Foto

Canon uvádí letní novinky fototechniky 2020

Společnost Canon uvedla 9. července 2020 novinky fototechniky. Jde o fotoaparáty EOS R5 a EOS R6 včetně nových objektivů, baterie s větší výdrží, bateriového gripu a Wi-Fi adaptéru, a dále fototiskárnu imagePROGRAF PRO-300 formátu A3+. Novinky fototechniky Canon uváděl Pavel Šerý.

Společnost Canon oznámila uvedení fotoaparátů EOS R5 a EOS R6, pokročilých plnoformátových bezzrcadlových přístrojů založených na revolučním systému EOS R s bajonetem RF. Přístroj EOS R5 profesionální třídy pořizuje statické snímky o rozlišení 45 megapixelů rychlostí až 20 sn./s a je vůbec prvním plnoformátovým bezzrcadlovým fotoaparátem, který podporuje záznam videa v rozlišení 8K RAW při snímkové frekvenci až 29,97 sn./s interně a 4K při 120p. EOS R6 je vynikající volbou pro nadšence i profesionály, kteří chtějí přejít na bezzrcadlový přístroj a hledají lepší schopnosti, včetně fotografování v rozlišení 20,1 Mpx rychlostí 20 snímků za sekundu a natáčení vysoce kvalitního videa v rozlišení 4K při 60p a Full HD při 120p. Z hlediska rychlosti a rozlišení se přístrojům EOS R5 a EOS R6 nic nevyrovná (v okamžiku jejich uvedení na trh).

Nové pojetí profesionální bezzrcadlovky

Snímač typu CMOS nové generace ve spojení s výkonnými objektivy řady RF uživatelům umožňují zachytit detaily na nové úrovni při bezkonkurenční rychlosti snímání. EOS R5 a EOS R6 dokáží pořizovat snímky rychlostí až 20 sn./s v naprosté tichosti s použitím elektronické závěrky s automatickou expozicí (AE) a automatickým ostřením (AF) se sledováním objektu. Uživatelé mohou mít jistotu, že vždy zachytí akci staticky i na video v mimořádné kvalitě na libovolném místě bez vyrušení pozorovaných objektů. Mechanická a elektronická závěrka na první lamelu také umožňuje vysokorychlostní sekvenční snímání až 12 sn./s.

Jako první přístroje řady EOS jsou EOS R5 a EOS R6 vybavené pětiosou stabilizací obrazu v těle přístroje (IBIS), kterou mohou využít uživatelé všech typů objektivů. Stabilizace IBIS spolupracuje se stabilizačním systémem objektivů RF tak, že objektiv a snímač společně vyrovnávají vybočení a klonění a snímač koriguje horizontální a vertikální posun a klopení. Tento inteligentní stabilizační systém dokáže korigovat až o neuvěřitelných 8 expozičních hodnot2 – nejlepší výkon stabilizace obrazu na světě – a umožňuje tak novou úroveň kreativity při fotografování z ruky s dlouhým časem nebo filmování bez stativu.

Velký průměr bajonetu RF zajišťuje, že světlo dopadá na celou plochu snímače včetně rohů, a to i při jeho pohybu vlivem interní stabilizace obrazu. Průměr 54 mm umožňuje konstruovat objektivy RF s větším obrazovým kruhem, který pokryje i větší pohyb snímače při stabilizaci. To znamená, že některé objektivy bez vlastní stabilizace, např. RF 85mm F1,2L USM nebo RF 28-70mm F2L USM, mohou rovněž dosáhnout stabilizace až o 8 expozičních hodnot.

Uživatelé objektivů EF zaznamenají zvýšení výkonu stabilizace, protože stabilizační systém v těle spolupracuje se stabilizovanými objektivy EF a zajišťuje korekci klopení a horizontálního a vertikálního posunu. Z pětiosé stabilizace obrazu v těle přístrojů EOS R5 a EOS R6 budou mít užitek i uživatelé nestabilizovaných objektivů EF.

Ostrost především

Jádrem přístrojů EOS R5 a EOS R6 je obrazový procesor DIGIC X – tedy tentýž jako u nejvyššího modelu zrcadlovky EOS-1D X Mark III. Procesor podporuje technologii automatického ostření nové generace se zdvojenými body Dual Pixel CMOS AF II, která se vyznačuje bezkonkurenční rychlostí a spolehlivostí. Nejrychlejší systém automatického ostření na světě ostří za pouhých 0,05 sekundy. EOS R5 dokáže zaostřit při hladině osvětlení -6 EV a EOS R6 je první přístroj EOS, který dosahuje minimální hodnoty EV pro automatické ostření -6,5. Precizní automatické ostření je účinné i při nízké hladině osvětlení a při vysokých světelných kontrastech.

Systém iTR AF X AF byl naprogramován s pomocí umělé inteligence a hloubkového učení. Režim detekce tváře/očí zajišťuje, že objekt bude zaostřený, i když se bude nepředvídatelně pohybovat při malé hloubce ostrosti. Systém bude její hlavu a tělo stále sledovat i  případě, že se fotografovaná osoba na moment otočí.

