

Dyson Gen5detect Absolute se dodává se čtyřmi vyměnitelnými kusy příslušenství: dvěma čisticími hlavami pro tvrdé povrchy a koberce (podlahová hubice Fluffy Optic a podlahová hubice Digital Motorbar), menším nástrojem na odstraňování zvířecích chlupů (hubice s kónickým kartáčem, v originále Hair screw tool) a kombinovaným nástrojem na vysávání v režimu ručního vysavače.

Vysavač lze velmi snadno přeměnit na ruční vysavač. U jiných modelů musíte obvykle sejmout hlavu vysavače a dlouhou trubici, která ji připojuje k motoru, a poté znovu připojit menší trubici pro ruční režim. Vysavač Dyson Gen5detect má menší trubici integrovanou uvnitř větší trubice, takže místo jejich výměny stačí sejmout tu vnější část, aby se z vysavače stal ruční model. Zabudování do vysavače je velmi praktické a používá se tak mnohem lépe a častěji, než když se musí měnit. Když potřebujete vysavač vysypat, můžete stále vyjmout oba nástavce najednou pomocí tlačítka v horní části.

Nejzajímavějším příslušenstvím je nástavec Fluffy Optic. Podlahová hubice je vyrobena z měkkého tkaného nylonu a antistatických uhlíkových vláken a je určena primárně na tvrdé podlahy. Nástavec vyzařuje zelený laserový paprsek, který pomáhá s úklidem podlah a umožňuje vidět a vyčistit i jinak neviditelný prach. Hlavice totiž svítí na podlahu šikmým zeleným světlem, které osvětluje skryté kousky chlupů a nečistot. Vysavač s „laserovým zaměřováním“ přináší zcela novou zkušenost a povyšuje úklid na svého druhu hru a sci-fi aktivitu zároveň.

Podlahová hubice Digital Motorbar funguje na tvrdých podlahách i kobercích a účinně vysává prach a vlasy ze všech typů podlah. Polykarbonátový hřeben proti namotávání vlasů automaticky zbavuje rotační kartáč vlasů a vláken. Hlavice v režimu Auto inteligentně přizpůsobuje sací výkon různým podlahám. Čisticí hlava je vybavena 56 rozplétacími lopatkami, které účinně odstraňují všechny zamotané vlasy a udržují nástavec čistý.

Většině vysavačů chybí skutečně dobrý nástroj na čištění měkkého nábytku. Hubice s kónickým kartáčem se používá především k odstraňování dlouhých chlupů domácích mazlíčků, v čemž exceluje. Je ale také velmi účinná při vysávání čalounění. Posbírané chlupy odstřeďuje do malého sběrného koše přímo v hlavici.

Ovládání a vysávání

Po zapnutí vysavače se ve výchozím nastavení nastaví poslední použitá úroveň sání, přičemž režim lze kdykoli podle potřeby změnit. Hlavní hlavice vysavače Digital Motorbar a Fluffy Optic jsou velmi pohyblivé, stačí otočit zápěstím a lze snadno vysávat pod stoly a kolem nohou nábytku.

Skvělý je systém automatické regulace výkonu, který zvyšuje nebo snižuje sací výkon vysavače Dyson podle velikosti a množství nečistot. Reaguje také na změnu povrchu a jiný výkon volí pro podlahu a pro koberec. Také se tím maximalizuje výdrž baterie. Režim Auto je k dispozici pouze s nástavci Digital Motorbar, Fluffy Optic nebo hubicí s kónickým kartáčem.

Režim Eco je dostatečný pro vysávání tvrdých podlah a utírání prachu a slouží jako dobrá volba pro úsporu baterie ve velmi velkých domácnostech. Režim Turbo je skvělý pro vysávání automobilů a jiných těžko odstranitelných nečistot, jako jsou psí chlupy usazené v kobercích a polštářích.

Vysavač spolehlivě a důkladně odstraňuje prach, zvířecí chlupy a další nečistoty z tvrdých podlah, koberců a čalounění a usnadňuje vysávání prachu na úzkých a těžko přístupných místech, jako jsou rohy stěn, rámy dveří, stropní ventilátory a další.

Odstraňuje i viry

Piezoelektrický snímač vysavače počítá částice a určuje jejich velikost 15tisíckrát za sekundu, podle toho pak v případě potřeby automaticky navyšuje sací výkon. Na LCD panelu přitom zobrazuje údaje, jak je podlaha čistá.

