Foto

Dynamické snímky

Dynamické snímky lze získat na svatbě, při focení zvěře i motorsportu, říká Martin Kozák, který zasvětil sportovní fotografii posledních pět let profesního života. Fotograf, který dvakrát zdokumentoval Rallye Dakar, ví, jak vytvořit dynamické snímky pomocí panningu, kdy je objekt zvýrazněn v pohybu. Snímky Martina Kozáka tak poznáte na první pohled, protože přidávají i významný výtvarný prvek. Jaká jsou doporučení zkušeného fotografa pro zachycení zajímavých momentů?

 

Jak dosáhnout toho, aby byl předmět na fotce zvýrazněn v pohybu na úkor pozadí?

Kombinací dvou faktorů, delšího expozičního času a sledování pohybujícího se objektu v hledáčku během expozice, dosáhnete toho, že objekt zájmu bude ostrý a pozadí máznuté ve směru pohybu objektu. Takový snímek pak působí velmi dynamicky.

 

Proč je důležité kopírovat pohyb objektu i při samotné expozici?

Chceme mít hlavní objekt ostrý, a proto je třeba ho udržet co nejpečlivěji na stejném místě v hledáčku, a to právě během expozice. I když tedy po stisku spouště v hledáčku na malý okamžik nic neuvidíte, je důležité ve sledování nepřestat a pokračovat co nejplynuleji dál.

 

Má výraz panning český ekvivalent?

Nejlepší české slovo pro tuto techniku je „švenkování“.

 

Jak ideálně nastavit fotoaparát pro podobné snímky?

Je třeba najít dostatečně dlouhý čas. Ten se může velmi lišit podle rychlosti pohybujícího se objektu, jeho vzdálenosti od fotografa a ohniskové vzdálenosti použitého objektivu. Přepněte tedy fotoaparát do režimu priority času a pro začátek zvolte čas například 1/200 s. Platí, že čím delší čas, tím výraznější máznutí pozadí, což je ale vykoupeno vyšší náročností na správné technické provedení panningu. Ostření nechte na přístroji, autofokus si s tím poradí.

 

Který fotoaparát je pro panning nejvhodnější a proč?

Já používám zrcadlovku Canon EOS-1D X. Její velká výhoda právě pro panning je minimální „blackout“ hledáčku, neboli okamžik, kdy je zrcátko nahoře a v hledáčku tudíž není nic vidět. Také se hodí stabilizace, ať už v objektivu nebo na čipu; minimalizuje totiž roztřesení ve směru kolmém na směr pohybu.

 

Při jakých sportech je panning nejefektivnější?

Každého napadne spojení panningu a motorsportu; tam se s ním opravdu potkáte nejčastěji. Ale panning se dá použít téměř u libovolného sportu, u kterého se sportovec pohybuje jedním směrem – od atletiky přes rychlobruslení až třeba po skoky do vody. Aby efekt co nejvíce vynikl, je vhodné najít záběr s co nejvíce členitým pozadím.

 

Využívá se tato technika i jindy než při focení sportu?

Určitě ano, třeba při fotografování zvěře (sprintující gepard) nebo na svatbách (tančící pár). Kreativitě se prostě meze nekladou.

 

Fotografie Martina Kozáka si můžete prohlédnout ZDE.

 

Fotograf Martin Kozák

Martin Kozák se fotografii intenzivně věnuje od roku 2005, z toho posledních pět let prakticky výhradně sportu. Za tu dobu se zúčastnil více než 600 sportovních akcí všech velikostí a významů. Nevyhýbá se žádnému sportu a za svůj největší fotografický zážitek považuje dvojnásobnou účast na nejtěžším etapovém motoristickém závodě Dakar rally v roce 2015 a 2017, kde působil jako fotograf týmu Tatra Buggyra Racing. Jeho snímky poznáte od jiných na první pohled, neboť nedokumentují pouze dění před objektivem, ale přidávají i významný výtvarný prvek. Své bohaté zkušenosti se snaží předávat dál v podobě přednášek, besed i workshopů a také prostřednictvím autorské knihy s názvem Velká kniha sportovní fotografie, která si klade za cíl naučit čtenáře základy fotografování sportu.

Nejpopulárnější

To Top