Pokročilé sledování objektu založené na algoritmech hloubkového učení rozpoznává nejen lidské tváře a oči, ale nyní i kočičí, psí a ptačí, a to jak v režimu fotografie, tak videa. EOS R5 a EOS R6 dokáží udržovat přesné zaostření a sledovat objekt bez ohledu na jeho velikost, pozici, orientaci nebo směr pohledu a pomáhají uživatelům s jistotou zachycovat i ty nejnepředvídatelnější objekty.

Inteligentní připojení

Pomocí vestavěného Bluetooth a Wi-Fi lze přístroje EOS R5 (5 GHz Wi-Fi) a EOS R6 (2,4 GHz Wi-Fi) snadno připojit k chytrému telefonu a k sítím a přenášet soubory vysokou rychlostí pro sdílení nebo ukládání přes FTP/FTPS. Díky tomu je oba možné také ovládat na dálku prostřednictvím aplikací Camera Connect a EOS Utility po propojení s PC nebo Mac přes Wi-Fi nebo vysokorychlostní USB 3.1 Gen 2. Dodávání obrazového obsahu je dnes stejně důležité jako jeho pořizování. Přístroje EOS R5 a EOS R6 podporují automatický přenos obrazových souborů z fotoaparátu do cloudové platformy image.canon pro snadné sdílení a tisk snímků nebo integraci do pracovních procesů využívajících služby Fotky Google9 nebo Adobe Cloud.

EOS R5: bez kompromisů

EOS R5 představuje nevídaný vývojový skok bezzrcadlových technologií a nabízí nejvyšší rozlišení ze všech přístrojů řady EOS. Procesor DIGIC X, snímač typu CMOS a objektivy RF zvyšují kvalitu obrazu po všech stránkách a umožňují dosáhnout rozlišení přes 45 milionů bodů. Pokrytí automatického ostření až 100 % plochy snímku s 5 940 volitelnými body zaostření a rozsahem citlivosti ISO 100-51.200 zajišťuje maximální ostrost objektu i za extrémně nízké úrovně osvětlení. V hořčíkovém těle izolovaném proti vlhkosti a prachu jsou umístěné dva sloty na paměťové karty (CFexpress a SD UHS II).

Profesionálové mohou filmovat v interním rozlišení 8K RAW s 12bitovou barevnou hloubkou s využitím plné šířky snímače a dosahovat skutečně kinematografické kvality s průběžným automatickým ostřením se sledováním očí a tváře u lidí a zvířat. EOS R5 také nastavuje novou laťku pro ty, kdo filmují ve 4K. Zaznamenává 4K DCI (plný formát) a 4K UHD při snímkové frekvenci až 120p (119,88 sn./s) v kvalitě 4:2:2 s 10bitovou barevnou hloubkou. Výsledkem jsou zcela plynulé zpomalené záběry ve vysokém rozlišení s plným výkonem automatického ostření. Uživatelé, kteří hledají nejvyšší kvalitu 4K, mohou využít režim 4K HQ, který vykresluje neuvěřitelně jemné detaily při snímkové frekvenci až 30p interním převzorkováním ze záznamu v 8K.

  • Interní záznam videa 8K RAW až 29,97 sn./s (bez ořezu)
  • Interní záznam videa 8K až 29,97 sn./s (bez ořezu) 4:2:2 s 10bitovou hloubkou s Canon Log (H.265) nebo 4:2:2 s 10bitovou hloubkou ve formátu HDR PQ (H.265)
  • Interní záznam videa 4K až 119,88 sn./s (bez ořezu) 4:2:2 s 10bitovou hloubkou s Canon Log (H.256) nebo 4:2:2 s 10bitovou hloubkou ve formátu HDR PQ (H.265)
  • Výstup 4:2:2 s 10bitovou hloubkou s Canon Log nebo 4:2:2 s 10bitovou hloubkou ve formátu HDR PQ přes HDMI v rozlišení 4K 59,94 sn./s

Na základě požadavků zákazníků se do přístroje EOS R5 vrací multifunkční ovladač vedle dotykového ovládání automatického ostření na výklopném a otočném displeji s úhlopříčkou 3,2 palce a rozlišením 2,1 milionu bodů. Podporován je i režim Dual Pixel RAW, který umožňuje upravovat ostrost a kontrast pozadí a osvětlení u portrétů i po pořízení snímku a rozšiřuje tak tvůrčí množnosti. Elektronický hledáček (EVF) s úhlopříčkou 0,5 palce má obnovovací frekvenci 120 sn./s a rozlišení 5,76 milionu bodů. Poskytuje zcela realistický pohled na svět srovnatelný s optickým hledáčkem.