Alergici ocení, že řada Gen5 je plně utěsněna podle normy HEPA, která vyžaduje odstranění nejméně 99,97 % částic o velikosti až 0,3 mikronu. Vzduch vypouštěný z výstupu na zadní straně přístroje nejprve prochází 360stupňovým filtrem, který zachytí 99,99 % potenciálně škodlivých částic do velikosti 0,1 mikronu/mikrometru, a to včetně virů, což překračuje normu HEPA. Pro představu desetina mikronu je přibližně velikost sazí z dieselových motorů. Dyson v materiálech uvádí jako příklady velikostí nad 500 mikronů (0,5 mm) cukr, nad 180 mikronů prachové roztoče, nad 90 mikronů šupinky kůže a nad 10 mikronů alergeny.

Vysavač není dezinfekční prostředek, který odviruje domácnost, ale pomůže vyčistit mikroskopické alergeny, které se povalují na podlaze. Pro někoho, kdo trpí alergií, jsou tyto funkce zásadní.

Je třeba mít na paměti, že bez ohledu na to, jak kvalitní je filtr, když otevřete zásobník na prach a vyprázdníte jej, vrátíte do vzduchu ve vaší domácnosti určité množství prachu a pylu. Filtr HEPA je omyvatelný, není tedy třeba kupovat nové a měnit je. Displej informuje, kdy je čas filtr vyprat, ale při pravidelném používání je to zpravidla přibližně jednou za měsíc. Omyvatelný je také měkký válec uvnitř podlahové hlavy Fluffy Optic, ovšem stejně jako u filtru pozor na to, že je třeba, aby byl před další použitím absolutně suchý, tedy sušit například na topení či jiném teplém místě minimálně přes noc, lépe i 24 hodin.

Vysavač má stejně snadno ovladatelný mechanismus vyprazdňování zásobníků jako předchůdci. Chcete-li koš vyprázdnit, musíte z vysavače sejmout veškeré příslušenství, které je k němu připojeno, pak jej podržet nad odpadkovým košem, přičemž hubici nasměrujte dolů a pevně stiskněte červenou páčku pro uvolnění koše. Koš pak sklouzne dolů, jeho víko se otevře a obsah vypadne do koše. Až budete hotovi, zatáhněte páčku zpět nahoru, abyste koš opět umístili na místo, a víko ručně zavřete.

Vyprazdňování nádoby nemůže být jednodušší, pro obzvláště pečlivé uklízeče stojí za zvážení, zda nádobku nevysypávat mimo domácnost venku přímo do popelnice, namísto domácího odpadkového koše.

Displej a ukazatele

Dyson Gen5detect Absolute je vybaven malým kulatým barevným LCD displejem umístěným na zadní straně přístroje, který zobrazuje režim čištění, zbývající životnost baterie a graf úrovně částic v reálném čase během čištění. Nad displejem LCD se nachází červené tlačítko napájení, kterým se přístroj zapíná a vypíná. Pod displejem LCD je stříbrné tlačítko režimu, které umožňuje přepínat mezi třemi úrovněmi sacího výkonu.

Stejně jako model V15 Detect používá řada Gen5 piezoelektrický snímač k počítání a kategorizaci nasbíraných částic podle velikosti, ale u novinky Dyson přepracoval uživatelské rozhraní, aby byl graf užitečnější.

Když například narazíte na znečištěné místo, sloupce v grafu rychle vystřelí nahoru. Jakmile je oblast dostatečně čistá, sloupce na grafu opět klesnou. Sledování grafu vám pomůže určit, kdy byste měli pokračovat ve vysávání určitého místa a kdy je vhodné pokračovat dál. To je užitečné zejména při vysávání koberců a čalounění, které mohou skrývat velké množství nečistot a částic.

Při vysávání se na LCD displeji vysavače Gen5 Detect zobrazuje odhadovaná zbývající životnost baterie a také graf úrovně znečištění v reálném čase. Graf obsahuje čtyři sloupce, které udávají počet odstraněných částic rozdělených podle velikosti: mikroskopické, jemné, střední a hrubé. Displej také v reálném čase zobrazí aktuální informace o výdrži baterie a upozornění, které vás upozorní, že je třeba vyčistit HEPA filtr.

Přístroj také zobrazuje celkový počet částic na konci každého čištění před vypnutím displeje.

Akumulátor a doby vysávání

Reálná výdrž baterie Dyson závisí na konkrétních podmínkách a parametrech úklidu, především na režimu výkonu, úrovni prašnosti, typu podlahy a použitém nástavci. Režim Eco nabízí dostatečný čisticí výkon pro běžný úklid, ale je to také jediný režim, který pravidelně dosáhne Dysonem uváděné hranice 70 minut. V závislosti na použitém nástavci klesne výdrž baterie vysavače Gen5detect v automatickém režimu na přibližně 30 až 40 minut. V režimu Boost se výdrž baterie Dysonu sníží na jednociferné číslo, ale ten je určen pouze k bodovému vysávání.

