Mobil

Čtečka e-knih, která má vše

Jestli není čtečka e-knih PocketBook InkPad Color 2 aktuálně na trhu nejlepší a nejlépe vybavené zařízení této kategorie, tak je určitě jedna z nejlepších. Má velký 7,8palcový displej, který je barevný, dotykový a nabízí regulaci teploty podsvícení, je voděodolná, robustní a má povedený design. Mezi další nadstandardní vymoženosti patří prakticky použitelné předčítání e-knih a možnost poslechu audioknih přes vestavěný reproduktor.

Design

Na rámečku PocketBook InkPad Color 2 nejsou umístěna žádná tlačítka, místo toho se zde nachází mikrofon a USB typu C ve spodní části a reproduktor na pravé straně. Čtyři tlačítka jsou na přední straně dole, jedno pro návrat na domovskou obrazovku, dvě pro správu posouvání stránek a jedno pro zapnutí/vypnutí. V prodejním balení není žádný kryt, ale čtečka je kompatibilní s klasickými magnetickými kryty, které umožňují její zapnutí a vypnutí při zavření nebo otevření.

Zadní kryt má vroubkovanou povrchovou úpravu, která rozhodně zlepšuje úchop ve všech situacích. Hmotnost 267 gramů je vzhledem k velikosti zařízení vyvážená. Tloušťka pouhých 7,95 milimetru zajišťuje dobrou ergonomii. Design je propracovaný, a to i do detailů.

Za zmínku stojí také certifikace IPX8, díky níž je čtečka odolná proti ponoření do vody. Můžete ji používat u bazénu bez obav ze stříkající vody nebo z jejího pádu pod hladinu. Přístroj vydrží ponoření do sladké vody do hloubky 2 metrů po dobu až 60 minut bez jakýchkoli škodlivých následků. Díky tomu je elektronická čtečka ideální pro čtení ve vaně, na pláži nebo v bazénu. S ponořením do slané vody by si měla za několik minut poradit sladká voda odstraňující sůl.

Obrazovka

Pocketbook InkPad Color 2 je vybaven 7,8palcovým barevným displejem E INK Kaleido Plus na elektronickém papíře s černobílým rozlišením 1404 × 1872 s 300 PPI a barevným rozlišením 468 × 624 s 100 PPI. Dokáže zobrazit více než 4096 různých barevných kombinací. Barevný displej zajišťuje nejen ostrý kontrast a vysokou rychlost při listování stránkami digitální knihy, ale také možnost prohlížet komiksy, časopisy nebo knihy s barevnými ilustracemi – a to se 4 096 barvami. Díky vylepšené soustavě barevných filtrů nový displej poskytuje lepší výkon v oblasti odstínů a sytosti, takže se barevný obsah stává ještě atraktivnější a živější. Kvalita zobrazení řadí přístroj na špičku co do rozlišení a čitelnosti. I při maximálním zvětšení znaků zůstávají detaily vždy ostré a čitelnost je rozhodně výborná.

Limity technologie se projeví spíše při čtení digitální verze časopisu, která je plná fotografií: v tomto případě je 4096 barev příliš málo a rozhodně se ztrácí detaily obrázků. Je také třeba říci, že zmenšení časopisu formátu A4 nebo většího na 7,8palcovou obrazovku může čtení textů jen ztížit. V případě PDF je však překlopení velmi dobré a pomocí klasického pinch-to-zoom lze text snadno zvětšit a číst bez problémů.

V běžném režimu elektronické knihy čtečka nevykazuje žádné slabiny: Díky vestavěné zobrazovací technologii zobrazuje text velmi ostře a s vysokým kontrastem. A InkPad Color 2 je také mnohem lepší ve vykreslování barevných stránek než jeho předchůdce. Vše působí o něco bohatěji a svěžeji. Pocketbook InkPad Color 2 však stále neobstojí ve srovnání s klasickým tabletem; zobrazení barev je stále velmi vzdálené tomu na iPadu nebo srovnatelném androidu. Pokud se podíváte pozorně, všimnete si také, že InkPad Color 2 se potýká s takzvaným ghostingem. Ghosting je název pro efekt, jehož prostřednictvím jsou na čtečce elektronických knih po otočení stránky stále vidět velmi slabé stíny z písmen na předchozí stránce. To lze do značné míry eliminovat v nastavení trvalým obnovováním displeje, ale i tehdy jsou na barevných ilustracích knih nebo stránkách časopisů vidět velmi malé zbytky písmen. Přesto se čtečka dobře hodí na listování časopisem nebo komiksem. K tomu přispívá i velmi rovnoměrně vyzařující podsvícení.

Tmavý režim

Používání tmavého režimu na zařízení PocketBook může zajistit větší pohodlí při čtení v prostředí se slabým osvětlením a v noci. Tato funkce změní nastavení displeje a zobrazí bílý text na tmavém pozadí, který nekontrastuje s tmavým okolím a neruší oči. Při čtení v tmavém režimu můžete také přepínat inverzi ilustrací knih.