EOS R6: dokonalost ve všech směrech 

Fotoaparát EOS R6, stejně jako EOS R5, nabízí úžasné schopnosti systému EOS R a dává fotografům možnost pořizovat z ruky dokonale ostré snímky a videa. Výkonný, všestranný plnoformátový přístroj se vyznačuje špičkovou rychlostí ve své třídě. Zdaleka přesahuje požadavky fotoamatérů a poloprofesionálů všech žánrů. Sportovní a přírodní nadšenci mohou přístroj s důvěrou použít k zachycení rychlé akce s možností sekvenčního snímání 20 sn./s1, volby z 6072 bodů pro automatické ostření a s režimem automatického ostření se sledováním objektu, který využívá strojové učení k detekci tváře, očí a zvířat. Snímač typu CMOS o rozlišení 20,1 milionu bodů sdílí mnoho technologií a charakteristik se snímačem použitým v přístroji EOS-1D X Mark III. Nabízí rozsah citlivosti ISO 100-102400 s automatickým nastavením a umožňuje tak uživatelům získat čistý obraz i v nejnáročnějších světelných podmínkách, například při svatbách a jiných událostech v interiéru, s vysokou mírou flexibility a širokými možnostmi volby.

Inovativní přístroj EOS R6 vychází vstříc tvůrcům obsahu, kteří potřebují vyhovět sílící poptávce po kvalitních statických snímcích i videu. Dokáže filmovat v rozlišení 4K UHD se snímkovou frekvencí až 59,94 sn./s, čehož dosahuje převzorkováním z 5,1K. Umožňuje tvořit působivé zpomalené záběry v rozlišení Full HD při 119,88 sn./s s podporou automatického ostření. Při filmování lze použít pruhovaný rastr (funkce „zebra“) jako vodítko pro úpravu expozice. Tato funkce je obzvlášť užitečná za podmínek, při nichž obvykle vznikají „přepaly“. Maximální flexibilitu při následném zpracování natočeného materiálu dává uživatelům možnost interního záznamu ve formátu H.264 s 8bitovou barevnou hloubkou nebo H.265 s 10bitovou barevnou hloubkou YCbCr 4:2:2 a s možností rozšíření dynamického rozsahu pomocí Canon Log.

Elektronický hledáček o úhlopříčce 0,5“ s rozlišením 3,69 milionu bodů pracuje s vysokou obnovovací frekvencí 120 sn./s. Dosahuje díky tomu zcela minimálního zpoždění při zobrazování scény, a je proto ideální pro fotografování sportu. Výklopný a otočný LCD displej o úhlopříčce 3“ s rozlišením 1,62 milionu bodů podporuje kreativní fotografování z neobvyklých pozic. Dva sloty na paměťové karty umožňují vložit 2 karty SD UHS II a zapisovat na obě současně s možností odlišného formátu na každé z nich kvůli bezpečí, bezpečnosti a rychlosti.

Představujeme trojici nového příslušenství EOS

LP-E6NH

Nová baterie s delší výdrží dodávaná s fotoaparáty EOS R5 a EOS R6, kompatibilní se všemi dosavadními přístroji, které užívají baterie typu LP-E6. LP-E6NH nahrazuje LP-E6N, oproti níž má kapacitu vyšší o 14 % (2130 mAh) a umožňuje pořídit více snímků při zachování kompatibility se stávajícími produkty a příslušenstvím.

Bateriový grip BG-R10

Umožňuje delší nepřerušenou práci s přístroji EOS R5 a EOS R6, například při fotografování svateb, přírody nebo pro zpravodajství. Nový bateriový grip umožňuje přístroje napájet ze dvou baterií (LP-E6/N/NH). Je vybavený také ovládacími prvky pro snazší fotografování na výšku.

WFT-R10

Wi-Fi adaptér v podobě bateriového gripu se dvěma anténami 2×2 MIME pro rychlejší přenos s delším dosahem, kompatibilní s EOS R5. WFT-R10 nabízí rozšířené síťové funkce včetně SFTP přes Wi-Fi a obsahuje i gigabitový ethernetový port.

Další informace o přístrojích EOS R5 a EOS R6 naleznete na stránkách

https://www.canon.cz/cameras/eos-r5/

https://www.canon.cz/cameras/eos-r6/

Ceny produktů:

Canon EOS R5 tělo  122 990 Kč

Canon EOS R6 tělo  73 990 Kč

Canon EOS R6 s objektivem 24-105 STM   83 990 Kč

Společnost Canon uvedla rovněž čtyři nové objektivy RF a dva telekonvertory: RF 85 mm F2 MACRO IS STM, RF 600 mm F11 IS STM, RF 800 mm F11 IS STM, RF 100-500 mm F4,5-7,1L IS USM, telekonvertor RF 1,4x a telekonvertor RF 2x. Dalším dnes uvedeným produktem je tiskárna imagePROGRAF PRO-300 formátu A3+ nabízející tradiční kvalitu oceňované řady imagePROGRAF PRO.

Nejpopulárnější

To Top