Aktuální model má udávanou výdrž akumulátoru až 70 minut, což je reálný údaj a podařilo se nám dostat dokonce i výš. Běžně jsme se pohybovali od méně než 10 minut v režimu Boost, od 45 až po více než hodinu v režimu Auto až po již zmíněných 70 minut v režimu Eco, vždy v závislosti na použité hlavici. S Fluffy Optic koncovkou pro tvrdé podlahy se dosahuje o něco lepší časů než s Digital Motorbar, a samozřejmě tvrdé podlahy jsou pro sací výkon méně náročné než koberce. Je třeba poznamenat, že doba provozu se bude lišit vzhledem k dynamické povaze sání. Pokud máte obzvláště špinavé podlahy, pravděpodobně se vám podaří vyčistit mnohem menší plochu. Odhadovanou zbývající dobu pro všechny režimy vysávání ukazuje LCD displej.

Pro zapnutí vysavače je třeba jej odpojit od nabíjení. Akumulátor, který využívá 10 lithium-iontových článků, lze také snadno vyměnit za jiný. Takže komu nebude stačit jedna baterie, může si přikoupit další. Podle výrobce se baterie se z nuly kompletně nabije za 4,5 hodiny, nám se to podařilo ještě rychleji. Ale to není příliš podstatný údaj, především pokud budete vysavač uchovávat v dobíjecím držáku přidělaném na stěnu.

Bezpečné používání a záruka

V balení je rychlý návod pro uvedení do provozu a používání, avšak důrazně doporučujeme si před používáním prostudovat i další přiložené materiály. Obsahují totiž důležité bezpečnostní pokyny, které přijdou vhod především pokud jde o váš první vysavač Dyson. Například bod 4 doslova uvádí: „Vhodné POUZE pro suché prostory. Nepoužívejte venku ani na mokrých místech.“ Dále je třeba vyhýbat se vysávání hořlavých kapalin, nepoužívat přístroje v místech, kde mohou být hořlavé výpary, nevysávat nic, co hoří nebo z čeho se kouří, nepřibližovat otvory vysavače k částem těla či nepoužívat na filtry vysavače žádný vonný nebo parfémovaný produkt. Jsou tam i další dobré rady a upozornění, které někdo může považovat za automatické, ale někoho nemusí ani napadnout. Takže doporučujeme prostudovat, naleznete tam také informace, na co se nevztahuje záruka. V běžné praxi je nejdůležitější vyhýbat se vysávání tekutin a vlhkých věcí, jako například míchaných vajec. Použít tento přístroj na vysávání sutě či popela snad nikoho nenapadne. Pro výrobek v rámci EU platí běžná dvouletá záruka.

Verdikt

Akumulátorový tyčový vysavač Dyson Gen5detect nabízí skvělý výkon s několika výjimečnými vlastnostmi. Vysavač je díky neuvěřitelně silnému sání schopen zachytit až 99,99 % prachových částic, což zajišťuje čistotu prostředí. Precizní design činí ovládání intuitivním a jednoduchým. Skvěle se hodí pro domácnosti s domácími zvířaty, lidi trpící alergiemi, a do prostředí s kombinací koberců a tvrdých podlah. Unikátní jsou vysávací hlavice Fluffy Optic a Digital Motorbar, které v kombinaci s hlavní jednotkou umožňují vyhodnocovat úroveň znečištění a s pomocí laseru odhalovat neviditelný prach. Díky silnému sacímu výkonu, dlouhé výdrži baterie, obratné manévrovatelnosti a bohatému příslušenství je vysavač Gen5 Detect vynikající volbou pro rychlé poklizení i úklid celé domácnosti.

Dyson Gen5detect je zaslouženě vlajkový model společnosti Dyson, protože díky svým čisticím funkcím, výkonu a použitelnosti je dostatečně univerzální na to, aby se stal jediným vysavačem ve vaší domácnosti. S modelem Dyson Gen5detect získáte nejlepší bezdrátový tyčový vysavač na trhu, ale prvotřídní výkon vysavače je spojen se stejně prvotřídní cenou. Pokud si ho můžete dovolit a rozmýšlíte se, zda si jej pořídit, jděte do toho, rozhodně stojí za to si připlatit. Budete z něj nadšeni a lepší dnes na trhu neseženete.

 

Nejpopulárnější

To Top