Film

Ceny Sony Future Filmmaker Awards

Sony představuje nový významný program udílení cen pro krátké filmy

Organizace Creo s potěšením oznamuje zahájení soutěže Sony Future Filmmaker Awards, nového významného programu pro udílení výročních cen v oblasti krátkých filmů, který je vstupní branou pro rozvoj špičkové tvůrčí práce. Cílem soutěže, kterou sponzoruje společnost Sony a do níž se lze přihlásit bezplatně, je ocenit originální tvůrce z celého světa, kteří přinášejí nový pohled na vyprávění příběhů.

Třicet vybraných filmařů, kteří se dostanou do užšího výběru, poletí do Los Angeles na slavnostní předávání cen, jež se uskuteční 22. února 2023 v Divadle Caryho Granta v historickém areálu studia Sony Pictures v kalifornském Culver City. Vítězové šesti kategorií – mezi něž patří také kategorie Životní prostředí a Formát budoucnosti – budou vyhlášeni během tohoto slavnostního večera. Součástí cen pro vítěze jsou peněžité odměny a řada digitální foto výbavy Sony. Vítěze vybere porota složená z předních osobností, které předsedá oceňovaný divadelní, televizní a filmový režisér Justin Chadwick.

Po slavnostním večeru se všech 30 vítězů a účastníků užšího výběru zapojí do dvoudenních workshopů, promítání a panelových diskusí, které povedou vedoucí pracovníci společnosti Sony Pictures a špičkoví odborníci ve svých oborech. Výjimečný dvoudenní program se bude zabývat širokou škálou témat od přípravy filmů po právní aspekty, přes práci s talentovými agenturami až po využití nejmodernějších technologií včetně animace a CGI. Tato neocenitelná příležitost podporuje kariérní rozvoj filmařů tím, že jim poskytuje exkluzivní přístup a bezkonkurenční vhled do vnitřního fungování filmového průmyslu.

Justin Chadwick, oceňovaný divadelní, televizní a filmový režisér, který je zároveň předsedou poroty, prohlásil: „Ve filmovém průmyslu v současnosti dochází k velkým změnám: filmová studia hledají nové originální tvůrce, kteří se dokážou prosadit a najít nové způsoby komunikace s diváky. Prostřednictvím soutěže Sony Future Filmmaker Awards hledáme novou generaci vypravěčů, jejichž práce dokáže zaujmout, informovat, pobavit a nadchnout. Pokud máte co říct a chcete, aby byl váš hlas slyšet, my vás rádi vyslechneme.“

Kenji Tanaka, vrchní viceprezident společnosti Sony Corporation, uvedl: „Cílem společnosti Sony je ‚naplnit svět emocemi pomocí síly kreativity a technologie‘. Na spuštění soutěže Sony Future Filmmaker Awards spolupracujeme se společností Creo a jsme opravdu nadšeni tím, co tato nová iniciativa filmovým tvůrcům nabízí. Tato iniciativa totiž dále rozvíjí naše poslání podporovat nové tvůrce a příběhy, které vyprávějí. Naším cílem je odbourat všechny bariéry kreativity a poskytnout tvůrcům nástroje a příležitosti, které potřebují k tomu, aby se posunuli na vyšší úroveň – od přístupu k našim prvotřídním zařízením a předním odborníkům až po nejpokročilejší a nejinovativnější technologie.

Scott Gray, zakladatel a generální ředitel organizace Creo, prohlásil: „Jsme nadšeni, že můžeme zahájit soutěž Sony Future Filmmaker Awards, jejímž cílem je zviditelnit a podpořit filmaře z celého světa. Tato soutěž představuje pro filmaře jedinečnou příležitost a přináší výjimečnou podporu jejich profesního rozvoje. Tato nová iniciativa dále navazuje na dosavadní úspěchy organizace Creo při vytváření programů na podporu a rozvoj kariéry tvůrců a my jsme vděční společnosti Sony za její sponzorství a Justinu Chadwickovi za jeho odborné vedení v roli předsedy poroty.“

Soutěž Sony Future Filmmaker Awards zahrnuje následující soutěže a kategorie:

Soutěž pro tvůrce filmů (Filmmaker)

Soutěž pro tvůrce filmů oceňuje originální tvůrce, kteří přinášejí nový pohled na vyprávění příběhů.

 • Tři kategorie: Fiction, Non-Fiction a Environment.
 • Přihlášená díla musí mít délku 5 až 20 minut a mohou být natočeny na libovolném zařízení.
 • Do užšího výběru se dostane až 15 tvůrců filmů (maximálně 5 z každé kategorie).
 • Vítězové a všichni, kteří se dostali do užšího výběru, se mohou těšit na cestu do Los Angeles, kde se zúčastní slavnostního předávání cen a dvoudenního workshopu.
 • Tři vítězové jednotlivých kategorií navíc získají 5 000 USD a kameru FX9 Cinema Line (plus objektiv).

Student filmové školy (Student Filmmaker) 

Soutěž pro filmové studenty odměňuje talenty, kteří brzy začnou formovat filmový průmysl.

 • Dvě kategorie: Fiction a Non-Fiction.
 • Účastníci z celého světa musí být studenty filmového oboru na registrované vysoké škole na úrovni diplomu nebo titulu.
 • Přihlášená díla musí mít délku 5 až 20 minut a mohou být natočeny na libovolném zařízení.
 • Do užšího výběru postoupí maximálně 10 osob (maximálně pět z každé kategorie), což zajistí zastoupení různých kontinentů a rozmanitou škálu světových talentů.
 • Vítězové a všichni, kteří se dostanou do užšího výběru, se vypraví na slavnostní předávání cen do Los Angeles a zúčastní se následně také dvoudenního workshopu.
 • Vítězové obou kategorií a jejich školy navíc obdrží celou řadu digitální foto výbavy Sony.

Soutěž pro formát budoucnosti (Future Format)

Soutěž Future Format každoročně vyzve filmaře, aby reagovali na nové zadání.

 • Zadání pro rok 2023 stanovuje, že musí být všechna přihlášená díla natočena na chytrém telefonu.
 • Přihlášená díla musí mít délku 2 až 5 minut a mohou být natočeny jakýmkoli chytrým telefonem.
 • Do užšího výběru postoupí až pět soutěžících.
 • Vítězové a všichni soutěžící, kteří se dostanou do užšího výběru, se vydají na cestu do Los Angeles, kde se zúčastní slavnostního předávání cen a dvoudenního workshopu.
 • Vítěz kategorie navíc získá 2 500 USD a řadu digitálního foto vybavení Sony.

Uzávěrka všech přihlášek je 13. prosince 2022 ve 14:00 hodin (CET). Dvoudenní program workshopu se uskuteční ve studiích Sony Pictures v Culver City v Kalifornii 23. a 24. února 2023. Složení poroty pro první ročník bude oznámeno v září 2022.

Další informace a přihlášky do soutěže naleznete na adrese: www.sonyfuturefilmmakerawards.com

 

Nejpopulárnější

To Top