Audio

Co znamená Hi-Res audio?

Význam vysokého rozlišení u televizorů dnes už chápe téměř každý. Pojem Hi-Res audio je naproti tomu zapsán v našem povědomí mnohem méně. Co znamená Hi-Res audio a co je třeba, abychom si mohli takto označovaný zvuk náležitě vychutnat?

Hi-res, high resolution nebo český ekvivalent vysoké rozlišení je označení, které souvisí s technologickým pokrokem. Rychle a zjednodušeně řečeno, stále používanější pojem Hi-Res audio představuje kvalitnější nahrávky hudby, než jaké známe z originálních CD disků. Ale pěkně postupně.

Abychom lépe porozuměli, co přesně „Hi-res audio“ znamená, použijeme analogii s mnohem známější oblastí – s obrazem. Zde si vysoké rozlišení spojujeme s označením Full HD nebo dnes již mnohem populárnějším 4K nebo UHD (Ultra HD). Jedná se o obraz s vyšším počtem bodů, než jaký byly schopny zobrazit dřívější televizory. Proto také „vysoké rozlišení“. Abychom měli z takového obrazu plný užitek, musíme mít doma nejen televizor s adekvátním rozlišením, ale také do něj pustit odpovídající zdroj signálu. Pokud na 4K televizi pustíme film v nízké kvalitě stažený z internetu, nemůžeme očekávat plnohodnotný zážitek. Elektronika televizí se sice snaží obraz vylepšit, ale chybějící detaily lze jen velmi těžko rekonstruovat.

U zvuku je situace velmi podobná, i když vlastně trochu komplikovanější. Hudební nahrávky dělíme na analogové a digitální. Nejznámějším a velmi kvalitním představitelem analogové cesty jsou dnes znovu populární vinyly. Před pár lety byly však nejrozšířenějším zdrojem hudby CD disky. Nahrávky na nich jsou dodnes právem považovány z běžně dostupných digitálních zdrojů hudby za kvalitní. Poté však přišla éra mobilních zařízení (MP3 přehrávačů a smartphonů) s relativně malým datovým prostorem. A tak jsme začali poslouchat hudbu v komprimovaných, tedy méně kvalitních formátech, jejichž nejznámějším zástupcem je již zmíněný MP3. Pravda je, že pro přehrávání z malinkých reproduktorů mobilních telefonů nebo základních sluchátek je lepší zvuk zbytečný, ale řada posluchačů si takto hudbu plně nevychutná. Proto se také populárními i při mobilním využití stávají velká sluchátka.

V nahrávacích studiích vznikají mnohem lepší nahrávky, než jaké známe z CD disků. Pozorný posluchač najde rozdíl – slyší detaily, které v běžném záznamu prostě nejsou, protože byly v rámci snížení datové velikosti vypuštěny. Ano, „rozlišení“ bylo sníženo. Paměti, paměťové karty a pevné disky pojmou dnes při snižující se velikosti mnohem víc dat. A tak je zde doba, kdy si konečně můžeme dovolit mít doma nebo dokonce i na cestách hudbu tak kvalitní, jak vznikla ve studiu. A jsme u jádra věci – přesně tohle je Hi-res audio. Hudba kvalitnější, než ji známe z CD.

Pokud chceme ale slyšet nahrávky tak, jak mají skutečně znít, musíme zachovat všechny části řetězce v odpovídající kvalitě. Tedy samotnou nahrávku, přehrávač a reproduktory nebo sluchátka. Výsledný zvuk bude odpovídat nejhoršímu článku v řetězci. Když použijeme studiovou nahrávku a špičková sluchátka, ale pro přehrávání zvolíme mobilní telefon s obecně nekvalitním zesilovačem, o Hi-res přijdeme.

Ruku v ruce s možnostmi získání nahrávek ve studiové kvalitě se proto rozmáhá nová kategorie Hi-res produktů. Jedná se o zařízení, která dokáží zprostředkovat uším adekvátní zážitek. Jedním z průkopníků této kategorie je například společnost Pioneer, která dodává na trh většinu klíčových prvků řetězce – stolní i mobilní přehrávače a streamery pro přehrávání nejkvalitnějších dostupných nahrávek z internetu s vysoce kvalitními vestavěnými zesilovači a také sluchátka s vyrovnaným zvukem v celém slyšitelném spektru a schopností reprodukovat vysoký frekvenční rozsah, tedy i nejhlubší basy a nejvyšší tóny.

Abyste pochopili význam Hi-res audio, nemusíte být audiofil. Stačí si poslechnout vaše oblíbené a dobře známě hudební album v nejvyšší dostupné kvalitě na odpovídajícím zařízení. Uslyšíte hloubku a detaily, o kterých jste vůbec nevěděli. O pojmu Hi-res audio určitě v budoucnu uslyšíte mnohem více než nyní. Ale pozor, pokud máte hudbu opravdu rádi a jednou si osobně poslechnete nahrávku ve vysokém rozlišení, možná už nebude cesta zpátky.

Nejpopulárnější

To Top