Mnoho vášnivých čtenářů zjistilo, že využívání tmavého režimu na jejich zařízeních pomáhá zmírnit únavu očí z pohledu na jasnou obrazovku. Tmavý režim se navíc ukazuje jako velmi prospěšný pro noční čtení, protože snižuje množství modrého světla vyzařovaného obrazovkou, které může být faktorem přispívajícím k namáhání očí, únavě či problémům se spánkem.

Tmavý režim je k dispozici na elektronických čtečkách PocketBook Era s verzí firmwaru 6.8 a na všech nových modelech vyráběných od dnešního dne, včetně nejnovějších čteček InkPad 4 a InkPad Color 2. V nejbližší době bude nový firmware k dispozici i pro další modely PocketBook.

Výbava

Kromě Pocketbook InkPad Color 2 obsahuje balení pouze nabíjecí kabel USB-C a stručnou příručku. Oproti předchozímu modelu se zdvojnásobil úložný prostor, nyní na 32 GB, zlepšila se konektivita díky dvoupásmovému Wi-Fi a Bluetooth 5.2 a procesor získal další dvě jádra. Nový model má čtyřjádrový procesor na frekvenci 1,8 GHz, zatímco předchozí model měl dvoujádro na 1 GHz. Nejnovější verze nabízí také G-senzor pro automatické převrácení orientace, USB-C pro nabíjení a přenos. Napájení zajišťuje baterie s kapacitou 2900 mAh, která by měla vydržet měsíc.

Obsah

Čtečka PocketBook podporuje až 25 různých formátů bez nutnosti konverze. To znamená, že můžete číst knihy zakoupené z jiných digitálních knihoven bez nutnosti použití konverzního softwaru, který často snižuje původní kvalitu e-knihy. Podporovány jsou formáty ACSM, AZW, AZW3, CBR, CBZ, CHM, DJVU, DOC, DOCX, EPUB(DRM), EPUB, FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, MOBI, PDF (DRM), PDF, PRC, RTF a TXT a také obrazové formáty JPEG, BMP, PNG a TIFF. Podpora Adobe DRM přináší možnost půjčování knih v online knihovnách.

K dispozici je audio přehrávač pro poslech audioknih ve formátech M4A, M4B, MP3, MP3.zip, OGG a OGG.zip. Můžete využít vestavěný reproduktor, který je sice monofonní, ale kvalitní, můžete připojit pár sluchátek Bluetooth nebo pomocí speciálního převodníku připojit drátová sluchátka do portu USB typu C.

K dispozici jsou také tři různé služby: PocketBook Cloud, DropBox a Sent-to-PocketBook. První dvě umožňují přístup k multimediálnímu obsahu z cloudu, zatímco poslední umožňuje posílat soubory do čtečky pouhým přiložením k e-mailu, který se odešle na speciální adresu, kterou získáte po registraci do služby.

Za zmínku stojí také funkce převodu textu na řeč, která je k dispozici ve 25 různých jazycích, takže můžete poslouchat jakoukoli knihu, aniž byste potřebovali její audioverzi. Kvalita se samozřejmě ani zdaleka neblíží skutečné audioknize, jedná se o nevýrazný systém, který je občas až směšný, ale na druhou stranu, pokud neumíte číst, ale přesto si chcete knihu poslechnout tímto způsobem, vězte, že je to možné.

Rozhraní

Hlavní domovská obrazovka se skládá z widgetu v horní části, který zobrazuje knihy, které právě čtete, nebo které jste si stáhli z obchodu. Hlavní navigace má ikony, pod nimiž je text. Poskytují zkratky ke knihovně, přehrávači audioknih, obchodu, poznámkám a aplikacím.

Typicky pro PocketBook zde najdeme také několik her (například šachy), omalovánky, skicář, prohlížeč, fotogalerii, slovník, kalkulačku, kalendář a čtečku RSS kanálů. Operační systém je založen na Linuxu, který byl speciálně upraven pro PocketBook, pomáhá šetřit výdrž baterie a protože zde neběží žádné procesy na pozadí, je také velmi stabilní.

Shrnutí

InkPad Color 2 je pro naprostou většinu uživatelů dokonalá čtečka. Má dostatečně velký barevný displej, perfektní design a provedení, je robustní, nabízí regulaci teploty podsvícení a výborný tmavý (inverzní) režim čtení. K tomu přidejte ještě voděodolnost, podporu pro audioknihy a předčítání textu s pomocí integrovaného reproduktoru. Důležitá je i skutečně široká podpora formátů, které čtečka umí zobrazit. Nikdo vám aktuálně nenabídne víc a v lepším provedení.

Nejpopulárnější

To Top